Povežite se sa nama

INTERVJU

Mr Nebojša Veličković, savjetnik u Odjeljenju za savjetodavne poslove MPRR: Pčelarstvo je porodični biznis

Objavljeno prije

na

MONITOR: Pčelarstvo u Crnoj Gori ima dugu i bogatu tradiciju. Kakvi su prirodni uslovi za uspješan razvoj pčelarstva?
VELIČKOVIĆ: Pčelarstvo je jedna od najvažnijih djelatnosti za ljudski rod, jer kroz proces oprašivanja omogućava opstanak biljaka. I kao takva djelatnost dugo je prisutna na ovim prostorima, a u najtežim vremenima pčele su opstajale zahvaljujući očuvanju i pčelarenju u manastirima. S jedne strane tradicija i u jednom periodu pčelarstvo kao način života, a sa druge povoljni i raznovrsni klimatski uslovi uz bogatstvo medonosnog bilja stvaraju prostor za razvoj ove djelatnosti. Na ovom području po klimatsko-pedološkim uslovima i sastavu biljnih zajednica postoje tri regiona koji pružaju različite uslove za gajenje pčela. To su sjeverni, centralni i primorski. Na malom prostoru toliko različitosti omogućava pčelarima selidbu pčela i korišćenje pašnih prilika kako tokom vegetacije tako i za zimovanje pčelinjih društava. Iako se uslovi za pčelarenje mijenjaju kroz vrijeme na ovim prostorima postoje uslovi za bavljenje pčelarstvom.

MONITOR: Gdje je Crna Gora po razvoju pčelarstva u regionu i svijetu?
VELIČKOVIĆ: Crna Gora sa svojim specifičnostima ima interesantnu poziciju za razvoj pčelarstva i dobijanje najvažnijih proizvoda od pčela. Podaci pokazuju da se broj pčelara kreće preko 3.500 od 55.000 do 60.000 pčelinjih društava. Što se tiče proizvodnje najviše se proizvodi med, a znatno manje drugi proizvodi. Prosječna proizvodnja po košnici još nije na zadovoljavajućem nivou, iako pčelari kojima je pčelarstvo profesija i koji sele pčelinja društva postižu veće prinose. Pčelari sa ovog područja mogu kvalitetom pčelinjih proizvoda naći svoje mjesto na tržištu Crne Gore kao i u okruženju. U Crnoj Gori ne postoje tzv. „bogate paše” sa zasijanim ili zasađenim kulturama, pa naši pčelari ne mogu imati i biti konkurentni sa kvantitetom već isključivo kvalitetom. Posebnu šansu daje organski način pčelarenja gdje pčelari po principima organske poljoprivrede mogu dobiti med visokog kvaliteta i na tržište plasirati po povoljnim prodajnim cijenama.

MONITOR: Da li pčelari u Crnoj Gori imaju odgovarajuće uslove da se bave pčelarstvom kao sopstvenim biznisom?
VELIČKOVIĆ: Zastupljenost više klimatskih zona, zatim velikih površina prirodnih livada i pašnjaka, prostrano kraško područje sa bogatim florističkim sastavom i medonosnim biljem, obezbjeđuju prirodne uslove za razvoj pčelarstva. U takvim uslovima može se dobiti med odličnog kvaliteta, ali i drugi pčelinji proizvodi. Još ogromna većina pčelara kao glavni i jedini proizvod od pčela ima med iako postoji mogućnost dobijanja i polena, perge i matične mliječi. Pčelarstvo je prvenstveno porodično zanimanje i vjerujem da će u Crnoj Gori tako ostati u narednom periodu. Najveći broj pčelara bavi se pčelarstvom kao dopunskom djelatnošću i, s obzirom na to da postoje neophodni uslovi, u narednom periodu treba intenzivirati aktivnosti kako bi se broj profesionalnih pčelara povećao. Specifičnost različitih mikroklimata i veliki broj različitih medonosnih biljaka na malom prostoru daje šansu za dobijanje poliflornog meda sa kvalitetom koji će garantovati plasman na sve probirljivijem tržištu. Imamo sve uslove da razvijemo sektor pčelarstva, da on postane prepoznatljiv dio crnogorske poljoprivrede zasnovan na kvalitetu. Osim prirodnih uslova za proizvodnju visokokvalitetnog meda, država podstiče razvoj pčelarstva kroz brojne aktivnosti i mjere podrške.

MONITOR: Imaju li crnogorski pčelari mogućnosti da prate savremena dostignuća u pčelarstvu?
VELIČKOVIĆ: Pčelarima se, ma gdje posjedovali pčelinja društva, kao imperativ nameće usvajanje savremenih dostignuća i znanja. Kroz edukaciju, posjetu radionicama, praćenjem stručne literature i pčelarskih portala, pčelari mogu obezbijediti nova znanja i dobru produktivnost u pčelarenju. Ono gdje treba popravljati situaciju jeste svakako primjena praktičnih znanja i da tradicija bavljenja pčelarstvom ne bude otežavajući faktor u primjeni novih znanja. A da bi se nova znanja lakše usvajala neophodno je raditi na popravljanju starosne strukture pčelara koja nije zadovoljavajuća. Iako Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja kroz agrobudžetske mjere daje podršku mladim pčelarima, još najveći broj pčelara je starosne dobi iznad 50 godina. Da bi pratili savremene trendove neophodno je da pored usvajanja novih znanja za svoju proizvodnju nabave i koriste savremenu opremu i pribor. Za tu namjenu koriste i ubuduće mogu koristiti IPARD projekte koji se realizuju preko Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja kao i sredstva iz nacionalnog agrobudžeta. Ohrabruje činjenica da je jedan broj pčelara značajno osavremenio i svoju proizvodnju i kroz navedene projekte nabavio savremenu opremu.

MONITOR: Da li predavanja o savremenom pčelarstvu drže kompetentni stručnjaci?
VELIČKOVIĆ: Pčelarstvo je oblast koja za postizanje dobrih rezultata zahtijeva puno stručnog znanja. Nigdje se promašaji u tehnologiji gajenja skuplje ne plaćaju kao u pčelarskoj proizvodnji. Zato je u interesu svih pčelara i pčelarstva stalna edukacija i usvajanje novih znanja i iskustava. Našim pčelarima pored stručnjaka iz Crne Gore o tehnologiji pčelarenja, zaštiti pčela i savremenom pčelarstvu predavanja drže istaknuti stručnjaci iz okruženja. Najčešće su to univerzitetski profesori iz Beograda, Novog Sada, Banjaluke, Niša. Pored učestvovanja na radionicama u Crnoj Gori, pčelari su često gosti na manifestacijama, predavanjima o pčelarstvu u okruženju. Svake godine se organizuje posjeta međunarodnom sajmu meda u Beogradu, kao i danima i izložbama meda u okruženju, a najčešće u Prijepolju, Užicu, Arilju. U Crnoj Gori izlazi mjesečni časopis Pčelarstvo koji edukuje i informiše pčelare o svim najvažnijim kretanjima u savremenom pčelarstvu.

MONITOR: Koje greške najčešće prave naši pčelari?
VELIČKOVIĆ: Gajenje pčela podrazumijeva dobro poznavanje tehnologije pčelarenja. Zato je neophodna stalna edukacija i primjena novih metoda u pčelarenju. Pogotovo nestručna i nekontrolisana primjena ljekova maskira prirodne principe selekcije. Ono čemu pčelari često ne pridaju važnost je da svaki tretman pčela znači stres, svaki stres je oslabljen imunitet a to je bolest. Nepoznavanje florističkog sastava i uslova medobranja takođe dovodi do loših rezultata i osvarivanja malih prinosa meda.

MONITOR: Da li se u Crnoj Gori prodaju ljekovi zbog kojih stradaju pčelinja društva?
VELIČKOVIĆ: Promet ljekova i drugih aktivnih supstanci koje se koriste u veterini regulisan je propisima. Ipak, dešava se da pčelari nabavljaju ljekove na raznim pčelarskim manifestacijama, ne vodeći računa o kvalitetu tih preparata. Tako rizikuju da izgube svoja pčelinja društva i cijele pčelinjake. Zato apel i poziv svim pčelarima da ljekove i druge preparate koji se koriste u zaštiti pčela i pčelinjeg legla nabavljaju kod registrovanih ustanova i uvoznika. Agrobudžetom je pčelarima data mogućnost podrške od 50 odsto za nabavku organskih ljekova.

MONITOR: Ima li Crna Gora dovoljno referentnih veterinarskih laboratorija, veterinarskih i drugih stručnjaka koji se bave zaštitom pčela?
VELIČKOVIĆ: U Crnoj Gori postoje ovlašćene veterinarske i druge laboratorije koje ispituju i otkrivaju uzročnike određenih bolesti. U njima se analiziraju med i drugi pčelinji proizvodi, njihov kvalitet i bezbjednost.

 

Med jedino proizvode pčele

MONITOR: Kako prepoznati falsifikovani med?
VELIČKOVIĆ: Med je slatka sirupasta materija koja je dobijena kao proizvod medonosnih pčela. I samo takav proizvod može se nazvati medom, dok sve drugo što se može naći na tržištu predstavlja falsifikat. Falsifikatori još koriste nedovoljno poznavanje potrošača, pa uspiju dio takvih proizvoda i prodati. Stoga je važno u kontinuitetu raditi na edukaciji potrošača, jer nije lako odokativnim metodama prepoznati falsifikat. I u Crnoj Gori i u okruženju, preko 90 odsto domaće proizvodnje meda prodaje se na „kućnom pragu” i od poznatih i provjerenih pčelara. Za prepoznavanje falsifikata najsigurnije su laboratorijske metode u kojima se radi fizičko–hemijska, senzorska i polenska analiza meda.

Istovremeno, značajno je da inspekcije rade svoj posao. Ministarstvo poljoprivrede posredstvom inspekcije Uprave za bezbjednost hrane ove godine povelo je još snažniju akciju kontrole prodaje meda, kako bi zaštitili potrošače i imidž crnogorskog meda. Rezultati akcije i količine zaplijenjenih proizvoda koji su se prodavali kao med, a zapravo to nijesu, pokazali su opravdanost pojačane kontrole.

 

EU ima 12 miliona košnica

MONITOR: Kakva je situacija sa pčelarstvom u EU?
VELIČKOVIĆ: U zemljama EU postoji oko 470. 000 pčelara, od toga oko 15.000 profesionalaca, a broj košnica iznosi 12.000.000. Najviše pčelinjih društava ima u Španiji, više od 2,4 miliona. U EU jedan profesionalni pčelar prosječno ima 256 košnica, a najviše u Španiji (420) i Švedskoj (300). Prosječni prinos meda po košnici je 18 kg, a najveći prinosi se ostvaruju u Mađarskoj i Belgiji (više od 40 kg). Posmatrajući ove brojke u Crnoj Gori treba dalje raditi na povećanju broja profesionalnih pčelara, a oni na povećanju broja društava, kao i na povećanju prinosa po pčelinjem društvu.

 

Varoa najveća opasnost za pčele

MONITOR: Od čega najviše stradaju pčelinja društva u Crnoj Gori?
VELIČKOVIĆ: Pčele najviše i najčešće stradaju od varoe. To je parazit prisutan na prostoru Balkana od 70-ih godina prošlog vijeka. Varou do sada niko nije mogao da uništi, ali sa njom može i mora da se pčelari. Opasnost predstavlja i „Američka kuga”, koju izaziva bakterija. Ovo je najopasnija zarazna bolest koja se prenosi između društava kao i između pčelinjaka. Tamo gdje se pojavi obavezna je prijava nadležnoj veterinarskoj stanici uz spaljivanje košnica sa pčelinjim društvom. U posljednje vrijeme sve veće probleme pčelama i pčelarenju pravi parazitsko oboljenje nozema. Brojne su mjere zaštite od ovih i drugih bolesti i štetočina samo ih treba primjenjivati uz preventivu koja podrazumijeva izbor lokaliteta za pčelinjak i higijensko-sanitarne uslove na pčelinjaku.

Veseljko KOPRIVICA

Komentari

INTERVJU

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA: Patrijarhat ubija na svakom mjestu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osionost patrijarhalne politike  je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori, od rata u kojem smo učestvovali, do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća

 

 

MONITOR: “Uključenost žena u politički život i dalje je niska i potkopana nedovoljnim naporima države i javnosti da se prevaziđu rodni stereotipi”, ocjenjuje se u ovogodišnjem Izvještaju EK za Crnu Goru. Potkopava li vlast rodnu ravnopravnost?

DABIŽINOVIĆ: Postoji mnogo načina da se ne prihvati suočavanje sa problemom kakav je opresija žena u društvu. Najčešći povici ovih tridest godina su da se imaju važnije teme riješavatod pitanja koje se tiču žena i društva. Pitanje politike ima veze sa ženama, pitanje siromaštva ima veze sa ženam, pitanje rata i mira ima veze sa ženama.  Međutim, navedeno se koristi kao paravan da se ignoriše i učini nevidljivom opresija žena. Odgovor tada a i danas je isti: ovo je najvažniji problem sa kojim je sve povezano. Odgovornost političke elite za nesprovođenje izostaje. Da, vlast odbija od početka suštinski da implementira politike rodne ravnopravnosti, sem formalno zbog međunarodnih faktora.

Danas je tema žena skinuta sa dnevenog reda jer se od identitetskih pitanja  u političkom polju ne može doći na red. Iako su identitetska pitanja u vezi sa pozicijom  žena. Poznati su svi ti saboteri i razbijači. Godinama sam ih susretala od skupštinske sale do skupova na koji su pozivani. Mali broj poslanica je u svim sazivima razumio suštinu primjene ovih politika.Što nije teško razumjeti, jer su žene internalizovale slike koju je o njima stvorio patrijarhat a koje nas odvajaju od nas samih. Često podsmjeh ili bilo koja druga metoda  delegitimizacija žene koja govori o problemima žena u političkom polju,  tjera ih da se ne suočavaju i ne suprostave. Od crkve do skupštine.

Zalaganjem ženskog dijela civilnog društva, velikim trudom i radom, stvoren je mali prostor kojeg poslanice ne umiju da zadrže, podrže i povećaju jer ne razumiju koliko je to u javnom interesu svih. Sva nastojanja da se u političkom životu nađe što više žena u kontinuitutu su sabotirana, različitim strategijama a današnji nejednak odnos snaga i moći nije ni na mapi za razmatranje. Poslanice se žele afirmisati preko drugih tema koje više konveniraju političarima i pukoj lojalnosti, što pokazuje da se ne razumiju osnove politika rodne ravnopravnosti koje ne govore samo o polnoj kasti nego o političkim, socijalnim, rasnim, klasnim odnosima i klasama. To naravno pogoduje političarima  da kad god mogu žene isključe potpuno iz političkog polja.Na pregovorima o sudbini zemlje nije bilo u poslednjim godinama niti jedne žene. Kao da to nije njihovo pitanje.

MONITOR: Izvještaji EK kontinuirano ukazuju da domaći zakonodavni okvir ima ograničen uticaj zbog nedovoljne političke volje da se ovo pitanje stavi u političke prioritete. Zašto kontinuirano nema političke volje?

DABIŽINOVIĆ: Prije izvještaja EU, moramo pogledati izvještaje koje pišu ženske organizacije u kontinuitetu, a odnose se na ključni razlog- izostanak političke volje.Izostanak političke volje svoju podršku ima u  kulturnim i društvenim pritiscima (obeshrabrivanje žena da se bave politikom); nevidljivosti u obrazovanju uzora i kontinuiteta borbe žena; pomenuti strah od odbacivanja i kritizerstva. Međutim, suštinski razlog je taj da političke elite neće da se stanje mjenja niti žele da dijele patrijarhalnu moć. Čitljivi pokazatelji opresije su glasni povici o apsolutnim brojevima političke većine. Apsolutne brojke su im najvažnije ne bi li mogli bez kontrole donositi odluke.  Apsolutni brojevi su karakteristika autokratskih režima i politika kojom patrijarhalci osmišljavaju vlastitu sigurnost i bezbjednost u političkom i ekonomskom smislu-od korupcije do sprege sa kriminalnim strukturama. Žene tu dođu samo kao saučesnice. Dijeljenja kolača nema, jer se moć vladanja nad potrebama onih nad kojima se vlada ne dovodi u pitanje.

Osionost patrijarhalne politike (čitaj političke moći) je osnovna karakteristika svega viđenog u Crnoj Gori od rata u kojem smo učestvovali do vlasti koja nema ograničenja niti odgovornosti. Opasnost je sve veća i proklizavanje u fašizam i mržnju sve češća. Izostanak političke volje često rezultira isključivanjem, ostajemo neprijetelji jedni drugima. Nagomilanu nepravdu imržnju ne riješava mržnja.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DAMIR SULJEVIĆ, KOORDINATOR PROGRAMA LJUDSKA PRAVA CGO I ČLAN DIK-A: Kotorski scenario, između Podgorice i Šavnika

Objavljeno prije

na

Objavio:

Postoji mogućnost da Ustavni sud, u slučaju ustavne žalbe DPS-a povodom lokalnih izbora u Kotoru, ponovo ima situaciju sa izjednačenim brojem glasova i ne donese odluku. U tom slučaju, ako DPS ostane pri žalbi, smatraće se da postupak nije okončan

 

 

MONITOR: Kao član Državne izborne komisije (DIK), recite nam da li su lokalni izbori u Kotoru završeni?

SULJEVIĆ:  Lokalni izbori u Kotoru nisu i teško mogu biti završeni dok traju žalbeni postupci. Državna izborna komisija (DIK) je, prije neki dan, donijela posljednju u nizu odluka oko ovih izbora, odbijajući prigovor DPS-a, ali oni sada imaju pravo žalbe Ustavnom sudu koji je nadležan da o tome donose konačnu odluku. Dok se Ustavni sud ne odredi o toj eventualnoj žalbi, neizvjesno je da li će izbori na dva mjesta u Kotoru biti ponovljeni ili ne, a samim tim i kada će konačni rezultati biti utvrđeni.

MONITOR: Pojasnite nam odnose na relaciji DIK-OIK Kotor i prošlonedjeljnu odluku OIK da se ne ponavlja glasanje na dva „sporna“ izborna mjesta?

SULJEVIĆ: To je vrlo složena pravna situacija, a pogrešne interpretacije od strane političara i medija dodatno su zbunile crnogorsku javnost. Ali da pokušam.

Opštinska izborna komisija (OIK) u Kotoru napravila je propust u odnosu na prigovore DPS-a na dva biračka mjesta, pošto ih je usvojila bez potrebne većine i, kako se to kaže, stavila u pravni promet. Nakon toga je OIK morala donijeti odluke o ponavljanju izbora za šta, takođe, nije bilo potrebne većine. Zato se DPS žalio DIK-u, koji je  OIK-u naložio donošenje tih odluka.

Međutim, razmatrajući prigovore Demokrata, DIK je naknadno poništio rješenja koja su osnov za donošenje takvih odluka. Ovdje treba dodati i da se istekom propisanih rokova smatra da su prigovori usvojeni, kao i da je DPS propustio da u prigovoru traži poništenje glasanja, praveći propust u prigovoru DIK-u, koji je DIK kasnije prenio u rješenje jer je vezan okvirima prigovora.

Konačno, podsjećam da DIK ima ograničene nadležnosti, a ne pomaže ni faktička nefunkcionalnost Ustavnog suda koji se, sa izjednačenim brojem glasova, makar za sada, nije odredio o tom pitanju.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR ŽARKO PUHOVSKI, PROFESOR POLITIČKE FILOZOFIJE, ZAGREB: Razumno je plašiti se Trampa u EU, jer je on smatra neprirodnom tvorevinom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Tramp je još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“. Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Jedino dobro što Tramp, možda, donosi je smanjivanje američki sponzoriranoga „killing rate“ po svijetu

 

MONITOR: Donald Tramp je 47. predsjednik SAD. Kamala Haris, je u posljednjim nedjeljama, dobila podršku i nekih poznatih republikanaca, čak i Dika Čejnija-koji je važio za republikanskog „jastreba“. Zašto je Donald Tramp toliko „stabilan“ ?

PUHOVSKI: Desetljećima u najrazvijenijim državama svijeta (posebice u SAD i Francuskoj) jača ogorčenje protiv „establishmenta“. Dugo ga je kultivirala i politički koristila ljevica (u novije doba uz knjižuljak „Pobunite se“, Stéphanea Hessela, ili pokret „Me too“), no posljednjih desetak godina i desni je svjetonazorski spektar pokazao pripravnost da koristi ovu društvenu silu. Tramp je, još 2016. uspio stvoriti politički amalgam s  pukom, a protiv „otuđenih centara moći“ (političkih i intelektualnih). Postigao je to korištenjem  emocionaliziranih lažnih apstrakcija bez stvarnoga sadržaja, no stvorio je privid da je govorio „kao ljudi s ulice“. Jer, latentna je pobuna dobrim dijelom usmjerena i protiv „woke“ sindroma koji se nameće kao „službouljudni“ (kako bi to davno, u drugome kontekstu, rekao Krleža), dakle – nužno neiskreni govor. To je  komunikacijska osnova populizma. Taktički i strategijski, kampanja demokrata je izgubila – doslovce zbog zamjenica – leksički, ali i zato što su Kamalu Harris i dalje doživljavali kao zamjenicu/namjesnicu.

MONITOR: Od početka godine odnosi u regionu su turbulentni, održano je i nekoliko skupova (Brdo-brioni, Berlinski proces…) koji se tiču EU integracija Zapadnog Balkana. Vi ste ranije bili skeptični u vezi sa iskrenim namjerama EU za proširenjem. Može li promjena u SAD i prilična neizvjesnost u vezi sa Trampovom spoljnom politikom, uticati na ovo pitanje?

PUHOVSKI: Bude li Tramp i približno radikalan kakav je već bio (i opet to obećao), EU će se naći u opasnoj šansi. Opasnost je u tomu što prekooceanski (prije svega vojni) kišobran neće više biti neupitno dan na raspolaganje i što bi se novi  predsjednik mogao razmjerno brzo sporazumjeti s Putinom – taktički, za sada. To pak znači da EU treba poraditi na svojem učvršćivanju, kako bi mogla igrati ulogu u novim okolnostima. Istovremeno, Trampov trijumf nedvosmisleno jača ekstremno desne, suverenističke tendencije unutar Evrope. Već i srednjoročno, nosivi interes preživljavanja u sadašnjoj situaciji najvjerojatnije pobjeđuje onaj ideologijski. No, u pitanju je baš kratkoročno, krizno razdobolje narednih godinu-dvije.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo