MONITORING
MONITOROVA ANKETA: Udruženo protiv krađe

FILIP KOVAČEVIĆ, PROFESOR POLITIČKE PSIHOLOGIJE
Zajednička platforma svih antirežimskih snaga
Formula opstanka Đukanovićevog režima je ogroman novac plus represivni aparat. Da bi se u Crnoj Gori desile progresivne političke promjene, potrebno je razbiti spregu između DPS-ovog ,,prljavog” novca i DPS-ovih ,,prljavih” javnih i tajnih službi. Očigledno je da, u ovom trenutku i na ovim izborima, to nije pošlo za rukom postojećim opozicionim snagama. Međutim, ja ne mislim da se slučaj tri relativno male i specifične opštine može generalizovati i primijeniti na situaciju u cijeloj Crnoj Gori. Trenutna situacija ne izgleda povoljno, ali to ne znači da za nekoliko mjeseci, ako se preduzmu adekvatne mjere, neće biti bolje. Ne treba, dakle, padati u ravnodušnost, apatiju ili, čak, očajanje jer je to najveći poklon koji bilo koja slobodna i nezavisna osoba može da da režimu. Treba se suočiti sa realnošću trenutnog poraza, označiti slabosti, bez sentimentalnosti poslati u političku penziju one koji su loše odradili preuzeti dio posla, a zatim, sa novim snagama i novim elanom, kreirati dugoročnu strategiju koja ima veliku vjerovatnoću da se kruniše pobjedom.
O tome što bi ta dobitna dugoročna strategija trebala da bude, aktuelne su dvije ,,škole mišljenja” među nezavisnim političkim analitičarima. Jedna škola tvrdi da je potrebno da se postojeće opozicione partije okrenu jačanju sopstvenih infrastruktura i profilisanju sopstvenih ideoloških i programskih opredjeljenja i napuste ideju heterogenog udruživanja i koalicionog savezništva. Na taj način, ističu ovi analitičari, potencijalni glasači mogu biti motivisaniji da podrže date partije, jer će jasno uvidjeti za koga ili za što glasaju i moći da takav otvoren nastup uporede sa već poznatim regresivnim „kameleonstvom” vladajuće kamarile. Druga škola mišljenja vjeruje da je najbolji način da se efektuira smjena DPS-a – formiranje maksimalno širokog, demokratskog bloka, jedne vrste nadstranačke unije stranačkih i nestranačkih potencijala, koja bi na taj način ostvarila i subjektivno-psihološku i objektivno-sinergetsku prednost i na narednim izborima mogla da po broju glasova nadmaši Đukanovićevu partiju i njene satelite. Dobar primjer takve široke saradnje je bio dogovor da Miodrag Lekić kao predsjednički kandidat bude podržan od strane svih u opoziciji. Upravo to je dovelo do Lekićeve pobjede, koja je kasnije ukradena kroz djelovanje onog represivno-kriminalnog aparata koji sam pomenuo na početku. Zbog uspjeha udruženog djelovanja na predsjedničkim izborima, lično dajem prednost drugoj školi mišljenja i mislim da je potrebno što prije napraviti zajedničku platformu djelovanja svih anti-režimskih snaga koja bi, uz institucionalne i intenzivne međunarodne, uključivala i vaninstucionalne, demokratske i nenasilne aktivnosti, kao što su bojkoti, okupacije, performansi, protesti, štrajkovi, itd.
DALIBORKA ULJAREVIĆ, DIREKTORICA CGO
Opozicioni blok povećati i ojačati
Rezultati lokalnih izbora ukazuju na nekoliko stvari, koje znamo odavno ali ih očito ne adresiramo adekvatno.
