Povežite se sa nama

MONITORING

Što ne znaš, ne može te povrijediti

Objavljeno prije

na

Ministar turizma Predrag Nenezić se pridružio državnoj sviti koja pojedine medije svrstava u glavne neprijatelje poretka i svijetlog crnogorskog puta ka Evropi. On je u intervjuu Pobjedi dao smjernice novinarima koji nijesu pod državnom kontrolom kako bi se ubuduće trebalo baviti problemima u turizmu, precizirajući u kojim bi mjesecima izvještavanje najmanje škodilo zdravlju i izgledu sistema.

,,U Crnoj Gori za negativna medijska izvještavanja imam samo jedan komentar, a to je da – imaju loš tajming. Mnogo bi bolje bilo da se, recimo, od novembra do februara kritikuje sve ono što je negativno, a da sve to splasne u udarnim mjesecima turističke sezone. Jer, to ne ide samo na štetu Vlade i Ministarstva turizma, već na štetu kompletne turističke privrede”, preporučio je Nenezić novinarskom esnafu koji je do sada živio u zabludi da se ne može izvještavati o događajima koji se još nijesu zbili.

Ima tu logike. Priča o problemima vezanim za crnogorski turizam 2010, bez problema, se mogla napisati i lani. Grad hotel Sveti Stefan i dalje ne radi, iako ga ministar i državnici redovno obilaze. Zato se, baš kao i prošle godine, radi na gradilištima na kojima su mašine morale utihnuti na samom startu sezone. I ove se godine turisti žale na nepodnošljivu buku i nezainteresovanost nadležnih inspekcija, a problem smeća i uginulih životinja koje danima leže pokraj puta postao je dio ulcinjskog pejzaža. Crnogorska turistička prijestonica, kako se tepa Budvi, i ove godine puni stupce izvještajima o obračunima klanova koji nikada ne odmaraju.

Nenezićev istup uslijedio je nakon što su mediji prenijeli informaciju da je u glamuroznoj budvanskoj diskoteci Top hil došlo do obračuna obezbjeđenja ovdašnjih momaka na glasu sa Beograđaninom Vladimirom Vićentijevićem, zvanim Vlada Kan. Iako su se mediji pozvali na izvore koji su tvrdili da su začuli pucnje u prepunoj diskoteci, a zatim gledali premlaćivanje čovjeka koji se od linča pokušao spasiti skokom u bazen, policija je isprva tvrdila da nema nikakva saznanja o navodnom incidentu.

Zvanična verzija je promijenjena nakon što je medijima iz kotorske opšte bolnice saopšteno da je Vlada Kan, koji se povezuje sa srpskim kriminalnim krugovima, primljen u veoma teškom stanju i da su mu rasjekotine ušivane puna dva sata. Onda se policija, shvativši da mora gasiti požar, koji je rasplamsala pokušajem da zataška incident, dosjetila da su je iz hitne pomoći obavijestili da im se javilo lice sa teškim povredama. Čak se ispostavilo i da je diskoteku u ranim jutarnjim satima posjetila patrola kojoj je obezbjeđenje kazalo da se u objektu ništa nije dešavalo. Policija, izgleda, vjeruje na riječ, ali od javnosti i novinara ne može očekivati da slijepo nasjedaju na njene infantilne verzije.

Pozadinu incidenta teško je dokučiti. Posebno kada je evidentna nespremnost nadležnih da to učine. Mada su mediji pominjali da se obezbjeđenje ustrijemilo na Beograđanina zato što je naoružan krenuo put Budvanina Ivana Delića koji je više puta bio meta napadača. Delić je to demantovao nazvavši tu verziju ,,glupostima i izmišljotinama”. Delić je, međutim, u istu kategoriju strpao i medijske napise od prije dvije godine kada je podgorička štampa pisala da je on bio stvarna meta atentatora koji je u blizini budvanskog Starog grada, pred mnoštvom svjedoka, pogubio nedužnog Nikšićanina Gorana Pejovića.

Taj stav Delić je promijenio nedavno, nakon što je plaćeni ubica Sretko Kalinić hrvatskim inspektorima navodno priznao da je u Budvi, umjesto Delića, ubio pogrešnog mladića. Nakon što je ovo objavljeno Delić je kazao da se boji da neko želi da sakrije identitet nalogodavaca.

Može se samo nagađati zašto je policija prve noći saopštila da nema pojma o incidentu u Top hilu. Navodni akter tog sukoba Duško Šarić, brat odbjeglog Darka koji se tereti za šverc preko dvije tone kokaina, uprkos inicijalnim medijskim izvještajima, tvrdi da nije bio tamo. On je ponudio i video snimak koji dokazuje da je u to vrijeme bio u Budvi, ali u drugom noćnom klubu. Naši izvori kažu u diskoteci Sparta.

No, možda je temeljnu policijsku istragu omelo prisustvo nekih drugih osoba koje su iz VIP zone pratili premlaćivanje Vlade Kana. To veče u obližnjim separeima, tvrde Monitorovi izvori, sjedjeli su i visoki funkcioneri javne i tajne policije. Iz ove perspektive ne čudi što policija svoje i kolege iz bezbjednosnih službi ne pominje kao potencijalne svjedoke.

Državno tužilaštvo već je izdalo nalog da se saslušavaju novinari i predstavnici civilnog sektora koji u izvještajima postavljaju nezgodno pitanje šta ti ljudi rade u društvu osoba sa kriminalnom reputacijom. Poznato je ko je sve iz bezbjednosnih službi svojim prisustvom početkom dvijehiljaditih uveličao svadbu Rožajca Safeta Kalića koga srpska policija označava kao jednog od glavnih narko-bosova u regionu, dok ga domaća Uprava policije opisuje kao kriminalnog saradnika odbjeglog Darka Šarića.

Nije prvi put da nadležni istražni organi daju sve od sebe kako bi zataškali slučaj, a da onda preko političkih tutora šalju ukore medijima koji nepreciznim izvještavanjem – šalju u svijet lošu sliku o Crnoj Gori. Nedavno je i direktor policije Veselin Veljović optužio pojedine medije da distribuiraju ,,dezinformacije i izmišljotine” na račun policije, ali i drugih organa i institucija u Crnoj Gori. Veljović je, već smo pisali, odbio da imenuje urotnike i da kaže na koje je konkretne situacije mislio.

Policija odavno nastupa u stilu – da li više vjeruješ meni ili svojim očima. Ko ne pristane na takav tretman ili uoči nelogičnost u zvaničnoj interpretaciji zavrijeđuje počasno mjesto na spisku državnih neprijatelja. Tako je bilo i prilikom hapšenja odbjeglog srpskog fudbalskog funkcionera Zvezdana Terzića. Iako je Terzića budvanska policija slobode lišila pred stotinama svjedoka, od kojih su mnogi dugogodišnji sportski radnici i reporteri, naknadno je isplivala zvanična verzija da u policijsku stanicu nije priveden odbjegli Terzić, intimus mnogih crnogorskih moćnika, već njegov dvojnik iz Nikšića. Zvaničnu verziju nije uzdrmalo ni to što su naknadno objavljene fotografije ,,dvojnika” koje svjedoče da se odabrani Nikšićanin i Terzić sliče kao dva jajeta – jedno nojevo, a drugo od grlice.

Ranije je, danima, predmet medijskih nagađanja bio i navodni sukob između premijerovog brata Aca Đukanovića, njegovih prijatelja i Pljevljaka – braće Šarić. Iako su, kako tvrde naši izvori, dopisnici iz Budve iz jednog bečićkog hotela obaviješteni da se tamo odigrao vatreni obračun, kada su stigli na lice mjesta sve je bilo tiho. Ni policija nije znala ništa o tom događaju.

