INTERVJU
OGNJEN JOVOVIĆ, GRAĐANSKI AKTIVISTA : Našem obrazovanju potrebna je revolucija

MONITOR: Izjava bivšeg premijera Mila Đukanovića da se ,,obrazovanjem najčešće bave oni kojima to nije poziv”, izazvala je reakcije. Kako vama, kao nekom ko je u jednom trenu bio i kontrolor Ministarstva prosvjete, zvuči ova Đukanoviceva ,,kritika” obrazovnog sistema?
JOVOVIĆ: Da je neki nezavisni intelektualac ili analitičar izjavio nešto ovako, zaista bih tu izjavu smatrao ozbiljnom. Znajući, ipak, da iza ove izjave stoji čovjek, čije je političko djelovanje obesmislilo svaki pošten rad i poziv u ovoj bijednoj zemlji, onda mogu zaključiti da Đukanoviću uloga analitičara i kritičara loše stoji. Zapravo, ovo je potvrda da se radi o jednom licemjernom čovjeku, u čije je ime napravljen invalidan sistem kog oponašaju intelektulno inferironi i moralno problematični tipovi.
Otuda smatram uvredom kada Đukanović govori o obrazovanju, pri tome ne radeći bilo šta da se stanje promijeni. Iskustvo od mjesec dana u Ministarstvu prosvjete mi je pokazalo da ovoj Crnoj Gori pomoći nema. Još niko Đukanoviću valjda nije javio da i danas direktorske funkcije u crnogorskim školama obavljaju ljudi koji su pravosnažno osuđeni za kupovinu ličnih karata. Opet u njegovo ime. Šta dalje i više od toga treba kazati.
Osim možda to da iz ove zemlje svakodnevno izlaze i izlaziće najbolji, bez bilo kakve nostalgije za povratkom.
MONITOR: A šta je sa (ne)planiranjem obrazovanja? Kako vidite najsvježiji slučaj Visoke medicinske škole u Beranama, recimo?
JOVOVIĆ: (Ne)planiranje obrazovanja je kao i svako planiranje ove vlasti u protekle tri decenije. Obrazovanje će morati da sačeka neke nove generacije i elite kako bi se dovelo u red.
Smatram da je slučaj VMŠ bio povod da se era bivše rektorke Radmile Vojvodić okonča. Cijelu ovu aferu doživljavam kao sapunicu, čiji su akteri vrh Upravnog odbora UCG i bivša rektorka. Očito je da čelnik UO, inače provjeren partijski igrač, ima podršku partije da preuzme liderstvo nad UCG. Samim tim, Vojvodićeva je puštena niz vodu, a VMŠ iskorišćena kao podloga za ovu akciju.
Naravno, komično je bilo slušati bivšu rektorku kada je govorila o autonomiji UCG. Jer, ista je ta rektorka imala dovoljno vremena da uradi nešto na autonomiji UCG. Čini se da je pogrešno shvatila značenje pojma autonomija, izjednačivši taj pojam sa svojom pozicijom.
Autonomija UCG se brani tako što se javno otkriju izvještaji revizora o poslovanju UCG. Od koga se kriju ti dokumenti, iako insajderski podaci govore kako je UCG i njegove jedinice potrošio nesavjesno milione eura, a vlada te dugove sanirala; autonomija se brani kada se prekine sa praksom angažovanja izvjesnih advokatskih kancelarija u sudskim sporovima, imajući u vidu da je po sistematizaciji radnih mjesta sekretar UCG dužan da zastupa UCG u tim sporovima; kada se pokrene istraga o profesorima koji trguju ispite sa studentima; otvori pitanje korupcije na UCG i plagijata; autonomija se brani kada zaštitite interes UCG od privatnih Univerziteta; kada depolitizujete UCG, pa istaknete na čelo najbolje itd. Sve što je Vojvodićeva trebalo da uradi, nije uradila, pa njena priča o autonomiji UCG dođe kao Đukanovićeva o obrazovanju i negativnoj selekciji.
MONITOR: Mislite da je urušavanje državnog univerziteta uspjelo?
JOVOVIĆ: Siguran sam da je uspjelo! Našem visokom obrazovanju, kao ni cjelokupnom sistemu, ne mogu pomoći nikakve reforme ili reforme reformi. Ovdje je neophodna revolucija – kopernikanski obrt!
MONITOR: Stalno govorimo o tome kako studenti kod nas nijesu kao ostali, da im nedostaje buntovništva. Vi ste bili vođa studentskih protesta 2011. Sta je sa crnogorskim studentima i protestima?
JOVOVIĆ: Tu temu sam stavio ad acta. Problem studentskog aktivizma je u tome što se danas studentom svako zove. S druge strane, crnogorski studenti su svjesni da imaju dva laka izbora: prvi je da postanu dio neke političke organizacije koja će im garantovati neku sitnu apanažu za plaketarske usluge; drugi je da pođu vani i radeći tamo otkupe svoju slobodu. Ovo su dva mnogo lakša načina od dizanja bilo kakvog glasa ili borbe koja se često pretvori u borbu s vjetrenjačama. Sve u svemu, danas je pomisao na studentski bunt samo loš vic. Uhljeb je role model crnogorskom studentu i mislim da će tako biti i dalje.
Protesti nikada neće uspjeti dok god cilj protesta bude lični interes ili interes grupacije koja ga vodi. Dakle, cilj protesta, ma kog, mora biti jedino opšte dobro kao opšta stvar. Tek kad zajednica vidi benefit od aktivizma, taj rezultat je mjera uspješnosti aktivizma.
MONITOR: Nedavno ste učestvovali na tribini pod nazivom Kakvu Crnu Goru želimo u budućnosti. Kakvu vi Crnu Goru želite?
JOVOVIĆ: Sa velikim zadovoljstvom sam prihvatio poziv GI Za nas za učešćem na javnim tibinama De lege ferenda – kakva nam Crna Gora treba. Imajući u vidu limitiranost medijskog prostora, ove tribine su pokušaj promocije dijaloga o svim mogućim pitanjima koja će se prije ili kasnije staviti na dnevni red. Iako, možda, te tribine nijesu izazvale neki odjek, lično ih smatram opasnim po postojeći sistem, budući da su centralne teme tih tribina upravo stubovi na kojima sistem počiva. A ti stubovi su partitokratija, NVO i medijska zajednica, policijski aparat, vjerski igrači koji se po potrebi pojave itd. Ove tribine, primarno, imaju edukativnu ulogu da mentalni sklop građana oslobodi od primitivne partitokratske i medijske agresije.
Kroz ove tribine stekao sam dojam da svi želimo Crnu Goru u kojoj će se moći živjeti od poštenog rada; u kojoj će struka birati struku; u kojoj će svaki pojedinac i zajednica biti priznata i prihvaćena u svojoj različitosti; želja je da Crna Gora bude država svih, da ona bude matica svih naroda, a ne Sarajevo, Beograd, Tirana ili Zagreb; želja je da poštujemo državu, ali da ona zasluži to poštovanje itd.
MONITOR: A kakvu imamo?
JOVOVIĆ: Danas je Crna Gora suprotna u odnosu na ono što sam naveo. Crna Gora je klasičan primjer policija – države, koja personifikuje sigurnu kuću svakom ilegalizmu i bezakonju. Ona je postala oteti plijen jednog klana, koji trodecenijskim djelovanjem (čitaj: divljanjem) pojede njen svaki resurs. Svako uljepšavanje ovog sistema, koje izvršavaju medijski, politički i NVO igrači, ne odudara mnogo od scene kada bolesnom čovjeku od kancera, kom je kosa opala od zračenja, podarite kačket.
MONITOR: Kao nekom ko je bio u opozicionim redovima, kako vam izgleda opozicija danas?
JOVOVIĆ: Mišljenja sam da opozicija samo deklarativno postoji, jer eto neko mora i to da bude. Da bi se neko smatrao opozicijom, morao bi djelovati tako da svojim činjenjem šteti interesima vlasti. Pored ovakve opozicije čak i ovakva vlast može biti bezbrižna.
Ovdje se pokušava povrijediti elementarna logika. Naime, problematično je bojkotovati Parlament, neprekidno tražiti fer uslove za slobodne izbore, a uprkos tome biti učesnik svih narednih izbora.
Dugo sam vjerovao da se na ovakvim izborima može smijeniti vlast, čak sam vjerovao da će se prelaznom vladom postići ono što je bio cilj. Međutim, nakon svega viđenog 16. oktobra, ne gajim niti jednu iluziju da se sistemski može sistem promijeniti.
Otuda se pitam koja je uloga opozicije? Koji su efekti njihovog bojkota? Koja je to aktivnost opozicije od koje se vlast uplašila? Kako je moguće zahtijevati nešto od vlasti, ići po principu ,,uzmi ili ostavi” i kad vlast kaže ,,ostavljam” ništa se dalje ne događa. Na kraju, ključno je pitanje, šta ako tzv. bojkot potraje do narednih redovnih izbora, da li će opozicija i na njih učestvovati.
Ova pitanja su suštinska. Njih opozicioni prvaci zaobilaze, je im savršeno odgovara status simulatora opozicije. Tekuća godina je izgubljena, a strahujem da će se i naredna izgubiti u novim izbornim prevarama i novom lamentiranju opozicije o krađama i državnim udarima.
MONITOR: A vlast?
JOVOVIĆ: O vlasti sam dovoljno kazao. Jasno je da se raduje svojoj alternativi.
MONITOR: Funkcioner ste Pokreta za neutralnost. Šta je sa Crnom Gorom danas na mapi međunarodne politike?
JOVOVIĆ: Crna Gora ne može biti međunarodni faktor, stoga je na pomenutoj mapi ona potpuno marginalna. Jedino za šta Crna Gora može služiti jeste kao moneta za potkusurivanje.
Ja ću ponoviti, Crna Gora je postala članica NATO alijanse kroz krajnje nedemokratski i netransparentan proces. Smatram da je ta odluka morala biti donesena referendumom. Ali, jasno je zašto režim u Crnoj Gori nije raspisao referendum. Razlog je taj što se tema NATO-a želi ostaviti i dalje otvorenom. Tako ćete često čuti pojedine u opoziciji koji najavljuju otvaranje tog pitanja čim oni dođu na vlast. Isti zaboravljaju da se Crna Gora ulaskom u NATO, međunarodnim ugovorom, obavezala na članstvo u tom savezu s rokom trajanja od 20 godina. Dakle, teško je očekivati da ćete sjutra dobiti podršku za takvu jednu akciju i što je najgore time betonirate mogućnost da vam međunarodna zajednica podari podršku u pokušaju smjene režima. Ovo je samo jedan u nizu primjera kako svojim postupcima opozicija zatvara sebi vrata kod stranog faktora.
Pokret za neutralnost je bio vođen humanom, ali i praktičnom idejom da je za jednu državu poput naše pozicija neutralnosti u odnosu na polarizovanje po vojnom osnovu bila odgovarajuća. I danas stojim na istom stanovištu a nemam dileme da će vrijeme pred nama to i da pokaže. Ipak, kao legalista sam svjestan značaja međunarodnih ugovora.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ
Komentari
INTERVJU
DRAGAN KOPRIVICA, CENTAR ZA DEMOKRATSKU TRANZICIJU: Ovi izbori mogu biti prekretnica

Crnoj Gori je zaista potrebna nova generacija političara – ne nužno po godinama, nego po načinu razmišljanja, novoj političkoj kulturi. Prvi mjeseci parlamentarnog života daće nam odgovor i na ovo pitanje
MONITOR: Uskoro nas očekuju vanredni parlamentarni izbori. Ono što je drugačije svakako je veliki broj izbornih lista, te odlazak mnogih starih lica iz politike. Kakav će to uticaj imati na ove izbore?
KOPRIVICA: Ovi izbori mogu biti prekretnica na političkoj sceni.
Prvo, desila se tektonska promjena do sada postojećih taktika nastupa političkih subjekata na izborima. Mnogi ustaljeni instrumenti privlačenja birača više ne važe.
Drugo, na ovim izborima učestvuje veliki broj lista od kojih će vjerovatno, tek nešto više od polovine biti dio budućeg parlamenta. Dakle, mnogi politički subjekti koji su do sad tradicionalno imali politički uticaj, naročito u odmjeru snaga 41:40 poslanika/ca tu poziciju više neće imati.
Treće, od smjene DPS-a je prošlo gotovo tri godine i polako on prestaje biti glavni target kampanje. Otvoren je prostor za sučeljavanje (kakvih takvih) ideja i programa. Vidjećemo da li ova partija može povratiti i svoj koalicioni kapacitet ili će za to biti potrebno još vremena i unutrašnjih reformi ove partije.
Četvrto, na sceni su značajne personalne promjene većeg broja lista. Partije su očigledno shvatile da ono što je legat prethodnih 10 godina u politici i nije baš dobra ponuda sa kojom treba da izađu pred birače. Sa lista su nestala mnoga poznata imena i još poznatiji igrači.
Da li će ovo zaista dati neki bolji politički rezultat, ostaje da se vidi. Ovdje nije pitanje koliko neko ima godina već da li je spreman da mijenja ustaljene partitokratske obrasce djelovanja u politici. A Crnoj Gori je zaista potrebna nova generacija političara – ne nužno po godinama, nego po načinu razmišljanja, novoj političkoj kulturi. Prvi mjeseci parlamentarnog života daće nam odgovor i na ovo pitanje.
MONITOR: Bilježite li neke predizborne anomalije?
KOPRIVICA: Ova kampanja do sada ima manje nepravilnosti u odnosu na prethodne. Prije svega izborna administracije se ostavila ideje da radi međunarodne istrage i selektivno oduzima pravo glasa kome želi i posvetila se svom poslu. Simbolički ta se promjena najbolje može vidjeti na osnovu činjenice da je Državna izborna komisija kandidatu kome je prije nekoliko mjeseci zabranila učešće na predsjedničkim izborima sada dozvolila da bude nosilac liste na parlamentarnim. A da li su to uradili jer im se u tom periodu povećalo pravno znanje ili su možda dobili partijsku naredbu da to ne urade – manje je važno u ovom trenutku.
Atmosfera i odnosi između političkih protivnika su mnogo bolji. Verbalno nasilje, prijetnje, uvrede su svedene na minimum a javna debata među listama zaista liči na sučeljavanje političkih stavova.
Dogodio se i vidan zaokret u temama koje su nametnute u kampanji pa se mnogo više raspravlja o kvalitetu života ljudi nego o vjerama, nacijama i istoriji. Istina, u tom obećanom kvalitetu se nerijetko i pretjera pa kampanja ponekad više liči na maštanje o lijepom životu nego na realna politička obećanja.
Naša organizacija je sa izbornim listama potpisala Kodeks za fer i demokratsku izbornu kampanju s ciljem da nadomjestimo brojne manjkavosti našeg izbornog procesa i važećeg izbornog zakonodavstva, sa željom da izbori budu kvalitetniji i kompetitivniji, sa što većim povrenjem građana građanki.
Njime afirmišemo promociju nenasilja, sprečavanje vršenja pritiska na birače, sprečavanje zloupotrebe javnih resursa i funkcija, transparentno finansiranje kampanje, poštovanje slobode medija, sprečavanje širenja dezinformacija, odgovorno ponašanje na društvenim medijima, institucionalno rješavanje sporova, te prihvatanje slobodno izražene volje ljudi… Ili, ukratko rečeno, promovišemo neprikosnoveno pravo građana i građanki da glasaju slobodno.
Za sada nijesmo imali zvaničnih pritužbi lista na kršenje Kodeksa.
Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 2. juna ili na www.novinarnica.net
Komentari
INTERVJU
DR IGOR LJUTICA, PREDSJEDNIK SINDIKATA IZABRANIH DOKTORA: Borba za bolji položaj izabranih ljekara je i borba za zdravlje pacijenata

Izabrani doktori su usljed velikog pritiska prisiljeni da umjesto propisane norme, zbog nedostatka kadra, primaju i trostruko više pacijenata i time ugrožavaju ne samo svoje zdravlje već dolazi do opadanja kvaliteta usluge i povećanja rizika od ljekarske greške
MONITOR: Početkom maja osnovan je Sindikat izabranih doktora Crne Gore. Koliko imate članova, koji su glavni ciljevi?
LJUTICA: Glavni cilj Sindikat izabranih doktora Crne Gore (SIDCG) biće unapređenje primarne zdravstvene zaštite (PZZ) ne bi li svaki građanin dobio najkvalitetniju moguću zdravstvenu zaštitu. Da bismo bili u mogućnosti da to ostvarimo, moramo sačuvati ljekare u PZZ.
SIDCG je za samo nekoliko dana okupio preko 240 izabranih ljekara iz skoro svih domova zdravlja u Crnoj Gori. Sam kostur SIDCG čine Glavni odbor i 32 koordinatora iz svih domova zdravlja u Crnoj Gori koji su mahom specijalisti porodične i opšte medicine. Preko 80 odsto izabranih ljekara za odrasle se nalazi u SIDCG uz svakodnevni priliv novih članova.
MONITOR: Koji je razlog tolikog učlanjenja u sindikat?
LJUTICA: Tome je kumovalo veliko nezadovoljstvo ljekara nakon smanjenja zarada ukidanjem usluga i kapitacija kroz novi kolektivni granski ugovor koji su kolege sindikalci na štetu svojih kolega iz primarne zdravstvene zaštite (PZZ) potpisali sa Ministarstvom zdravlja. Osim činjenice da je izabranim ljekarima u toku mandata 43 Vlade umanjena zarada koja je uvećana tokom prethodne 42 Vlade, postoji veliko nezadovoljstvo usljed dodatnog opterećenja izabranih ljekara koji su već u sindromu izgaranja povećavanjem broja pacijenata od strane Fonda za zdravstvo CG.
MONITOR: Koliko je broj pacijenata povećan?
LJUTICA: Već imamo situaciju da su izabrani doktori usljed velikog pritiska prisiljeni da umjesto propisane norme, zbog nedostatka kadra, primaju i trostruko više pacijenata. Time ljekari ugrožavaju ne samo svoje zdravlje, već dolazi i do opadanja kvaliteta usluge i povećanja rizika od ljekarske greške. Dugi niz godina ljekari u PZZ kupuju socijalni mir radeći za tri ljekara. Svakodnevni pritisci na poslu koji su kulminirali već zaboravljenom borbom protiv Covida u prvim redovima nagrađeni su smanjenjem zarada u trenutku kada svima u zemlji prihodi rastu. Pet mjeseci smo ukazivali na nepravdu koja je počinjena prema izabranim doktorima umanjenjem zarada od 200 do 600 eura (u zavisnosti od broja pacijenata i obima posla). Ne da ništa nije ispravljeno već smo imali i imamo loš trend. U javnosti se objavljuju bruto plate sa prekovremenim radom ne bi li se građani okrenuli protiv ljekara. Takvo maligno postupanje, ne bi li se pokrilo svoje neznanje i načinjene greške, napraviće neprocjenjivu štetu zdravstvenom sistemu odlivom iz zemlje već desetkovanog kadra.
Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 2. juna ili na www.novinarnica.net
Komentari
INTERVJU
DR ALEKSEJ KIŠJUHAS, SOCIOLOG (FILOZOFSKI FAKULTET U NOVOM SADU) I KOLUMNISTA DANASA: Milošević je možda umro, ali miloševićizam živi

U čuvenom govoru na Gazimestanu 1989, Slobodan Milošević je govorio o ekonomskom prosperitetu – i najavio ratove. Da li se istorija zaista ponavlja, prvo kao tragedija, a zatim kao farsa, ostaje da se vidi
MONITOR: Kako Vama izgleda dinamika protesta „Srbija protiv nasilja“ . Da li je taj revolt zaista ušao i u frizerske salone i automehaničarske radnje, kako pišete u jednoj svojoj kolumni?
KIŠJUHAS: Mislim da su masovnost i građanski karakter ovih protesta iznenadili mnoge, pa i vlast i opozicione partije. Kada je reč o tom revoltu građana, obično se zazivaju nekakve analogije sa ekspres-loncem (koji je prekipio) ili sa kapima koje su prelile čašu. Međutim, smatram da je nešto drugo u pitanju. Večito pitanje političke teorije je zašto su konzervativci ili politička desnica toliko uspešni, odnosno atraktivni za tzv. „običnog čoveka“, tog mitološkog Petra Petrovića sa uplatnice? Odličan odgovor ponudio je američki psiholog Džonatan Hajt u „Psihologiji morala“.
Za njega, desno-konzervativni svetonazori su uspešni upravo zato što (stvarno ili fiktivno) počivaju na vrednostima porodice, dece, vere, zajednice, a što „okida“ duboko ukorenjene ili davno evoluirane strukture ljudskog uma. Uostalom, i predizborni slogan Vučića i njegove partije bio je „Za našu decu“. Na drugoj strani su levo-liberalni svetonazori koji insistiraju na mnogo apstraktnijim vrednostima poput jednakosti, slobode, ljudskih prava itd., i koje nemaju takvu moralnu snagu kao – naša deca. S tim u vezi, nakon dve užasne tragedije – deca su ta koja su postala ugrožena, pa i čitavo tkanje društvene zajednice, i upravo to je izvelo tolike građane na ulicu. Ta dva masakra su bili tzv. „crni labudovi“ (prema Nasimu Talebu) – neočekivani i nepredvidivi događaji s velikim ili nesagledivim posledicama. I upravo zato je i proteste neobično teško artikulisati. Ipak, čini mi se da se o nezadovoljstvu sada otvoreno govori, umesto šapuće.
MONITOR: Ivan Marović, jedan od predvodnika Narodnog pokreta Otpor, smatra da građansko-opozicioni protesti nemaju šansu na uspjeh ukoliko se ne pretvore u opštenarodni pokret. Da li je pokret neophodan i da li je, bez atrikulacije od strane opozicije, moguć?
KIŠJUHAS: Iskreno, ne znam šta je „opštenarodni pokret“, iako mi to zvuči ili vonja na poziv na novu sabornost. Otpor nikada nije bio „opštenarodni“ pokret, već organizacija hrabrih i talentovanih mladih ljudi. Upravo zato, ovi protesti nemaju šanse bez čvrste i dobre – organizacije. Protesti protiv nasilja se (s razlogom) ponose svojom relativnom spontanošću, i činjenicom da se na njih ljudi ne dovoze autobusima. Međutim, moja jeretička misao je sledeća: oni neće uspeti ako opozicija ne bude organizovala svoje simpatizere, pa čak i organizovala njihove dolaske autobusima. Građani su Petog oktobra (2000) i spontano, ali i krajnje organizovano dolazili u Beograd. Istinske revolucije nema bez sloma državnog aparata (prinude i sile), pa i bez otkazivanja poslušnosti od strane mnogih političkih i privrednih struktura.
Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 2. juna ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
HORIZONTI3 sedmice
NJUJORK TAJMS – MRAČNE VEZE VUČIĆA I BELIVUKA: Europol pokvario poslove države i podzemlja
-
INTERVJU1 sedmica
DR MAIDA BURDŽOVIĆ, SPECIJALISTA PSIHIJATRIJE: Nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu
-
Izdvojeno3 sedmice
SDT ISPITUJE ŽIVOTNI STIL CRNOGORSKIH FUNKCIONERA: Luksuz pod lupom
-
INTERVJU1 sedmica
DR SRĐAN PUHALO, SOCIJALNI PSIHOLOG IZ BANJA LUKE: Naš je problem što nas, najčešće, ujedinjuju tragedije
-
FOKUS3 sedmice
POLA DRŽAVE NA BUDŽETU: Proizvodnja zavisnika od vlasti
-
INTERVJU2 sedmice
MILOŠ BEŠIĆ, POLITIČKI ANALITIČAR: Ništa neće biti kao prije
-
Izdvojeno1 sedmica
BEZ VOLJE ZA OBRAČUN SA FALSIFIKATORIMA: Lažnim diplomama do državnog posla
-
ALTERVIZIJA3 sedmice
Deportacije