Četiri mjeseca nakon što su po nalogu Vrhovnog državnog tužilaštva uhapšeni predsjednik Rajko Kuljača i potpredsjednik Dragan Marović, optuženi za zloupotrebu službenog položaja u slučaju Zavala, odbornici SO Budva izabrali su novog predsjednika Opštine Budva. U fotelju Rajka Kuljače koji je iz pritvora u Spužu podnio ostavku, ustoličen je Lazar Rađenović, dosadašnji potpredsjednik Opštine, najbliži saradnik optuženih Kuljače i Marovića.
Kao jedini predloženi kandidat od strane opštinskog odbora DPS-a, Rađenović je izabran većinom glasova te partije na mandat od dvije godine, koliko je preostalo do kraja mandata koalicije DPSDP koja vrši vlast u Budvi.
Protiv izbora Lazara Rađenovića za predsjednika Opštine izjasnili su se odbornici svih opozicionih stranaka koji su zahtijevali od premijera Igora Lukšića, uvođenje prinudne uprave u Budvi i raspisivanje lokalnih izbora. Opštinski odbor SNP-a zatražio je od nadležnog ministarstva da u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi raspusti Skupštinu Budve i formira Odbora povjerenika koji bi vršio tu funkciju do izbora novog saziva budvanskog parlamenta.
Opozicija je iznijela teške optužbe na račun minulog rada lokalne uprave koja je od izbora 2005. dovela turističku prijestonicu u dužničku krizu u kojoj, pored velikog broja afera, stotine zaposlenih duže od pola godine ne primaju plate.
KONTINUITET: U inauguralnom govoru Rađenović je obećao kontinuitet, načina vladanja ekipe koja je „dobila mandat”. Iznio je niz pohvala i zahvala na rad i ostvarene uspjehe uhapšenih Kuljače, Marovića i Đorđija Pinjatića. Ipak priznao da se Budva nalazi u teškoj dužničkoj krizi, „da se mora podvući crta” jer se bankama duguje 60 miliona eura! Od tog iznosa, oko 12 miliona eura odnosi se na kredite koje su podizali povlašćeni partneri Opštine na račun „kapitalnih” investicija, za koje su odobravane garancije Opštine bez saglasnosti lokalnog parlamenta. Mnoge od tih investicija su pod istragom tužilaštva.
Rađenović je predstavljen kao osoba koja će u najkraćem roku podići Budvu iz potpunog kolapsa u koji je, uz njegovu pomoć dospjela.
Kao da je u proteklih pet godina bio spriječen da svoje vanredne sposobnosti primijeni na istaknutoj poziciji drugog čovjeka grada.
Bio je član najužeg rukovodećeg tima Rajka Kuljače, pa je bilo za očekivati da podijeli sudbinu ostale trojice iz četvoročlane ekipe koja je dovela Budvu u najgoru situaciju u njenoj dugoj istoriji i potraži neko drugo radno mjesto.
Zajedno sa partnerima, Kuljačom, Marovićem i Aleksandrom Tičićem, pokrivao je u proteklom periodu niz značajnih funkcija na kojima je njegova „stručnost i spremnost na saradnju” došla do izražaja. Istakao se u podršci „krupnom kapitalu”, promociji poduhvata investitora sa raznih of šor meridijana, čiji su se projekti uglavnom oslanjali na besplatno ustupljenu opštinsku zemlju na atraktivnim lokacijama budvanske rivijere.Uža specijalnost Rađenovića bila je osnivanje takozvanih Joint venture kompanija između Opštine i anonimnih inostranih (domaćih) firmi o zajedničkom ulaganju u gradnju turističko-stambenih kompleksa diljem obale Budve i Paštrovića.
Od kvarteta na vlasti u Budvi samo je Rađenović i dalje na kormilu grada.
Kuljača i Marović se nalaze u pritvoru, Tičić je prošlog ljeta bez znanja partijskih drugova i saradnika napustio Budvu i našao novo zaposlenje u Vladi, najprije u kabinetu Đukanovića, kasnije i Lukšića.
DINASTIČKE SMJENE: Izborom Rađenovića za prvog čovjeka Budve došlo je do dinastičke promjene na tronu turističke opštine, zarobljene u mreži interesa dvije najmoćnije i najbogatije porodice, Marović i Rađenović.
Otac Lazara Rađenovića, Ljubo Rađenović decenijama je jedan od najuticajnijih Budvana. Od dalekih 80-ih obavlja niz značajnih funkcija, od predsjednika Izvršnog odbora grada, predsjednika Opštine Budva do dugogodišnjeg direktora najveće hotelske grupe Budvanska rivijera, gdje i danas obavlja funkciju zamjenika direktora.
Rodonačelnici dviju budvanskih dinastija prigrabljenu moć prenose na nasljednike. Članovi porodice Rađenović drže, prema dostupnim informacijama, najmanje po dvije važne funkcije u gradskoj upravi, društvenim preduzećima, sportskim društvima i institucijama kulture.
Pored direktorske funkcije u HG Budvanska rivijera, stariji Rađenović imenovan je za predsjednika Upravnog odbora JP Komunalno-stambenog preduzeća.
Sa mjesta potpredsjednika Opštine, Lazar Rađenović vršio je funkciju direktora kompanije Budva Holding, kojoj je na upravu povjereno oko 3,5 miliona kvadrata opštinske zemlje.
Njegov brat Ilija Rađenović, sportski je direktor FK Mogren i poslovni partner u očevoj hotelskoj kući Budvanska rivijera, sa firmom Frutko koja trguje voćem i povrćem.
Sestra novog predsjednika, Jelena Rađenović još je uspješnija. Direktorica je Turističke organizacije Budve, predsjednica je Savjeta Grad teatar, član je UO Dječjeg vrtića, i do nedavno član Savjeta TV Budva.
Dobro su pozicionirani i članovi familije Marović.
Potpredsjednik DPS, Svetozar Marović imenovan je, nakon kraće pauze, za člana Odbora direktora u Budvanskoj rivijeri. Očekuje se da mjesto potpredsjednika Opštine umjesto brata Dragana Marovića, zauzme njegova ćerka, Milena Marović. Ako i ne postane član Rađenovićevog užeg kabineta, mlada Milena imaće dovoljno posla na tri važne pozicije koje trenutno zauzima.
Ona je direktorica Agencije za planiranje Budve, glavna je menadžerka grada i predsjednica je Odbora direktora budvanske Akademije znanja. Spojila je tri posve raznorodne ali zahtjevne funkcije koje omogućavaju uticaj familije u oblasti plasmana ključnih investicija i prostornog planiranja turističke metropole.
Uticaj i moć dviju familija prenosi se preko rodbinskih i kumovskih veza i na druge važne pozicije u Budvi koja je postala njihov privatni posjed.
Tako je predsjednik Skupštine Krsto Ljubanović u tijesnoj porodičnoj vezi sa predsjednikom Opštine Lazarom Rađenovićem, za čiji je izbor izgarao tokom skupštinske rasprave.
Da li će dolazak Rađenovića na mjesto Kuljače oslabiti direktan uticaj Sveta Marovića na donošenje ključnih odluka u Budvi tek će se vidjeti. Rajko Kuljača nije tajio da je prilikom donošenja važnih odluka konsultovao Marovića i koristio njegova iskustva i veliki uticaj u širem političkom i društvenom kontekstu.
Protiv novog predsjednika Opštine Budva Vrhovnom državnom tužilaštvu podnijete su dvije krivične prijave od strane NVO MANS.
Rađenović se, zajedno sa Rajkom Kuljačom sumnjiči za neovlašćeno izdavanje građevinskih dozvola. Dok se druga prijava odnosi na poslovanje firme Budva Holding preko koje je Opština formirala zajedničku kompaniju sa podgoričkom firmom DC Invest, za gradnju turističkog kompleksa na rtu Galije kod Svetog Stefana u koju je Opština ušla sa parcelom površine 67.000 m2, a partner sa kapitalom od jedan euro?
Krivičnom prijavom obuhvaćen je i Boro Lazović, predsjednik Upravnog odbora Budva Holdinga.
Rađenović je posredno umiješan i u aferu Zavala. Pod lupom VDT našao se projekat osnivanja zajedničke firme Budva Holdinga i Zavala investa, kojoj je dodijeljena opštinska parcela na Zavali za potrebe gradnje nesuđenog hotela Jedro.
Dokle je u ovim slučajevima stigla istraga državnih organa nije poznato. Ove činjenice međutim nisu omele odbornike SO Budva da izglasaju Lazara Rađenovića za novog-starog predsjednika posrnulog grada.
Branka PLAMENAC