Mora da su kao i nakon premlaćivanja na Top hilu svratili da se na recepciji raspitaju da li je sve u redu i da su se zadovoljili potvrdnim odgovorom. U neke odnose i događaje nije preporučljivo gurati nos. Državna je i patriotska obaveza da se takve neprijatnosti što prije zaborave. Zato ministar Nenezić i preporučuje novinarima da se ljetnjom sezonom bave u snježnim danima. Ostatak godine valja objavljivati njegove i fotografije kolega ministara, državna saopštenja i obećanja.

 

Petar KOMNENIĆ

Komentari

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NAKON TRAGEDIJE NA CETINJU: Mreža mržnje

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok policija i tužilaštvo najavljuju obračun sa sijačima mržnje nakon zločina na Cetinju, bez dovoljno informacija o konkretnim mjerama,  pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija i dalje pletu mrežu mržnje

 

 

Provala govora mržnje nakon tragedije na Cetinju ne jenjava, dodatno onespokojavajći i ulivajući strah.  Dok nadležni o tragediji daju dozirane(na početku i pogrešne) informacije, te još uvijek ne rasvjetljavaju bitne činjenice o ovom masovnom ubistvu, pojedinci na društvenim mrežama i dio regionalnih i domaćih medija pletu mrežu mržnje.

Podstaknuti političarima i djelom ,,analitičara”, koji su se odmah nakon tragedije osjetili pozvanim da javno saopšte nešto ,,bitno”, na društvenim mrežama se otvoreno i nekažnjeno zloupotrebljava tragedija za obračun sa Cetinjem, sa crnogorskim ili srpskim ,,krivcima”.

Uprava policije i Tužilaštvo dodatno su doprinijeli ovom problemu nedjelovanjem i zakašnjelim saopštenjima o “preduzimanju mjera i radnji”, bez dovoljno informacija o konkretno preduzetim aktivnostima, saopštili su iz Centra za demokratsku tranzicju (CDT).

Policija i tužilaštvo uključili su se tek nakon više od deset dana, saopštenjem da će procesuirati govor mržnje. Iz Uprave policije su ove sedmice poručili da su tužioca obavijestili o neprimjerenim komentarima i tekstovima na jednom portalu. Kazali su da, uzimajući u obzir da su u posljednjih 10 dana izraženi negativni i neprimjereni komentari na društvenim mrežama i drugim otvorenim izvorima, koji su uzrokovani tragedijom na Cetinju, službenici Uprave policije sa svim pojedinačnim navodima blagovremeno upoznaju državno tužilaštvo po mjesnoj nadležnosti.

Iz Višeg državnog tužilaštva su podsjetili da to tužilaštvo, u okviru svoje nadležnosti, ali i sva druga tužilaštva, kao i policija,  prate sve komentare i objave povodom tragičnog događaja na Cetinju, koji mogu sadržati elemente govora mržnje i preduzimaju mjere i radnje.

Prije nadležnih, reagovali su uznemireni građani. ,,Danima sam čitala otrovne komentare na društvenim mrežam. Nijesam mogla vjerovati da u pojedenim ljudima postoji tolika količina mržnje. U objavama i komentarima se pisalo: Cetinje ne treba razoružati, njega treba razoriti. Sjeme zla je tu posijano, Smrt Cetinju“, Nigdje krsta, nigdje Čirilice (ovo se odnosilo na smrtovnice djece). Dobro je da se izrodi pobiju između se, treba baciti atomsku bombu, tamo su  sve ludaci, potomci italijanske kopiladi, demonizovani izrodi…”, kaže za Monitor S. D. koja je prikupila 17 primjera govora mržnje povodom tragedije na Cetinju s namjerom da ih preda tužilaštvu.

,,To je trebao neko  pravno da uobliči, a pravo nije moj teren. Uputili su me na čovjeka koji je napisao preko 100 prijava. On je završio ostalo”, objašnjava sagovornica Monitora.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PREGOVORI ZA FORMIRANJE VLASTI U PODGORICI: Centar uskih interesa   

Objavljeno prije

na

Objavio:

U ponedjeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima.   U utorak su stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu – vaskrsnuo je model građanskog centra i  „jedinstvenog PES-a“.  Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta, sve su prilike da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.  Teško da se ovako važne pretumbacije mogu desiti mimo volje i uticaja međunarodnog faktora. Preczinije, Kvinte

 

 

Kao da politički pravac određuje kakva viša sila, a ne politička logika, programi i principi, pregovori o formiranju vlasti u Podgorici za javnost su postali nedokučiva formula. Sve može i sve je nepredvidivo. Javnost je tu samo da navija.

