Povežite se sa nama

Izdvojeno

ULAZI LI ELEKTROPRIVREDA U POSAO SA ČELIKOM: Razne struje oko Željezare

Objavljeno prije

na

Pošto su pregovori sa Miodragom Dakom  Davidovićem, čini se, zapali u ćorsokak, premijer je EPCG odobrio/naložio da uđe u pregovore oko preuzimanja nikšićke Željezare. Više niko ne pominje formalne prepreke koje su, prije nepunu godinu, zaustavile sličan aranžman sa KAP-om. Bliže se izbori, ili…

 

Može li je Elektroprivreda spasiti? Željezara ne radi od marta prošle godine, nakon što su kroz nju, bez mnogo uspjeha, prošli vlasnici iz Rusije, Britanije, Holandije i Turske. Posljednja među njima, turska kompanija Tosyali obustavila je proizvodnju zbog nemogućnosti da proda čelik, a radnicima je isplaćivano 90 odsto zarade. Nakon informacije da od 1. septembra više neće biti zarada i da Turci namjeravaju da prodaju fabriku, radnici su počeli proteste. Blokirali su ulaz u fabriku, dolazili u Podgoricu, a bilo je i prijetnji da će skočiti sa fabričkog krova ostanu li bez posla.

Kao spasilac, krajem juna pojavio se kontroverzni biznismen Miodrag Daka Davidović. On je prvo radnicima obećao kupovinu i bezuslovno spasavanje fabrike, a potom ušao u pregovore sa Vladom i turskom kompanijom. Ispostavilo se da Davidović želi krupnije parče kolača.  Kao uslov da preuzme fabriku tražio je da mu se omogući izgradnja solarnih i vjetro elektrana za snabdijevanje Željezare, da se vrati pravo fabrici na korišćenje voda iz jezera Liverovići i krečane na kamenomolu Budoš. Sada tvrdi da iz Vlade još nije dobio odgovor, dok je nastavak pregovora sa Turcima zakazan za 22. avgust.

Radnici Željezare, koji protestuju više mjeseci, već su izgubili nadu u višestrukog spasioca, pa su na ulazu u fabriku okačili transparent „Daka prevara“. Potom se, kao novi spasilac javio gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević. On je zaključio da bi Elektroprivreda Crne Gore mogla preuzeti Željezaru.

Sjutradan se javio i njegov kolega iz DF-a, predsjednik Borda direktora EPCG Milutin Đukanović sa idejom da se u fabrici postave solarni paneli pomoću kojih bi Elektroprivreda proizvodila struju. Ideja, izgleda, nije ostala bez odjeka.

Vlada je prije nekoliko dana dala zeleno svjetlo Elektroprivredi da započne pregovore sa turskom kompanijom oko kupovine Željezare. To je saopštio premijer Dritan Abazović nakon sastanka sa ministrom finansija Aleksandrom Damjanovićem, Milutinom Đukanovićem i Markom Kovačevićem. „Zajednički tražimo rješenje, vidim dobru volju i kod EPCG i kod opštine da se pomogne. Radi se o vrijednoj imovini, o kompaniji koja ima izuzetno dobru infrastrukturu i za pokretanje proizvodnje električne energije, što bi bio glavni poduhvat EPCG“, kazao je Abazović objašnjavajući kako su Damjanović i Đukanović iznijeli „realan biznis plan“ i da država najviše želi da zaštiti radnike. Nije poznato zašto sastanku nije prisustvovao ministar ekonomskog razvoja i turizma Goran Đurović.

Iz nedavnog obraćanja EPCG vidi se da ne postoji pomenuti „realan biznis plan“, navodno prikazan premijeru. Zapravo, kažu da tek treba da sagledaju stanje u Željezari. „Po odobrenju Vlade, EPCG će otpočeti proces razgovora sa Toščelikom. Što se tiče pitanja koje se odnose na dalje korake (tok pregovora, način upravljanja Željezarom u slučaju da dođe do takve realizacije istih itd.), u ovom trenutku ne možemo reći ništa specifično, jer novina u tom pogledu nema. Razumije se da će EPCG, na fonu sastanka sa predsjednikom Vlade, prvo sagledati stanje u kome se nalazi Željezara.

Direktorica Akcije za socijalnu pravdu Ines Mrdović tvrdi da je ekonomski potpuno nerazumno da EPCG kupuje gubitašku fabriku. Ona smatra da nije posao Elektroprivrede da „sipa“ novac u propale biznise bivše DPS vlasti, kao i da nije njeno da se bavi proizvodnjom željeza. Posao EPCG je, kaže, da sagradi nove proizvodne objekte struje jer su joj postojeći dotrajali, kako bi građanima obezbijedila dovoljne i redovne količine električne energije i da stvara što više profita koji će završiti u državnoj kasi. „Ideja da se na krovu Željezare grade solarni paneli, uz prethodnu višemilionsku kupovinu fabrike, a sve to u Nikšiću, koji ima neuporedivo manji broj sunčanih dana od bilo koje primorske lokacije (gdje država već može biti vlasnik) djeluje neubjedljivo. Pri tome se ideja prezentuje javnosti bez ikakvog biznis plana ili ekonomskih parametara, koji bi pokazali eventualnu korist i interes države“, kazala je Mrdović za Monitor.

Naša sagovornica smatra da su „besprizorni“ i zahtjevi potencijalnog privatnog investitora (Davidovića) da mu se garantuje gradnja izvora energije, u koji bi bilo uloženo ni manje ni više nego 100 miliona eura. „Ako gospoda privatni investitori hoće da ulažu, neka to rade na tržišnim principima, svojim novcem i uz poštovanje zakona. Svako nepoštovanje ili zaobilaženje propisa i dilovi na štetu državnog interesa su potencijalni ulazak u zonu krivične odgovornosti i toga bi morali da budu svjesni jednako i oni koji sjede u Vladi, kao i u EPCG, a učestvuju u donošenju odluka”, naglašava Mrdovićeva.

Ekonomski analitičar Predrag Drecun smatra da je odluka o angažmanu EPCG u spašavanju Željezare donesena bez adekvatnog biznis plana, što govori u prilog tome da je to bilo iznuđeno rješenje u cilju smirivanja socijalnih problema. „Zašto se isto to onda nije uradilo sa KAP-om? Zašto se to ne bi onda uradilo za svako preduzeće koje se nađe u problemu? Ne smijemo dozvoliti da se problemi rješavaju na ovaj način“, kazao je Drecun.

I Milutin Đukanović je ovu situaciju uporedio sa prošlogodišnjom situacijom u Kombinatu aluminijuma. Tada je proizvodnja aluminijuma ugašena, a 500 radnika ostalo je bez posla, jer je EPCG odbila prijedlog vlasnika fabrike Veselina Pejovića da nastave isporuku struje po ranije ugovorenoj cijeni, ali i mogućnost da na godinu dana preuzmu upravljanje fabrikom. Odluka je obrazložena konstatacijom da  EPCG, prema postojećem Statutu, nije registrovana za proizvodnju aluminijuma. Sad Statut nije problem.

„Može se isti model primijeniti i za KAP, tamo čak postoje i snažniji energetski potencijali za prizvodnju energije na bazi gasa i solarne elektrane, ali da bi neko mogao da radi, mora da ima tu imovinu“, kaže Đukanović. „To (imovinu KAP-a) nema ni država, ni EPCG. Ovdje imamo jasan stav kompanije Toščelik o vrijednosti imovine Željezare“.

Mrdović smatra da struja i za KAP i za Željezaru treba da ima tržišnu cijenu. Ona ističe da se ni potrošačima iz kategorije domaćinstva struja ne poklanja, nego plaćaju tržišnu cijenu – „pa ko hoće da se bavi proizvodnjom aluminijuma ili željeza neka plaća tržišnu cijenu”. I kaže da su subvencije državna pomoć, a ako se daje ta pomoć, mora se poštovati zakon i dokazati njena svrsishodnost.

„Ipak, stiče se utisak da je razvoj događaja sa Željezarom posljednjih sedmica u dobroj mjeri vid pritiska radnika, koji se bore da očuvaju svoja radna mjesta. S druge strane Vladini potezi su ‘bacanje prašine u oči’ radnicima i ukupnoj javnosti i pokušaj da se mnogo ‘ne talasa’ uoči predizbornog  perioda. Iako su sva radna mjesta važna, nema niti jednog razloga da radnici Željezare budu privilegovani u odnosu na druge radnike (hiljade su puštene niz vodu iz državnih preduzeća). Država može da im pomogne kroz obezbjeđenje kredita za samozapošljavanje ili sličnim mjerama, a ne tako što će energetsku kompaniju da gura u propast zarad produženja agonije privatne kompanije”, ocijenila je Mrdović.

Turci su za 15,1 milion eura kupili imovinu bankrotirale Željezare od stečajne uprave 2012. godine uz obećanje da će za tri godine uložiti 35 miliona eura i uposliti do 550 radnika, što se nije desilo. Akumulirani gubitak preduzeća Toščelik, koje gazduje Željezarom, na kraju prošle godine je bio 55 miliona, a dugoročne i kratkoročne obaveze 68 miliona. Ni njihovi prethodnici nijesu bilježili bolje poslovne rezultate.

Ivan ČAĐENOVIĆ

Komentari

FOKUS

CETINJE, PONOVLJENA TRAGEDIJA: Kontinuitet neodgovornosti

Objavljeno prije

na

Objavio:

Da li će i opomene ove tragedije, kao one u avgustu 2022. ostati uzaludne ? Osim što niko od nadležnh i dalje ne vidi odgovornost, mjere koje Vlada najavljuje  da će preduzeti, iznesene su prilično ad hok, i bez konsultacije struke i društva

 

 

Dvanaest osoba: dvoje djece, tri žene i sedam muškaraca ubio je na Cetinju mještanin Aco Martinović (45), prvog januara ove godine. Još četiri je teško ranio, od kojih je jedna osoba preminula 9. januara. Ubica je iz pištolja u nelegalnom posjedu pucao na pet različitih lokacija u gradu, međusobno udaljenih od nekoliko desetina metara do 2-3 kilometra. Potom je pred ponoć, kada je konačno lociran i opkoljen od pripadnika policije, izvršio samoubistvo. Motivi zločina nijesu poznati. Ubica je mahom pobio bliske rođake,  kumove i prijatelje.

Nepojmljivi zločin  počinjen je prije nepune dvije i po godine, nakon što je Vuk Borilović (34) u cetinjskom naselju Medovina, 12. avgusta 2022. godine, hicima iz lovačke puške ubio 10 i ranio šest osoba – mahom svojih komšija. Borilović je ubijen nakon razmjene vatre sa pristiglim policajcima i mještanima. Naknadne analize pokazale su da je smrtonosne rane zadobio iz policijskog oružja.  To je, uglavnom, sve što smo od ovdašnjih zvaničnika saznali za prethodne dvije godine i četiri mjeseca.

Nameću se brojne paralele između ova dva zločina i načina na koji su postupali pripadnici crnogorske policije.

Borilovićeve žrtve ubijene su iz lovačkog oružja, uredno prijavljenog i registrovanog. U zimu 2022. godine Borilović je napao kolegu s posla, povrijedio ga, oštetio mu automobil i kamenovao kuću. Priveden je u policiju ali mu oružje nije oduzeto, iako su Uprava policije i MUP imali zakonski osnov za takvu odluku.

Oružje je ostalo u posjedu budućeg masovnog ubice i  nakon što je  osuđen zbog  napada.  Presuda nije postala pravosnažna, ali je bila dovoljna da mu se u zakonom propisanom postupku oduzme oružje kojim je, koji mjesec kasnije, ubio desetoro. Niko zbog tog propusta nije odgovarao.

Iz Uprave policije su tada ponudili poduku: “Ne treba dovoditi u uzročno-posljedičnu vezu izvršenje ovog teškog zločina sa bilo kakvim protivpravnim ponašanjima iz prethodnog perioda.” Olako smo prešli preko iskazane nebrige i neodgovornosti.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV PREMIJER U MOJKOVCU MIMO PROTOKOLA: Novo sijanje magle i nepoštovanja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i komemoracija Mojkovačke bitke poslužila za novo političarenje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Premijer Spajić Vučevića nije pozvao u Mojkovac, niti se vidio sa njim dok je bio u Crnoj Gori

 

Obilježen  je dan mojkovačke opštine koji pada na Božić po julijanskom kalendaru i koji se poklopio sa komemoracijom Mojkovačke bitke (6-7 januara 1916.) iz Prvog svjetskog rata. Tada je oko 6500 slabo naoružanih i opremljenih vojnika kraljevske crnogorske vojske pod zapovjednikom generalom Jankom Vukotićem zaustavilo prodor tri puta brojnije austro-ugarske vojske generala Vilhelma von Rajnera. Kao i mnogi drugi sporni datumi i događaji koji se u Crnoj Gori i šire različito tumače i politički rabe, tako je i ova komemoracija poslužila za novo političarenje i poentiranje. Vijence na spomenik nespornim junacima Mojkovačke bitke položili su predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokatratije (NSD) Andrija Mandić i formalni premijer Srbije Miloš Vučević koji je navodno došao na poziv Mandića. Prisutni su bili i NSD-ov predsjednik opštine Mojkovac Vesko Delić, predsjednik Skupštine opštine Marko Janketić i Marko Kovačević, javnosti poznati Mandićev nacionalno ostrašćeni gradonačelnik Nikšića.

Mandić je istakao da “želimo da gradimo budućnost Mojkovca, Crne Gore i boljih odnosa sa bratskom Srbijom sa kojom smo sto godina bili u istoj državi”. U tih “100 godina nismo imali ni najmanjih sukoba ni nesporazuma” izjavio je, ne trepnuvši. Potom je napomenuo da u našoj zemlji “živi više od trećine građana koji su Srbi, isti narod kao i u Srbiji, većina građana govori srpskim jezikom a to su važne niti koje nas povezuju“. Onda se Mandić okrenuo pohvalama gradonačelniku (kojim osim partijske pripadnosti i tvrdnje da je Srbin nema nikakvu drugu zvaničnu biografiju) rekavši da je Delić “izložio važne projekte a nadam se da će ovo o čemu smo pričali biti podržano od strane Vlade Republike Srbije“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

ANKETA

MONITOROVA ANKETA: Odgovornost, suočavanje, društveni dijalog

Objavljeno prije

na

Objavio:

Pitali smo: Šta nakon ponovljenog zločina na Cetinju?

 

RADOJE CEROVIĆ, KLINIČKI PSIHOLOG
Uzroci duboko u socioekonomskom raslojavanju i identitetskom cijepanju

Ovo masovno ubistvo nije izolovani slučaj, već dio šireg trenda povećanja nasilja u Crnoj Gori. Podaci ukazuju na to da su uzroci ovakvih fenomena duboko ukorijenjeni u “socioekonomskom raslojavanju”, ali i “identitetskom cijepanju”. To izaziva nagli rast jaza i nepovjerenja izmedju socijalnih klasa, ali i identitetskih jedinica (vjera, nacija i političkih opredjeljenja).

 

ERVINA DABIŽINOVIĆ, PSIHOLOŠKINJA I DOKTORKA RODNIH STUDIJA
Društvo bez utvrđene odgovornosti, kada tad će uništiti sebe

Kada jednom pokušamo da sakrijemo tragove zločina, tragovi se otisnu iznova. Negirali smo devedesetih zločine učinjene u ime svih nas. Obje politike koje su od višestranačja u Crnoj Gori negirale su i zatirale tragove. Te politike imaju sada rezultat u ponovljenom nasilju na Cetinju. Žrtve pokazuju da je poricanje uzaludno a da je užas neizreciv.

 

BOŽIDAR IVANOVIĆ, ŠAHOVSKI VELEMAJSTOR
Političke turbulencije koje traju decenijama

Svaki tragičan događaj mora se ozbiljno shvatiti i učiniti sve da se ne bi ponovio. To nije urađeno poslije zločina 2022. g. i tek sad se traži krivac. Generalno gledano krive su političke turbulencije koje se kod nas odvijaju već više decenija…

 

MAJA RAIČEVIĆ, CENTAR ZA ŽENSKA PRAVA
Potrebno je mnogo više od ad hoc mjera

Prije svega želim da izrazim saosjećanje sa porodicama nastradalih i sa građanima i građankama Cetinja, koji su u dvije i po godine doživjeli dva masovna ubistva.  Posledice zločina ovakvih razmjera iziskuju empatično i mudro liderstvo i preuzimanje političke odgovornosti ne samo za stanje u sektoru bezbjednosti nego i za evidentni kolaps institucija…

 

SERGEJ SEKULOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR
Treba hladne glave identifikovati probleme

Teško je bilo sto reći nakon ovakve tragedije. Što god da se kaže nedovoljno je, pogrešno…Jednostavno ovakvi događaji ostavljaju u čuđenju, zbunjenosti, konfuziji. Da probam, svjestan nedorečenosti stava…

 

STEFAN ĐUKIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA
Društveni dijalog ili dezintegracija

Iako je paradoksalno, smatram da odgovara istini to da je lakše “prepisati” šta treba raditi nego kako naše društvo “nagovoriti” da to radi. Toliko smo, kao cjelina, pogrešno nasađeni, razvučeni sitnim partijskim interesima koji preko svojih mreža utiču na javnost da je teško gledati na bilo koji događaj van partijskih naočara. Ako pak i pogledamo, kako prevazići njihove interese i nametnuti temu? To je pitanje koje bih postavio prije onog šta treba uraditi, pitanje “kako”? Na žalost, ne vidim odgovor, zahvat političke klase je toliko sveobuhvatan, i materijalno i medijski i zakonski…

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo