Povežite se sa nama

OKO NAS

Načete karike u narko-lancu

Objavljeno prije

na

Kada su specijalci sa fantomkama na glavama u rano jutro 12. aprila upali u jedan stan u podgoričkom naselju Gornja Gorica, bio je to signal da je i u Crnoj Gori otpočela akcija hapšenja članova organizovanih narkodilerskih grupa. U isto vrijeme akcija koja je u našoj državi spovedena pod nazivom Grom, pod drugim imenima je započela koordinirano i u zemljama regiona – Hrvatskoj, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Mediji su prenijeli da je to do sada najveća regionalna policijska akcija protiv narko- bandi dobro uvezanih na prostorima bivše Jugoslavije, o čemu je Monitor ranije ispisao čitav serijal tekstova.

Najveća količina zaplijenjene droge odnosila se na marihuanu, 376 kilograma i nešto preko pola kilograma heroina. Vrijednost droge procijenjena je na 1,4 miliona konvertibilnih maraka, pet i po miliona kuna ili sedamsto hiljada eura.

Monitorov dobro obaviješteni policijski izvor kaže da je ova akcija bila kruna višegodišnjeg operativnog rada i praćenja narko-bandi u regionu, u okviru koje je u jednom trenutku prisluškivano čak hiljadu kriminalaca. „Akcija još nije završena i potražuje se veliki broj odbjeglih osoba, tako da se svi detalji ne mogu dati javnosti” – kazao je ovaj izvor.

Ono što se zna je da su u Crnoj Gori uhapšeni Afriti Fetos iz Podgorice, Risto Mijanović i Radovan Mijanović sa Cetinja, maloljetni F. M., Ramazan Nelević iz Ulcinja, Mirsad Avdiju iz Ulcinja, Hamza Markašević iz Ulcinja, Andrija Kađinović iz Ulcinja, Branko Perović iz Bara, Vasko Gvozdenović iz Nikšića, Armin Kasapović iz Ulcinja, Ratko Maljković iz Bara i Janko Božović iz Nikšića.

U isto vrijeme u Dubrovniku hrvatska policija je uhapsila Aljina Ahmića zvanog Ićo, ultimat fajt borca, Damira Šetka Šelu, vlasnika kafića Moveue i Murata Škaljića, vlasnika picerije Reto.

Prema Monitorovom izvoru, grupa u Hrvatskoj uhvaćena je nakon što je „golf petica”, za čijim volanom je bio V.Đ. koji je u bjekstvu, ilegalno ušao iz pravca Crne Gore.

„V.Đ. je prešao brdskom stazom prenoseći sedamnaest kilograma skanka. On je potom ostavio auto u jednom selu, u međugraničnom pojasu Crne Gore i Hrvatske. Grupa koja ga je čekala sa druge strane uzela je renta-kar „ševrolet aveo” i prebacila drogu u ovaj auto. „Golf” je sakriven u jednoj graži u tom selu. Ta grupa je sa tim drugim autom ‘pala’ na putu za Zagreb” – otkriva detalje akcije naš izvor.

Malo ranije, na Trajektu od ostrva Pelješac, koji je zaobilazio Neum, pala je još jedna tura sa drogom i tada su uhapšeni jadan državljanin Hrvatske i jedan Srbije.

Naš izvor kaže da su u BIH, kada je akcija počela u Crnoj Gori i Hrvatskoj, istovremeno uhapšeni Aleksandar Ivković iz Bileće, Borislav Bajić, koji je bio glavni švercer oružja i eksploziva, Zoran Tubić iz Trebinja, bračni par Vera i Blažo Ivković iz Bileće, zatim Zoran i Nikola Piletić iz Ljubuškog.

Uhapšeni su i Mario Tomić iz Čitluka, Igor Milutinović iz Trebinja, Dražen Primorac iz Ljubuškog, Novica Trklja iz Bileće, Vladimir Grubačić iz Bileće, Milorad Milošević iz Bileće i Dubravko Bošković iz Stoca. U ruke policije takođe su pali Milorad Kajtez iz Bileće, Pero Savić iz Šipova, Viktor Krišo, Almir Kurić i Zoran Varešković iz Busovače. Emir Tabaković iz Zenice pokušao je da pruži oružani otpor.

Značajan broj kriminalaca iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koji su uhapšeni u ovoj akciji, Monitor je pominjao u tekstovima kada smo pisali o kriminalnim narko-bandama u tim državama, koje su u dobro povezanom lancu naslonjene na kriminalne grupe u Crnoj Gori.

Prema našem izvoru iz policije, veoma značajnu kariku na narko- transverzali čini desetak hercegovačkih kriminalnih grupa, koje su direktno povezane sa kriminalnim grupama u Crnoj Gori. Prije svega sa kriminalnim grupama u Rožajama koje kontrolišu granicu prema Kosovu, na sjeveru, i kriminalnim grupama u Podgorici, odnosno na području Tuzi i granici prema Albaniji.

„Droga koja ulazu u Crnu Goru u najvećem dijelu se distribuira do Nikšića, odakle je preuzimaju hercegovačke kriminalne grupe. Šest kriminalnih narko bandi su iz Trebinja, tri su iz Bileće i jedna je iz Mostara. Sa onima u Sarajevu, u Bosni je ukupno oko petnaest kriminalnih grupa koje su uključene u transport droge balkanskom rutom” – podsjeća naš dobro obaviješteni policijski izvor.

Prema njegovim riječima heroin se iz Crne Gore prebacuje ili drumskim putem, u specijalnim bunkerima u vozilima, preko graničnih prelaza prema Hercegovini, ili teško pristupačnim planinskim putevima, uz pomoć utrenirane tegleće stoke.

Ovaj izvor je za Monitor ranije do detalja opisao djelovanje hercegovačkih kriminalnih grupa, njihov sastav i kriminalce koji ih vode. „Sve hercegovačke narko-grupe naslanjanju se na kriminalne klanove u Rožajma, kada se radi o heroinu. Heroin iz Rožaja ide za Trebinje i Bileću, i odatle za Mostar. U Tuzima preuzimaju skank” – kaže on.

Droga se na balkanskoj ruti iz Bosne i Hercegovine, odnosno iz Trebinja, Bileće, Sarajeva, Stoca, Metkovića i Mostara, prebacuje u Hrvatsku. „Glavni distributivni centri u Hrvatskoj su u Splitu i na Korčuli. Tu se droga prepakuje i šalje za zapadnu Evropu, drumskim saobraćajem” – otkrio je naš izvor.

Kanal droge koji je prekinut akcijom Grom vodio je iz Albanije i, najvećim dijelom, preko Crne Gore. Akcija sprovedena u strogoj tajnosti potvrdila je da je preko Crne Gore dnevno u tranzitu bilo oko šesto kilograma droge, o čemu je Monitor takođe pisao.

Albanija je najveći proizvođač marihuane odnosno skanka u Evropi dok je Crna Gora jedna od najznačajnijih država za tranzit marihuane. Mada lokalne vlasti u Albaniji tvrde da svake godine unište između 70.000 i 100.000 biljki kanabisa, u ovoj susjednoj zemlji ima oblasti koje su van kontrole vlasti. Monitorov izvor kaže da u Albaniji postoji veliki broj zasada površine dva do tri hektara, kao i da se sada većinom radi i proizvodi hibridna ili modifikovana marihuana. Riječ je o marihuani sa cvijetom i velikom koncentracijom opijata. Ona je mnogo skuplja od obične marihuane. Kilogram ove droge u tranzitu je 750 eura, a kada stigne na zapadnoevropsko tržište, cijena kilograma dostiže tri do pet hiljade eura.

,,U oblasti Lazaret pod zasadima je oko stotinu hektara marihuane. Albanska mafija može za mjesec da stavi na tržište oko dvadeset tona ove droge. Albanija je najveći proizvođač marihuane u Evropi. U svijetu, po proizvodnji marihuane Albanija se nalazi odmah iza Dominikanske Republike, zatim slijede Grčka, Maroko i Tunis” – objašnjava naš izvor.

Naš izvor ističe da ovaj kanal nije jedini kojim droga iz Albanije izlazi prema zapadnim zemljama. Postoji, kaže on, i drugi kanal kojim rukovodi isključivo albanska mafija, i na čijoj trasi su uglavnom angažovani albanski državljani. Regionalnom akcijom načete su neke karike u narko-lancu, ali to ne znači i da je lanac razbijen.

Tufik SOFTIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo