Vlasnik kolašinskog preduzeća za drvopreradu Vektra nord Dragan Brković, koje je dio njegove poljuljane imperije, poručio je radnicima da ,,ne želi da ih vidi”. To im je, tvrde radnici, prenijela izvršna direktorica Vesna Milošević, nakon što su zatražili sastanak s gazdom, kako bi razgovarali o situaciji u firmi i o svom statusu. A tema za razgovor s Brkovićem ne bi nedostajalo, jer tridesetak radnika nijesu primili isto toliko zarada, godinama im se ne uplaćuju doprinosi, a od prije nekoliko dana ne mogu da uđu ni u fabrički krug. Umjesto da nakon mjesec dana kolektivnog odmora počnu da rade, kod stražara ih je, na ulazu, dočekalo kratko obavještenje o tome da im se ,,odsustvo produžava zbog nedostatka sirovina”. U obavještenju koje je 4. septembra potpisala Milošević, piše i da će ,,isplata zaostalih zarada početi naredne sedmice”. Sve to je bio povod za jednodnevno okupljanje radnika ispred kapije fabrike. Oni kažu da su pokušali da na taj način apeluju na Vladu i nadležna ministrstva da konačno povedu računa o alarmantnoj situaciji u tom drvoprerađivačkom preduzeću.
Vektra nord je osnovana nakon što je Vektra Montenegro 2007. godine kupila Impregnaciju, nekadašnjeg kolašinskog privrednog giganta, a tada firmu u stečaju.
Predstavnici bivših radnika kolašinske Impregnacije, prije nekoliko mjeseci kazali su novinarima da imaju dokaze da je privatizacija tog preduzeća izvedena pod vrlo sumnjivim okolnostima. Oni tvrde da u Privrednom sudu ne postoje dokazi da je Brković ikada uplatio ni centa više od depozita, oko 300.000 eura, za javno nedmetanje. Prema kupoprodajnom ugovoru, Impregnacija je Brkoviću prodata za oko 2,83 miliona eura. U aneksu ugovora između stečajnog dužnika i Vektre Montenegro iz avgusta 2008. godine, piše da je kupoprodajna cijena umanjena za 1,07 milona eura, u skladu sa zaključkom Vlade br 03-11018 od 28. decembra 2007. godine.
,,Predsjednik bjelopoljskog Privrednog suda Muzafer Hadžajlić nas je obavijestio da ne posjeduje dokumentaciju koja bi potvrdila da je kupac uplatio kupoprodajnu cijenu, umanjenu za iznos iz aneksa. Nigdje nijesmo našli ni obrazloženje za zaključak Vlade, kojim se umanjuje kupoprodajna cijena. Investicioni i socijalni program takođe su dugo bili daleko od očiju javnosti. Došli smo i do tih dokumenata i već nakon samo površnog pregleda, jasno je da ništa nije ostvareno”, kazali su zaposleni prije skoro pola godine. Značajnijih efekata od te njihove tvrdnje nije bilo.
Radnici su ogorčeni jer njihov glas ni poslije osam godina otkako su ostali bez posla, ,,i pored dokaza da je firma poklonjena Brkoviću”, nije dopro do nadležnih. Za one koji su nakon privatizacije ostali bez posla kao tehnološki višak, još nije završen ni socijalni program.
Stečaj je uveden tačno prije osam godina na zahtjev povjerioca PTP Pavić iz Valjeva, zbog duga od 2.515, dok je blokada bila 300 000 eura. Pri svemu tome, treba imati na umu činjenicu da je cjelokupna imovina preduzeća procijenjena na skoro čletiri miliona eura. Nevjerovatno, ali istinito, tada je i sindikat tražio od Privrednog suda da se uvede klasični, a ne programirani stečaj.
Radnici podsjećaju i da je Brković u međuvremenu porušio hale i zgrade Impregnacije, a zemljište, kako kažu, poravnao i pripremio za gradnju.
Da Brković nije zainteresovan da održi drvno-prerađivačke kapacitete u Kolašinu, kažu i sadašnji radnici. Kako tvrde, zadnju građu iz Pljevalja, vrlo lošeg kvaliteta, izrezali su ljetos, a nakon toga su poslati kućama na kolektivni odmor bez mnogo objašnjenja.
,,Prvo nas je Milošević poslala na 15 dana, pa onda produžila za još toliko. Kada je taj rok istekao, trebalo je da počnemo da radimo, a u fabruiku nijesmo mogli. Komuniciramo samo sa stražarom, koji nema više informacija od nas, pa ne znamo ni približno kada ćemo početi da radimo. Nemamo razloga da vjerujemo ni da će nam početi isplaćivati dužne zarade, jer je i do sada bilo mnogo takvih obećanja”, kažu predstavnici zaposlenih u firmi Vektra nord.
Oni tvrde da preduzeće niti ima perspektivu niti vlasnika, a menadžment ne zanima da ta fabrika radi. Radnici su ogorčeni jer se ,,Milošević ponaša kao da su u robovlasničkom sistemu”. Uz to, tvrde, njene nepokretnosti se uvećavaju, iako je na čelu preduzeća koje skoro ne radi.
,,Minulih mjeseci direktorka je samovoljno nekolicinu nas po nekoliko mjeseci udaljavala s posla jer smo se raspitivali za plate. Jednom našem kolegi je dala otkaz, jer je imao konflikt s njom. Poslat je kući bez zarada i doprinosa. Obračun plata nikad nijesmo vidjeli, pa ne znamo ni kako to sada rade dok smo na prinudnom odmoru”, kazali su predstavnici zaposlenih u Vektra nord.
Milošević uporno odbija da komunicira s novinarima. Kaže da nema potrebe da odgovora na pitanja o stanju u preduzeću niti da komentariše optužbe zaposlenih.
Inspekcija rada je tokom kontrole u preduzeću Vektra nord početkom ove godine, utvrdila da poslodavac zaposlenima duguje 23 zarade, kao i da im nije uplatio doprinose za obavezno socijalno osiguranje od jula 2010. godine.
Prilikom inspekcijskog pregleda konstantovano je još niz prekršaja iz oblasti radnih odnosa.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