Uspjesi ,,Dubrovačkih kantuna” pred iznimno zahtjevnim publikama Pariza i Praga uvjerili su me da uz ostale svoje aktivnosti trebam nastaviti sa pisanjem libretistike. Na tome moja posebna zahvalnost ide kompozitoru Đelu Jusiću i koreografkinji Edini Papo te scenografkinji i kostimografkinji Vanji Popović. Bili smo tim koji pobjedjuje
Za vrijeme moga direktorovanja u sarajevskom Kamernom tearu 55 jedna od najslavnijih teatarskih avantura bilo je stvaranje kamernog baleta temeljem muzike simfonijske svite Dubrovački kantuni Đela Jusića, najslavnijeg i najznačajnijeg dubrovačkog kompozitora, poslije Vlaha Sorkočevića… Sa koreografkinjom i koreorežiserkom Edinom Papom ostvario sam ovaj pozorišni uradak.
Poslije i od publike i od kritike odlično primljene premijerne izvedbe redale su se dalje uspješnice. Stigli su tako naši Kantuni u glazbi punoj dubrovačkog sunca sve do Pariza, gdje smo ispraćeni desetominutnim pljeskom i ovacijama.
Potom je usljedilo nezaboravno gostovanje pred ništa manje zahtvnom publikom Praga… Pa gostovanje u HNK Split. Glas o uspjehu Đelove muzike i moga libreta dospio je i do Rumunije… Tamošnji operon-baletni ansambl izveo je takođe svoju verziju kantuna.
Time sam postao i internacionalno priznat autor baletnih libreta!.Posebnu čast činila su mi priznanja književne i teatarske kritike koja je – a posebno Vojislav Vujanović – konstatirala da se radi o ,,čistoj poeziji”, a ne tek o ,,primjenjenoj literaturi”, kako je do tada libreto tretiran…
Uistinu uspjesi pred iznimno zahtjevnim publikama Pariza i Praga uvjerili su me da uz ostale svoje aktivnosti trebam nastaviti sa pisanjem libretistike… Zato su nastale i libretističke cjeline Katarina bosanska kraljica i Omer Merima. Tako je moj libretizam osim na pozornici Kamernog teatra 55 zaživio i u rumunjskom gradu Brašovu i na sceni Narodnog pozoršta Sarajevo. Na tome moja posebna zahvalnost za baletne naborave ide kompozitoru Đelu Jusiću i koreografkinji Edini Papo te scenografkinji i kostimografkinji Vanji Popović. Bili smo doista tim koji pobjedjuje.
Moje intenzivno druženje sa baletnom umjetnošću nastavljeno je i sa knjigom baletalija Ili savršenstvo ili promašaj, naslovljenom po lucidnom karakteristikom velikog Meše Selimovića u izdanju Narodnog pozorišta Sarajevo, knjigom baletnih libreta Katarina, jedna bosanska fantazmaorija, te nizom eseja i zapisa o velikanima ,,umjetnosti na, vrhu prstiju”. Ta umjetnost baleta, koja je dala velikane poput Isidore Dankan, Djagiljeva, Nižinskog, po mnogo čemu, za mene je fenomen koji korespondira sa najdubljom metafizičnošću umjetnosti, uopće. Zato su Dubrovački kantuni Đela Jusića životno važni u mojim opredjeljenjima estetskih angažmana! Sve je počelo sa nezaboravnim Dubrovačkim kantunima.
Gradimir GOJER