Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Opština dužna 60 miliona

Objavljeno prije

na

Četiri mjeseca nakon što su po nalogu Vrhovnog državnog tužilaštva uhapšeni predsjednik Rajko Kuljača i potpredsjednik Dragan Marović, optuženi za zloupotrebu službenog položaja u slučaju Zavala, odbornici SO Budva izabrali su novog predsjednika Opštine Budva. U fotelju Rajka Kuljače koji je iz pritvora u Spužu podnio ostavku, ustoličen je Lazar Rađenović, dosadašnji potpredsjednik Opštine, najbliži saradnik optuženih Kuljače i Marovića.

Kao jedini predloženi kandidat od strane opštinskog odbora DPS-a, Rađenović je izabran većinom glasova te partije na mandat od dvije godine, koliko je preostalo do kraja mandata koalicije DPSDP koja vrši vlast u Budvi.

Protiv izbora Lazara Rađenovića za predsjednika Opštine izjasnili su se odbornici svih opozicionih stranaka koji su zahtijevali od premijera Igora Lukšića, uvođenje prinudne uprave u Budvi i raspisivanje lokalnih izbora. Opštinski odbor SNP-a zatražio je od nadležnog ministarstva da u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi raspusti Skupštinu Budve i formira Odbora povjerenika koji bi vršio tu funkciju do izbora novog saziva budvanskog parlamenta.

Opozicija je iznijela teške optužbe na račun minulog rada lokalne uprave koja je od izbora 2005. dovela turističku prijestonicu u dužničku krizu u kojoj, pored velikog broja afera, stotine zaposlenih duže od pola godine ne primaju plate.

KONTINUITET: U inauguralnom govoru Rađenović je obećao kontinuitet, načina vladanja ekipe koja je „dobila mandat”. Iznio je niz pohvala i zahvala na rad i ostvarene uspjehe uhapšenih Kuljače, Marovića i Đorđija Pinjatića. Ipak priznao da se Budva nalazi u teškoj dužničkoj krizi, „da se mora podvući crta” jer se bankama duguje 60 miliona eura! Od tog iznosa, oko 12 miliona eura odnosi se na kredite koje su podizali povlašćeni partneri Opštine na račun „kapitalnih” investicija, za koje su odobravane garancije Opštine bez saglasnosti lokalnog parlamenta. Mnoge od tih investicija su pod istragom tužilaštva.

Rađenović je predstavljen kao osoba koja će u najkraćem roku podići Budvu iz potpunog kolapsa u koji je, uz njegovu pomoć dospjela.

Kao da je u proteklih pet godina bio spriječen da svoje vanredne sposobnosti primijeni na istaknutoj poziciji drugog čovjeka grada.

Bio je član najužeg rukovodećeg tima Rajka Kuljače, pa je bilo za očekivati da podijeli sudbinu ostale trojice iz četvoročlane ekipe koja je dovela Budvu u najgoru situaciju u njenoj dugoj istoriji i potraži neko drugo radno mjesto.

Zajedno sa partnerima, Kuljačom, Marovićem i Aleksandrom Tičićem, pokrivao je u proteklom periodu niz značajnih funkcija na kojima je njegova „stručnost i spremnost na saradnju” došla do izražaja. Istakao se u podršci „krupnom kapitalu”, promociji poduhvata investitora sa raznih of šor meridijana, čiji su se projekti uglavnom oslanjali na besplatno ustupljenu opštinsku zemlju na atraktivnim lokacijama budvanske rivijere.Uža specijalnost Rađenovića bila je osnivanje takozvanih Joint venture kompanija između Opštine i anonimnih inostranih (domaćih) firmi o zajedničkom ulaganju u gradnju turističko-stambenih kompleksa diljem obale Budve i Paštrovića.

Od kvarteta na vlasti u Budvi samo je Rađenović i dalje na kormilu grada.

Kuljača i Marović se nalaze u pritvoru, Tičić je prošlog ljeta bez znanja partijskih drugova i saradnika napustio Budvu i našao novo zaposlenje u Vladi, najprije u kabinetu Đukanovića, kasnije i Lukšića.

DINASTIČKE SMJENE: Izborom Rađenovića za prvog čovjeka Budve došlo je do dinastičke promjene na tronu turističke opštine, zarobljene u mreži interesa dvije najmoćnije i najbogatije porodice, Marović i Rađenović.

Otac Lazara Rađenovića, Ljubo Rađenović decenijama je jedan od najuticajnijih Budvana. Od dalekih 80-ih obavlja niz značajnih funkcija, od predsjednika Izvršnog odbora grada, predsjednika Opštine Budva do dugogodišnjeg direktora najveće hotelske grupe Budvanska rivijera, gdje i danas obavlja funkciju zamjenika direktora.

Rodonačelnici dviju budvanskih dinastija prigrabljenu moć prenose na nasljednike. Članovi porodice Rađenović drže, prema dostupnim informacijama, najmanje po dvije važne funkcije u gradskoj upravi, društvenim preduzećima, sportskim društvima i institucijama kulture.

Pored direktorske funkcije u HG Budvanska rivijera, stariji Rađenović imenovan je za predsjednika Upravnog odbora JP Komunalno-stambenog preduzeća.

Sa mjesta potpredsjednika Opštine, Lazar Rađenović vršio je funkciju direktora kompanije Budva Holding, kojoj je na upravu povjereno oko 3,5 miliona kvadrata opštinske zemlje.

Njegov brat Ilija Rađenović, sportski je direktor FK Mogren i poslovni partner u očevoj hotelskoj kući Budvanska rivijera, sa firmom Frutko koja trguje voćem i povrćem.

Sestra novog predsjednika, Jelena Rađenović još je uspješnija. Direktorica je Turističke organizacije Budve, predsjednica je Savjeta Grad teatar, član je UO Dječjeg vrtića, i do nedavno član Savjeta TV Budva.

Dobro su pozicionirani i članovi familije Marović.

Potpredsjednik DPS, Svetozar Marović imenovan je, nakon kraće pauze, za člana Odbora direktora u Budvanskoj rivijeri. Očekuje se da mjesto potpredsjednika Opštine umjesto brata Dragana Marovića, zauzme njegova ćerka, Milena Marović. Ako i ne postane član Rađenovićevog užeg kabineta, mlada Milena imaće dovoljno posla na tri važne pozicije koje trenutno zauzima.

Ona je direktorica Agencije za planiranje Budve, glavna je menadžerka grada i predsjednica je Odbora direktora budvanske Akademije znanja. Spojila je tri posve raznorodne ali zahtjevne funkcije koje omogućavaju uticaj familije u oblasti plasmana ključnih investicija i prostornog planiranja turističke metropole.

Uticaj i moć dviju familija prenosi se preko rodbinskih i kumovskih veza i na druge važne pozicije u Budvi koja je postala njihov privatni posjed.

Tako je predsjednik Skupštine Krsto Ljubanović u tijesnoj porodičnoj vezi sa predsjednikom Opštine Lazarom Rađenovićem, za čiji je izbor izgarao tokom skupštinske rasprave.

Da li će dolazak Rađenovića na mjesto Kuljače oslabiti direktan uticaj Sveta Marovića na donošenje ključnih odluka u Budvi tek će se vidjeti. Rajko Kuljača nije tajio da je prilikom donošenja važnih odluka konsultovao Marovića i koristio njegova iskustva i veliki uticaj u širem političkom i društvenom kontekstu.

Protiv novog predsjednika Opštine Budva Vrhovnom državnom tužilaštvu podnijete su dvije krivične prijave od strane NVO MANS.

Rađenović se, zajedno sa Rajkom Kuljačom sumnjiči za neovlašćeno izdavanje građevinskih dozvola. Dok se druga prijava odnosi na poslovanje firme Budva Holding preko koje je Opština formirala zajedničku kompaniju sa podgoričkom firmom DC Invest, za gradnju turističkog kompleksa na rtu Galije kod Svetog Stefana u koju je Opština ušla sa parcelom površine 67.000 m2, a partner sa kapitalom od jedan euro?

Krivičnom prijavom obuhvaćen je i Boro Lazović, predsjednik Upravnog odbora Budva Holdinga.

Rađenović je posredno umiješan i u aferu Zavala. Pod lupom VDT našao se projekat osnivanja zajedničke firme Budva Holdinga i Zavala investa, kojoj je dodijeljena opštinska parcela na Zavali za potrebe gradnje nesuđenog hotela Jedro.

Dokle je u ovim slučajevima stigla istraga državnih organa nije poznato. Ove činjenice međutim nisu omele odbornike SO Budva da izglasaju Lazara Rađenovića za novog-starog predsjednika posrnulog grada.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

ODUSTAJE LI VLADA OD SUMNJIVE KUPOVINE STUDENTSKOG DOMA OD  TOMISLAVA ČELEBIĆA: Rupa u zakonu i u budžetu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Umjesto novog raspisivanja tendera, Vlada je posao kupovine novog studentskog doma, odlučila da obavi drugačije. Studentski dom će, da bi izbjegla zakonske implikacije,  kupiti odlukom, tako što će ove godine platiti 3,6 miliona iz budžetskih rezervi, dok će dodatna sredstva obezbijediti naredne godine. Baš onako kako je ranije dogovoreno sa Tomislavom Čelebićem

 

Ministarstvo prosvjete i Vlada ne odsustaju od namjere da milionima iz budžeta pomognu Tomislava Čelebića i Đukanovićev Univerzitet Donja Gorica (UDG). Prošle srijede su, nakon pisanja Monitora, poništili tender o kupovini studentskog doma u blizini UDG od kompanije Čelebić City. Tender je bio sporan i zbog toga što je prihvaćena duplo veća cijena od ponuđene (6,3 miliona umjesto 2,9), zbog čega je Vladi, osim javnog suda, prijetila i reakcija nadležnih institucija.

Činilo se da je Vlada  odustala od tog posla. No, samo dva dana  nakon poništenja tendera, u petak, 1.novembra, na telefonskoj sjednici, Vlada je, odlukom većine članova, dala  saglasnost za kupovinu nepokretnosti za potrebe povećanja smještajnih kapaciteta studenata. Kako Monitor nezvanično saznaje, dio ministara nije želio da aminuje tu odluku.

Umjesto novog raspisivanja tendera, Vlada je posao kupovine novog studentskog doma, odlučila da obavi drugačije. U priču je uključila Upravu za državnu umovinu  i Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine na čijem je čelu Slaven Radunović.  Prema dokumentima razmatranim na sjednici Vlade, Uprava se obratila Radunovićevom ministarstvu samo  noć nakon poništavanja tendera, sa Informacijom o kupovini  objekta za potrebe povećanja smještajnih kapaciteta studenata, koju je prethodno iniciralo Ministarstvo prosvjete.  To znači da je Ministarstvo prosvjete, koje vodi Anđela Jakšić-Stojanović, u trenutku poništenja tendera već imalo spreman novi model realizacije ovog posla. Sa kojim se Vlada brže bolje saglasila na telefonskoj sjednici.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

VIŠE OD DESET DANA POTJERE ZA  ALIJOM BALIJAGIĆEM: Bjegunac izmiče i Crnoj Gori i  Srbiji

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok se Balijagić skriva po planinama između Crne Gore i Srbije, a dvije države prepucavaju ko je bolji, građani strijepe za svoje najbliže jer institucije koje plaćamo da bi bili bezbjedni, očigledno ne rade svoj posao

 

 

Više od deset dana prošlo je kako je osuđivani pljačkaš, ubica, silovatelj, Alija Balijagić ubio dvoje starih ljudi, brata i sestru  Jovana i Milenku Madžgalj, a za njim se još traga između Bijelog Polja i Prijepolja. U potragu su uključene dvije države – Crna Gora i Srbija, na čijim teritorijama se kreće bjegunac.

U cijelom regionu vlada strah. Mještani sela dvije države – od Sokolca, gdje su Madžgalji ubijeni, pa do Brajkovca (Prijepolje), gdje je Balijagić posljednji put viđen, strahuju za svoje i živote svojih familija. Nastave u školama se odlažu ili se obavljaju onlajn, dok su sela puna uniformisanih lica – policije, specijalnih jedinica, vojske…

Uz svu savremenu tehnologiju i opremu, kojom raspolažu bezbjednosni organi obje države, od kojih je jedna članica NATO Alijanse, čini se da nijesu ni blizu opasnom bjeguncu. Prema kazivanju mještana, Balijagić mirno ide od sela do sela, popriča i popije po koju s žiteljima polupraznih sela, dok su  obje države upregle sve resurse, kako tvrde same vlasti, da bi ga zarobili.

Mještanin Brajkovca kaže da je vidio čovjeka koji je iskočio iz žbunja, imao je pušku i ranac. Predstavio mu se kao lovac i rekao da se ne plaši.

„Ostavio je pušku uz jednu bukvu, i rekao ajde da popijemo po jednu rakiju. Ja sam tada rekao, ima neki čovjek kog traže zbog ubistva. On je dodao – pa jesu li ga našli, ja sam rekao – ne, a on je kazao – naći će ga. Malo smo popričali, sve to je kratko trajalo i on je otišao dalje“ prepričava svoj susret.

On tvrdi da je odmah prepoznao o kome se radi, ali je ćutao kako ne bi svoj život izložio opasnosti. Zbog straha da se Balijagić ne vrati u njegovu kuću kao što se vratio kod Madžgalja i ubio ih, kaže da je spavao kod komšije.

„Strah je i mene, strah je i sve ljude koji žive u selu. Sve vrijeme su vrata zaključana, sigurni smo samo kad policiju vidimo u blizini naših kuća. Policajci nam kažu da se ne plašimo i da su oni tu, ali sve je uzalud. Mi ćemo biti mirni tek kad ga pronađu“, kaže mještanin.

U potrazi za Alijom Balijagićem dnevno je angažovano oko 200 policijskih službenika i preko 70 pripadnika Vojske Crne Gore (VCG), saopšteno je ranije iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Pripadnici vojske su noćili kod mještana Sokolca, sela ubijenih Madžgalja. Sa druge strane, u Srbiji su angažovane jedinice Uprave kriminalističke policije, Specijalne antiterorističke jedinice, Žandarmerije, granična policija i policijski službenici policijskih uprava u Prijepolju i Užicu, saopšteno je iz njihovog MUP-a. Do sada je, tvrde, pregledano više od 80 napuštenih objekata,  koristi se sva moguća tehnika i oprema MUP-a Srbije – dronovi, termovizija i psi tragači.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 8. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni  zemljom, ni nebom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi, saznaje da  predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu Vladinim avionom preko Hrvatske. To je  iznenadilo   crnogorske vlasti, koje su  mislile da  odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider DNP Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji

 

Da predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu službenim, Vladinim avionom preko Hrvatske, crnogorske vlasti shvatile su kada je Mandić, nedavno, planirao službeni put  preko Hrvatske, saznaje Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi. Do tada se mislilo da odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji.

Odluka Hrvatske da proglasi tri crnogorska funkiconera za osobe non grata, podsjećamo, donešena je nakon što je crnogorski parlament krajem juna ove godine usvojio Rezoluciju o Jasenovcu, čija je svrha u stvari bila da relativizuje  glas Crne Gore u UN o Srebrenici. Crna Gora je prethodno, u maju ove godine, u skupštini UN glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a nakon velikog pritiska koji je dolazio od strane srpskih vlasti, SPC, ali i unutrašnjih političkih struktura koje su pod uticajem tih adresa.

Hrvatska je  tada obrazložila da je Mandića, Kneževića i Bečića proglasila nepoželjnima “zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Monitor je pokušao da dobije zvanične odgovore od nadležnih o tome zašto i kako Mandić i Bečić ne mogu službenim avionom preko hrvatskog neba, i šta to znači za Crnu Goru. Niko nije javno želio da govori o tome.  Jasno je, međutim, iz nezvaničnih razgovora, da crnogorske vlasti nijesu znale da se hrvatska odluka odnosi i na nebo.

Na pitanje da li je Mandić već krenuo na službeni put, pa  saznao da ne može preko Hrvatske , ili se to shvatilo ranije, dok je naumio  da putuje,  izvor u crnogorskoj vlasti koji je želio da ostane anoniman kazao je: „Naumio“.

Hrvatska strana ima  obrazloženje zabrane prelaska neba službenim avionom za Bečića i Mandića . „ To je uobičajeno kada su u pitanju odluke ovakve vrste, da se neko proglasi personom non grata. Takoreći, standard u međunarodnom pravu.  Budući da se radi o vladinom, državnom  avionu, njegovi putnici moraju biti evidentirani kada se prelazi preko zemlje. Što nije slučaj sa civilnim avionima“, objasnili su za Monitor iz hrvatske diplomatske mreže. Ni oni nijesu zvanično htjeli da komentarišu slučaj.

Generalni sekretarijat Vlade je nedavno objavio Dokumenta  o korišćenju aviona u vlasništvu Generalnog sekretarijata Vlade Crne Gore u periodu od 01. 07. do 27. 09.2024. godine. Ta dokumenta, odnosno zahtjevi za korišćenje aviona, i putni nalozi, prethodno su nosili  oznaku tajno.  Prema njima, Mandić nije u tom periodu putovao u pravcu koji bi uključivao i hrvatsko nebo, dok  Bečića nema na spsiku putnika.  Prema objašnjenju Monitorovih dobro upućenih izvora,  Bečiću po funkciji i ne pripada da koristi službeni, Vladin avion.  Ipak, mogao bi biti putnik kao član neke Vladine delegacije. Za razliku, Mandić ima pravo na korišćenje službenog aviona, i prema podacima koje su nedavno objavljeni u periodu od juna do kraja septembra, u kom je važila zabrana Hrvatske, koristio ga je dva puta – za Maroko  i Maltu. Tamo se nije išlo  preko hrvatskog neba.

Slučaj proglašenja Mandića, Bečića i Kneževića personama non grata, pominje se i u najnovijem, ove sedmice objavljenom, Izvještaju Evropske Komisije (EK) za Crnu Goru, u kontekstu pogoršanja odnosa sa Hrvatskom

U Izvještaju se ocjenjuje da su ti odnosi pogoršani, nakon usvajanja Rezolucije o Jasenovcu u crnogorskom parlamentu.  Brisel takođe ocjenjuje da su tenzije, kako stoji u Izvještaju,  proizašle iz „nerazriješenih bilateralnih pitanja“.

“Nije bilo napretka u vezi sa neobilježenom granicom između dvije zemlje ili vlasništvom nad brodom ‘Jadran’. Usvajanje rezolucije u crnogorskom parlamentu u junu, koja se fokusira na istorijske događaje u Jasenovcu, Mauthauzenu i Dahauu, izazvalo je snažnu diplomatsku reakciju Hrvatske, uključujući proglašenje tri visoka crnogorska zvaničnika za persone non grata”, piše u Izvještaju.

Ovih je dana u parlamentu, povodom godinu dana Vlade Milojka Spajića, od strane Adrijana Vuksanovića,  poslanika Hrvatske građanske inicijative (HGI, problematizovana izjava Andrije Mandića na jednom od Vučićevih glasila. Vuksanović je pitao  premijera Spajića za komentar  Mandićeve izjave u emisiji Ćirilica na Televiziji Happy,  da se danas Hrvati “identifikuju sa NDH”.

Spajić je odgovorio da nije vidio tu izjavu,  da Hrvatsku vidi kao partnera, te da su oni potpuni diskonituitet onog što se dešavalo 90-tih.

“Mi smo mlada generacija koja kaže da sve ono što je rađeno u ime Crne Gore nije u naše ime”, saopštio je premijer. Takođe, upitan za mišljenje, kazao je da on ne povezuje Hrvatsku sa bilo kojom Hrvatskom iz prošlosti, kao i da, ko god je spreman da pomogne na evropskom putu, njegov je saveznik.

Bilo bi dobro, ako Spajić zaista planira  da uvede Crnu Goru u EU, da ipak “poveže Hrvatsku sa nekom Hrvatskom iz prošlosti”. Recimo, onom  kojoj je Crna Gora, tokom devedesetih godina,  napala Dubrovnik.  Taj ratni zločin ne samo što nije dobio epilog pred pravosuđem, nego se o njemu gotovo ne govori, izuzev na godišnjicu napada,  u rijetkim medijima.

Nerijetko se čuju upozorenja da bi Crna Gora ukoliko želi da uđe u EU, morala da popravi odnose sa Hrvatskom, koja bi mogla da  joj taj put uspori, potencijalno i blokira. U tome joj neće pomoći samo  premijerov evropski govor u parlamentu, ili posjeta Dubrovniku  predsjednika Crne Gore. Toga smo se „napretka na evoropskom putu“ nagledali.

Stvar je mnogo složenija i od  toga kako dobiti štrik za dobrosusjedske odnose u izvještaju Brisela. Ukoliko Crna Gora zaista želi da postane društvo evropskih vrijednosti, ona to mora istinski i da postane. A to ne može biti dok  politiku budu krojili oni koji podržavaju ideologije devedesetih, koje su  proizvele hiljade i hiljade žrtava  na ovim prostorima, samo zbog njihovog imena, ili vjere.

To što naši zvaničnici  moraju službenim avionom da kruže oko Hrvatske, – nije suštinski hrvatsko već naše pitanje.  Sve i da mogu, sve dok njihova politika bude kočila suočavanje ove zemlje sa ratnom prološću, budila nacionalne strasti i tenzije  i kočila stvaranje normalnog društva, uzalud će biti i štrikovi Brisela.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo