Nedžad Ibrišimović, pisac i likovni stvaralac, ovjekovječio je svoje mjesto u umjetnosti. U naš svijet unio je nadstvarnost. I bio je i ostao nadstvaran. O tome govore i nezaboravni prizori druženja sa njim
Bio je april, šesti, kada se slavio dan oslobodjenja Sarajeva od fašista u Drugom svjetskom ratu,bio sam student Filozofskog fakulteta u Sarajevu.Sreo je mene i koleginicu Zehru Kreho prozaist i kipar Nedžad Ibrišimović. Kazuje Nedžad da je upravo dobio Šestoaprilsku nagradu za roman Ugursuz. I još veli Zehri : “ Evo ti novčani iznos nagrade, pa zaustavljaj taksi”.
Sjedosmo. On zapovijedi taksisti da vozi u Dubrovnik. Kako je tad u Sarajevu bila vrlo popularna kavana Dubrovnik taksista nas odveze pred tu kavanu. Ljutnu se laureat, šestoaprilac, pa naredjuje:” Vozi u grad Dubrovnik, na Stradun…” Sasluša taksista naredbu i stvorismo se u gradu -bajci. Tek smo popili espreso u Gradskoj kavani kad laureat izdaje novu zapovjest:” Idemo nazad u Sarajevo.”
Dakle, zgledasmo se i zaključismo da je to bila proslava največeg priznanja do tada za Nedžadovu umjetnost. U Sarajevo, na Otoki, gdje je Ibrišimović tada stanovao, stigli smo kada je noć već dobrano prekrivala Šeher…Popesmo se na četvrti sprat gdje nas domačin zamoli da ga pričekamo pred vratima stana dok nešto obavi. Pojavljuje se iz neosvijetljenog stana i donosi žicu svinutu na tri kraka,pa veli : “ Meni je struja davno isključena zbog neplaćanja, a ova sprava je žicosvječ i služi za osvjetljavanje moga stana…”
Proveli smo cijelu tu sarajevsku noč uz Nedžadov žicosvječ. Nezaboravna noć. To je tek jedan od karakterističnih prizora iznimno zanimljivih druženja sa budućim akademikom…Nezaboravnih.
Nedžad Ibrišimović, autor blistavih romana Ugursuz, Karabeg, Braća i veziri, zbirki priča Kuća zatvorenih vrata , Priče, Woland u Sarajevu, Muza koja je prodavala eksere, Najbolji časovničar na svijetu, Zmaj od Bosne… Nosio je i u svojim proznim cjelinama nevjerojatnu dramatiku.
S ponosom ističem da sam redateljski oblikovao sve što je veliki pisac stvorio u dramskom obliku, a napravio sam i vlastitu dramaturško redateljsku instalaciju Kuća bez vrata temeljem proza i poezije Ibrišimovićeve.
Iznad svega što je stvarao, nadvija se najbolje Ibrišimovićevo zavjetno djelo, roman Vječnik, za koje su ga članovi Društva pisaca BiH kandidirali za Nobelovu nagradu…To je gusto slojevita prozna”legura” kroz koju se čitatelj mora”probijati” snabdjeven golemim znanjima iz historije,zemljopisa, meteorologije niza grana umjetnosti, prirodnih i društvenih znanosti.
Ibrišimović je u naš svijet unio nadstvarnost poradi hedonizma, ali i bogme i učenja. Obogativši i likovni život svojim skulpturama, slikama on je za prekratkoga života ovjekovječio svoje mjesto u umjetnosti. Siguran samu to.
I, bio je i ostao nadstvaran.
Gradimir GOJER