Otpadne vode iz stotina auto-perionica na sjeveru, po pravilu, ne prolaze kroz separatore, kako to nalažu propisi. Za većinu njih nikada nijesu ni rađeni eleborati o procjeni uticaja na životnu sredinu. Inspekcije rijetko samoincijativno kontrolišu te objekte, iako ekolozi tvrde da su vrlo opasni za životnu sredinu
Ručno kopanim kanalom dugim 10-ak metara, voda iz jedne auto-perionice u Kolašinu godinama otiče pravo u Svinjaču, pritoku Tare. Na drugom kraju grada, prljava voda se ispred sličnog objekta razliva dvorištem i otiče u atmosfersku kanalizaciju.
Slična ,,postrojenja” mogu se nači i u Mojkovcu, Beranama, Rožajama ili bilo kojem gradu na sjeveru. Samo u jednom bjelopoljskom naselju pranje auta se nudi na preko 30 lokacija. Poznavaoci tamošnjih prilika kažu da je u tom gradu preko 200 auto-perionica.
Niko, zapravo, pouzdano ne zna koliko je auto-perionica na sjeveru koje ne zadovoljavaju ni minimum propisa koji su predviđeni za takve objekte. Ipak, perionice nijesu zvanično prepoznate kao značajniji zagađivači voda u tim sredina. Ekolozi tvrde suprotno.
Vlasnici auto-perionica izbjegavaju da odogovore na pitanje o načinu na koji su zadovoljili propisane procedure prilikom otvaranja servisa. Stiče se utisak da mnogi čak i ne znaju šta im je sve bila zakonska obaveza, ni koliko nesavjesnim radom štete životnoj sredini.
Prema važećim propisima za tretman otpadnih voda, svaka auto-perionica treba da ima ugrađen separator. On služi za separaciju (odvajanje) ulja, masti i detedženata. U separatorima se obavlja primarni tretman otpadne vode, nakon čega bi tek trebalo da se odvodi u kanalizacioni sistem.
Ukoliko nema separatora, objašnjavaju ekolozi, pored negativnog uticaja na površinske vode, otpadne vode nastale kao produkt rada auto-perionica mogu dodatno uticati na zagađenje podzemnih voda. Na taj način, tvrde, mogu se izazvati hemijske promjene vode. Ništa manje štete ne izazivaju ni supstance koje ostaju na površini.
Propisi nalažu da za svaku auto-perionicu mora, prije početka rada, da se uradi procjena uticaja na životnu sredinu. Lokalna uprava, odnosno nadležni sekretarijat, zatim bi trebalo da provjere Elaborat o procjeni uticaja na životnu sredinu i da ga ponude na razmatranje javnosti. U slučaju kada taj elaborat ne predviđa standard i norme propisane zakonima iz oblasti zaštite životne sredine, vlasnik auto-perionice ne bi smio dobiti rješenje koje omogućava početak rada.
Potom bi trebalo da nadležne službe provjere uticaj auto-operionica na životnu sredinu u smislu uticaja na biodiverzitet, zemljište, kvalitet vazduha, vode, geološke i geomorfološke karakteristike, stanovništvo…
„Prema Uredbi o projektima za koje se obavlja procjena uticaja na životnu sredinu, objekti za snabdijevanje motornih vozila gorivom i autoservisi (pranje vozila, vulkaniziranje, automehaničarske usluge) nalaze se na listi 2 projekta za koje se može zahtijevati procjena uticaja na životnu sredinu. To znači da se, u svakom konkretnom slučaju, od strane nadležnog organa donosi rješenje o postojanju ili nepostojanju potrebe za izradom elaborata procjene uticaja”, tvrdi za Monitor kolašinski sekretar za zaštitu životne sredine Mile Glavičanin.
Međutim, objašnjava on, treba znati da, u slučaju da nije potrebno sprovođenje daljeg postupka i izrada elaborata, vlasnik te vrste objekta dužan je da se pridržava mjera koje su mu propisane u ekološkoj saglasnosti. Da li i koliko se te mjere poštuju, objašnjava Glavičanin, u obavezi je da kontroliše ekološki inspektor.
Prema njegovim riječima, u slučaju auto-servisa, najbitnije je postupanje sa otpadnim uljima, kao opasnom vrstom otpada. Takođe i tretman otpadnih djelova i guma, te sprečavanje naružavanja životne sredine bukom. Uz to, kaže Glavičanin, propisuju se i ostale mjere zaštite, u skladu sa specifičnostima projekta.
,,Kod auto-periona, separator deterdženta, lakih ulja i masti je obavezan. Uz to, treba zadovoljiti i granične vrijednosti emisije zagađujućih supstanci u skladu sa Pravilnikom o kvalitetu i sanitarno-tehničkim uslovima za ispuštanje otpadnih voda. Obaveza vlasnika je da taložnik mulja i separator permanentno održava i kontroliše ispravnost funkcionisanja, kako ne bi došlo do njegovog zagušenja i otpadna voda neprečišćena oticala u gradsku kanalizacionu mrežu ili upojni bunar”, kaže kolašinski sekretar za zaštitu životne sredine.
Kontrolu rada separatora i čišćenje taložnika i filtera trebalo bi da obavlja osoba koja je zadužena za održavanje rada auto-perionice.
Na teritoriji opštine Kolašin radi desetak auto-servisa, auto-perionica i vulkanizerskih radnji od koji su, prema evidenciji nadležnog sekretarijata, samo tri sprovele postupak procjene uticaja na životnu sredinu.
Rad velikog broja nelagalnih auto-perionica bio je, prije nekoliko mjeseci, razlog da Građanski pokret URA uputi apel lokalnoj vlasti u Bijelom Polju da što hitnije uredi tu oblast. Iz stranke tvrde da većina bjelopoljskih auto-periona nema separatore za tretman otpadnih voda.
,,Ispuštaju ih u atmosfersku ili fekalnu kanalizaciju, kanale koji vode do Lima ili se otpadne vode razlivaju po tlu. Od više desetina perionica, koliko ih ima u Bijelom Polju, samo par njih radi legalno i u skladu da svim propisima”, saopštila je predsjednica Foruma mladih bjelopoljskog odbora Građanskog pokreta URA Anđelija Otović.
URA je pozvala nadležne službe da provjere uticaj tih objakata na životnu sredinu. ,,Ne treba podsjećati da su rijeka Lim i njene pritoke pod velikim negativnim uticajem već duže vrijeme, što je direktno posljedica antropogenog djelovanja”, kazala je Otovićeva.
Prema podacima Uprave za inspekcijske poslove u Bijelom Polju postoje registrovane auto-perionice koje rade u okviru sedam privrednih subjekata. To su samouslužne auto-perionice Ina Crna Gora -benzinska pumpa Bijelo Polje, IN stil (Gušmirović), Soko Group, Flach car, Omerović, MMM Smolović i samouslužna auto-perionica Miloja Damjanovića.
Prema zvaničnim podacima skorije nije bilo prijava za nelegalan rad auto-perionica na području te opštine. Međutim, obavljeni su inspekcijski nadzori prije tri-četri godine. Tada je, kako su ranije saopštili iz Uprave za inspekcijske poslove, za dvije auto-perionica donešena rješenje o pribavljanju odluke o potrebi procjene uticaja na životnu sredinu.
Prilikom izrade Katastra zagađivača rijeka za opšinu Bijelo Polje, prije nekoliko godina, na terenu je utvrđeno da samo jedna auto-perionica (Damjanović) ima uređaje za prečišćavanje otpadnih voda i da je urađena po savremnim standarima u ekološkom smislu.
Ekološki aktivisti su više puta upozoravali i da se mehanizacija velikih preduzeća koja su koncesionari šuma na sjeveru, pere u rijekama. Međutim, kako se to obično radi na parcelama koje su privatno vlasništvo, inspekcija je nemoćna. Tada je to nadležnost komunalne policije. U nekoliko lokalnih uprava na sjeveru nijesu mogli da se sjete nijednog slučaja kada je zbog takvog načina pranja mehanizacije neko sankcionisan. Nije, tvrde, bilo ni zvaničnih prijava.
Dostupna dokumentacija pokazuje kako su nadležni iz opština sa sjevera u više navrata donosili odluke da eleborat o procjeni uticaja na životnu sredinu nije neophodan za rad određenih auto-perionice. U zvaničnim dokumentima, najčešće, ne pominju se ti servisi kao opasnost za životnu sredinu.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