INTERVJU
OMER ŠARKIĆ, BIVŠI ODBORNIK U SKUPŠTINI PODGORICE: Odlazak iz kaljuge

Kratkotrajni izlet Omera Šarkića u politiku završio se neuobičajeno: uradio je ono što političari obično ne rade – održao je riječ. U maju je Šarkić kao nestranački kandidat DF-a kazao da će ukoliko DPS i ove izbore osvoji na njima svojstven način podnijeti ostavku na mjesto odbornika u podgoričkom parlamentu. Na sjednici na kojoj je izabran novi gradonačelnik, početkom oktobra, ispunio je obećanje.
MONITOR: Zašto nijeste nastavili opoziciono djelovanje u skupštini ?
ŠARKIĆ: Sebe ne doživljavam kao političara, iako sam duže od 20 godina kao građanin aktivan u političkim dešavanjima, jer ja sam klasičan politički amater. Moj politički angažman je bio iznenadan, neplaniran, sasvim slučajan, na lični poziv Miodraga Lekića.
Nepojmljivo bi mi bilo da sam drugačije postupio, smatram da ne bih imao legitimitet da ,,popujem” u lokalnom parlamentu ako bih prekršio javno dato obećanje. To što je to za naše prilike neubičajan gest možda najbolje govori u kakvoj političkoj, poziciono-opozicionoj i sveopštoj kaljuzi živimo. Biti ,,junak” zbog onog što se u normalnim društvima podrazumijeva je još jedno od ogledala naše sveukupne propasti, a najgora od njih je opšti moralni sunovrat društva. Bez moralne obnove nema bilo kakvog drugog preporoda: ni političkog, ni ekonomskog.
Mnogi prijatelji, bliski čak, su mi isto ,,prigovorili”, parafrazirat ću ih, onako, narodskim, a ne političkim rječnikom: ,,Odričeš se 150 eura svaki mjesec i pristupa raznim, inače ti nedostupnim vezama i privilegijama, a uz to jedva preživljavaš – stvarno si budala”.
Što se tiče kolega odbornika, neki su me uz uvažavanje podržali, a drugi, mislim iz najboljih namjera, ubjeđivali da to ne činim.
MONITOR: Kakav je Vaš utisak o radu Skupštine opštine za tih par mjeseci tokom kojih ste bili odbornik?
ŠARKIĆ: Odličan! Mandat mi je verifikovan 24. juna, zatim su tri mjeseca kao trajali pregovori oko konstituisanja vlasti koji su bili kao i sami izbori – farsa. Poslije više od tri mjeseca održana je druga sjednica Skupštine Glavnog grada na kojoj je, očekivano, izabran, još farsičniji gradonačelnik. Druga sjednica je trajala nepuna dva sata. Za ta skoro četiri mjeseca nijesam dobijao skoro nikakve radne materijale, praktično ništa nijesam radio, a primio sam ukupno oko 500 eura. To mi je pomoglo da platim dio zaostalih dugova za struju i vodu, i da kupim drva (ogrijev) za zimu. Zar to nije odlično? Uz sve to, primijetio sam da me većina građana sada gleda drugim očima, jer sam, preko noći postao neko ,,važan”. Odbornik. Ljepota. Ili Ljepota poroka, kako bi rekao Živko Nikolić.
MONITOR: Kako ocjenjujete početak mandata novog gradonačelnika?
ŠARKIĆ: Gradonačelnik je upravo onakav kakav je sistem vrijednosti koji je uspostavljen u Crnoj Gori: poslušan, neznaven, priprost u svakom smislu te riječi, i veoma ,,učinjen”. Bilo koga da pitate o gradonačelniku svi će vam reći: ,,on je strašno učinjen, ko mu se god obrati za pomoć on mu učini i pomogne”!
Niko ne postavlja pitanje kako je on to učinjen, i od kojih sredstava on pomaže onima koji mu se obrate. Kada građani shvate da je gradonačelnikova učinjenost u stvari vanzakonski protekcionizam, a da je netransparentna pomoć koju daje mimo utvrđenih kriterijuma u stvari raspolaganje našim novcem po njegovom sopstvenom nahođenju, i da je to za osudu a ne za pohvalu, onda će se makar pojaviti nada za nas.
MONITOR: Kao bloger aktivni ste na društvenim mrežama i portalima. Evidentno je i da dobar dio komentatora i kritičara vlasti na internetu djeluje sa desnih, često nacionalističkih stanovišta. Kako to komentarišete?
ŠARKIĆ: Portali i društvene mreže su mnogima postali izduvni ventili za frustacije zbog ekonomskog i političkog stanja u državi, koje je katastrofalno. To je po meni razlog što je manje ideja a mnogo više bijesa, i što desnica, nacionalizam, i radikalizam preovlađuju u komentarima. Mi smo društvo koje iz dana u dan ekonomski i sveukupno nazaduje umjesto da napreduje. Uz sve to, postoji decenijski politički status kvo: prividno smo višestranačka demokratija, praktično smo (jedno)partijska poludiktatura. Unezvjereni građani koji ne vide perspektivu, koji su nezaposleni ili sa mizernim platama i u ropskom odnosu kod poslodavca, koji nemaju adekvatno školstvo i zdravstvo, đe su institucije praktično mrtvo slovo na papiru – okreću se radikalizmu svake vrste: nacionalnom i vjerskom. Istovremeno, često licemjerna međunarodna zajednica koja kod nas puno toga drži pod kontrolom i upravlja procesima (stoga je i ona djelimični krivac ovakvog stanja) nekako uspijeva da onemogući stvaranje nekog jačeg radikalnog političkog pokreta ili partije. Mislim da je ovakvo stanje neodrživo i da se procesi još dugo neće moći kontrolisati. Koliko god mi je san da najzad dođe do smjene ove i ovakve vlasti, toliko se plašim načina njene smjene, to jest de sve jednog dana ne pukne kao prenapumpani balon. U takvim pucanjima uvijek isplivavaju oni najgori – to je pokazala i sveukupna istorija, kao i sadašnja vlast koja je na opisan način to postala.
Procesuirati nalogodavce deportacije
MONITOR: Uključeni ste i u proces REKOM.
ŠARKIĆ: Kao građanin-pojedinac sam od samog osnivanja član Koalicije za REKOM. Koalicije koja treba da se bavi utvrđivanjem činjenica o ratnim zločinima i drugim kršenjima ljudskih prava koja su se dešavala u ratovima 90-ih, ratovima u kojima je i Crna Gora debelo učestvovala, iako krojači naše nove istorije to negiraju. Kao svaki idealista u početku sam očekivao mnogo više od REKOM-a, zatim sam doživio razočarenje – da neće postići praktično ništa i ispuniti svoj cilj. Sada, poslije svega, i posljednje Skupštine REKOM koja je prije par dana održana u Beogradu mislim da će ta inicijativa i Komisija ipak biti korisna, ali ne u mjeri u kojoj sam se u početku nadao, ili bolje reći kako sam priželjkivao. Najkarakterističniji od svih je zločin deportacije BiH izbjeglica, jedan od najdokumentovanijih ratnih zločina za kojih krivaca nema, iako ga je država priznala i isplatila odštetu porodicama žrtava. Kao građanin i svjedok tadašnjih dešavanja, te fašizma koji je vladao u vrijeme deportacija, upravo sam u fazi pokretanja nove javne inicijative da se najzad procesuiraju nalogodavci odgovorni za zločin, kako se on ne bi nikad i nikom ponovio.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
INTERVJU
DALIBORKA ULJAREVIĆ, CGO: Živimo život za 2+

Istraživanja pokazuju da nam je opšte povjerenje u institucije i organizacije prije avgusta 2020. bilo jače nego danas kada najviše rangirani jedva prebacuju 2,5 na skali od 1 do 4. I mnogo je važnih segmenta koji su nam na ocjeni 2+. Život koji se kreće oko ocjene 2+ nije onaj koji ukazuje na poboljšanje
Za očekivati je da na ovim izborima imamo manju izlaznost nego u avgustu 2020. godine, jer nema više mobilizacijskog potencijala koji bi mogao da se aktivira kao tada, niti su na isti način spoljni akteri zainteresovani za Crnu Goru, kaže Daliborka Uljarević, izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO) u razgovoru za Monitor. „Nema ni onog DPS-a koji je bio homogenizirajući kako za svoje birače, tako i za one koji su izlazili samo da glasaju protiv. To predstavlja izazov mnogima koji su svoju politiku gradili samo na oponiranju DPS-u i sistemu koji je ona oblikovao.
Takođe, dio građana i građanki je poslije ove tri godine razočaran i onim akterima za koje su glasali na prethodnim izborima jer su vidjeli da im je na prvom, a često i jedinom, mjestu lični interes”.
MONITOR: Čeka nas Parlament, a moguće i Vlada, sa mnogo novih lica. Treba li to da nas raduje ili plaši?
ULJAREVIĆ: Problem Crne Gore danas je što ona od obnove nezavisnosti nije uspjela da stvori jaku, prozapadnu alternativu Đukanoviću i DPS-u. Umjesto toga, svjedočimo rastu desno-populističkih snaga, uz dio onih koji su nepouzdani i neotporni na štetne uticaje ili retrogradne strukture. Zato mi sa novim licima, nažalost, najmanje dobijamo kvaliteta u pristupu politici, rukovođenju, pa i u onom što se odnosi na struku kad je riječ o specifičnim oblastima.
Vrijedi podsjetiti da smo mi već imali tu političku fazu u kojoj su samo mladost, neiskustvo, i puka kritika prema prethodnicima bili protežirani kao prednosti – a to nijesu prednosti u politici demokratskih društava. Izgleda da lekciju naučenu 90-ih godina prošlog vijeka moramo da obnavljamo, a vidjećemo i koliko će nas to koštati.
MONITOR: A kakva bi mogla biti nova Vlada?
ULJAREVIĆ: Sada se u dijelu javnosti pozicionira pretpostavljena većina koja bi trebalo da je formira, a koji bi činili Evropa sad sa koalicijom Demokrate-URA i manjinskim partijama. Imajući u vidu sve razlike koje postoje među njima, ali i lične animozitete koji se kao u talasima javljaju i ukrivaju, za očekivati je da to bude mučan proces.
Nema tu kohezivnog faktora koji bi se zasnivao na principima i vrijednostima, uz činjenicu da za neke i ne znamo koje su to magistralne vrijednosti na kojima stoje.
Dodatno, imamo još nekoliko nepoznatih: da li je DF i dalje neprihvatpjiv kao dio vlasti, jer smo svjedoci da se on već duže od aktera sadašnje Vlade i njima bliskih saveznika iz različitih sfera „umiva”; kako će se odvijati stvari u PES-u s obzirom na vidno postojanje različitih struja; da li će koalicija Demokrate – URA biti raskinuta nakon izbora; Kakav će biti odnos Spajića prema Abazoviću i njegovoj partiji koja je bila ključna u obaranju Vlade čiji je on faktički bio drugi čovjek i protiv kojeg je Abazovićeva Vlada prije samo nekoliko sedmica podnijela prijavu zbog zaduženja iz 2020…
Konačno, uz očekivani uspjeh PES-a i činjenicu da su oni otvorili Pandorinu kutiju primarno ekonomskog populizma, bila bi neka kosmička pravda i da dođu u poziciju da pokušaju sprovesti svoja obećanja.
MONITOR: Kako, u odsustvu stabilnih institucija, nadomjestiti očekivani nedostatak iskustva kod budućih nosilaca ključnih političkih funkcija?
ULJAREVIĆ: Nije samo neiskustvo ono što karakteriše novu političku strukturu, već i nedostatak odgovornosti i nevjerovatno brza i jaka opijenost onim što nosi funkcija, a takvima odgovaraju erodirane institucije.
Pored izostanka kvaliteta političkih struktura, treba ukazati i na hronično nedostajanje zdrave kritičke misli u dovoljnom obimu. Naglašavam ovo zdrava kod kritičke misli, da bi pravili razliku između kritike i krikova, a mi, na žalost, prečesto čujemo samo te neartikulisane i prizemne krikove sa raznih strana.
Upravo nedostatak zdrave i principijelne kritike, stalno kalkulisanje niza aktera sa novim ili prolaznim donosiocima odluka, predstavlja opasnost u društvu koje prolazi kroz turbulentne procese u pokušaju da dođe do nove paradigme političkog djelovanja. To bi uključilo fokus na institucijama a ne na ličnostima, realnim javnim politikama a ne promotivnoj kampanji, osluškivanje pulsa građanstva čak i kad nije u skladu sa onim što su preferencije, kao i donošenje odluka koje vode emancipaciji društva, a ne njegovom nazadovanju da bi se lakše vladalo.
Zoran RADULOVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net
Komentari
INTERVJU
DR MAIDA BURDŽOVIĆ, SPECIJALISTA PSIHIJATRIJE: Nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu

Ako znama da je porijeklo svakog nasilja rezultanta straha kao jedne od tri osnovne emocije, uz bijes i gnijev, onda moramo znati da obezbjeđivanjem osjećaja sigurnosti kod svakog pojedinca, najbolje možemo spriječiti pojavu nasilnog ponašanja
MONITOR: Upozorili ste tokom pandemije na pogoršanje psihičkog zdravlja ljudi. Koliko je povećana agresija i nasilje rezultat pandemije, a koliko drugih faktora?
BURDŽOVIĆ: Posljednjih dana, dešavanja kojima svijedočima kod nas, u regionu, a reklo bi se i u čitavom svijetu, nesumnjivo ukazuju da je nebriga o mentalnom zdravlju došla na naplatu. Pritiak na mentalno zdravlje svakog pojedinca nakon zvaničnog kraja pandemije produbio se pogoršanjem socioekonomske situacije, rata u Ukrajini, te raznih političkih previranja. Kada imamo takve prilike u drštvu, a odgovorni ne čine potrebne intervencije da to ublaže, pojačan stepen svih oblika agresije je neminovan.
MONITOR: Kako preduprijediti nasilje?
BURDŽOVIĆ: Ako znama da je porijeklo svakog nasilja rezultanta straha kao jedne od tri osnovne emocije, uz bijes i gnijev, onda moramo znati da obezbijeđivanjem osjećaja sigurnosti kod svakog pojedinca, najbolje možemo spriječiti pojavu nasilnog ponašanja. Veliki problem kod nas predstavlja porast vršnjačkog nasilja o kome se dosta govorilo u posljednje vrijeme, a moramo znati da sigurnost dijece isključivo zavisi od odraslih koji brinu o njima. Kad kažem „odrasli”, mislim na njihove roditelje, blisko okruženje, prosvjetne radnike i sve one koji kreiraju ambijent u kome ta djeca rastu. Jasnim strategijama zdravstvenih vlasti, brigom o mentalnom zdravlju, intervencijama prosvjetnih radnika, možemo učiniti mnoga za nas i naše najmlađe.
Predrag NIKOLIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net
Komentari
INTERVJU
DR SRĐAN PUHALO, SOCIJALNI PSIHOLOG IZ BANJA LUKE: Naš je problem što nas, najčešće, ujedinjuju tragedije

Koliko god nas svađali, plašili i djelili, to nije toliko uspješno koliko se na prvi pogled čini. Najviše putujemo unutar regiona. Rodbinski i prijateljski smo povezani. Govorimo isti jezik, imamo isto porijeklo, mentalitet nam je sličan, jedemo istu hranu, slušamo istu muziku i protiv toga su nemoćni svi naši nacionalizmi
MONITOR: Kako vidite posljedice dva masovna ubistva u Beogradu koja su imala reperkusije i u regionu, pa i u Republici Srpskoj gdje je policiji prijavljeno više incidentnih situacija, naročito u školama?
PUHALO: Ako izuzmemo Sloveniju i donekle Hrvatsku, za ostale zemlje koje su nastale raspadom Jugoslavije, možemo reći da su zapuštana društva u svakom smislu. I to traje već 30 godina. Siromašni smo, PTSP-om se niko nikada nije bavio, permanetno smo pod stresom, politička nestabilnost je svakodnevica, nezadovoljni smo, naoružani smo… Antidepresivi, alkohol i lake droge su nam najbolji prijatelji, besperspektivnost dominira, ljudi odlaze, roditelji nemaju kada da se bave poslom roditelja od trke da zarade za pristojan život, djeca odrastaju u takvom društvu i smatraju ga normalnim, a niko ništa ne preduzima da se to zaustavi.
Što se tiče sistema vrijednosti koji dominira, čini mi se da imamo ozbiljne razlike između onoga što se govori u školama i realnosti.
Imamo sve predispozicije da budemo agresivni, ljuti i samo je pitanje kako će se to ispoljiti prema sebi, porodici, slabijim od sebe, pederima, ljudima druge nacionalnosti ili protivničkim navijačima.
Kao što vidite, namjerno ne spominjem rijalitije, video igrice, jutjubere, Tik-Tok i ostale „kvaritelje omladine“ jer mislim da oni nisu mnogo važni u čitavoj ovoj tragediji.
Naravno, ne smijemo na osnovu jednog ili dva slučaja donositi generalizacije, ali je sasvim jasno da od ovakvih incidenata nijedno društvo nije zaštićeno. Sada treba sjesti i prepustiti stručnjacima da predlože plan kako sanirati štetu i šta raditi na prevenciji da nam se ovakve tragedije ne bi ponavljale.
MONITOR: Ove tragedije su dovele i do nove solidarnosti sa žrtvama i građanstvom u Srbiji. U BiH i Crnoj Gori je proglašen, povodom njih, i dan žalosti. Kako bi to trebalo da razumijemo?
PUHALO: Prije svega naš problem je što nas tragedije najčešće ujedinjuju, sjetimo se poplava ili zemljotresa u Hrvatskoj. Koliko god nas svađali, plašili i djelili, to nije toliko uspješno koliko se na prvi pogled čini. Najviše putujemo unutar regiona. Rodbinski i prijateljski smo povezani. Mi govorimo isti jezik, imamo isto porijeklo, mentalitet nam je sličan, jedemo istu hranu, slušamo istu muziku i protiv toga su nemoćni svi naši nacionalizmi. Na kraju, kada nastradaju djeca, svaki roditelj, kao i odrasli čovjek, ne može da ne saosjeća sa roditeljima žrtava. Empatija je biološki uslovljena i to ne može zaustaviti nijedna granica, niti ideologija ili politika.
Nastasja RADOVIĆ
Pričitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 26. maja ili na www.novinarnica.net
Komentari
-
SUSRETI4 sedmice
NATALIJA KOKA ĐUKANOVIĆ, ŽENA BOEM: Onaj trag, kad odete
-
ALTERVIZIJA4 sedmice
Deportacije
-
HORIZONTI3 sedmice
NJUJORK TAJMS – MRAČNE VEZE VUČIĆA I BELIVUKA: Europol pokvario poslove države i podzemlja
-
HORIZONTI4 sedmice
ZADUŽIVANJE MILOJKA SPAJIĆA OD 750 MILIONA, U SUSRET IZBORIMA: Posao za SDT ili politički pazar
-
FOKUS4 sedmice
VLADA DRITANA ABAZOVIĆA: Godina prođe, mandat nikad
-
FOKUS3 sedmice
POLA DRŽAVE NA BUDŽETU: Proizvodnja zavisnika od vlasti
-
Izdvojeno3 sedmice
SDT ISPITUJE ŽIVOTNI STIL CRNOGORSKIH FUNKCIONERA: Luksuz pod lupom
-
DRUŠTVO4 sedmice
SLUČAJ SKRBUŠA: Male hidroelektrane pred Specijalnim tužilaštvom