Povežite se sa nama

INTERVJU

NIKOLA ĆURČIN, STRIP AUTOR I JEDAN OD ORGANIZATORA HSF-A: Strip ima još mnogo toga da kaže

Objavljeno prije

na

Hercegnovski strip festival po dvanaesti put okuplja neka od najboljih imena svjeta devete umjetnosti. Da se organizacioni tim potrudio da ovu manifestaciju podigne za još jedan stepenik najbolje govori spisak autora koji su svojim imenima uveličali HSF. Između ostalih ove godine publika će moći da uživa u umjetnosti autora kakvi su: Fernando Dagnino (Španija), Juanan Ramirez (Španija), Giada Perissinotto (Italija), Walter Venturi (Italija), Joevito Nuccio (Italija), Dan Verlinden (Belgija), Mirko Čolak (Srbija), Davide de Cubelis (Italija), Alessandro Patrovicchio (Italija), Lorenzo Pastrovicchio (Italija), Jovan Ukropina (Srbija) i Robert Solanović (Hrvatska) i mnogi drugi. Program koji traje od sedmog do dvanaestog septembra donosi pregršt stavki koje svaki ljubitelj umjetnosti jednostavno ne smije propustiti. “Jedan grad, tri koncerta, četiri izložbe, 16 lokacija, sedamdeset umjetnika” – objasnio je svoje ovogodišnje aktivnosti na jednostavan način tim HSF-a.

MONITOR: Hercegnovski strip festival je jedna od najljepših ujedno i najtvrdoglavijih festivalskih priča kod nas. Možete li sumirati utiske od prvog do ovog današnjeg – dvanaestog izdanja? Kakav je to bio put?
ĆURČIN: Trnovit, krivudav, krvav, veseo i zabavan. Kao i mnogi drugi putevi, još uvjek je nedovršen.

MONITOR: HSF je nagrađen Karavađom, nagradom koju dodjeljuje ambasada Italije za doprinos u širenju i promovisanju kulture. Za dekadu postojanja HSF-a Ministarstvo kulture je napravilo izložbu u čast festa. Znači li to da se mijenja pozicija stripa kod nas?
ĆURČIN: Znači. Primjetan je porast i stvaralaca i konzumatora stripa. Nagrada i zložba dokazuju da je strip postao na prvom mjestu primijećen, što nije bio slučaj prije samo deset godina. Nismo jedini koji su se trudili da popularnost stripa podignu na zasluženi nivo, ali smo sigurno bili najuporniji. Nadam se da će i druge organizacije koje se bave ovom umjetnošću krenuti našim stopama. Strip ima još štošta da kaže, a to treba da se vidi.

MONITOR: Kakva su osvježenja koja donosi ovo izdanje HSF-a?
ĆURČIN: Veći broj gostiju, veći broj posjetilaca. Svako novo lice je osvježenje.

MONITOR: Nabrajati imena koja su posjetila Herceg Novi tokom trajanja vaše manifestacije je gotovo pa nemoguća misija. Kako vršite odabir i koliko je teško realizovati te saradnje?
ĆURČIN: Odabir vršimo vrlo pažljivo. Mora se misliti na kvalitet festivala, ali i na ukuse i želje publike, koja je vrlo različita. Treba uz poznate zvijezde stripa, koje nam pristižu u sve većem broju, dati šansu i onim manje poznatim, kao i samim početnicima. Ono što svi moraju da imaju, jeste kvalitet. Sad je lakše doći do stranih gostiju, jer nas gosti ranijih festivala preporučuju svim svojim kolegama.

MONITOR: Neki gosti budu i povratnici. William Simpson je jedan od njih. Šta je to različito što im Herceg Novi i HSF ponude u odnosu na ostale slične manifestacije regiona?
ĆURČIN: William Simpson je došao prvi put na preporuku njegovog kolege i prijatelja Rufus Dejgla (Rufus Dayglo), i odmah postao jedan od najvećih zaljubljenika u naš festival. Od ove godine je i zvanično ambasador HSF-a. Svi naši gosti se osjećaju dobro i kao zvijezde i kao turisti. Walter Trono je izjavio da se nigdje drugo ne osjeća kao važna ličnost i kao momak iz kraja u isto vrijeme. Njega smo jedva i ubijedili da ide kući nakon festivala.

