Kotlarnica u centru Pljevalja i narednih mjeseci zagađivaće vazduh u tom gradu. Nadležni tvrde mnogo manje u odnosu na ranije. Zbog izmjene tehničkih karakteristika tog postrojenja, sezona grijanja za oko 500 korisnika počela je skoro mjesec kasnije
“Griju, ali slabo”, uglavnom su tako, sredinom sedmice korisnici kotlarnice u Skerlićevoj ulici u Pljevljima odgovarali na pitanje je li im konačno pušteno grijanje. Trebalo je da im radijatori budu topli još prije mjesec. Iako je tokom oktobra u tom gradu temperetaura vazduha bila često “oko nule”, rad kotlarnice nije bio moguć. Čekalo se da preduzeće koje gazduje kotlarnicom ugradi prečišćivač dimnih gasova, stručno – trimulticiklon.
Više od 650 Pljevljaka potpisalo je 25. oktobra peticiju kojom su tražili od ekološke inspekcije da dozvoli postrojenja iz koje se zagrijavaju stanovi i poslovni prostori u centru grada. Korisnici su podsjetili i da većina zgrada nema odžak, kao ni podrume za skladištenje ogrjeva, a za mnoge je grijanje na struju skupo.
Na potpaljivanje kotolova čekalo se zbog rješenje ekološke inspekcije, kojim je opštinskom preduzeću Grijanje naloženo da do 15. septembra “preduzme odgovarajuće tehničke mjere kako bi se smanjilo zagađenje”. U suprotnom, zaprijetili su, zabraniće rad kotlarnice.
U ponedjeljak je, 28. oktobra, konačno počela isporuka toplotne energije za blizu 500 korisnika u Pljevljima. Direktor Grijanja Vlade Tošić saopštio je da je inspektor naredio izmjenu tehničkih karatkeristika u kotlarnici, što su, kažu, uradili. Očekuju rezultate mjerenja Centra za ekotoksikološka ispitivanja (CETI).
„Izmjenili smo multiciklone i očekujemo da ćemo time dobiti standardizovana mjerenja zagađujućih materija. CETI je prihvatio našu ponudu za mjerenje zagađujućih materija i očekujemo da počnu mjerenja. Nijesmo upoznati kada će to biti, ali ranijih godina je rađeno tokom hladnijih dana, sa velikim minusom. Danas sa radom dva kotla dostižemo temperature kao što smo prošle godine imali sa tri. Najbitnije je poboljšanje efikasnosti rada kotlova i količine toplote koja se isporučuje”, kazao je Tošić.
Direktor je konstatovao i da se “golim okom može primijetiti da nema tačkastih materija koja se skupljala po autima”. Rađeno je, tvrdi, i na zamjeni cjevovoda. pa je zamijenjena trećina, na mjestima gdje je ranijih godina bilo najviše gubitaka vode.
Ranije je iz preduzeća na čijem je čeluTošić, saopšteno kako će traženom zamjenom multiciklona u velikoj mjeri smanjiti zagađenje, “ali ne i u potpunosti, jer su i smanjene granice dozvoljenog zagađenja”. Za značajno čistiji vazduh, potrebna je, objašnjavaju iz Grijanja, ugradnja vrećastih filtera, a završetak tog posla obećavaju do kraja godine. Izvođači radova, navodno su garantovali, da će vrijednosti PM 10 čestica nakon ugradnje multiciklona iznositi od 40 do 50 mikrograma po metru kubnom.
Ugradnju tih uređaja, kazali su Monitoru u preduzeću, zbog papirologije, odnosno, tenderske procedure, nije bilo moguće ranije uraditi, iako je ekološki inspektor rješenje donio još početkom aprila. Ekološka inspekcija je proljetos, prema prethodno podnijetim inicijativama, obavila nadzor u kotlarnici, koja slovi za jednog od većih zagađivača vazduha u Pljevljima. Osim što je Grijanju naloženo da preduzme odgovarajuće tehničke mjere na postrojenju, inspektori su naložili da se od Agencije za zaštitu životne sredine pribavi dozvola o dozvoljenim emisijama zagađujućih materija u vazduhu za obavljanje djelatnosti proizvodnje i isporuke toplotne energije.
Stanari zgrade u Skerlićevoj ulici u centru grada predali su početkom aprila predsjedniku Opštine Dariju Vranešu peticiju kojom traže da se izmjesti gradska kotlarnica, smještena u prizemlju njihove zgrade – ukloni. U obrazloženju su naveli da su izloženi prekomjernom zagađenju iz niskog dimnjaka, koji je prizidan uz zgradu, te da je ugroženo zdravlje stanara, posebno djece.Tvrde i da kotlarnica ne ugrožava samo njih, već i cio centar grada, s obzirom da se u njoj godišnje, tokom grejne sezone, izloži oko 2.000 tona uglja, čime se zagrijeva oko 350 stanova i veći broj poslovnih prostora u centru . Sagorijevanje ogromne količine uglja dovodi do enormnog zagađenja vazduha, a pojedine vrijednosti su i 27 puta veće od dozvoljenih, konstatovao je ranije CETI.
Od početkom 80-ih godina prošlog vijeka, Pljevljacima se obećava toplifikacija grada, na način da izvor toplotne energije bude u Termoelektrani. Deceniju kasnije, preduzeće Kosovo projekt uradilo je projekat toplifikacije grada. Međutim, i pored urađenog projekta, od preduzeća, koje je radilo projekte toplifikacije u nekoliko gradova Srbije i čiji su kadrovi sprovodili takve projekte, do toplifikacije nije došlo. Vlade Demokratske partije socijalista (DPS) gotovo pred svake izbore su obećavale da će se uraditi toplifikacija grada. Prije osam godina, postavljen je čak kamen temeljac za radove na ekološkoj rekonstrukciji Termoelektrane, odnosno na toplifikaciji Pljevalja, ali tu je sve stalo.
Prema poslednjim najavama Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), povezivanje podstanica u gradu – gašenje kotlarnica i početak rada daljinskog grijanja u Pljevljima predviđeno je naredne godine, odnosno za početak grijne sezone 2025/26.
U novemebru 2021. tadašnji direktor EPCG Nikola Rovčanin potpisao je ugovor sa predstavnicima konzorcijuma, koji čine preduzeća Roto-Term Pljevlja i Synergy Tech iz Beograda, pa je dato je obećanje da će prvi korisnici toplotnu energiju iz Termoelektrane (TE) Pljevlja dobiti ove godine.
Zatim se ispostavilo, kako su objasnili čelni ljudi EPCG, da je projektovanje trajalo duže ,zbog usklađivanja sa prostorno-planskom dokumentacijom. Dinamički projekat do 2024/25. godine usklađen je sa ekološkom rekonstrukcijom TE Pljevlja, kao i sa modernizacijom tog postrojenja.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