Klub koji su osnovali radnici sarajevske željezničke radionice FK Željezničar, kao i klub mostarske sirotinje, radništva i „raje” FK Velež „napunili” su po cijelo jedno stoljeće djelovanja i misije, koja je bila znatno više od igre i sporta. Ova dva bh sportska stogodišnjaka veže njihovo porijeklo – sirotinjsko i radničko
Ovih dana u Bosni i Hercegovini obilježavaju se dvije stoljetnice. Klub koji su osnovali radnici sarajevske željezničke radionice FK Željezničar, kao i klub mostarske sirotinje radništva i „raje” FK Velež „napunili” po cijelo jedno stoljeće djelovanja i misije, koja je sve te godine i decenije, bila znatno više od igre i sporta.
Sjećam se jednog razgovora sa legendom Željezničara Ivicom Osimom koji mi je objašnjavao kako bi vozovođa namjerno usporavao lokomotivu dok je voz prolazio iznad Željinog stadiona Grbavica, da bi tada golobradi dječaci, svi kasnije prvotimci i asovi popularnog sarajevskog kluba, izbacivali drva iz vagona koje je kasnije sarajevska sirotinja skupljala da bi preživjela za surovih sarajevskih ciča zima.
Kroz godine rasta Željezničar je postao jugoslavenski sportski brend, ne samo u fudbalu jer je oko fudbalskog kluba stasalo sportsko duštvo sa klubovima prestižnih rezultata u košarci, rukometu, džudu, hrvanju… Klub je okupljao najprogresivnije sarajevske intelektualce i političare, pa je jedan od njegovih najuspješnijih predsjednika bio gradonačelnik Sarajeva Anto Sučić.
Mostarski nogometni biser nazvan po obližnjoj planini Velež nije bio kao Željo šampion Jugoslavije, ali je bio osvajač Kupa Maršala Tita i Kupa Bosne i Hercegovine… Kao što se Željo prepoznavao po majstorijama Smajloviću, Azapagiću, Bukalu, Katalinskom, Grediću…, Velež-mostarski, Rođeni prepoznavao se po Vladi Zeleniki-Pindi, Dušanu Bajeviću, Enveru Mariću, Franji Vladiću, Ivici Ćurkoviću, Semiru Tuci… Ono što veže ova dva bh sportska stogodišnjaka je njihovo porijeklo – sirotinjslo i radničko!
Sigurno je da ne samo bosanskohercegovački nego i jugoslavenski nogomet ne bi imao takav značaj da generacije fudbalera ova dva stogodišnjaka u njega nisu godinama unosili svoje umijeće i nogometni virtuozitet! Nisam posebno pisao o takovim majstorima kakvi su bili Ivica Osim, Muhamed Mujić, pa Boško Janković, Fikret Mujkić, Krunoslav Radiljević… Za dvije stotine godina prvoklasnog nogometa bilo bi malo i pet ovih kolumni.
Gradimir GOJER