Oni istražuju, komentarišu, analiziraju. Nezavisno, profesionalno i stručno. U predizbornoj kampanji dostižu vrhunac forme. Čisto slučajno, svako njihovo istraživanje, komentar i analizu, svojeručno bi potpisao šef DPS-a Milo Đukanović.
Istraživač javnog mnjenja Miloš Bešić, sociolog Srđa Vukadinović i urednik portala Analitika Draško Đuranović imaju najmanje tri zajedničke crte: perfidno oblikuju javno mnjenje u smjeru koji se poklapa sa interesom DPS-a, formalno nemaju dodirnih tačaka sa institucijama Đukanovićevog sistema i, napokon – imaju stručne reference. Urednik Pobjede Srđan Kusovac i slični, druga su kolona zadužena da otvoreno brani šefa i blati njegove neistomišljenike. Druga i bezazlenija.
Iako je, nakon oštrih kritika, 2009. godine poručio da više neće javno objavljivati rezultate istraživanja javnog mnjenja, niti davati intervjue o političkim pitanjima, Miloš Bešić, docent na Fakultetu političkih nauka u Podgorici i Beogradu, opet prognozira. Povodom proteklih izbora uradio je dva istraživanja: septembarsku izbornu prognozu, i, na dan parlamentarnih izbora, izlaznu anketu sprovedenu sa timom studenata Fakulteta političkih nauka za potrebe Televizije Crne Gore. Obaviješteni smo o detaljima izborne procjene: uzorak je reprezentativan, realizovan u 16 opština. U istraživanju je učestvovalo 1022 ispitanika. Stanardna statistička greška mjerenja +/-3 procenta.
Sve u svemu, istraživanje koje je, kao i uvijek, na ivici zakonskog roka, dvanaest dana pred parlamentarne izbore, objavio CEDEM, u glavnim tačkama je – promašaj: kada je u pitanju najozbiljniji takmac vladajuće partije, opoziciona koalicija na čelu sa Miodragom Lekićem, Miloš Bešić je u procjeni „promašio” za punih 4.6 procenata! Treba li reći – na štetu Demokratskog fronta. Socijalističkoj narodnoj partiji istraživač je „dolio” čak 3.7 procenta, a Đukanovićevoj koaliciji skoro jedan. Pozitivna je „bila dobra” za 1.9 procenta, dok je Bošnjačka stranka zakinuta skoro duplo. Albansku koaliciju, za koju je Bešić predvidio da će zaokružiti oko četiri stotine ljudi, zaokružilo je oko četiri hiljade. Kada je riječ o prognozi izlaznosti, Bešićevo istraživanje pokazalo je da će na birališta izaći nešto manje od 80 odsto građana. Izašlo je – deset procenata manje!
Nakon opozicionog odijuma, dan nakon objavljivanja istraživanja koje, kako su kazali, ima za cilj da obeshrabri apstinente i birače opozicije, iz CEDEM-a su poručili da u potpunosti stoje iza Bešićeve analize. Sva njegova istraživanja izdržala su probu vremena i gotova sva imala stopostotnu tačnost, poručili su. Pa, vjeruj svojim očima.
Bešić tu nije stao. Na dan izbora, u tajnovitom poslu ugovorenom između CEDEM-a i TVCG, Bešić je za potrebe Javnog servisa u saradnji sa FPN organizovao takozvanu izlaznu anketu, u okviru koje su studenti zaustavljali glasače neposredno nakon glasanja i pitali ih – kome su dali svoje povjerenje. Rezultati i te prognoze bili su negativni najviše po Demokratski front. Takav vid istraživanja u CEMI-ju i opoziciji okarakterisali su kao povredu izborne procedure i tajnosti glasanja. Iz Centra za monitoring saopštili su da zabrinjava podatak da je ta pojava zabilježena na određenom broju biračkih mjesta i na ulazu, kao i na krugu od 50 metara, što je suprotno Zakon o izboru odbornika i poslanika, i stavu Državne izborne komisije.
Portparolka DIK-a Slavka Maraš rekla je da tim Fakulteta političkih nauka ne krši zakon, ukoliko su obezbijeđeni uslovi da se na udaljenosti od 50 metara od biračkog mjesta ne utiče na volju birača. Njen nadređeni, predsjednik Državne izborne komisije Ivan Kalezić, kazao je da se ni tim FPN-a, ni CEDEM za čije potrebe je Bešić radio istraživanje, nijesu akreditovani kod DIK-a! U ozbiljnim državama, bio bi to posao za državnog tužioca.
Miloš Bešić javno je komentarisao i kampanje političkih konkurenata, par dana pred izbore. ,,Ta kampanja je izgledala loše”, rekao je. Pogodili ste – radi se o kampanji Demokratskog fronta. Pozitivna je ,,imala najmoderniju kampanju”, za SNP je ,,spas za njihovu kampanju bio kada su iz partije istjerali Bulatovića”, dok je u povodu Evropske Crne Gore primijetio: ,,Teret njihove kampanje iznio je njihov nosilac liste, u to nema nikakve sumnje. On je svojim autoritetom pokušao da nadomijesti skromne rezultate Vlade u prethodne tri godine. “
Srđa Vukadinović je kao analitičar ušao u legendu kada je, neposredno prije referenduma, procijenio da će Bošnjaci masovno glasati protiv samostalnosti Crne Gore. Sve nakon toga je istorija. Uvijek na raspolaganju vlasti i režimskih medija, Vukadinovića su, recimo, pred oktobarske izbore, dok je čovjek bio u inostranstvu, telefonski uključili u Dnevnik TVCG da sa crnogorskom publikom podijeli svoja razmišljanja! Pobjeda je nekako neobična kad ga nema, portal Analitika nas obavještava o njegovim prognozama, kao da je riječ o rubrici ,,stanje na putevima”. Vukadinović, kažu, ima diplome nekoliko fakulteta. Logika mu je jača strana. Evo zašto.
Krajem avgusta, u intervjuu Pobjedi Vukadinović procjenjuje da će ,,SNP biti pojedinačno najsnažnija partija i stvarni dobitnik izbora. Imaće više mandata nego Demokratski front”. Sukob u Milićevoj partiji, prema Vukadinoviću učvrstio je tu partiju ,,kao jednu ozbiljnu i postojanu političku organizaciju i teško da bilo kakve aktivnosti na tom planu mogu dati rezultate da SNP bude uzdrmana na bilo koji način”. Dan nakon izbora, ,,malčice” je korigovao pređašnju izjavu. Kazao je da je SNP ,,u nekom smislu dobitnik ovih izbora zato što se oslobodila nekih kadrova koji su bili remetilački faktor”.
Dalje. Vukadinović se u intervjuu pita ,,da li Front u konačnici može dobiti čak i prosti zbir glasova Nove srpske demokratije i Pokreta za promjene sa prošlih izbora”. O Đukanoviću ovako zbori: ,,Budući da je riječ o čelniku partije koji uživa najveću harizmu i najveći autoritet u toj partiji sasvim je razumljivo da on bude nosilac izborne liste. Po svoj prilici da će se bivši premijer i predsjednik države vratiti u visoku državnu politiku i da će biti neko ko će kao dio dvojca premijer – predsjednik Crne Gore predvoditi ovu državu u izgradnji evropskog puta”. Amin.
Ne zaustavljaju se tu ni Vukadinović ni Pobjeda. Mjesec poslije, opet u intervjuu, Vukadinović u javnost lansira biser koji može konkurisati onom o Bošnjacima i referendumu. U kontekstu izborne liste na kojoj se, prema njegovom viđenju – po kazni, nije našao ministar finansija, kaže: ,,Đukanović je bio kritičan prema opoziciji, ali i prema vlasti”. Nije baš do kraja raščišćeno – prema kome je Đukanović kritičniji?
Po drugim pitanjima Vukadinović je veoma jasan: ,,Front je miks svega i svačega i veliki je rizik za takve koalicije kako će proći. U suštini oni nemaju ciljnu grupu. To je jedan bućkuriš…” Pozitivna, prognozira, neće proći cenzus, dok će DPS i dalje imati apsolutnu dominaciju u parlamentu. Dilema je tek ,,da li će imati dvije trećine, ili će se do dvije trećine doći uz manjinske partije”. Dvotrećinski genijalno.
Portal Analitika, urednika Draška Đuranovića, najsitnije je sito Đukanovićeve propagande. Doćerano, umiveno, sa dozom drugarske kritike. Dok čita, čovjek ima osjećaj da je riječ o štivu brižnog savjetnika šefa DPS-a: ,,Devet od devet – takav niz nije zabilježen u Evropi. Ne samo to. Na ovim izborima crnogorskoj vlasti je uspjelo što nije nikom u susjedstvu pa i u Evropi – da vladajuća koalicija u jeku ekonomske krize ostane ubjedljivo najjača politička snaga”. Isto je rekao Đukanović proslavljajući izborni rezultat.
Kako je to uspjelo Đukanoviću – to nije tema za analitikara. Kupovina ličnih karata, ucjene, pritisci, paralelne službe za zapošljavanje, jagnjad za penzionere… Ništa o tome. Samo obilje nepristrasne i stroge kritike na račun opozicije. A onda kreće juriš. ,,Na kraju izbornog dana, dvije su ključne poruke građana Đukanoviću: ako želi da opstane na vrhu mora brzo da nešto mijenja u vrhu koalicije, makar to značilo i njegov povratak na neku od ključnih državnih funkcija”. Šefe ti si lafčina! Ja ti ovo rekoh u brk, pa ti vidi što ćeš.
Đuranović i prognozira. Prema svim istraživanjima, piše pred izbore, Nova i PzP ,,imaju nekih 15 odsto podrške; neka se dobije još koji procenat uz liderstvo Lekića i ulaskom novih ljudi – opet se teško može prebaciti kvota od 20 procenata podrške!”
Danilo Kiš napisao je ozbiljnu stvar: presudni faktor u kvalitetu nekog teksta je odabir teme. Narečeni musketari Đukanovićevog mnjenja najviše kažu onim što prešute. Nema tu mjesta za spregu mafije i vlasti, svakodnevne korupcionaške afere i razjedajući nepotizam, prljave biografije i poslove nadzemnih i podzemnih moćnika. Nema tu mjesta za istinu o šefu.
Janjić je institucija
Pri ruci režimskih medija su, kada zatreba, i uvozni stručnjaci. Najmarkantnije mjesto pripada analitičaru iz Beograda, Dušanu Janjiću. Ponovo je aktuelan, izbori su.
U intervjuu portalu Cafe del Montenegro, dan nakon izbora, kazao je da većina građana, čak i oni koji ne vole Đukanovića, ipak kažu ,,on je najstabilniji, on zna politiku”. Janjić dodaje: ,,I sve to je tačno. Ja ne znam šta će odlučiti, ali on jeste institucija”.
Marko MILAČIĆ