FOKUS
NOVI NAMETI VLASTI: ZIKS Montenegro

Objavljeno prije
8 godinana
Objavio:
Monitor online
I ove nedjelje smo, bez velike pompe, udareni po džepu. A da tačno ne znamo ni kako, ni zašto, ni koliko.
Prvo je ministar finansija Darko Radunović, igrajući zadatu ulogu lošeg policajca (ima onih koji kažu da za neku drugu i nije) zakotrljao prijedlog da se vrijednost neoporezovanih paketa sa robom naručenom preko interneta smanji sa 150 na 22 eura. Pokazalo se kako su, po ustaljenoj praksi crnogorskih izvršnih vlasti, u Ministarstvu finansija limit od 22 eura prepisali iz zakonskih rješenja zemalja iz susjedstva, ne vodeći računa o bilo kakvim – njihovim ili našim – specifičnostima i razlikama.
Tako nam je predočeno da u Hrvatskoj važi propis prema kome se, bez plaćanja carine i PDV-a, iz inostranstva mogu primati pošiljke u vrijednosti do 22 eura. Izostala je napomena da su za našeg južnog susjeda zemlje EU unutrašnje tržište sa koga se preko interneta kupuje bez bilo kakvih ograničenja. Slično, u Ministarstvu finansija su pravili poređenja sa BiH i Srbijom zaboravljajući da napomenu kako vlasti tih zemalja imaju potrebu da štite prilično ozbiljnu tekstilnu industriju, dok smo mi našu, bez borbe, predali domaćim i stranim strateškim partnerima. Da nju unište, zatečene radnike unesreće a fabričku imovinu rasprodaju i preimenuju u gradsko građevinsko zemljište.
Potom se dobar policajac, poslanik Vujica Lazović, na sjednici nadležnog skupštinskog odbora „izborio” da se poreska ljestvica ne spušta toliko nisko. Granica od 75 eura bila je prihvatljiva manje-više svim zastupnicima i izvršne i zakonodavne vlasti, pa je ostalo da se oni koji nijesu primijetili da su navodno konfrontirani pregovarači bili dio iste vladajuće ekipe, odnosno koalicije, ponizno zahvale Vladi Duška Markovića i resornom ministarstvu.
Iz Liberalne partije su, doduše, ugrabili da demonstriraju načelno nezadovoljstvo predloženim rješenjem. „Ovakva mjera Vlade samo će zaustaviti tržište, smanjiti promet robe i obeshrabriti građane da trguju sa inostranim tržištem”, stoji u saopštenju LP. Isto je, tokom skupštinske rasprave, ponovio i predsjednik LP Andrija Popović. Prije nego su poslanici vlasti prihvatili Vladin prijedlog izmjena i dopuna Zakona o porezu na dodatu vrijednost (PDV).
U istom paketu usvojene su i odluke o povećanju opšte stope PDV-a sa sadašnjih 19 na 21 odsto (primjenjuje se od početka sljedeće godine); Povećanju akciza za duvanske proizvode, alkoholna i gazirana pića sa dodatkom šećera; Proširena je lista proizvoda na koje se naplaćuje akciza, dodata su tri nova proizvoda: nesagorijevajući duvan, tečnost za punjenje elektronskih cigareta i – ugalj (ova akciza bi se plaćala od 2019. godine). Koliko će nas ta novotarija koštati, što preko računa za struju, što kroz troškove kolektivnog i individualnog grijanja, nije saopšteno. A možda je i bolje da (još) ne znamo.
Javnosti je predočeno da će povećanje opšte stope PDV-a u budžet donijeti skoro 45 miliona eura godišnje. Izostala je, međutim, bilo kakva procjena finansijskih efekata proširivanja osnove za oporezivanje internet trgovine. Umjesto toga dobili smo objašnjenje Nova Radovića, generalnog direktora Direktorata za poreski i carinski sistem, da su se u Ministarstvu finansija rukovodili velikim brojem tih pošiljki. ,,Prema podacima Pošte Crne Gore, u prošloj godini je bilo 319 hiljada pošiljki, tako da smatramo da taj iznos ne treba da prođe neoporezovan”, predočio nam je Radović.
Ministar Radunović je ovom objašnjenju dodao i par manje-više otrcanih floskula o tome šta je cilj „novih mjera štednje”: jačanje fiskalne stabilnosti, suficit budžeta i smanjenje javnog duga.
Ostaje nejasno kako se uvođenje novih nameta, odnosno, jačanje prihodne strane budžeta može smatrati mjerama štednje. Makar konačan cilj bio, da citiramo ministra, „postizanje dostupnosti države međunarodnim finansijskim tržištima”. Ako nekome treba prevod: Vlada Duška Markovića ne može da pronađe kreditora spremnog da joj da novac. Zato pokušava da pare otme tamo gdje može bez pitanja – od svojih građana i privrede. I da se dodvori MMF-u kako bi, uz njihovu pomoć, došla do novca stranih zajmodavaca. Bez obzira na posljedice takvih aranžmana.
Izostalo je objašnjenje da li se na ovaj način štite domaći proizvođači, ukoliko ih ima, i prodavci koji su u velikoj mjeri već monopolisali ovdašnje tržište. Zato je uobičajena pojava da u „elitnim” crnogorskim radnjama pazarite robu dostupnu na sajtovima tipa sportdirect ili aliexpress, ali po višestruko većim cijenama. Nakon ovonedjeljnih izmjena Zakona o PDV-u, moguće je da će te razlike u cijeni postati još veće.
Pokušajmo da popunimo informativnu prazninu koja prati Vladin naum da oporezuje internet kupovinu. Prema podacima iz okruženja, u nedostatku domaćih, možemo zaključiti da se na ovaj način najčešće naručuju garderoba, obuća i tehnička roba novije generacije: mobilni telefoni, ajpodovi, tableti i kompjuterske komponente. Carinska stopa za ove robe se, uglavnom, kreće između nula i deset odsto.
Predpostavimo da je prosječan račun za pomenutih 320 hiljada prošlogodišnjih narudžbi bio 100 eura. To nas dovodi do procjene da je ukupna vrijednost interenet trgovine koju godišnje obave građani Crne Gore veća od 30 miliona eura. Ili blizu 45 miliona ukoliko pretpostavimo da je prosjačan račun bio bliži nekadašnjem limitu od 150 eura.
Treba razjasniti da nove mjere Vlade neće smanjiti odliv novca u inostranstvo. Riječ je o robama široke potrošnje koje smo prinuđeni da kupimo, na ovaj ili onaj način. Novitet je to da Markovićeva Vlada sada želi da nam naplati uočenu tržišnu slobodu. Po cijeni da sami sebi ličimo na nekadašnje građane Sovjetskog Saveza koji su se čežnjivo osvrtali za vlasnicima garderobe od teksasa. U pola glasa moleći da kupe vegetu i(li) žvakaće gume.
Ako se ne sjećate SSSR-a, dobra za poređenje može biti i takozvana Savezna Republika Jugoslavija. Paradržavna tvorevina u vlasti Slobodana Miloševića i pod sanckijama UN-a. I tada je roba iz inostranstva – od kvalitetnog benzina i orginalnog alkohola do jeftine garderobe iz tržnih centara – bila privilegija političko-ekonomsko-kriminalne elite. Odnosno, samozvanih patriota.
Ostane li vrijednost internet trgovine u okvirima procjene iz prethodnih pasusa (30 – 45 miliona) država bi po osnovu naplate carina i PDV-a mogla prihodovati do deset miliona eura. Ukoliko se, ponovimo, zadrži dostignuti nivo internet trgovine. Što neće biti baš lako. Bolje reći, isplativo.
Tako će roba koja je do juče, sa dostavom, kupca u Crnoj Gori koštala 100 eura, nakon stupanja na snagu novih propisa biti skuplja za najmanje tridesetak eura (pretprostavljenih 10 odsto carine i 19 odsto PDV-a obračunatih na sve prethodne troškove). Ne računajući da će se u ovoj priči, prije ili kasnije, morati pojaviti i troškovi carinjena. Ovlašćene špediterske firme je neisplativo angažovati za pošiljke tako male vrijednosti ali bi, u početku (iskustva BiH), moglo da se desi da je to neophodno. Makar dok se u Pošti CG ne organizuju i pronađu model da oni završe i naplate posao sa carinom.
Konačno, kako je vlast sklona da prepisuje propise iz regiona i koristi njihova iskustva kada treba globiti poreske obveznike, nije isključeno da će se u cijeni internet kupovine uskoro pojaviti i troškovi ležarine, carinskog pregleda i dostave poziva o prispjeloj pošiljci. Te stavke, recimo, konačan račun internet kupca iz Hrvatske opterete za dodatna 2-3 eura. Po svakoj porudžbi.
Mnogo ili malo, procijenite sami. Dio opozicije je pokušao da nam pripomogne u tim računicama.
Tako su iz SDP-a saopštili kako država nije u stanju da naplati 45 miliona poreza na promet nepokretnosti, po poreskoj stopi od tri odsto, pa se taj dug gomila već 10 godina. „Taj dug nijesu stvorili obični ljudi koji su kupovali nepokretnosti radi rješavanja egzistencijalnih pitanja. Stvorili su ga tajkuni i mešetari u trgovini zgradama i hiljadama kvadrata u vrijeme masovne prodaje, koji čak ni ovaj minimanlni iznos nijesu platili državi, a zaradili su milione…”, istakao je portparol SDP-a Mirko Stanić, uz poziv Vladi da odustane od planiranog smanjenja vrijednosti internet narudžbi oslobođenih plaćenja poreza i carina. Uzalud.
Prijedlog je usvojen pa sada imamo i sljedeću situaciju: Ako preko sajta sportdirect.com naručite sportsku opremu vrijednu 150 eura (u cijenu je uračunato više od 20 eura dostave do Podgorice) kupljeno plaćate više od 200 eura (pet eura DHL-u za dostavu u Podgorici + carina + PDV). Ako iste stvari kupite tokom službenog boravka u Londonu ista nabavka će vas koštati 130 eura. Što je malo manje od jedne i po dnevnice koje se, iz budžeta, isplaćuju državnim službenicima koji idu u Veliku Britaniju.
Pravila na graničnim prelazima nijesu se mijenjala: u Crnu Goru i dalje bez carine i PDV-a možete uvesti robu vrijednosti do 150 eura. Plus litar viskija, šteku marlbora, dvije boce vina, manji parfem i kolonjsku vodu. Valjda to tako i treba da bude u zemlji u kojoj (bivši) premijer kaže da je gorivo luksuz. I ostane na vlasti. A bivši predsjednik, doduše pred odlazak sa vlasti, se pohvali kako je Crna Gora najljepši zatvor na svijetu. Kako tada, tako i dan danas. Zato treba biti naredan za naredni harač.
Zamislite koliku štetu državni budžet trpi zbog toga što se na kućne posjete prijatelja i rođaka ne plaćaju nikakve dažbine. Da li će se vlast dosjetiti da svojim podanicima naplaćuje porez na zube, prirodne i vještačke? Ili će posebno globiti svaku upotrebu mobilnog telefona, igranje igrica, čitanje knjiga, novina i tekstova na portalima.
Moguće je, makar samo u teoriji, zamisliti i takav slučaj da stanovnici Crne Gore odluče da vlast povjere nekome ko će, umjesto da otima od njih, državnu kasu čuvati tako što će smanjiti vlastite rashode. Moguće je…
Otiš’o je Vujica, ostala je tuga
,,Prilikom spuštanja granične vrijednosti pošiljke na 22 eura, kako je bilo predviđeno prvobitnim izmjenama zakona, najviše su se pobunili mladi, ali se nijedna nevladina organizacija nije pozabavila tim pitanjem i podržala ih”, meditirao je u parlamentu poslanik SD-a Vujica Lazović. „Dobro je što je Ministarstvo to prepoznalo”, pohvalio je potom koalicione i druge partnere, uz napomenu da novopropisana vrijednost pošiljki od 75 eura ostavlja dovoljno prostora „da pospješimo razvoj internet trgovine”. Na istoj sjednici Skupštine, poslanici su obaviješteni o Lazovićevoj ostavci. Prema najavama, on će u ambasadi Crne Gore u Ljubljani zamijeniti Miomira Mugošu. Nakon napuštanja izvršne, a sada i zakonodavne vlasti, Lazović u diplomatiju odlazi a da stanovnicima Crne Gore ostaje dužan makar dvije velike tajne. Jedna se tiče razloga zbog kojih je, kao dio pregovaračkog tima, 2009. omogućio da nam CEAC, ruskog tajkuna Olega Deripaske i njegovih skrivenih partnera iz te of-šor kompanije – preko Ugovora o poravnanju – uzme još 150 miliona eura (uz koju stotinu miliona koliko su nas, i prema Lazovićevim računicama, prethodno orobili). Nepoznanica, u drugom slučaju, ostaje matematičko-ekonomska formula po kojoj je Lazović, kao predsjednik Tenderske komisije i potpredsjednik tadašnje vlade Mila Đukanovića, izračunao da je ponuda italijanske A2A za djelimičnu privatizaciju i dokapitalizaciju Elektroprivrede od 8,4 eura po akciji bolja od onoga što je ponudio konzorcijum grčkih kompanija Golden enerdži i Pablik pauer korporejšn – 11,1 euro po akciji. Vrijeme je pokazalo koliko je taj izbor bio pogrešan. A Lazović ide u ambasadore, da u EU čuva i brani interese onih koje je zadužio.
Zoran RADULOVIĆ
Komentari
IZDVOJENO

Postupak koji je pokrenuo ASK protiv Mila Đukanovića potvrda je početka ozdravljenja te institucije. No nije baš za radovanje to što je petu godinu od pada DPS-a, to jedini zvanični postupak koji se bavi pitanjem porijekla novca Đukanovića, odnosno nezakonitim bogaćenjem dijela političke klase koja je u njegovo doba iz džempera ušla u Armani odijela. Zvanično, institucije imaju samo jednu spornu Đukanovićevu VIP karticu od 200 hiljada eura. Možda
Pratite trag novca, kaže staro novinarsko pravilo. U Crnoj Gori nije ga lako primijeniti. Naša mala zemlja nema čak ni sopstvenu listu najbogatijih Crnogoraca. Tragovi novca javnih funkcionera, od kojih su neki tokom protekle decenije na naše oči postali milioneri, vode samo do registara u kojima oni sami ispisuju šta imaju. Institucije se nijesu potrudile da tu imovinu i provjere.
Ponekad saznamo iz regionalnih ili svjetskih medija ko su milioneri među nama.Krajem prošle godine beogradski Nedeljnik objavio je listu 100 najbogatijih u regionu, u koju je uvršteno sedam Crnogoraca. Prema tom listu, u stotinu najbogatijih u regionu su Ivan Ubović, odnosno kompanija Bemaks ( 52. mjesto), Dragan Bokan i kompanija Voli na 63. mjestu, Veselin Pejović, vlasnik Uniproma ( 81. mjesto), Aco Đukanović sa Invest nova i Prvom bankom (84. mjesto), Risto Drekalović i KIPS (91. mjesto), Komnen Laković, odnosno HD Laković ( 98. mjesto), porodica Franca i njihov Mesopromet, na 100. mjestu.
Kako su objasnili iz Nedeljnika na izradi liste radile su dvije konsultanske kompanije, koje su upoređivale zvanične podatke o vrijednosti regionalnih uspješnih firmi. Ne radi se, napomenuli su, o ličnom bogatstvu njihovih vlasnika. Vrijednost Bemaksa je tako procijenjena na 482 miliona eura, Volija na 413 miliona, Uniproma na 296 miliona, Đukanovićeve kompanije na 285 miliona, KIPSa- na 260 miliona, Lakovića 234 miliona i Mesoprometa – 218 miliona.
Tom metologijom su van liste ostali oni poznati Crnogorci čije bogatstvo nije rezultat rasta njihovih kompanija. I o čijem na oko vidnom bogatstvu Crna Gora decenijama nema zvanične podatke. Crna Gora je početkom devedesetih počela da njedri milionere, ili milionerske porodice, ravno iz političke klase, za koje do danas ne znamo, ili makar nemamo institucionalni odgovor, kako su to i postali.
Autori liste najbogatijih u regionu primijetili su da je nejednakost, odnosno jaz između bogatih i siromašnih najveći u Crnoj Gori. Imovina pet najvećih iznosi 1.7 milijardi, što je čak 35.4 odsto bruto društvenog proizvoda.
Kako bi tek izgledao ovdašnji jaz, kad bi se listi priključili i oni o čijem se bogatstvu samo šuška u kuloarima. Decenijama.Ne računajući brojne medijske članke, pa i svjedočenja, poput onog pokojnog predsjednika Crne Gore Momira Bulatovića, koji je u knjizi Pravila ćutanja iz 2004, govorio tome kako mu je Svetozar Marović priznao da je na nezakonit način zaradio prvi veliki novac. Bulatović je napisao kako mu je Milica Pejanović-Đurišić, bivša DPS ministarka odbrane, navodno dostavila dokumenta Službe državne bezbjednosti iz kojih se vidjelo da je Marović izvjesnom Ćupiću, biznismenu iz Budve, omogućio da bez plaćanja bilo kakvih dažbina, četrdeset šlepera natovarenih cigaretama prođe kroz Crnu Goru i uđe u Srbiju. Maroviću je usluga navodno plaćena – 40 hiljada eura po šleperu.
O švercu cigareta, te onima koji su od toga zarađivali javno je govorio koju godinu kasnije i Ratko Knežević, nekadašnji šef trgovinskog centra Crne Gore u Vašingtonu i kum Mila Đukanovića. Kumu je posvetio priličan dio te priče. Koja do danas nije potvrđena.
Nešto kasnije, 2015. godine, pročitali smo u svjetskim medijima da je crnogorski višedecenijski vođa među dvadeset najbogatijih državnika svijeta, sve skupa sa šeicima i prinčevima. Zvanični registri su nas istovremeno ubjeđivali da Đukanović živi kao obični državni službenik, iako je ne samo svjetskim medijima, nego i golom oku ovdašnjeg građanina, bilo jasno da se nešto opasno ne poklapa sa zvaničnim tragovima novca i onim drugim.
Ovih dana, institucije su utvrdile da je Đukanović imao VIP karticu sa koje je tokom više godina potrošio nešto oko 200 hiljada eura. Postupak je pokrenula Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) pod novim rukovodstvom. Specijalno državno tužilaštvo (SDT) saopštilo je da su formirali krivični predmet, nakon što su im dostavljeni spisi iz Agencije. Iz medija smo saznali da je Đukanović novac trošio na skupe svjetske brendove, ali nijesmo dobili odgovor na suštinsko pitanje – ko je Đukanoviću uplaćivao novac na tu VIP karticu. Ili, ako je to činio sam – otkud mu novac.
Francuski ambasador u Skoplju Kristijan Timonije ocijenio je krajem 2019. da je Crna Gora prerano počela otvarati poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom, a da suštinski napredak nije ostvarila. Kao primjer naveo je to da se se u Crnoj Gori konstantno bogati deset do dvanaest porodica. “Da li akumulacija bogatstva u Crnoj Gori pokazuje evropske vrijednosti? Je li to neko s kim želimo da dijelimo našu suverenost? Bogatstvo u Crnoj Gori koncentrisano je na 10 ili 12 porodica. Zbog toga želimo ponovo pročitati i prekontrolisati pravila o proširenju”, kazao je.
DPS je pao koji mjesec kasnije, ali o bogatstvu tih 12 porodica nijesmo zvanično saznali mnogo toga. Osim da neki crnogorski funkcioneri i njihove porodice imaju da plate i milione kada treba dati za jemstvo i puštanje iz pritvora.
Postupak koji je pokrenula Agencija protiv Đukanovića potvrda je početka ozdravljenja te institucije, koja je decenijama služila moćnicima. No, nije baš za radovanje to što je nakon više decenija, a petu godinu od pada DPS, to jedini zvanični postupak koji se bavi pitanjem porijekla novca Đukanovića, odnosno nezakonitim bogaćenjem jednog dijela političke klase koja je u njegovo doba iz džempera ušla u Armani odijela. Sa sve zvanično prijavljenim prosječnim državničkim platama. Tu je i klasa biznismena, uglavnom izrasla iz kruga prijatelja i kumova nekadašnje vladajuće politčke klase. I na nekadašnjoj rasprodatoj državnoj imovini. Procesa o sumnjivim privatizacijama nema ni u najavi.
Direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković prokomentarisala je da je uvjerena da je “250.000 eura koje je, po inicijativi MANS-a od prije šest godina, ASK pronašao na jednoj kartici Đukanovića u Atlas banci, samo djelić ogromnog bogatstva koje je on decenijama nezakonito sticao”. Konstatovala je da su ovom odlukom crnogorske institucije prvi put utvrdile tragove nezakonito stečene imovine Mila Đukanovića.
„Bojim se da će to što su mediji objavili detalje o tome na šta je Đukanović trošio novac, obeshrabriti funkcionere da daju uvid u svoje bankovne račune“, prokomentarisao je nedavni slučaj Stevo Muk, član Tužilačkog savjeta.
Problem je još veći. Prošle je godine usvojen novi Zakon o sprečavanju korupcije, kojim je propisano da to bude obaveza funkcionera, a ne da im se kao do sada ostavlja na volju da li to da učine ili ne, ali do danas ta zakonska novina nije zaživjela u praksi. Odgovornost je na novoj vlasti.
Osim što postavgustvovska vlast do dana današnjeg, nakon brojnih političkih poena koje su dobili pričajući o tome kako će unaprijediti zakonodavstvo koje se tiče nezakonitog bogaćenja, nije po tom pitanju uradila ništa, isto se dešava i sa obavezom funkcionera da daju Agenciji za sprečavanje korupcije uvid u bankovne račune. Još je nema.
Prošlog ljeta usvojen je novi Zakon o sprečavanju korupcije, a nadležni su nas uvjeravali da će od tog trena svi funkcioneri morati dati na uvid bankovne račune. Umjesto toga, u zakonskom roku od šest mjeseci nijesu donijeta podzakonska akta koja su trebala biti usvojena da bi ta odredba i zaživjela. Kad je taj rok istekao, u decembru prošle godine, Ministarstvo pravde opet je raspisalo poziv za javnu raspravu o izmjenama i dopunama istog zakona. Tako je valjda sve krenulo iznova.
Rasprava je završena ovih dana, a iz Ministarstva pravde nas skoro godinu kasnije opet ubjeđuju da će javni funkcioneri u skladu sa novim zakonom imati obavezu da daju na uvid bankovne račune.
„Više neće biti neophodna saglasnost funkcionera kad je u pitanju provjera njegovih računa. To će se koristiti samo u određene svrhe i u određenim situacijama, ali definitivno je ono što će biti podležno provjerama“, kazala je početkom sedmice direktorica Direktorata za krivično i građansko zakonodavstvo Ministarstva pravde Jelena Grdinić.
Sad opet čekamo podzakonska akta da bi crnogorski funkcioneri za pola godine imali obavezu da daju na uvid svoje bankovne račune. Možda.
Rijetki su oni koji to čine dobrovoljno. Premijer Milojko Spajić nije među njima. Ni predsjednik Jakov Milatović. Bankovne račune na uvid, kaže statistika, nije dalo više od polovine ministara, i gotovo dvije trećine poslanika. U onoj manjini koja je dobrovoljno dopustila institucijama uvid u bankovni račun je predsjednik parlamenta Andrija Mandić.
Istraživanja pokazuju da godinama broj funkcionera koji daju na uvid bankovne račune opada. Istraživanje CIN CG pokazalo je da je u godini kada je Agencija zvanično počela sa radom – 2016, saglasnost za pristup računima dalo tadašnjih 73 odsto javnih funkcionera. Već godinu kasnije taj broj je smanjen na 60 odsto javnih funkcionera i 68,5 državnih službenika, da bi na kraju 2019. bilo svega 57 odsto javnih funkcionera i 65 procenata državnih službenika koji su dozvolili da se kontrolišu njihovi bankovni računi.
Prema podacima iz 2023. godine, podsjetile su nedavno Vijesti, od 7.041 javnog funkcionera, koliko ih je popisano po posljednjim podacima, Agenciji saglasnost za uvid u bankovne račune nije dalo njih 3.960.
Od 22 čelnika sudstva samo petoro je dalo saglasnost za pristup podacima na računima bankarskih i drugih finansijskih institucija. A U 17 tužilaštava, tek sedmoro rukovodilaca.
Dejan Milovac iz MANS-a, smatra da je posebno problematično to što su pristup računima ograničavali funkcioneri bivše opozicije, a sadašnje vlasti. Podsjeća da se njihov politički diskurs oslanjao na obećanja o punoj transparentnosti “jednom kad oni dođu na vlast”.
“Samo na primjeru žiro računa možemo da vidimo do koje mjere se mijenja percepcija odgovornosti prema javnosti sa prelaskom iz opozicije u vlast”, smatra.
Bilo bi lijepo da Crna Gora konačno dobije političku klasu odgovornu prema svojim građanima. Tako što će za početak biti transparentna.
Milena PEROVIĆ
Komentari
FOKUS
VLADINA IGRA SA BUDŽETSKIM SUFICITOM: Ušteda na naš račun

Objavljeno prije
2 sedmicena
7 Marta, 2025
Iz perspektive građana nije nebitno da li su januarska plaćanja iz budžeta ostala neizvršena zato što su u Vladi zaključili da se to može prolongirati pošto korisnicima nije žurba, ili je riječ o planiranim aktivnostima od javnog interesa koja još nijesu realizovana. Čak 95,8 odsto kapitalnog budžeta čije je izvršenje planirano u prvom mjesecu ove godine ostalo je na čekanju
Vlada je u januaru, pohvalili su se u petak iz Ministarstva finansija, ostvarila suficit od dva miliona eura. Za toliko su, saopšteno je u redovnom mjesečnom izvještaju o izvršenju budžeta, prihodi (prilivi od poreza, doprinosa, akciza, carina, taksi…) bili veći od rashoda.
Da istorijski uspjeh bude pristupačniji onima koji ne vole da čitaju dugačke tekstove prepune brojki, saopštenje je i ilustrovano: nacrtana klackalica preteže na stranu prihoda (156,2 miliona) u odnosu na rashode (154,2 miliona). Problem je nastao kada su neki, ipak, pročitali saopštenje.
Na prvo čitanje primijećeno je da su planirani prihodi realizovani (naplaćeni) u procentu od tačno 100 odsto. To je prilično neuobičajen statistički podatak koji, sam po sebi, poziva na oprez. Dodatno, uslijedio je podatak da su planirani rashodi imali neuporedivo niži procenat realizacije: 72,9 odsto. To pokazuje da je iz državne kase u januaru potrošeno/plaćeno 57, 3 miliona eura manje nego što je planirano.
Kako?
Pojedini novinari pokušali su ispratiti trag novca navedene uštede. Pokazalo se da sve ono što je u saopštenju MF podvedeno pod računovodstvene formulacije koje većinu ostavljaju krajnje ravnodušnom (Tekući izdaci budžeta -77,5 odsto plana; Transferi institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru – 19,8 odsto plana; Kapitalni budžet – 4,2 odsto plana) imaju itekako konkretan iskaz u stvarnom životu.
“Vlada je u januaru uštedjela deset miliona eura jer nije platila troškove za ljekove, medicinska sredstva, materijale i medicinsko-tehnička pomagala, na zdravstvenoj zaštiti 3,5 miliona a na redovnim subvencijama za poljoprivredu i ruralni razvoj skoro četiri miliona…”, napisao je kolega Goran Kapor u Vijestima, konstatujući da je sve to precizno navedeno u dokumentu Ostvarenje budžeta za januar po programskoj klasifikaciji Ministarstva finansija.
“Ako ima neko ko je zakinut (nije mu plaćeno) ja ću mu iz svog džepa isplatiti. Fer?”, reagovao je premijer Milojko Spajić, ponavljajući kako ostvareni suficit predstavlja ogroman uspjeh njegove Vlade. “Razlog: ostvarene uštede i veći prihodi”, ponosan je Spajić. Ubijeđen da će velikodušnom ponudom (iz svog džepa) prikriti makar dvije poluistine izrečene u tri rečenice. Prva: budžetski prihodi nijesu veći, nego tačno onoliki koliko je to Vlada isplanirala. U bobu, što bi rekli. Drugo: razlika između planiranih i realizovanih troškova u januaru ne predstavlja uštedu, nego je riječ o odloženom plaćanju rashoda koji će, neminovno, stići na naplatu.
O tome nam, bolje od bilo kakvih analiza ili prognoza, svjedoče prošlogodišnji tokovi realizacije budžeta. I, još tada započeta, igra sa budžetskim suficitom-deficitom. Ti su podaci interesantni jer, dodatno, ukidaju alibi izvršne vlasti po kome je januarska ušteda u državnom trezoru posljedica privremenog finansiranja, izazvanog neusvajanjem budžeta u zakonom propisanom roku.
I prošla, 2024. godina, započela je suficitom.
Ostvareni prihodi u januaru bili su veći za skoro pet miliona (3,2 odsto), a rashodi manji za 47,8 miliona eura (25,8 odsto) u odnosu na plan realizacije budžeta. Vlada je slavila suficit veći od 16 miliona, dok su korisnici transfera institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru mogli samo da žale što im iz državne kase nije proslijeđeno planiranih 12,4 miliona. Veliki novac, a za mnoge od njih i preovlađavajući razlog da odlože planirane aktivnosti, koliko god one bile važne.
Narednog mjeseca, u budžet se slilo 27 miliona više od plana, dok su izdaci, ponovo, bili manji od planiranih. Za 65,2 miliona. Tajnu tih ušteda otkriva podatak da je, recimo, kapitalni budžet, u odnosu na plan, bio realizovan tek nešto više od dvije trećine. Ipak, prema zvaničnim podacima Ministarstva finansija, u prva dva mjeseca 2024. godine ostvaren je budžetski deficit u iznosu od 18,5 miliona. Dok je februarski deficit bio tek nešto manji od 35 miliona. Slična priča će se, vjerovatno, ponoviti i ove godine.
U aprilu državne finansije ponovo prelaze u plus. Budžetski prihodi veći su od rashoda ali se, u kontinuitetu, prikazuje ušteda na strani potrošnje. Iz budžeta se ne isplaćuje sve ono što je istim tim budžetom predviđeno za plaćanje.
Sredinom godine, iz Ministarstva finansija su osjetili potrebu da objasne sve uočljiviju anomaliju: „Niže ostvarenje budžetskih izdataka od plana odraz je prije svega dosadašnje dinamike pristizanja obaveza, kao i aktivnog upravljanja potrošnjom uz napomenu da država sve svoje obaveze redovno i pravovremeno servisira”, navodi se u saopštenju o realizaciji budžeta za period januar-jul, uz opreznu najavu da takvo stanje neće potrajati. “Imajući u vidu trendove potrošnje u prethodnim godinama, očekivano da će potrošnja biti intezivirana u posljednjem kvartalu tekuće godine, s obzirom da glavne kategorije potrošnje rastu usljed usklađivanja (prava iz oblasti socijalne zaštite), izdaci za bruto zarade usljed realizacije kadrovskih planova, izdaci za rashode za materijal i usluge kao i Kapitalni budžet usljed finalizacije tenderskih postupaka, kao i iz drugih objektivnih razloga…”.
Zbirno, rekordan suficit Spajićeva Vlada registruje u avgustu prošle godine. On iznosi 93,7 miliona eura, iako je prema planovima u tom momentu državna kasa trebala biti u deficitu od 138,3 miliona). Problem je što u isto vrijeme bilježimo i rekordan iznos planiranih a neisplaćenih budžetskih davanja. “U odnosu na plan ove godine, izdaci su niži za 152,1 milion eura (8,1odsto planirane potrošnje), i odraz su dinamike pristizanja obaveza u ovom periodu, kao i aktivnog upravljanja potrošnjom”.
Evo šta bi moglo da znači ovo aktivno upravljanje potrošnjom: Transferi institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru manji su od plana za 36,85 miliona (13,1 odsto), “dominantno usljed još uvijek nerealizovanih plaćanja po osnovu realizacije prioritetnih programa u saradnji sa NVO sektorom, kao i nižem ostvarenju budžetske pozicije transfera za jednokratne socijalne pomoći kod Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje”.
Još su veće uštede na kapitalnom budžetu. On je, za osam mjeseci prošle godine, bio realizovan u iznosu od 78,2 odsto onoga što je, prema planu, do tada trebalo uraditi.
Od septembra kreće povratak u realnost. I dovođenje državne kase u stvarno stanje. Mjesečni izvještaj Ministarstva finasija pokazuju da su prihodi postali manji od rashoda, a budžet, zvanično, u deficit ulazi u novembru. Da bi decembar donio kulminaciju.
Decembarski izdaci iz državne kase iznose 488,6 milona eura i veći su za 179,1 miliona ili 57,9% od plana, navedeno je u Izvještaju resornog Ministarstva, uz objašnjenje da su odstupanja (plaćanja veća od planiranih) zabilježena “na skoro svim pozicijama”… Tekući izdaci su ostvareni u iznosu od 158,02 miliona ili 133,8% plana. Transferi institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru bili su za 48,54 miliona veći od planiranog. Rashodi za usluge odnijeli su 204, 3 odsto planiranog, naknade za rentu (dominantno zakup objekata za potrebe Ministarstva vanjskih poslova) bile su 212,9 odsto veće od plana.
Ipak, prema predočenim podacima rekordno odstupanje zabilježeno je u kapitalnom budžetu. On je, u decembru prošle godine, imao realizaciju od 225,9 odsto plana. U poslednjem mjesecu prošle godine za potrebe realizacije kapitalnog budžeta isplaćeno je 93,91 milion. To je preko osam miliona više nego što je, po istom osnovu, država potrošila od januara do kraja avgusta. Pa neka neko kaže da se kapitalne investicije ne mogu realizovati po kiši, snijegu i temperaturama koje su u debelom minusu. Ili je nešto i do knjigovodstva i Vladinog običaja da račune plaća u zadnji čas.
Konačno, iako su nas skoro cijele 2024. godine uvjeravali u suprotno, ostvareni budžetski prihodi bili su za 17,6 miliona eura manji od planiranih. Kako su taj manjak donijeli novembar i decembar, a ovogodišnji januar nije preokrenuo negativan trend (ostvareno tačno onoliko koliko je prihodovano) razloga za brigu -ima.
To, opet, nije zasmetalo Branku Krvavcu i njegovim saradnicima iz Ministarstva finansija da na izrečene primjedbe po pitanju prikazanog januarskog suficita ustvrde kako “ostvareni suficit nije posljedica neplaćanje obaveza jer se sve obaveze izvršavaju blagovremeno, odnosno u roku u kojem dospijevaju”. A onda i poduče novinare i analitičare: “Dokumente je potrebno čitati i interpretirati objektivno, a kreativna tumačenja i zaključci bez osnova ne doprinose profesionalnom i objektivnom izvještavanju”.
Iako u tekstualnoj interpretaciji budžetske potrošnje u januaru ove godine Ministarstvo finansija tvrdi da je ostvarena potrošnja od 154,2 miliona, u svim tabelama koje prate to saopštenje stoji drugačiji podatak. Prema njemu, iz državne kase je tokom januara isplaćeno 188,8 miliona eura.
Čemu sve ovo? Izuzev potrebe da pokažu svoje političko i ekonomsko umijeće, Vladine igre sa sufictiom/deficitom imaju konkretnije motive. Narednih dana Vlada izlazi na tržište kapitala gdje će ministar Novica Vuković i njegova ekipa pokušati da emituju državne obveznice u iznosu od makar 500 miliona eura (dozvoljeno ovogodišnje zaduženje iznosi 900 miliona). Prikazani suficit, vjeruju, mogao bi uticati na nešto nižu kamatu. U Podgorici se očekuje delegacija MMF-a. Njih će takođe interesovati Vladina sposobnost da ne potroši više od onoga što država može prihodovati. Samo što pri susretu sa njima nacrtana klackalica na kojoj prihodi pretežu rashode neće mnogo pomoći. Oni znaju da računaju. A nama će ceh stići, najkasnije, u decembru.
Zoran RADULOVIĆ
Komentari
FOKUS
PRAVOSUĐE U BORBI PROTIV VISOKE KORUPCIJE: Učinak – jedan nevini

Objavljeno prije
3 sedmicena
28 Februara, 2025
Suđenje Vesni Medenici i Veselinu Veljoviću kreće ispočetka. Saši Čađenoviću nije ni počelo. Blažu Jovaniću sudi se još malo pa dvije godine. Kao i mnogim drugim visokim funkcionerima. Miomir Mugoša je ove sedmice pravosnažno oslobođen optužbe
Zemlja sa zavidnim brojem javnih funkcionera koji se sumnjiče za korupciju i kriminal, dobila je ove sedmice prvu pravosnažnu presudu koja se odnosi na visoku korupciju. Bivši gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša pravosnažno je, nakon skoro deceniju – oslobođen. Vijest, što je možda još zanimljivije, proizvela je tišinu.
Kada je Viši sud u Podgorici prije dvije godine donio oslobađajuću presudu za Mugošu, koju je ove sedmice potvrdio Apelacioni sud, to je izazvalo oštre reakcije. Tadašnji premijer Dritan Abazović kazao je da nas to neće odvesti nigdje, pa ni u Brisel, dok je poslanik Demokrata, danas potpredsjednik Vlade Momo Koprivica presudu nazvao skandaloznom. Ove sedmice – niko ništa. Kao da se odustalo od toga da stignemo negdje. I u Brisel.
Sve u svemu, trenutni skor Crne Gore u borbi protiv visoke korupcije je – jedan nevini. Ne računajući, doduše, Svetozara Marovića, odavno nedostupnog ovdašnjim organima. Kada je prije skoro deceniju osumnjičen za ono za šta je danas oslobođen, Mugoša je kazao: „Nisam vam ja Svetozar Marović“. Ispalo je stvarno da nije.
Bivšeg gradonačelnika je Specijalno državno tužilaštvo (SDT) teretilo da je u slučaju prodaje gradskog zemljišta građevinskoj kompaniji DOO Carine oštetio budžet Glavnog grada za 6,7 miliona eura. Optužnica je podignuta dok je Specijalnim tužilaštvom rukovodio bivši specijalni tužilac, Milivoje Katnić, danas iza rešetaka. Slučaj Carine prethodno je decenijama bio predmet medijskih priča, krivičnih prijava civilnog sektora (MANS), skupštinskih replika. Bila je to, pritom, tek jedna od brojnih afera u čijem je centru bio bivši gradonačelnik Podgorice.
Iz Apelacionog suda su ove sedmice saopštili da je SDT kojim rukovodi Vladimir Novović izjavilo žalbu protiv oslobađajuće presude i predložilo da taj sud ukine prvostepenu presudu i predmet vrati na ponovni postupak. Žalba nije usvojena.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 28. februara ili na www.novinarnica.net
Komentari
Kolumne
-
DANAS, SJUTRA / prije 6 dana
Muke pod Lovćenom
Zoran Radulović
-
DANAS, SJUTRA / prije 2 sedmice
Privatno i javno
Milena Perović
-
ALTERVIZIJA / prije 2 sedmice
Deportacije
Milan Popović
-
DUHANKESA / prije 2 sedmice
Mevlan – o snazi dobrote
Ferid Muhić
-
Izdvojeno / prije 3 sedmice
EVROPA ULAZI U NOVU OPASNU ERU: Na vjetrometini
Kenet Morison

Novi broj


Prijatan ostatak rana

CIN CG: AZILANTI U CRNOJ GORI: Rvanje sa MUP-om i predrasudama

STANKO ROGANOVIĆ: OTUĐIVANJE KULTURNIH DRAGOCJENOSTI IZ CRNE GORE (XV): Slike vandalizma
Izdvajamo
-
DRUŠTVO4 sedmice
BURA OKO ZAKUPA CRNOGORSKIH PLAŽA: Novi tender, novi uslovi
-
SVIJET4 sedmice
ODJECI SASTANKA TRAMPOVIH I PUTNOVIH TIMOVA O UKRAJINI: O diktatorima i ljudima
-
Izdvojeno4 sedmice
SLUČAJ SILOVANJA MALOLJETNICE U BIJELOM POLJU: Policija prećutala da se radi o povratniku
-
DRUŠTVO4 sedmice
JAVNO ZDRAVSTVO I PRIVATNI INTERESI: Novca ima, magnetnih nema
-
DRUŠTVO3 sedmice
NOVI ZAKONI O UREĐENJU PROSTORA I IZGRADNJI OBJEKATA: Svaka vlada svoja pravila
-
INTERVJU3 sedmice
RADE BOJOVIĆ, IZVRŠNI KOORDINATOR GI „21.MAJ“: Cirkus ide dalje
-
Izdvojeno4 sedmice
ŠTA UTIČE NA VISOKE CIJENE U NAŠIM TRGOVINAMA: Između njive i trpeze – država kupi kajmak
-
Izdvojeno3 sedmice
EVROPA ULAZI U NOVU OPASNU ERU: Na vjetrometini