U ponedeljak se činilo da će  Pokret za Podgoricu (PZPG), blizak predsjedniku države Jakovu Milatoviću, ući u koaliciju za Demokratskom partijom socijalista (DPS), i partnerima (Evropski savez i Stranka evropskog razvoja).  Skupa, imali bi 30 odbornika u lokalnom parlamentu, odnosno većinu.  U subotu, 28. decembra, posljednji je rok da se izabere predsjednik/ca Skupštine Glavnog grada, a rok da se konstituiše podgorički parlament  ističe 5. januara naredne godine.  U protivnom Podgorici prijete ponovni izbori.

Vidjeli smo: opozicija se oglašavala u medijima, predsjednik pričao o „antievropskoj i anticrnogorskoj vlasti“, nabrajajući sva njihova skorašnja nepočinstva, od navodnog ustavnog puča do netransparentnog i spornog  izbora čelnika ANB-a.  Kad se u tu jednačinu stave višemjesečne optužbe na relaciji Predsjednik -Premijer, logika sugeriše  da će se Milatović prikloniti DPS-u, odnosno opoziciji i da je to buduća podgorička vlast.  Bilo je toliko znakovito, da se Milatović čak slikao sa dva bivša predsjednika depees Ustavnog suda – Milanom Markovićem i Mladenom Vukčevićem, koji su mu potvrdili stav o Ustavnom sudu.  Falilo je samo da odnekud iskoči Filip Vujanović, za čiji je treći neustavni predsjednički mandat bio zaslužan Markovićev Ustavni sud.  I otvori šampanjac.  Vlasti su brujale o izdaji.  Iako im je tekovine sve teže razlikovati od  tekovina DPS-a.

Pregovori DPS –a i Milatovićevog pokreta navodno su imali  jedan  tehnički problem. Miloš Krstović, jedan od četiri odbornika PzPg, nije htio u koaliciju sa višedecenijskom bivšom vladajućom partijom.  No, taj problem opozicija očito nije smatrala nepremostivim kada je početkom sedmice gotovo slavila buduću vlast sa PzPG.

U utorak su  stvari krenule u potpuno drugačijem pravcu.  Osvanuo je tvit predsjednika  Milatovića da   budućnost Podgorice i Crne Gore treba pronaći kroz jačanje dijaloga i međusobnog razumijevanja između političkih subjekata i aktera građanskog centra – ideje koju je na prethodnim lokalnim, predsjedničkim i parlamentarnim izborima predvodio jedinstveni PES .  I dok javnost još pokušava da shvati kako se desio obrt i otkud  preko noći  jedinstveni PES i građanski centar,  blok vlasti i Milatovićev blok  sjeli su za pregovarački sto. To im, kažu, „ide u dobrom pravcu“.  Pregovori sa DPS-om i partnerima „odgođeni su“.

Pravac je prvi javno prepoznao bivši premijer Zdravko Krivokapić, među čijih su 12 apostola bili i Milatović i Spajić, kao ministri ekonomskog sektora u tadašnjoj vladi.  On je odmah tvitnuo da podržava predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića “koji je pružio ruku svom nekadašnjem PES-u za saradnju na obostrano korisnim osnovama, u funkciji svih građana Crne Gore”.

Nakon sastanka predstavnika PZPG sa blokom koji predvodi Spajićev PES, nosilac liste koalicije PES-Demokrate Saša Mujović saopštio je  da je stvorena “dobra osnova”, ali da tek treba da se vidi hoće li to biti pretočeno “u rezultat”.

“Pokazali smo da želimo kompromis i da smo spremni na ustupke, te da smo listi koju predvodi Milatović spremni da ponudimo saradnju, a u korist građana Podgorice i cijele Crne Gore”, rekao je Mujović. Odbornica PzPG-a Nađa Ljiljanić, saopštila je da je sastanak s vladajućim strankama prošao u najboljem redu, i da su razgovarali o principima na kojima treba konstituisati vlast.  Principi su, očigledno, relativna stvar. Poklope se sa političkim interesom.

Učinak  pregovarača se broji u funkcijama. Navodno je PZPG ponuđeno više od četvrtine: mjesto zamjenika gradonačelnika, potpredsjednik Skupštine Glavnog grada, Sekretarijat za finansije, Upravu lokalnih javnih prihoda, Sekretarijat za socijalno staranje, Sekretarijat za kulturu, KIC Budo Tomović, Muzeji i galerije, CIS, Parking servis ili Zelenilo, Sportski objekti.

Za razliku od eventualne koalicije PZPG sa DPS i partnerima, blok vlasti ima većinu sa partijom bliskom Milatoviću,  pa vlast u Podgorici može formirati bez URE Dritana Abazovića, koalicionog partnera Milatovićevih snaga.   Iz Abazovićeve URE su stigle optužbe na račun novog pravca PzPG, dok im Mujović, kaže, drži otvorena vrata ako žele da se vrate na “poznati teren”. URA svakako više nema nepoznati teren.

Nepoznati teren je još i sastanak Milatovića i Spajića koji se odigrao krajem prethodne sedmice. Spajić je saopštio prije sastanka da ide „da izbavi Milatovića iz zagrljaja DPS-a“.  Nakon sastanka, ni on ni Milatović nijesu saopštili ništa, a do danas je tajna o čemu su razgovarali i šta su dogovorili.  Ko je koga izbavio i od čega.  Zbunjujuće je svakako što je nakon sastanka Milatović par dana nastavio da kritikuje vlast, a potom okrenuo priču na građanski centar i jedinstveni PES.  Da li  je u međuvremenu bilo još nekih razgovora iza zatvorenih vrata, javnost ne zna.

Teško  da se ovako važne pretumbacije u CrnojGori mogu desiti mimo znanja  i uticaja međunarodnog faktora. Preciznije Kvinte. Kakav i koliki je to uticaj može se samo nagađati,  ali je primijetno da su strane adrese u Crnoj Gori ovih dana,  oko formiranja vlasti u Podgorici,  vrlo suzdržane. Nemaju primjedbi, možda bi se moglo reći .

Milatović je priču o građanskom centru aktuelizovao još ranije, tokom boravka u Briselu.   Krajem novembra saopštio je da će po povratku iz Brisela pozvati premijera Milojka Spajića na dijalog. „Okupljanje građanskog i evropskog centra, koji će diktirati tempo društvenih promena do ulaska Crne Gore u EU, ideja je koja je veća od svakog pojedinca ili partije“, poručio je. Kazao je da smatra da je u narednom periodu neophodno prevazići nesuglasice između snaga koje pripadaju građanskom centru i zajednički krenuti ka ostvarivanju najvažnijeg vanjskopolitičkog cilja – članstvu Crne Gore u EU do 2028. godine.

I Brisel  je potezima davao znak da želi „građanski centar“ u Crnoj Gori, koja je ove godine dobila IBAR, ali istovremeno zaradila blokiranje zatvaranja poglavlja 31 od strane susjedne Hrvatske.  Stigla je na naplatu politika podjela i tenzija, i Rezolucija o Jasenovcu izglasana glasovima parlamentarne većine,  pogurana od strane bloka Aleksandra Vučića u Crnoj Gori.

U narednom periodu, a nakon što je Spajić zvaničnim saopštenjem prihvatio ponudu Milatovića da se sastanu radi evropskog puta zemlje, premijer i Predsjednik su zaoštrili retoriku. Sastanak se desio tek krajem prošle sedmice, a njegov rezultat ostao tajna. Javnost je isključena iz procesa.

Šta god da je u pozadini pregovaračkih obrta u Podgorici,sve su prilike  da je u njegovom centru sila uskih političkih interesa.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo