Investitorima znače unosan posao, ekolozima opasnost za biljni i životinjsk svijet. Riječ je o malim hidroelektranama, kojih je sve više i u Crnoj Gori i u regionu.
Pod njima se podrazumijevaju pogoni sa instaliranom snagom do 10 megavata. U Evropi najviše malih hidroelektrana imaju Italija, Francuska, Španija, Njemačka i Švedska.
Ekolozi upozoravaju da osim buke i vibracija te vizuelnog narušavanja okoline, mini hidroelektrane predstavljaju opasnost za ribe i druge vodene životinje kao i za kompletan biosastav.
Vlada Crne Gore potpisala je, koliko je poznato, ugovore o davanju koncesije za izgradnju 41 male hidroelektrane. Procijenjena vrijednost investicije je 110 miliona eura. Do sada je u Crnoj Gori podignuto sedam malih hidrocentrala.
Najviše ih je u vlasništvu kompanije Hidroenergija Montenegro.
Prema podacima iz prošle godine, planirano je da mini hidroelektrane budu izgrađene u kolašinskoj opštini (11), zatim u mojkovačkoj (osam), beranskoj (10), bjelopoljskoj (dvije) plavskoj (sedam), gusinjskoj (jedna) plužinskoj (dvije) i budvansloj (jedna). Treba da budu instalirane na 27 vodotoka: Bistrica, Šekularska rijeka, Grlja, Murinska rijeka, Komarača, Kaludarska rijeka, Mojanska rijeka, Ljeviša rijeka, Reževićka rijeka…
Trenutno se traži saglasnost za gradnju mini hidroelektrana na vodotocima Peročica, Zlorečica, Trnovička rijeka, Ibrištica i Leverska rijeka.
Ekolozi kažu da male hidroelektrane predstavljaju proporcionalno istu prijetnju za male rijeke kao velike hidroelektrane za velike rijeke. Gubici koji nastaju uništenjem rijeke i njene okoline se novčano nikad ne mogu nadoknaditi. Nepouzdane su i sa aspekta klimatskih promjena.
Oni takođe tvrde da male hidroelektrane nisu isplative za državu, nego isključivo za investitore. Zato uspješno i cvjeta taj biznis.
U to su se uvjerili i mještani više naselja na sjeveru Crne Gore koji su organizovali i proteste protiv gradnje malih hidroelektrana u njihovim mjestima.
Mještani beranskog sela Kaludra pridružili su se protestima iz nekoliko naselja na sjeveru države, koji ne dozvoljavaju bezuslovnu eksploataciju prirodnih resursa, odnosno izgradnju malih elektrana i devastaciju kanjona planinskih rijeka u tom dijelu Crne Gore. Oni, kako je pisao i naš nedjeljnik, brane svoj Kolorado od moćnika i tajkuna.
Kaludrani smatraju da bi izgradnja mini-elektrana u potpunosti narušila prirodni ambijent u dolini njihove Kaludarske rijeke, onako kako je to kompanija Hidroenergija Montenegro uradila u susjednom Šekularu, te da bi to bio svojevrstan ekološki zločin.
U Šekularu je nedavno napravljeno nekoliko mini-elektrana od čega lokalno stanovništvo nema nikakve koristi. Naprotiv. Tvrde da je napravljen ekocid, jer je cijela rijeka zauzeta za proizvodnju struje, odnosno nije ostavljen biološki minimuma za očuvanje flore i faune te nekadašnje planinske ljepotice. A kada je počinjala izgradnja hidrocentrale, investitori su obećali da će brojna sela na tom području živjeti u blagostanju. Mještani tvrde da se iz malih hidrelektrana napravljenih u njihovom selu izvlače milioni eura prihoda, a selo samo trpi štetu.
Preduzeće Hidoenergija Montenegro osnovano je u Beranama prije devet godina. Tada je biznismen Oleg Obradović došao u svoj zavičaj i preko kompanije Hamera Capital sklopio dogovor sa tri opštine o davanju koncesija za izgradnju malih hidroelektrana na njihovim teritorijama, ponudivši im zauzvrat dio akcija u zajedničkoj firmi. Sve se završilo na lijepom obećanju. A Hamera vodu, odnosno struju odavno pretače u novac.
Pedesetak mještana iz andrijevičke mjesne zajednice Konjuhe ne tako davno potpisali su građansku inicijativu kojom su tražili da se preispita odluka o zaključivanju ugovora o koncesiji i izgradnji malih hidroelektrana na vodotoku Mojanske rijeke. Ugovor je sklopljen između Vlade Crne Gore i nekoliko koncesionara, među kojima je i Hidroenergija Montenegro iz Berana.
Iz NVO Perućica mjesecima se javnosti i raznim institucijama obraćaju za spas rijeka Mojanske, Perućice i Zlorečice koje predstavljaju jedan tok, jer je na njemu predviđena izgradnja četiri mini hidroelektrane. Inicirala je donošenje moratorijuma na izgradnju mini elektrana na malim vodotocima u Crnoj Gori.
NVO Perućica je podnijela i krivičnu prijavu Državnom tužiocu, koju je on proslijedio Specijalnom tužilaštvu. Prijava se odnosi na odgovorne u opštini Andrijevica, u Ministarstvu ekonomije, Agenciji za zaštitu životne sredine i Agenciji za zaštitu ličnih podataka i slobodnom pristupu informacijama.
U prijavi smo naveli: ,,Smatramo da se u navedenim radnjama nalaze svi bitni elementi krivičnog djela oštećenja životne sredine iz člana 307, tačka 1,3 i 4 Krivičnog zakonika i to na organizovan način sa ciljem da kao grupa povezanih lica ostvare protivpravnu imovinsku korist i to na beskrupulozan način, nanoseći nepopravljivu štetu prirodi i stanovništvu koje živi u neposrednoj i daljoj okolini”, kaže, u, razgovoru za Monitor Milan Kastratović, jedan od osnivača te nevladine organizacije.
Kao ilustraciju kako se olako odobrava gradnja mini hidroelektrana on za primjer navodi kako se rade elaborati.
,,Šta sve u njima stoji dovoljno pokazuje i to da u njima nema ni pomena zaštićenih životinja kao što su: vidra, velika lasica, ris, tetrijeb, slijepo kuče, dvije vrste smuka, pastramka potočara. Mi iz NVO Perućica kao laici nabrojali smo da na 20 kilometara vodotoka živi preko 25 vrsta divljači, više vrsta orlova, raznih ptica i da ne nabrajamo. Smatramo da takvo bogatstvo biljnog i životinjskog svijeta ne možete naći u Evropi na tako malom prostoru. Vjerovatno njima ne treba voda, a o ljudima nećemo da pričamo”, kaže Kastratović.
A stručnjaci ovoj svojevrsnoj diverziji na prirodu daju zeleno svjetlo ili se ne oglašavaju.
MILAN KASTRATOVIĆ, NVO PERUĆICA
Ćuti i CANU
MONITOR: Godinama šaljete apele za spas rijeka Perućica i Mojanska, ali niko ne reaguje…
KASTRATOVIĆ: Sve je sakriveno od javnosti, a najbolji dokaz za to je da naši apeli domaćoj javnosti da se obustavi gradnja malih hidroleketrana dobijaju vrlo malu podršku, uglavnom u ličnim kontaktima. Naši apeli preko medija nijesu podstakli ni NVO, koje dobijaju pozamašna sredstva iz naših i stranih fondova, da nas podrže.
MONITOR: Nije reagovala ni Crnogorska akademija nauka i umjetnosti na upozorenja da se gradnjom mini elektrana uništavaju priroda, biljni i životinjski svijet…
KASTRATOVIĆ: Čak i insititucije kao što je CANU ili unevrziteti, koji imaju studijske programe iz oblasti prirodnih nauka i turizma, nijesu pokazali nikakvo interesovanje za uništenje prirode na sjeveru Crne Gore. Dozvolili su da elaborate potpisuju ljudi koji nemaju nikakve naučne reference, pa se postavlja pitanje svrhe postojanja njihovih programa, koji će vjerovatno svoju praksu obavljati na nekim drugim destinacijama.
MONITOR: U okruženju tvrde da su male hidroelektrane veliki i sumnjiv profit. Da li je to slučaj i kad se radi o Crnoj Gori?
KASTRATOVIĆ: Na sceni su dvije statističke prevare. Jedna je smanjenje procenta ugljendioksida u ukupnoj proizvodnji električne energije i druga – ekonomski razvoj područja na kojima se prave mini elektrane. Procenat učešća u ukupnoj proizvodnji ugljendioksida će se svakako smanjiti, ali će količina ugljendioksida ostati ista, pri čemu se zaboravlja da će se gradnjom mini elektrana smanjiti procenat kiseonika. Druga prevara je da će stanovnici koji žive na tom području biti najbogatiji u svijetu, a to što neće imati za iglu i konac da zašiju zakrpu drugo je pitanje. Ipak, i pored svega toga nastavlja se juriš na sve vodotoke i tako će biti dok narod i država ne zaštite svoja prirodna bogatstva od interesa pojedinaca.
Veseljko KOPRIVICA