MONITOR: Muzika je nezaobilazan dio festa, ali i vašeg života. Ima li tendencije da Vaš bend Fast Woman & Slow Horses uskoro dobije neko izdanje ili ste zadovoljni statusom koji imate?
ĆURČIN: Zadovoljni statusom. Samo živa svirka i živa publika.

MONITOR: Dosta izlažete crteže, ali rijetko slikate. Je li i to dug odrastanja i života uz strip?
ĆURČIN: Jeste. Ono što me je privuklo umjetnosti i jesu strip i ilustracije. Štampani materijal. Moji uplivi u druge vidove umjetnosti su uglavnom uzrokovani finansijskim razlozima. Nikad se nisam, osim s profesionalne strane posebno upuštao u to. Sada sam u mogućnosti da se više bavim onim što volim, to je na prvom mjestu strip.

MONITOR: Na čemu trenutno radite i šta ćemo nakon ovog HSF-a imati prilike da prvo vidimo iz vaše radionice?
ĆURČIN: Trenutno završavam jedan obiman projekat, u saradnji sa režiserom Mišom Radivojevićem. Radi se o strip adaptaciji pripovjetke Mustafa Madžar, Ive Andrića. Nakon toga počinjem novi strip po scenariju Milka Peka, poznatoh hrvatskog književnika i scenariste.

MONITOR: Za kraj, možete li preporučiti onima koji prvi put dolaze na HSF neki dio događaja koji je Vama posebno drag?
ĆURČIN: Sve izložbe pogledati obavezno i slušati predavanje Iztoka Sitara o Mikiju Musteru. Biti prisutan na crtačkim radionicama i ne propustiti poklone od naših gostiju. Dobro provjeriti šta ima novo (i staro) na berzi i uživati na koncertima, žurkama i plažama…

Dragan LUČIĆ

Komentari

INTERVJU

DALIBORKA ULJAREVIĆ, CGO: Živimo život za 2+

Objavljeno prije

na

Objavio:

Istraživanja pokazuju da nam je opšte povjerenje u institucije i organizacije prije avgusta 2020. bilo jače nego danas kada najviše rangirani jedva prebacuju 2,5 na skali od 1 do 4. I mnogo je važnih segmenta koji su nam na ocjeni 2+.  Život koji se kreće oko ocjene 2+ nije onaj koji ukazuje na poboljšanje

Za očekivati je da na ovim izborima imamo manju izlaznost nego u avgustu 2020. godine, jer nema više mobilizacijskog potencijala koji bi mogao da se aktivira kao tada, niti su na isti način spoljni akteri zainteresovani za Crnu Goru, kaže Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO) u razgovoru za Monitor. „Nema ni onog DPS-a koji je bio homogenizirajući kako za svoje birače, tako i za one koji su izlazili samo da glasaju protiv. To predstavlja izazov mnogima koji su svoju politiku gradili samo na oponiranju DPS-u i sistemu koji je ona oblikovao.

Takođe, dio građana i građanki je poslije ove tri godine razočaran i onim akterima za koje su glasali na prethodnim izborima jer su vidjeli da im je na prvom, a često i jedinom, mjestu lični interes”.

MONITOR: Čeka nas Parlament, a moguće i Vlada, sa mnogo novih lica. Treba li to da nas raduje ili plaši?

ULJAREVIĆ: Problem Crne Gore danas je što ona od obnove nezavisnosti nije uspjela da stvori jaku, prozapadnu alternativu Đukanoviću i DPS-u. Umjesto toga, svjedočimo rastu desno-populističkih snaga, uz dio onih koji su nepouzdani i neotporni na štetne uticaje ili retrogradne strukture. Zato mi sa novim licima, nažalost, najmanje dobijamo kvaliteta u pristupu politici, rukovođenju, pa i u onom što se odnosi na struku kad je riječ o specifičnim oblastima.

Vrijedi podsjetiti da smo mi već imali tu političku fazu u kojoj su samo mladost, neiskustvo, i puka kritika prema prethodnicima bili protežirani kao prednosti – a to nijesu prednosti u politici demokratskih društava. Izgleda da lekciju naučenu 90-ih godina prošlog vijeka moramo da obnavljamo, a vidjećemo i koliko će nas to koštati.

MONITOR: A kakva bi mogla biti nova Vlada?

ULJAREVIĆ: Sada se u dijelu javnosti pozicionira pretpostavljena većina koja bi trebalo da je formira, a koji bi činili Evropa sad sa koalicijom Demokrate-URA i manjinskim partijama. Imajući u vidu sve razlike koje postoje među njima, ali i lične animozitete koji se kao u talasima javljaju i ukrivaju, za očekivati je da to bude mučan proces.

Nema tu kohezivnog faktora koji bi se zasnivao na principima i vrijednostima, uz činjenicu da za neke i ne znamo koje su to magistralne vrijednosti na kojima stoje.

Dodatno, imamo još nekoliko nepoznatih: da li je DF i dalje neprihvatpjiv kao dio vlasti, jer smo svjedoci da se on već duže od aktera sadašnje Vlade i njima bliskih saveznika iz različitih sfera „umiva”; kako će se odvijati stvari u PES-u s obzirom na vidno postojanje različitih struja; da li će koalicija Demokrate – URA biti raskinuta nakon izbora; Kakav će biti odnos Spajića prema Abazoviću i njegovoj partiji koja je bila ključna u obaranju Vlade čiji je on faktički bio drugi čovjek i protiv kojeg je Abazovićeva Vlada prije samo nekoliko sedmica podnijela prijavu zbog zaduženja iz 2020…

Konačno, uz očekivani uspjeh PES-a i činjenicu da su oni otvorili Pandorinu kutiju primarno ekonomskog populizma, bila bi neka kosmička pravda i da dođu u poziciju da pokušaju sprovesti svoja obećanja.

MONITOR: Kako, u odsustvu stabilnih institucija, nadomjestiti očekivani nedostatak iskustva kod budućih nosilaca ključnih političkih funkcija?

ULJAREVIĆ: Nije samo neiskustvo ono što karakteriše novu političku strukturu, već i nedostatak odgovornosti i nevjerovatno brza i jaka opijenost onim što nosi funkcija, a takvima odgovaraju erodirane institucije.

Pored izostanka kvaliteta političkih struktura, treba ukazati i na hronično nedostajanje zdrave kritičke misli u dovoljnom obimu. Naglašavam ovo zdrava kod kritičke misli, da bi pravili razliku između kritike i krikova, a mi, na žalost, prečesto čujemo samo te neartikulisane i prizemne krikove sa raznih strana.

Upravo nedostatak zdrave i principijelne kritike, stalno kalkulisanje niza aktera sa novim ili prolaznim donosiocima odluka, predstavlja opasnost u društvu koje prolazi kroz turbulentne procese u pokušaju da dođe do nove paradigme političkog djelovanja. To bi uključilo fokus na institucijama a ne na ličnostima, realnim javnim politikama a ne promotivnoj kampanji, osluškivanje pulsa građanstva čak i kad nije u skladu sa onim što su preferencije, kao i donošenje odluka koje vode emancipaciji društva, a ne njegovom nazadovanju da bi se lakše vladalo.

Zoran RADULOVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR MAIDA BURDŽOVIĆ, SPECIJALISTA PSIHIJATRIJE: Nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako znama da je porijeklo svakog nasilja rezultanta straha kao jedne od tri osnovne emocije, uz bijes i gnijev, onda moramo znati da obezbjeđivanjem osjećaja sigurnosti kod svakog pojedinca, najbolje možemo spriječiti pojavu nasilnog ponašanja

 

MONITOR: Upozorili ste tokom pandemije na pogoršanje psihičkog zdravlja ljudi. Koliko je povećana agresija i nasilje rezultat pandemije, a koliko drugih faktora?

BURDŽOVIĆ: Posljednjih dana, dešavanja kojima svijedočima kod nas, u regionu, a reklo bi se i u čitavom svijetu, nesumnjivo ukazuju da je nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu. Pritiak na mentalno zdravlje svakog pojedinca  nakon zvaničnog kraja pandemije produbio se pogoršanjem socioekonomske situacije, rata u Ukrajini, te raznih političkih previranja. Kada imamo takve prilike u drštvu, a odgovorni ne čine potrebne intervencije da to ublaže, pojačan stepen svih oblika agresije je neminovan.

MONITOR: Kako preduprijediti nasilje?

BURDŽOVIĆ:  Ako znama da je porijeklo svakog nasilja rezultanta straha kao jedne od tri osnovne emocije, uz bijes i gnijev, onda moramo znati da obezbijeđivanjem osjećaja sigurnosti kod svakog pojedinca, najbolje možemo spriječiti pojavu nasilnog ponašanja. Veliki problem kod nas predstavlja porast vršnjačkog nasilja o kome se dosta govorilo u posljednje vrijeme, a moramo znati da sigurnost dijece isključivo zavisi od  odraslih koji brinu o njima. Kad kažem „odrasli”, mislim na njihove roditelje, blisko okruženje, prosvjetne radnike i sve one koji kreiraju ambijent u kome ta djeca rastu. Jasnim strategijama zdravstvenih vlasti, brigom o mentalnom zdravlju, intervencijama prosvjetnih radnika,  možemo učiniti mnoga za nas i naše najmlađe.

Predrag NIKOLIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DR SRĐAN PUHALO, SOCIJALNI PSIHOLOG IZ BANJA LUKE: Naš je problem što nas, najčešće, ujedinjuju tragedije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Koliko god nas svađali, plašili i djelili, to nije toliko uspješno koliko se na prvi pogled čini. Najviše putujemo unutar regiona. Rodbinski i prijateljski smo povezani. Govorimo isti jezik, imamo isto porijeklo, mentalitet nam je sličan, jedemo istu hranu, slušamo istu muziku i protiv toga su nemoćni svi naši nacionalizmi

 

MONITOR: Kako vidite posljedice dva masovna ubistva u Beogradu koja su imala reperkusije i u regionu, pa i u Republici Srpskoj gdje je policiji prijavljeno više incidentnih situacija, naročito u školama?

PUHALO: Ako izuzmemo Sloveniju i donekle Hrvatsku, za ostale zemlje koje su nastale raspadom Jugoslavije, možemo reći da su zapuštana društva u svakom smislu. I to traje već 30 godina. Siromašni smo, PTSP-om se niko nikada nije bavio, permanetno smo pod stresom, politička nestabilnost je svakodnevica, nezadovoljni smo, naoružani smo… Antidepresivi, alkohol i lake droge su nam najbolji prijatelji, besperspektivnost dominira, ljudi odlaze, roditelji nemaju kada da se bave poslom roditelja od trke da zarade za pristojan život, djeca odrastaju u takvom društvu i smatraju ga normalnim, a niko ništa ne preduzima da se to zaustavi.

Što se tiče sistema vrijednosti koji dominira, čini mi se da imamo ozbiljne razlike između onoga što se govori u školama i realnosti.

Imamo sve predispozicije da budemo agresivni, ljuti i samo je pitanje kako će se to ispoljiti prema sebi, porodici, slabijim od sebe, pederima, ljudima druge nacionalnosti ili protivničkim navijačima.

Kao što vidite, namjerno ne spominjem rijalitije, video igrice, jutjubere, Tik-Tok i ostale „kvaritelje omladine“ jer mislim da oni nisu mnogo važni u čitavoj ovoj tragediji.

Naravno, ne smijemo na osnovu jednog ili dva slučaja donositi generalizacije, ali je sasvim jasno da od ovakvih incidenata nijedno društvo nije zaštićeno. Sada treba sjesti i prepustiti stručnjacima da predlože plan kako sanirati štetu i šta raditi na prevenciji da nam se ovakve tragedije ne bi ponavljale.

MONITOR: Ove tragedije su dovele i do nove solidarnosti sa žrtvama i građanstvom u Srbiji. U BiH i Crnoj Gori je proglašen, povodom njih, i dan žalosti. Kako bi to trebalo da razumijemo?

PUHALO: Prije svega naš problem je što nas tragedije najčešće ujedinjuju, sjetimo se poplava ili zemljotresa u Hrvatskoj. Koliko god nas svađali, plašili i djelili, to nije toliko uspješno koliko se na prvi pogled čini. Najviše putujemo unutar regiona. Rodbinski i prijateljski smo povezani. Mi govorimo isti jezik, imamo isto porijeklo, mentalitet nam je sličan, jedemo istu hranu, slušamo istu muziku i protiv toga su nemoćni svi naši nacionalizmi. Na kraju, kada nastradaju djeca, svaki roditelj, kao i odrasli čovjek, ne može da ne saosjeća sa roditeljima žrtava. Empatija je biološki uslovljena i to ne može zaustaviti nijedna granica, niti ideologija ili politika.

Nastasja RADOVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo