HORIZONTI
POLA GODINE RATA U UKRAINI, UZ KOLAPS MEĐUNARODNOG PRAVA: Želi li Zapad poraz velikoruske agresije ili zamrznuti konflikt?
Objavljeno prije
2 godinena
Objavio:
Monitor onlineU srijedu je 19 bivših američkih diplomata, obavještajnih i vojnih zvaničnika potpisalo apel da SAD konačno i isprave naoružaju Ukrajinu… Potpisnici tvrde da je sadašnja pomoć „dovoljna da dovede do pat pozicije ali ne i da poništi ruska teritorijalna osvajanja“ tako da Bajdenova administracija možda „nenamjerno sprečava“ (ukrajinsku) pobjedu „iz straha da ne isprovocira rusku eskalaciju (konvencionalnu i nuklearnu)“. I novinar Bilda Džulian Ropke tvrdi da „Ukrajina dobija samo toliko naoružanja koliko je potrebno da ne izgubi rat“
Za koji dan će se navršiti pola godine od početka ruske invazije na susjednu i u svemu srodnu Ukrajinu. Rusija je prije toga toga više od godinu dana gomilala trupe, premještajući čitave armije i divizije iz Sibira u pripremi blitzkrieg-a. Pri tome je uporno negirala da sprema napad. Kremlj je tada optuživao Zapad da pričom o invaziji na Ukrajinu „širi histeriju“. U junu prošle godine je ruski predsjednik Vladimir Putin javno negirao da namjerava da obnovi Sovjetski Savez čiji raspad je još 2005. godine nazvao „najvećom geopolitičkom katastrofom stoljeća“. Međutim, njegovi najbliži saradnici su nakon početka agresije na Ukrajinu javno otvorili karte i objasnili da je jedan od ciljeva „specijalne vojne operacije“ i obnova Sovjetskog Saveza a kasnije i obnova sovjetske sfere uticaja u istočnoj Evropi.
Retorika koja vlada u Rusiji mnoge podsjeća na retoriku austrijskog gastabajtera na mjestu kancelara Trećeg Rajha koji je 30-ih godina prošlog stoljeća grmio o nepravdama Versajskog mira koji je nametnut Njemačkoj sa ciljem da je ponizi i prihvati stvaranje država koje ili ranije nikada nisu postojale ili čije postojanje je bilo „apsurd“. Kada se Austrijanac naoružao, prestali su važiti svi međunarodni ugovori koji su potpisali raniji „njemački izdajnici“ i zaigralo se na kartu ispravljanja nepravdi milom ili silom radi objedinjavanja Njemaca širom kontinenta u jednu državu sa jednim vođom.
Sadašnji imperator u Kremlju je tokom prve agresije na Ukrajinu 2014. godine zauzeo poluostrvo Krim i „vratio ga matici“ kao i dio Donbasa gdje je osnovao dvije „narodne republike“. Ujedno je izjavio da međunarodni ugovori koje je Rusija potpisala 1994. i 1997. godine o bezbjedonosnim garancijama teritorijalnom integritetu Ukrajine (uključujući i Krim) „više ne važe“ nakon zbacivanja njegovog vazala i kleptokrate u Kijevu – predsjednika Viktora Janukoviča. Prvi sporazum je bio Budimpeštanski memorandum kojim se Rusija obavezala u 6 tačaka da će poštovati nezavisnost i suverenitet postojećih i međunarodno priznatih granica, da neće koristiti prijetnje i silu, ekonomske pritiske, da će tražiti momentalnu intervenciju Savjeta bezbijednosti UN-a ukoliko Ukrajina postana meta agresije, da neće koristiti nuklearno oružje protiv nje i da će sve sporove rješavati mirno i konsultacijama. Potpise su, osim Rusije i Ukrajine, stavile i Sjedinjene Države, Velika Britanija, Francuska i Kina.
Nakon aneksije Krima, ruski vanjski ministar Sergej Lavrov je cinično izjavio januara 2016. godine da „Rusija nikada nije prekršila Budimpeštanski memorandum. On je sadržao samo jednu obavezu – da Ukrajina neće biti napadnuta nuklearnim oružjem“. Budimpeštanski sporazum je potpisan kao garancija suvereniteta i slobode Ukrajine nakon što se zemlja odrekla svog ogromnog nuklearnog arsenala u korist Rusije. Raspadom Sovjetskog Saveza 1991. godine Ukrajina je naslijedila oko 1900 strateških nuklearnih bojevih glava, 176 interkontinetalnih balističkih raketa (dometa do preko 10.000 kilometara) i 44 strateška nuklearna bombardera, što je činilo trećom nuklearnom silom u svijetu. Drugi ugovor koji je Rusija potpisala sa Ukrajinom je Ugovor o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu kojim je 1997. godine potvrđena nepovredivost granica i kojom se ruska flota stacionirana na Krimu obavezala na poštovanje zakona i suvereniteta Ukrajine.
Među analitičarima i diplomatama vlada nepodijeljeno mišljenje da se Rusija nikada ne bi usudila napasti svoga susjeda da su Ukrajinci zadržali i dio nuklearnog potencijala umjesto što su ga predali Rusiji. Za razliku od Bjelorusa i Kazahstanaca, koji su brzo isporučili Rusiji nuklearno oružje zatečeno na svojoj teritoriji u momentu raspada boljševičke imperije, u Ukrajini je bilo dosta glasova da zemlja zadrži makar dio nuklearnog oružja kao garant buduće sigurnosti zbog lošeg istorijskog iskustva sa velikim susjedom. Sovjetske vlaste su 1932–1933 počinile stravičan genocid (nazvan Holodomor) nad ukrajinskim narodom stvaranjem vještačke gladi kroz program nacionalizacije poljoprivredne proizvodnje i kasnijim nasilnim oduzimanjem hrane od seljaka. U akcijama sovjetskih odreda smrti koji su implementirali „kolektivizaciju“ zemlje i izgladnjivanje stanovništva nastradali su milioni etničkih Ukrajinaca ali i drugih manjina, Kazahstanaca, Tatara, Njemaca itd. Rusija, koja je pravna nasljednica Sovjetskog Saveza, ne priznaje genocid i tvrdi da nisu Ukrajinci targetirani kao etnička grupa u doba Staljinove „narodne vlasti“. Sadašnje rusko rukovodstvo već duže vrijeme negira posebnost ukrajinskog naroda i države. U Putinovom autorskom eseju od 7.000 riječi, objavljenom jula prošle godine pod naslovom O istorijskom jedinstvu između Rusa i Ukrajinaca on navodi da su oni zapravo „jedan narod“ sa „krvnim vezama“ i da je Rusija ostala bez svoje teritorije zbog zapadnih spletki koji su dovele do ukrajinske nezavisnosti. Naime, po Putinu „pravi suverenitet Ukrajine moguć je jedino u partnerstvu sa Rusijom“. Nakon početka rata, čiji je jedan od ciljeva bio i „denacifikacija Ukrajine“ otkriveno je da iza „nacističke“ Ukrajine stoje i „jevrejski kolonizatori“ i da Jevrejski plaćenici „ratuju rame uz rame sa ukrajinskim neonacistima“.
U srijedu je 19 bivših američkih diplomata, obavještajnih i vojnih zvaničnika potpisalo javni apel da Sjedinjene Države konačno i isprave naoružaju Ukrajinu „prije nego bude prekasno“. Potpisnici priznaju da je dosadašnja američka vojna pomoć značila puno jer je agresor velikom dijelom zaustavljen i naneseni su mu veliki gubici. Međutim, sadašnja pomoć je samo „dovoljna da dovede do pat pozicije ali ne i da poništi ruska teritorijalna osvajanja“ tako da Bajdenova administracija možda „nenamjerno sprečava“ (ukrajinsku) pobjedu „iz straha da ne isprovocira rusku eskalaciju (konvencionalnu i nuklearnu)“. Potpisnici apela traže da se „obezbijedi onoliko sredstava Ukrajini koliko joj je potrebno za pobjedu“. Sličnog mišljenja je i novinar njemačkog Bilda i dobar poznavalac prilika na istoku kontinenta – Džulian Ropke koji je prije tri dana javno ustvrdio da „Ukrajina dobija samo toliko naoružanja koliko je potrebno da ne izgubi rat“.
Mnogi pozivaju Ameriku da ponovi takozvani Zakon o zajmu i najmu iz Drugog svjetskog rata kada je poslala ogromne količine ratnog materijala i oružja Sovjetskom Savezu nakon što ga je 22. juna 1941. godine napala, do tada prijateljska i saveznička, nacistička Njemačka sa kojim su do tada zajedno raskomadali istočnu Evropu. Sjedinjene Države su tokom Drugog svjetskog rata Rusima isporučile više od 400.000 džipova i kamiona, 14.000 borbenih aviona, 8.000 traktora i raznih građevinskih mašina i 13.000 tenkova. Međutim, ono što je najvažnije je da su Amerikanci tada, osim oružja, snabdjeli Rusiju sirovinama i mašinama koje su održale sovjetsku ratnu industriju. Tako je SSSR od Amerike dobijao trećinu potrebnog eksploziva, 55 odsto potrebnog aluminijuma i 80 odsto bakra za svoju vojnu industriju. Sovjetske ratne avione je velikim dijelom pokretalo američko visoko-oktansko gorivo koje se dodavalo u gorivo lošije domaće proizvodnje. Osim toga, Rusija je dobila 35.000 sredstava veze i 32.000 motocikala dok je preko 20.000 raketnih sistema Katjuša bilo montirano i prenošeno američkim kamionima Studebaker. Za veću mobilnost sovjetske željeznice se pobrinula američka industrija koja je isporučila preko 2.000 lokomotiva i bezbroj vagona. Rusija je tada dobila pomoć koja, pretvorena u sadašnji novac, izunosi stotine milijardi dolara i koja je bila presudna, po riječima sovjetskih lidera Josifa Staljina, Nikite Hruščova i vojskovođe Georgija Žukova, da Rusija ne bude poražena od Njemačke i da zajedno sa sveznicima izađe kao pobjednik. Nakon rata sovjetski propagandisti su nastojali da omalovaže američku pomoć i tvrdili su da nije presudnije uticala na tok rata.
Analitičari smatraju da bi i mali dio pomoći Ukrajini kakav je Rusija dobila tokom Drugog svjetskog rata presudno uticao na tok rata i natjerao moskovsko rukovodstvo za pregovarački sto. Do sada je isporuka mobilnih raketnih sistema HIMARS (isporučeno 12 platformi) donijela veliku promjenu na terenu, mada i ne presudnu da promijeni tok rata. Mnoga ruska skladišta municije su uništena duboko iza linija fronta i što je natjeralo rusku logistiku da uspori i vrši velika pregrupisavanja i alociranja materijala. Takođe, osjetno su smanjeni ruski artiljerijski napadi na ukrajinske gradove i civilnu infrastrukturu u njima. Ovih dana je i okupirani Krim, koga Moksva smatra svojom teritorijom, postao meta uspješnih napada ukrajinske vojske. Za sada ostaje nejasno da je li napad na avio- bazu na Krimu (gdje je uništeno 10 aviona na zemlji i natjeran ostatak na relociranje u Rusiju), depoe municije i željeznička čvorišta izveden zapadnim ili domaćim oružjem i komandosima. U svakom slučaju izazvana je masovna panika među ruskim turistima na Krimu i formirane su kilometarske kolone prema mostu na Kerču koji spaja okupirano poluostrvo sa Rusijom. Samo u utorak 38.000 vozila je napustilo Krim. Ranije je objavljeno da su mnogi funkcioneri ruskih službi bezbjednosti oglasili prodaju svojih nekretnina na krimskim ljetovalištima. Odgovor je brzo stigao iz Moskve – ponovo su raketirani Harkiv, Krematorsk, Krivi Rog i ostali gradovi na istoku uz desetine ubijenih i osakaćenih civila.
Ukrajinsko rukovodstvo ističe da će rat biti gotov onda kada i posljednji okupatorski vojnik napusti Ukrajinu, uključujući i Krim. Međutim, Ukrajina je svjesna da ne može sama. Ostaje na slobodnom svijetu da pruži ruku Ukrajini da porazi Putina u mjeri u kojoj je nekad Zapad pomogao Rusiji da porazi Hitlera.
Jovo MARTINOVIĆ
Komentari
IZDVOJENO
-
KRV I SUZE CETINJA: Opomene tragedije
-
ČEKAJUĆI RASPLET POLITIČKE KRIZE: Riječi na sniženju
-
ULAZI LI ELEKTROPRIVREDA U POSAO SA ČELIKOM: Razne struje oko Željezare
-
RADOJE CEROVIĆ, PSIHOLOG: Da žrtva ne bude uzaludna
-
NOVA ŠKOLSKA GODINA NA PRAGU: Pitanja bez odgovora
-
STOP ZA INVESTITORSKE POŽARE: Profit ispred prirode
HORIZONTI
VIJEK OD ZLOČINA U ŠAHOVIĆIMA: Srpska cenzura za Đilasovu Besudnu zemlju
Objavljeno prije
18 satina
8 Novembra, 2024Navodni povod za najveći mirnodobski pokolj u Crnoj Gori, pogrom muslimanskog življa 1924., bilo je ubistvo Boška Boškovića. Bošković je bio otjelotvorenje nasilja beogradske vlasti. Za ubistvo su optuženi muslimanski odmetnici Jusuf Mehonjić i Husein Bošković. Boškovića su ubili Crnogorci, kolašinski glavari. Vlasti kralja Aleksandra su zločin zataškale. Muslimanska sela u Vraneškoj dolini su opustjela
Ovog vikenda – 9. i 10. novembra će se navršiti 100 godina od najvećeg mirnodopskog pokolja u Crnoj Gori koja je tada bila ( obespravljeni) dio Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (KSHS) pod dinastijom Karađorđević. Pogrom muslimanskog stanovništva Vraneške doline pod palicom Beograda su izvršili gotovo isključivo tamošnji pravoslavci – Crnogorci i Srbi.. Među njima je bio i ne mali broj pristalica samostalne Crne Gore razočaranih ujedinjenjem jer su smatrali da nisu adekvatno nagrađeni od nove vlasti.
U knjizi Besudna zemlja Milovan Đilas, jedan od vođa jugoslovenskog pokreta, kasnije proganjani disident, detaljno je opisao tadašnje strahote. Učesnik tog događaja bio je njegov otac Nikola – pobornik crnogorske nezavisnosti i dinastije Petrovića, koji je shvatajući novu realnost, neoduševljeno prihvatio komandu nad žandarmerijom u Kolašinu nakon 1918. Kasnije je kao umirovljeni oficir učestvovao u pogromu. .
Besudna zemlja je 1958. godine objavljena u Njujorku na engleskom, u vrijeme kad je Milovan Đilas već bio u komunističkom zatvoru. Kasnije edicije objavljene u Beogradu na srpskom, od 2005. će pretrpjeti vidne cenzure navodno proevropskih srpskih vlasti.
Navodni povod za pokolj je bilo ubistvo Boška Boškovića, zagovornika Ujedinjenja i glavara nove vlasti koju je služio. Bošković je, po opisima, bio otjelotvorenje nasilja beogradske vlasti. Bio je „čovjek pogodan da brzo slomi svaki otpor i učvrsti vlast i golu silu nad ljudima“. Prema pristalicama crnogorske samostalnosti nije imao milosti. Ono što mu posebno „nije opraštano, ni zaboravljano“ su silovanja žena i djevojaka i tu se, po navodima, „nije ustezao od zloupotrebe vlasti“. Đilas navodi, da su „u njegovu kancelariju dovođene osumnjičene mlade djevojke, ili uopšte ljepše žene koje nije imao ko da zaštiti. Tada su stražari čvrsto držali stražu pred njegovim vratima, ne puštajući nikoga unutra“.
Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net
Komentari
HORIZONTI
ANDRIJA MANDIĆ – VOJVODA DIOBA: Od Ace do Ace
Objavljeno prije
3 sedmicena
18 Oktobra, 2024Mandić je predstavio novi logo Skupštine koji veoma podsjeća na slična rješenja u Srbiji i RS. Na logu je predstavljena zgrada Banovine na Cetinju. Teško je povjerovati da riječi o kralju Aleksandru i logo Skupštine nisu ciljana provokacija vojvode Mandića. Banovina je bila upravna zgrada Aleksandrovih namjesnika izgrađena nakon okupacije i uništenja Crne Gore. Svoga djeda, crnogorskog kralja Aleksandar je svrgnuo sa prijestola i zabranio mu povratak u zemlju. U Banovini je bio i kazamat za crnogorske rodoljube
Od silaska Demokratske partije socijalista (DPS) sa vlasti početkom decembra 2020. godine. lider Nove srpske demokratije (NSD) i osnivač bivšeg Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić je potencirao priču o pomirenju u Crnoj Gori. Obećao je da će je sprovoditi čim dobije priliku. Prošle godine u prvom krugu predsjedničkih izbora na kojima je Mandić bio kandidat svoje stranke, a i poželjan od strane DPS-a za finale trke, u opštini Tuzi je dobio 827 glasova. To je sredina gdje gotovo isključivo žive etnički Albanci. Rezultat mu je bio jači i od zbira glasova građanski orjentiranih Jakova Milatovića i Alekse Bečića. Tada se iz krugova bliskih Mandiću potenciralo da iako izrazito prosrpski DF nije nastupao na lokalnim izborima u Tuzima, njegova “politika pomirenja očigledno ima dobro uporište”. U kasnijim izborima ova satirična baza podrške među Albancima je utihnula shodno povlačenju DPS-ovih resursa za nabavku glasova.
Krajem oktobra prošle godine Mandić je izabran za predsjednika Skupštine Crne Gore dok je njegova NSD krajem jula ušla u rekonstruiranu 44. vladu Milojka Spajića zajedno sa Demokratskom narodnom partijom (DNP) i Bošnjačkom strankom (BS). Novi sastav nikad veće Vlade sa dvotrećinskom podrškom u parlamentu (dovoljnom da mijenja i Ustav) su mnogi u diplomatskim krugovima prećutno pozdravili u nadi da će se konačno krenuti u sređivanje katastrofalnog stanja u pravosuđu. Ogromna i troma državna administracija je još jedna oblast na koju i Zapad i međunarodne finansijske institucije imaju ozbiljne primjedbe. Do sada ni sudstvo ni državna administracija nisu ni taknuti niti ima naznaka tome.
Opštine u kojima NSD ima gradonačelnike i čelne ljude u državnim kompanijama nastavljaju DPS-ovu praksu političkog zapošljavanja radi sigurnih glasova dok se na reprezentacije i zabave i dalje nemilice troši. Mandićevi gradonačelnici forsiraju četnički i nacionalistički narativ, slave Srbiju kao svoju domovinu o trošku građana i podstiču dalje tenzije u društvu. Njihov lider apsolutno ćuti na takvo ponašanje. Sa druge strane ide na svesrpska okupljanja u Beograd, predlaže vraćanje kapele kralja Aleksandra na Lovćen. Nedavno je pozvao na usvajanje zakona o stranim agentima po uzoru na Vladimira Putina kojim je sva opozicija u Rusiji nasilno ućutkana, utamničena ili natjerana u egzil. NSD i ostale partije pod Beogradom ne smiju pokrenuti ni pitanje izručenja osuđenog vođe budvanske kriminalne grupe Svetozara Marovića kome je režim u Srbiji pružio zaštitu od pravde. Mandić je takođe odćutao rasističku izjavu srbijanskog ministra policije Ivice Dačića da svako selo u Crnoj Gori ima organizovanu kriminalnu grupu.
Osim Albanaca u Tuzima, Mandićevi “pomiriteljski stavovi” su početkom godine impresionirali i premijera. Spajić je pohvalio proglašenog četničkog vojvodu (iako on tu titulu nije zvanično prihvatio) što nije otišao na proslavu protivustavnog dana Republike Srpske (RS) u Banja Luku i što je prije njega bio u Briselu. Tamo je, po Spajićevim riječima, ostavio “sjajne poruke” te da “Dalaj Lamine nisu toliko miroljubive kao njegove”.
Premijer je previdio da Mandić samo nije otišao zbog toga što mu je 9. januara bila slava kada pada i Dan RS. Za uzvrat je poslao čestitke i svog tadašnjeg šefa kabineta sa funkcionerima svoje i drugih vučićevskih stranaka.
Nakon toga potezi Mandića i prvaka njegove stranke su bili sve samo ne pomiriteljski. Prvo su se usprotivili UN-ovoj rezoluciji o genocidu u Srebrenici slijedeći službenu liniju svoga de fakto gospodara Aleksandra Vučića koji se nedavno pohvalio da je on i “vožd Srbije”. NSD i partije iz tog bloka su aktivno negirale genocid i gurale priču o navodnih tri i po hiljade pobijenih Srba civila u Podrinju, ciljano podgrijavajući tenzije i u Crnoj Gori. Kao odgovor na srebreničku rezoluciju Mandić je pogurao priču o genocidu u Jasenovcu koju njegov šef u Beogradu nije htio donijeti u vlastitoj skupštini. Jedini ustupak je bilo odlaganje jasenovačlke rezolucije dok Crna Gora nije dobila završna mjerila iz Brisela kako bi se otpočeo proces zatvaranja poglavlja. Srećom u rezoluciju nisu ušle proizvoljne i naduvane komunističke brojke o broju žrtava tog logora.
Mandić je dalajlamski odćutao prijedlog rezolucije o mirnodopskom pokolju bošnjačkog stanovništva u Šahovićima kod Bijelog Polja. Ovaj jezivi pokolj nekoliko stotina civila uz mučenja i silovanja od strane razularene rulje su se dogodila pod patronatom vlasti Kralja Aleksandra I Karađorđevića. Srbijanska žandarmerija je dan prije uzela taoce i pokupila svo oružje koje je našla kod stanovništva da bi tobožnji “osvetnici Kosova” lakše odradili prljavi posao za Beograd. Aleksandrova žandarmerija je predala rulji i taoce koji su pobijeni. “Kralj ujedinitelj i osloboditelj”, kako ga je vojvoda Mandić nazivao na raznim prigodama, nikada nije dozvolio istragu tog zločina.
Aleksandar, ili Aca palikuća kako je kolokvijalno nazivan od potlačenih i obespravljenih širom njegove privatne kraljevine, je na Cetinju nedavno opet pomenut od strane šefa parlamenta, i to na samoj sjednici. Povod je bila 90-ta godišnjica od ubistva kralja u Marseju. Rekao je da je zaslužio da mu se pomene ime i da je “on bio jedini kralj koji je rođen u ovom gradu i unuk Kralja Nikole”. Dodao je i da je Aleksandar bio “prva žrtva fašizma u Evropi”. Stoga vojvoda Mandić se, ne trepnuvši, pohvaIi da “imamo na što da se oslonimo i imamo sa čim da se pred svijetom pokažemo”.
Mandić je predstavio i novi logo Skupštine na plavoj pozadini koji veoma podsjeća na slična rješenja u Srbiji i RS. Na logu je predstavljena zgrada Banovine na Cetinju u kome je održano zasjedanje Skupštine. NSD ima i svoju partijsku nagradu koja nosi ime po crnogorskom izdajniku i srbijanskom kvislingu Marku Dakoviću. Zadnji dobitnik ove nakaradne nagrade je otvoreno prokremaljski episkop niskiško-budimljanski Metodije Ostojić.
Teško je povjerovati da riječi o kralju Aci i logo Skupštine nisu ciljana provokacija protiv Crne Gore od strane vojvode Mandića. Banovina je bila upravna zgrada Aleksandrovih namjesnika koja je izgrađena nakon okupacije i uništenja Crne Gore. Svoga djeda po majci i crnogorskog kralja Aleksandar je svrgnuo sa prijestola i zabranio mu povratak u zemlju. U Banovini je bio i kazamat za crnogorske rodoljube koji se nisu mirili sa srbijanskim državnim terorom, poharom ionako uboge Crne Gore i planskim sijanjem mržnje prema drugim vjerama i nacijama.
Krvavi progoni nesrpskog stanovništa i nametanje nove ideologije “ujedinitelja i osloboditelja” su se dešavali širom novostvorene Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (KSHS). Hrvatskom narodu je ukinuta sva autonomija koju su stoljećima u manjoj ili višoj mjeri uživali pod Bečom dok su hrvatska privreda i infrastruktura masovno pljačkane i odnošene u Srbiju. Svaka kritika i otpor su lomljeni žandarmerijom i raznim paramilitarnim organizacijama pod kontrolom Beograda. Organizovani su atentati na narodne prvake nakon kojih nije bilo nikakvih istraga kao i u Šahovićima. Bošnjaci, Albanci, Makedonci i drugi su imali isti tretman od strane “oslobodilaca”.
Sumrak jugoslovenske ideje se desio 20. juna 1928., kada su u Narodnoj Skupštini u Beogradu ubijena dva poslanika Hrvatske seljačke stranke (HSS), dvojica ranjeni dok je HSS-ov lider i vođa hrvatskog naroda Stjepan Radić teško ranjen. Umro je nakon mjesec i po dana od zadobijenih rana. Za izvođača ovog zločina je izabran crnogorski janjičar – Puniša Račić. Naknadna istraga i suđenje su predstavljali još jednu u nizu Aleksandrovih farsi. Trebali su da prođu dani da Račić uopšte bude uhapšen. Osuđen na 20 godina zatvora i poslat na izdržavanje kazne u vili upravnika zatvora u Požarevcu. Mogao se slobodno kretati i po samom gradu. Kraljevska vlada ga je potpuno abolirala u martu 1941. god, manje od mjesec dana pred početak njemačkog napada. Abolicija Račića je navodno znatno doprinijela da nesrpki vojnici se masovno pobune protiv srpskih oficira i dočekaju njemačku i italijansku vojsku kao oslobodioce.
Zanimljivo je da je tokom zločina u Skupštini bio prisutan i još jedan hrvatski poslanik – doktor prava Ante Pavelić, koga je Račić u svom bijesu zaobišao rekavši mu da je on dobar čovjek i da mu se ništa neće desiti. Pavelić je poslije toga osnovao ustaški pokret. Pavelić je zajedno sa pripadnicima VMRO, i pod italijanskim i vjerovatno mađarskim pokroviteljstvom, organizovao uspješni atentat na Aleksandra u Marseju. Vijest o ubistvu neomiljenog kralja je diljem porobljenih jugoslovenskih zemalja dočekana sa prikrivenom, a nekad i otvorenom radošću uprkos zvaničnim narativima i tugovanjima.
Mandić za sebe tvrdi da je vjernik. Čak i po učenju državnih Vučićevih episkopa vjera se mora pokazati djelima a ne samo riječima. Ostaje da se vidi dokle će premijer i većina ministara u Vladi ići daleko sa ovakvim Dalaj Lamom i propovjednikom “pomirenja”.
Jovo MARTINOVIĆ
Komentari
HORIZONTI
DA LI ĆE KAZAHSTANSKA HEROINA ŽENSKIH I DJEČJIH PRAVA DINA TANSARI DOBITI AZIL U CRNOJ GORI: MUP gluv na međunarodne apele
Objavljeno prije
1 mjesecna
4 Oktobra, 2024Smailova i Mukamedžanov su osnivači Fondacije NeMolchiKZ (NeĆutanju), koja promoviše prava i slobode žena, djece, rodnu ravnopravnost i bori se protiv diskriminacije i nekažnjivosti moćnika i nasilnika u Kazahstanu. Supružnici nikada nisu bili politički aktivni ali su trn u oku tamošnjim vlastima koje traže njihovo izručenje. Izgleda da bi im MUP CG mogao izaći u susret
Pružiti utočište politički progonjenim osobama od strane totalitarnih režima u državama bivšeg Sovjetskog Saveza stvar je ne samo demokratije i ljudskih prava, već i elementarnog ljudskog morala u normalnim društvima koja žele članstvo u Evropskoj Uniji (EU). Tako bi trebalo biti i sa Crnom Gorom koja se, uz zapadnu pomoć, otarasila 30-godišnjeg režima Mila Đukanovića koji je gajio bliske veze sa diktatorima i kriminalcima širom planete. Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) kojim rukovodi Danilo Šaranović (kadar građansko orjentisanih Demokrata) i njegov zamjenik Radovan Popović ponašaju se kao da su Đukanovićev režim i njegov sistem vrijednosti i dalje aktuelni.
Monitor je već pisao o tražiocima azila iz Bjelorusije i Rusije koje tamošnji režimi politički progone zbog javno iznesenih stavova. Njih je Popović, Šaranovićev pomoćnik i šef Direktorata za upravne poslove, državljanstvo i strance odbio uz paušalna obrazloženja da su Bjelorusija i Rusija demokratske zemlje zato što to tako piše u Ustavima tih država. Formalno im se jamče sva prava kao i u doba diktatora Staljina odgovornog za smrt miliona svojih podanika. Pomoćnika Popovića nije brinulo što u Bjelorusiji ima preko 1.400 registrovanih političkih zatvorenika i što u Rusiji maltene svake sedmice (sasvim slučajno) smrtno strada neko ko se zamjerio kremaljskom režimu, bilo u zatvoru, stanu ili na ulici.
Otprilike u isto vrijeme kada su došli nepravosnažno odbijeni tražioci azila, u Crnu Goru je stigla i Dinara Botaevna Smailova poznatija kao Dina Tansari – svjetski priznati glas obespravljenih i borkinja protiv porodičnog nasilja i seksualnog zlostavljanja u Kazahstanu. Zajedno sa njom je došao i njen suprug Almat Mukamedžanov, takođe aktivista borbe za ljudska prava.
Smailova i Mukamedžanov su osnivači Fondacije NeMolchiKZ (prevedeno NeĆutanju), organizacije koja promoviše prava i slobode žena, djece, rodnu ravnopravnost i bori se protiv diskriminacije i nekažnjivosti moćnika i nasilnika u Kazahstanu. Supružnici nikada nisu bili politički aktivni ali su trn u oku vlastima. Njihov aktivizam i borba protiv nekažnjivosti za silovatelje, pedofile i nasilnike koji su često imali prećutnu ili otvorenu podršku policije i ljudi bliskih Vođi nacije smetali su mnogima u establišmentu koji su smatrali da oni svojim publikacijama ruše ugled države. Kazahstan je krajem prošle godine raspisao nacionalnu potjernicu za njima zbog navodne prevare i zloupotrebe donacija, što je omiljena metoda sumnjičenja i u Rusiji i Bjelorusiji. Pokušaj raspisivanja međunarodne potjernice preko Interpola, prema dostupnim podacima, nije prošao.
Kazahstan je postao samostalna država nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine i zemljom je skoro tri decenije vladao Nursultan Nazarbajev poznatiji kao Elbasi (Vođa nacije). Nazarbajev je zadržao sovjetski totalitarni stil vladanja i pretvorio Kazahstan, gasom i naftom bogatu zemlju, u privatni posjed svoje porodice, po ugledu na susjednu Rusiju Vladimira Putina. Kasnije nasilne promjene i novi predsjednik nisu puno promijenili sliku zemlje na bolje.
U proteklih sedam godina kazahstanske vlasti su „razvile obrazac progona i maltretiranja Smailove“ kako je navela Meri Lolor, UN-ova specijalna izvjestiteljka o borcima za ljudska prava u izvještaju objavljenom 30. maja ove godine. Izvještaj su potpisala još dva UN-ova specijalna izvjestioca i Doroti Estrada-Tank, predsjedavajući izvjestilac UN-ove Radne grupe za diskriminaciju žena i djevojčica u Ženevi. Lolor je pored javnog izvještaja poslala i pismo 4. marta ove godine adresirano na crnogorske ministre pravde i unutrašnjih poslova. Omaškom je pismo adresirano ranijim ministrima iz 43. vlade. U pismu specijalna izvjestiteljka UN-a Lolor moli crnogorske vlasti, da se, u slučaju Smailove i njenog supruga, „uzmu u obzir rizici sa kojima se suočavaju kao borci za ljudska prava ako bi se vratili“ u matičnu zemlju. Kazahstan protiv Smailove vodi šest krivičnih postupaka u kojima joj prijeti zatvorska kazna od deset godina.
Krivični predmeti protiv nje su, navodi se, otvarani, obustavljani ili zatvarani i ponovo otvarani 16 puta. Sve je počelo u julu 2016. godine kada je Smailova na svojoj facebook stranici objavila da je preživjela grupno silovanje u mladosti i da više ne namjerava ćutati o tome. Pozvala je žene Kazahstana da javno govore o rodnom nasilju. U aprilu 2017. godine, Smailova i njen suprug su uspostavili telefonsku liniju za žene žrtve nasilja u porodici i registrovali Javni pokret protiv nasilja ’NeMolchi.KZ’“.
Smailova u razgovoru za Monitor kaže da su njeni veliki problemi počeli nakon poziva od zamjenika generalnog sekretara UN-a da govori na 72. sjednici Generalne skupštine UN 21. septembra 2017. godine. Tada je pozvala centralnoazijske žene „da se ne stide da progovore i zatraže da se nasilnici procesuiraju!“. Ubrzo nakon njenog govora, u Almatiju, glavnom gradu Kazahstana, organizovana je konferencija za novinare na kojoj je optužena za varanje i odavanje povjerljivih podataka žena žrtava seksualnog nasilja koje su zatražile pomoć od NeMolchi.KZ. Predstavnici provladinih i „patriotskih“ nevladinih organizacija su ubrzo na internetu počeli da klevetaju aktivnosti fondacije i prijete onima koji su učestvovali u pokretu otpora nasilju i nekažnjivosti.
I pored opstrukcija i krivičnih prijava ljudi bliskih vlastima, krajem 2019. godine, zahvaljujući dobrim dijelom aktivizmu njihove fondacije i međunarodnom pritisku, u Kazahstanu je usvojen novi zakon kojim se pooštrila odgovornost za silovanje i ojačala prevencija porodičnog i seksualnog nasilja, uključujući i zakon o sprječavanju nasilja u porodici. Dina Smailova je 2018. god. odlikovana od strane šefice UN Women, Fumzile Mlambo-Ngugke, kao jedna od „žena koje su promijenile svijet“ 2017. godine. Aprilu 2020. je uvrštena u prvih pet globalnih žena aktivista prema UN Women listi na „čelu borbe protiv COVID-a“.
U pismu crnogorskim vlastima, marta ove godine, specijalna UN-ova izvjestiteljka Meri Lolor navodi da je zahvaljujući Smailovoj i njenoj fondaciji NeMolchi.KZ pruženo preko 35 hiljada besplatnih konsultacija preko hotline telefona dok je preko 2,5 hiljade žena dobilo pravnu, i socijalnu pomoć. Aktivizam Smailove i Mukamedžanova protiv nasilja u porodici je doveo do osude 240 silovatelja. Takođe je, zbog nemara i nepostupanja, osuđeno i 10 policajaca. Više od 200 državnih službenika je disciplinski odgovaralo u postupcima na osnovu žalbi klijenata fondacije. Na kraju su supružnici ipak morali napustiti Kazahstan 6. aprila 2021. god. iz bezbjedonosnih razloga. Preselili se u Gruziju, odakle su nastavili pomagati ženama i djeci u Kazahstanu.
U julu 2022. godine, protiv Smailove je pokrenut još jedan krivični postupak od strane okružnog suda u Almatiju. Optužena je za diskreditaciju časti i dostojanstva trojice optuženih kojima se sudi za ubistvo šestogodišnje djevojčice.
Njen boravak u Gruziji je prekinut 27. septembra 2023. godine. Po povratku u Gruziju iz Turske, gdje su bili gosti na seminaru, supružnicima je uskraćen ulazak u zemlju. Samo im je rečeno da im je gruzijski MUP izdao zabranu ulaska u zemlju bez navedenog razloga. Par je nakon toga otputovao za Crnu Goru. Osim UN-a i drugih međunarodnih organizacija o njima je pisao AP, Slobodna Evropa (RFE), BBC, Vašington post (WP) itd.
Sve to nije podstaklo crnogorske vlasti da se ozbiljnije pozabave ovim slučajem i pruže ljudima pomoć. U dopisu MUP od 24. aprila 2024. godine su obaviješteni da MUP ne može donijeti odluku o njihovom zahtjevu za međunarodnu zaštitu koju su podnijeli 26. oktrobra 2023. godine u predviđenom roku od šest mjeseci. Razlog je što donošenje odluke „podrazumijeva utvrđivanje složenog činjeničnog stanja, odnosno razjašnjenja složenih pravnih pitanja“. Tako je rok za donošenje odluke produžen za još devet mjeseci od strane MUP-a. U međuvremenu Smailova je doživjela nezgodu ovog ljeta i slomila nogu. Nakon toga je doživjela i dva infarkta. Supružnici kažu da moraju sve zdravstvene usluge plaćati iz vlastitih sredstava iako im je zbog postupka za međunarodnu zaštitu stavljeno ograničenje na sumu koja im može biti donirana iz inostranstva.
U međuvremenu Šaranović i njegov pomoćnik Popović će valjda smisliti i obrazložiti rješenje koje neće osramotiti Crnu Goru u očima civilizovanog i slobodnog svijeta.
Jovo MARTINOVIĆ
Komentari
Kolumne
Novi broj
PODGORICA NA ČEKANJU: Između nove vlasti i novih izbora
TAMA CRNOGORSKOG I SRPSKOG PRAVOSUĐA: U službi gospodara i kartela
KO SAVJETUJE DRŽAVNE ZVANIČNIKE: Radno mjesto za partijske drugove
Izdvajamo
-
Izdvojeno1 sedmica
OSUJEĆEN PLAN VLADE DA SA 6,3 MILIONA POMOGNE TOMISLAVA ČELEBIĆA I ĐUKANOVIĆEV UDG: Tajna poništenog tendera
-
Izdvojeno4 sedmice
FORUM 2BS U KGB HOTELU: Koga i šta zastupa Atlantski savez CG
-
DANAS, SJUTRA4 sedmice
Lov na agente
-
DETEKTOR4 sedmice
Javašluk u Upravi za zaštitu kulturnih dobara
-
INTERVJU2 sedmice
VESELIN RADULOVIĆ, ADVOKAT: Nema reforme dok se ne odstrane kadrovi pravosudnog kartela
-
INTERVJU4 sedmice
SERGEJ SEKULOVIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR: Mora se jasno vidjeti put kojim idemo
-
FOKUS3 sedmice
REZULTATI POPISA: Svih nas ima
-
DUHANKESA3 sedmice
35 godina “Monitora“ – kapa dolje!