Prvo, DPS nije ni blizu jak na državnom nivou kako bi se to moglo pomisliti iz rezultata izbora u ove tri opštine. Ovakvom rezultatu DPS može da zahvali dijelom i činjenici da su se sa ogromnom zloupotrebom državnih resursa, interesno-tajkunskom logistikom i finansijskom potporom, nesporno razgranatom partijskom mrežom, koncentrisali na biračko tijelo od 28 000 birača, pa je bilo mnogo lakše ostvariti ubjedljivu pobjedu kao pokušaj pripreme i svojevrsni politički marketing za predstojeće izbore, sa akcentom na Podgoricu. Cilj pobjede je i amortizovanje očigledne zloupotrebe resursa iz afere Snimak.
Drugi set razloga leži u samoj opoziciji, loše pripremljenoj strategiji nastupa, ignorisanju razlike, a ona je bitna i velika između lokalnih i predsjedničkih izbora. Opozicija treba da preispita i određene taktike djelovanja, iskoristi veliki prostor za artikulisanje brojnih društvenih problema u sferi ekonomije, vladavine prava, bezbjednosti, regionalne i međunarodne politike. Treba raditi na povećanju i jačanju opozicionog bloka, koji ne mora biti centralizovan, a za lokalne izbore se to pokazalo kao loša forma, ali mora postojati minimalna koordinacija opozicionih aktera, mora se prestati sa međusobnim optuživanjima i uspostaviti sistem utvrđivanja objektivne odgovornosti. Rezultat DPS-a je opasnost za dalji razvoj demokratskih procesa u Crnoj Gori i opozicija ima obavezu i odgovornost da dalje radi na uspostavljanju osnovnih demokratskih mehanizama, a smjenjivost na izborima je jedan od bitnih. Ne treba zaboraviti ni potrebnu ulogu SDP-a, koji treba ohrabriti da nastavi da gradi svoju drugačiju političku poziciju od one na koju smo navikli i da se kreće ka profilisanju autonomnog političkog izraza.
BALŠA BRKOVIĆ, KNJIŽEVNIK
Zemlja za čuđenje i širu analizu
Nisam stručnjak za izbore i izborne strategije niti politički analitičar, neko od te fele bi sigurno sve razjasnio i razmrsio. Moj odnos prema ovakvim događajima je odnos začuđenog građanina. Cetinje je u proteklih dvadeset i kusur godina devastirano kao nikada u svojoj novijoj istoriji. Cetinjanima, bar u velikom broju, ili to ne smeta ili, pak, ne prepoznaju one koji su za to zaslužni…
Mojkovac je, izgleda, druga priča. Magistar Veljović je tako lijepo pričao o NATO integracijama… Zamislite tek da je pričao o lokalnim izborima, kakav bi tek tada bio rezultat.
Na Cetinju je pobjednicima bilo lako – sa privrednim gigantima i svjetski atraktivnim centrom Marine Abramović, sa Njegošem kojeg je ministar Đaga uzeo za ruku i odveo na biračko mjesto… nisu ni mogli da izgube. Na slikama sa slavlja vidi se jedna vrsta naglašene iracionalnosti – unošenje slike lidera kao neke vrste totema, zaklinjanje kao nekada, potreba da se objavi beskrajna lojalnost totemu…
Hoću da kažem, možda sve ovo više zaslužuje neku vrstu šire antropološke analize…
STEVO MUK, DIREKTOR INSTITUTA ALTERNATIVA
Opozicija se ne smije obeshrabriti
Izbori održani istovremeno u tri opštine omogućili su DPS-u angažovanje svih resursa u ovim opštinama i na taj način omogućili višestruki efekat i izborni rezultat. Dok je opozicija kalkulisala idejom bojkota parlamenta, osporavala izborne rezultate predsjedničkih izbora i fokusirala se na razobličavanje afere Snimak, očigledno je da se DPS više bavio dolazećim izborima. Moj utisak je da je aktivnost opozicije i na državnom i na lokalnom nivou u proteklih šest mjeseci bila ograničena i da nisu na odgovarajući način valorizovali utisak izborne pobjede iz aprila unutar opozicionog biračkog tijela. Ideja opozicije da na jednoj ključnoj temi ,,beskompromisna borba protiv korupcije i organizovanog kriminala” dobije vlast očigledno ne prolazi. Zato će morati da ponude više od toga ukoliko žele podršku birača.
Izborni rezultati su jasna poruka opoziciji i SDP-u da je potrebno mnogo više da ulože u sopstveni partijski razvoj i komunikaciju sa biračima da bi mogli očekivati bolji ishod. Opozicija mora ozbiljno analizirati greške i ograničenja u sopstvenim redovima kako bi bila sposobna da potraži rješenja na personalnom, programskom i organizacionom nivou. Bez pravog odnosa prema sopstvenoj odgovornosti i riješenosti da se mijenjaju nabolje neće biti mogući bolji rezultati.
Činjenica da je kupoprodaja glasova i zloupotreba državnih resursa široko prisutna praksa ne smije obeshrabriti opoziciju niti to smije biti razlog da se okrenu bojkotu ili drugim nekonvencionalnim sredstvima političke borbe. Opozicija mora uraditi sve da zadobije više povjerenja građana od onoga što DPS može svojim metodama rada natjerati da glasa za vlast.SDP i opozicija imaju obavezu da nastave rad i zadobiju povjerenje birača koji svoj glas daju DPS iskreno vjerujući da je to pravi izbor.
JELISAVA KALEZIĆ, PROFESORICA
Bolja početna pozicija vlasti
Rezultati lokalnih izbora na Cetinju, u Mojkovcu i Petnjici imaju, po mome mišljenju i zajedničke odlike i specifičnosti. Zajedničke odlike izbornih rezultata u ove tri opštine su zasnovane na: okolnosti da još nije usvojen set novih izbornih zakona, odnosno da dosadašnja izborna pravila obezbjeđuju bolju početnu poziciju vladajućoj partiji/koaliciji; da je u Crnoj Gori uključivanje nestranačke javnosti, grupa, pojedinaca i navladinog sektora u izborni proces u samom začetku i da ni ovoga puta nije bitno uticalo na izborne rezultate.
Princip smjenjivosti vlasti pretpostavlja stvaranje društvenog okvira u kojem će građanin biti siguran da njegov glas vrijedi, jer je odraz slobodno izražene volje čije je izražavanje potpuno zaštićeno valjanim zakonima i nezavisnim institucijama. Riječju, da se akteri u izbornoj utakmici (političke partije, grupe građana, koalicije, nezavisni pojedinci) bore za glasove građana tako što će saopštavajući svoje programe biti zakonom obavezni da snose posljedice lažnog predstavljanja, odnosno neizvršavanja predizbornih programa i obećanja. Tada će se i građani u velikoj mjeri odvažiti da na izborima kažnjavaju loše rezultate. Analogno tome da je zakonom zabranjeno lažno oglašavanje proizvoda i usluga, odnosno da se javno iznošenje manjkavosti proizvoda odmah ispolji u vidu slabe potražnje.
R. M.
Komentari
Izdvojeno
DEPORTACIJA BIH IZBJEGLICA 31 GODINU KASNIJE: Priča o zločinu nije završena

Porodica Bajrović čiji članovi nisu pristali na novčano obeštećenje od strane crnogorske vlade, dalje (duže od 15 godina) vodi borbu pred crnogorskim sudovima, ali i u Strazburu. „Naša predstavka Evropskom sudu za ljudska prava je uredno predata i prihvaćena, postupak je u toku i vjerujemo da ne postoji ni jedan razlog – ni proceduralni ni činjenični/dokazni – da konačna presuda ne bude donijeta u korist Osmove porodice“, kazali su za Monitor iz pravnog tima porodice Bajrović
U Herceg Novom je u četvrtak, 25. maja, obilježena 31 godina od početka lova na ljude u kome su pripadnici policije (milicije), izvršavajući zapovijest nadređenih iz tadašnje Vlade (premijer Milo Đukanović, ministar unutrašnjih poslova pokojni Pavle Bulatović), hapsili/zarobljavali bosanske izbjeglice i gurnuli ih u smrt predajući ih vojsci Radovana Karadžića i Ratka Mladića.
Crnogorska policija u maju 1992. je nezakonito uhapsila najmanje 66 civila izbjeglih iz Bosne i Hercegovine (u nekim dokumentima pominje se i dvostruko veći broj žrtava), starosti od 18 do 66 godina, i predala ih vojsci bosanskih Srba. Svi uhapšeni i deportovani iz Herceg Novog 27. maja 1992. su neposredno nakon toga ubijeni. Pojedinci iz grupe koja je dva dana ranije upućena u koncentracioni logor u Foči imali su više sreće. Nekolicina je preživjela.
Tijela ubijenih još nijesu pronađena. Njihovi egzekutori su nepoznati. U Crnoj Gori niko nije osuđen za taj ratni zločin. Nalogodavcima se nije ni sudilo.
„U crnogorskoj vlasti nema političke volje da se slučaj deportacije bosanskih izbjeglica riješi na pravi način, a u Crnoj Gori na djelu je organizovano izbjegavanje suočavanja sa vlastitom ratnom prošlošću“. Ovo je ocjena sa skupa koje su povodom godišnjice surovog zločina organizovali Monitor i NVO Centar za građansko obrazovanje prije 15 godina, u maju 2008. Malo toga se do danas promijeilo.
Na toj tribini je penzionisanom inspektoru Centra bezbjednosti Herceg Novi, sada pokojnom, Slobodanu Pejoviću uručena zahvalnica Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike „za iskreno i hrabro svjedočenje o deportaciji BiH izbjeglica“.
Pejović je prvi javno progovorio da je u depeši koju je potpisao tadašnji ministar Pavle Bulatović stajalo da sve Muslimane iz BiH, starosti od 18 do 72 godina, koji se zateknu na teritoriji Crne Gore, treba uhapsiti i predati vlastima Republike Srpske. „To je istina, a sve drugo su laži“, ponavljao je glas savjesti tadašnje Crne Gore.
Institucije su ćutale. Bilo jasno i zašto.
„Mnogo državnih službenika bilo je krvavog maja 1992. godine direktno ili indirektno upleteno u sraman čin izručenja izbjeglica policiji Republike Srpske. Počev od važnih političara – predsjednika države Momira Bulatovića, premijera Mila Đukanovića, članova vlade Zorana Žižića i Pavla Bulatovića, policijskih funkcionera Milisava Markovića, Boška Bojovića, Milorada Ivanovića, Damjana Turkovića, Milorada Šljivančanina sve na kraju do državnog tužioca Vladimira Šušovića…“. Monitor, 2005. godine.
Zoran RADULOVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
MONITOROVA ANKETA: Čekajući nezavisnost

Pitali smo: kako vidite ovogodišnji Dan nezavisnosti
LJUPKA KOVAČEVIĆ, ANIMA
Daleko od pravde i nezavisnosti
Teška godišnjica obilježena sjenkom nasilja koje postaje sve zloćudnije a militarizacija i zavisnost sve normalnija. Obeshrabrena sam simbolikom i načinom proslave. Slika poraza ideje nezavisnosti dolazi sa proslave na Trgu nezavisnosti, sa sve dva mlaznjaka i zabranom za građanstvo, helikopterom i zastavom koja dolazi sa neba, nespretna imitacija američke ceremonije i sve ukupno karikaturalna imitacija tzv. demokratskog svijeta.
STEFAN ĐUKIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Simbolima oboljelo društvo
Činjenica da je Dan nezavisnosti na jedan način kontroverzan praznik maltene od samog početka njegove proslave, dosta govori o Crnoj Gori. Za takvu situaciju odgovornost snose i oni koji su na prazniku insistirali na jedan način kao i oni koji su mu se tvrdoglavo suprotstavili.
PREDRAG ZENOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Forma bez suštine
I ovaj Dan nezavisnosti obilježavamo saznanjem da nije dovoljno samo izboriti nezavisnost djelovanja jedne političke zajednice nego utemeljiti razvoj države i društva na zajedništvu i osnažiti odgovorne elite koje će voditi ka društvenoj emancipaciji kao preduslovu svake suverenosti.
GORAN ĐUROVIĆ, MEDIA CENTAR
Manje tenzija
Dan nezavisnosti je protekao konačno sa manje tenzija nego ikada i to je dobra posljedica odlaska sa vlasti Mila Đukanovića i DPS-a. Vjerujem da će sljedeći praznik biti proslavljen u još ljepšoj atmosferi, da će svi naši gradovi biti prikladno ukrašeni državnim zastavama i da ćemo svaki naredni praznik dočekati sve ponosniji što smo građani Crne Gore, građanske i demokratske.
MARIJA KALEZIĆ, CENTAR ZA GRAĐANSKE SLOBODE
I dalje bez nezavisnih institucija
Mirno, uz državne simbole i očekivanu ceremoniju, uz uklanjanje ograda oko ključnih državnih institucija, protekao je i taj dan. U nekim opštinama i nije bilo posebnog slavlja, dok su neke druge prednjačile. Dan nezavisnosti je posebno važan u trenutku promjene vlasti, gdje će jedan dobar dio građanstva biti u dilemi, da li se time ugrožava crnogorka nezavisnost. To nije čuditi, ako uzmemo u obzir, da smo pred svake izbore u posljednjih 17 godina, kao glavno i jedino pitanje, imali očuvanje crnogorke nezavisnosti, odnosno pitanje njene ugroženosti.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net
Komentari
Izdvojeno
FALI 5.000 RADNIKA U TURIZMU: Lakše do gosta, nego do sezonca

Poslodavci i pored krize koja traje godinama, još nijesu radikalno promijenili svoj odnos prema radnicima. Kažu nemaju para za veće plate, pa radnici idu tamo gdje su veće zarade i gdje se nude bolji uslove rada – u Hrvatsku i dalje
Traži se radnik, radnice, radnici – izlijepljena je Budva i ostale primorske opštine oglasima za posao. Radnika je sve manje ili ih uopšte nema. Za razliku od njih, turista ne fali.
Po procjenama turističke privrede, za ovu sezonu biće neophodno angažovanje 5.000 stranih radnika iz regiona i sa dalekih adresa.
Turistički poslenici i vlasnici ugostiteljskih objekata umjereno kritikuju Vladu da nije ozbiljno pristupila ovom problemu uoči početka sezone, a otvoreno kude radnike. Upozorili su da ako gosti ove sezone ne budu zadovoljni, naredne ćemo doživjeti krah.
Pošto radnika u blizini nema, ili neće da rade, kao jedino rješenje oni vide angažovanju radnika iz Azije – Indije, Pakistana, Šri Lanke, Nepala i iz Afrike. Međutim, tu ih koči komplikovana domaća procedura: ,,Neko, recimo, iz Azije mora da ide nekoliko hiljada kilometara do ambasade, da aplicira za vizu. Onda nakon 20 dana do mesec, ako su mu prihvatili i dali vizu, ponovo da pređe nekoliko hiljada kilometara i uzme tu vizu. S tom vizom dolazi u Crnu Goru. Mi tada počinjemo da pripremamo papire za tog radnika da ih predamo u MUP. Oni tvrde da će ove godine čekanje trajti do 15 dana, ja u to ne verujem, jer ništa novo nisu dodali, možda po jedan šalter, ali to je nedovoljno da se ubrza proces“, izjavio je suvlasnik Splendida i predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja Žarka Radulovića.
,,Nevjerovatno je da naši hotelijeri i ugostitelji daju nepromišljene izjave kojima ruše ugled Crne Gore kao turističke destinacije“, odgovorio je ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović. On je istakao staro opravdanje da radnici ne nedostaju samo Crnoj Gori, već i čitavom Mediteranu. Istakao je i da država ima obaveze prema Evropskoj uniji te da se ne mogu radnike iz dalekih destinacija tek tako bez provjere puštati u Crnu Goru, upozoravajući da bi to moglo da ugrozi i naš bezvizni režim. Slična upozorenja došla su i od ministra unutrašnjih poslova Filipa Adžića.
Iako naši poslodavci spas vide u radnicima iz dalekih destinacija, iskustva Hrvatske koja je prošle godine izdala preko 120.00 dozvola za rad stranaca, ukauzuju i na drugu stranu tog rješenja. ,,Radnici iz trećih zemalja uglavnom su zapošljeni na pomoćnim mjestima, to su poslovi koji nijesu nužno u prvim redovima jer je uvijek bolje da su domaći radnici oni koji dočekuju goste i koji razgovaraju s njima i govore im o našoj hrani, baštini i svemu što imamo“, izjavila je Jelena Tabak, predsjednica hrvatskog Udruženja ugostiteljstva.
Dok ministar Đurović tješi ugostitelje riječima da su oni ,,uvijek pokazali žilavost i sposobnost da se snađu u svakoj situaciji, te da će i ove izaći kao pobjednici“, statistika govori da se radi o sistemskom problemu koji se sporo rješava. Crnoj Gori svake godine nedostaje preko 20.000 radnika, uglavnom tokom ljetnje turističke sezone, a to je oko 10 odsto od ukupnog broja zaposlenih. Na stotinu oglasa u ugostiteljstvu i građevinarstvu javi se samo nekoliko radnika ili niko. Iako su raspisivana slobodna radna mjesta, poslodavci nisu mogli da zaposle nijednog radnika na radna mjesta – spasilac, pripremač pica, točilac pića, roštiljdžija, vozač viljuškara, vratar, kurir…
,,Mi imamo veliki nedostatak domicilne radne snage i ovo sve pokazuje da Zavod za zapošljavanje moramo hitno da transformišemo jer da imate 44.000 nezaposlenih, a da ne možete da nađete radnika to nije normalno“, ističe ministar Đurović.
Poslodavci i pored krize koja traje godinama, još nijesu radikalno promijenili svoj odnos prema radnicima. Iz medija se i ove godine mogu čuti poslodavci koji se žale da niko neće da radi iako su povećali plate, te da kuvar ima platu veću od ministara i slično tome. U zemlji gdje je kandidata za ministre mnogo, a kuvara jednostavno nema.
,,Rekli su nam da podignemo plate radnicima. Oni znaju naše bilanse i mogu da vide kolike plate možemo da damo. Mi plate ne možemo da podignemo“, jasan je bio Žarko Radulović, suvlasnika jednog od najelitnijih hotela na primorju.
Kad je situacija već takva, sezonski radnici, posebno mlađi, sve više idu da rade u Hrvatsku. Dok je prosječna plata u turizmu na nivou prosječne u državi i iznosi oko 700 eura, konobari, prodavači, sobarice u Hrvatskoj zarade oko 1.200 eura, a plate kuvara su veće od 1.500 eura. Pored toga, tamošnji poslodavci nude i bolje uslove, koji se odnose na – osiguranje, smještaj, hranu. To znaju i radnici iz okruženja, pa radnici iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, idu na sezonski rad u Hrvatsku.
,,Mene je kao iskusnog konobara vlasnik restorana na primorju nagovarao da radim za 600 eura, s tim da ću imati bakšiš od preko 1.000 mjesečno. Kao da sam došao u kladinicu, a ne da mi nudi posao. Iako mi je porodica u Podgorici, prihvatio sam poziv prijatelja koji radi u Hrvatsku i počeo da radim tamo za veću platu i bitno bolje uslove. Bakšić se naravno podrazumijeva“, kaže za Monitor jedan od sezonskih radnika.
Dok se naši poslodavci zanose popunom nedostajuće radne snage iz Azije, u Hrvatskoj radnicima iz okruženja nude osiguranje preko cijele godine, da bi ih zadržali za sljedeću sezonu.
Ovaj model bi mogao da zaživi i u Crnoj Gori, ali u najboljem slučaju tek od sljedeće sezone. Vlada, poslodavci i sindikati rade na uvođenju kategorije ,,stalni sezonski radnik“ u Zakonu o radu. Iz Privredne komore Crne Gore su istakli da se uvođenjem ove kategorije ublažio problem nedostatka sezonskih radnika, jer bi se nezaposlene osobe motivisale da se prekvalifikuju i imaju sigurno stalno sezonsko zaposlenje i primanja tokom cijele godine u skladu sa pozitivnim iskustvima zemalja EU. U prevodu imali bi osiguranje, sigurnost radnog mjesta, mogli nešto da planiraju, da dignu kredit…
Prema ideji poslodavaca, kako obavijesti Radulović, rješenje je da sezonski radnik radi pola godine, dok bi ga preostalih šest mjeseci plaćala država. I dok se poslodavci nadaju da će ovo rješenje zaživjeti do sljedeće sezone, iz Ministarstva rada i socijalnog staranja najavili su da je rok za njegovo donošenje treći kvartal 2024. godine.
Pored ove, za prevazilaženje ovog problema razmatraju se i ideje o većoj zaposlenosti studenata, penzionera, majki koje primaju nadoknadu za troje i više djece…
Ugostitelji čiji objekti rade 12 mjeseci nemaju ovaj problem – radnici im rade i plaćeni su tokom cijele godine.
Da bar neke probleme preduprijede i da sezona ne ,,krahira“, ugostitelji su već sada podigli cijene svojih usluga do 15 odsto. Najavljuju da će zbog inflacije i svega ostalog morati da ih nivelišu i do 30 odsto.
A što se radnika tiče, jasno je da vrijeme malih plata i neuslova za radnike prolazi. Posebno mladi ne pristaju na to, pa idu u Hrvatsku i dalje, gdje im je bolje. Zbog svega toga, ne očekuje nas deficit kadra smo u turizmu. Prema podacima Monstata, pored konobara, sobarica, građevinskih radnika, u kontinuitetu nam nedostaje i doktora medicine, profesora fizike, matematike, razredne nastave…
Iskustvo Hrvatske
Najavljeno je da će Hrvatska ove godine izdati do 200.000 dozvola za boravak i rad stranim radnicima. Tokom prošle godine u Hrvatsko je izdato 124.000 dozvola za boravak i rad stranim radnicima i to najviše državljanima BiH (36.783), Srbije (19.176), Nepala (12.222), Sjeverne Makedonije (10.053), Kosova (8979), Indije (7690), Filipina (5935), Bangladeša (4381), Albanije (4257)… Najviše stranaca bilo je zaposleno u graditeljstvu, turizmu i ugostiteljstvu.
Udio stranih radnika u Hrvatskoj je dosegao pet odsto radne snage, a fali ih još, pa je u ovoj državi registrovano preko 400 agencija za zapošljavanje koje radnike pored Azije, traže i u Južnoj Americi.
Podaci govore da se iz Hrvatske samo posljednju deceniju iselilo oko 10 odsto stanovništva.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
-
SUSRETI4 sedmice
NATALIJA KOKA ĐUKANOVIĆ, ŽENA BOEM: Onaj trag, kad odete
-
ALTERVIZIJA4 sedmice
Deportacije
-
HORIZONTI3 sedmice
NJUJORK TAJMS – MRAČNE VEZE VUČIĆA I BELIVUKA: Europol pokvario poslove države i podzemlja
-
HORIZONTI4 sedmice
ZADUŽIVANJE MILOJKA SPAJIĆA OD 750 MILIONA, U SUSRET IZBORIMA: Posao za SDT ili politički pazar
-
FOKUS4 sedmice
VLADA DRITANA ABAZOVIĆA: Godina prođe, mandat nikad
-
FOKUS3 sedmice
POLA DRŽAVE NA BUDŽETU: Proizvodnja zavisnika od vlasti
-
Izdvojeno3 sedmice
SDT ISPITUJE ŽIVOTNI STIL CRNOGORSKIH FUNKCIONERA: Luksuz pod lupom
-
DRUŠTVO4 sedmice
SLUČAJ SKRBUŠA: Male hidroelektrane pred Specijalnim tužilaštvom