Povežite se sa nama

OKO NAS

PARLAMENT PROTIV MINISTRA POLJOPRIVREDE: Ivanović pao iz maslinarstva

Objavljeno prije

na

Jedna epizoda koju je nedavno ispričao predsjednik Maslinarskog društva „Boka” Obrad Mandić odslikava odnos crnogorske Vlade prema maslini i maslinarima. „Ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović zvao je nas maslinare na razgovor, ali nas tamo nije dočekao on, već neka njegova pomoćnica. Naš prioritet broj jedan – Strategiju obnove i razvoja maslinarstva, iz koje dalje sve proističe, oni su na tom sastanku stavili tek na četvrto mjesto, a bez toga nema napretka”, priča Mandić.

Slični su stavovi maslinara iz Ulcinja i Bara, koji potvrđuju da kod ministra i Vlade ne nailaze na razumijevanje njihovi višegodišnji prijedlozi i sugestije. Kao rezultanta tog nerazumijevanja ove izuzetno značajne privredne grane za Primorce, nastao je Prijedlog zakona o maslinarstvu. Iako je i lani u ljeto glatko odbijen od strane stručne javnosti i maslinara, Ivanović se, nakon što je u međuvremenu uvažio neke primjedbe, odlučio da pokuša da ga opet progura. Doživio je istu sudbinu. Nijesu ga podržali čak ni poslanici vladajuće koalicije, čime mu je faktički u Parlamentu izglasano nepovjerenje. Moraće ponovo na popravni. Prije toga će, kako saznajemo, biti održano kontrolno saslušanje ministra u Skupštini Crne Gore, koji je saopštio da će „uskoro sa uzgajivačima maslina biti organizovana prezentacija sektorske studije o maslinarstvu”.

Možda je sada dobra prilika da se malo zastane i da se, u nešto mirnijoj atmosferi, pokuša postići dogovor što i kako dalje u crnogorskom maslinarstvu. Jer, već godinama je očit trend povratku toj grani, ljudi ulažu mnogo vremena, znanja i novaca da bi obnovili zapuštene maslinjake i proizvodili što kvalitetnije ulje. I sve to uz minimalnu podršku Vlade i lokalnih samouprava. „Sa agrobudžetom koji iznosi jedan odsto od ukupnog budžeta, to nije ni moguće”, kaže jedan od čelnika Unije poslodavaca Željko Vidaković.

Oni koji znaju da gotovo polovina budžeta Evropske komisije ide na premije i dotacije poljoprivrednicima, odnosno da se u zemljama Unije potpore proizvođačima maslina kreću oko euro po kilogramu, lako mogu da zaključe da su naši maslinari potpuno neravnopravni u trci i na domaćem tržištu. Zbog hiperprodukcije velikih proizvođača (Španija, na primjer, ima 300 miliona stabala i drži 47 odsto svjetskog tržišta, Italija 14 odsto, Grčka tri odsto manje, a Portugalija sa 38 miliona maslina drži „tek” dva odsto svjetskog tržišta), prosječna cijena maslinovog ulja iznosi oko tri eura!? Ali, koga zanima što je ono uglavnom industrijsko ulje druge kategorije i što mu je kvalitet znatno slabiji od našeg. Zato se na crnogorskom tržištu kojeg su skrojili Ivanović i njegovi neoliberali za oko 4,5 eura (mora nešto zaraditi domaći uvozni lobi), mogu kupiti strana ulja sa etiketama koje, navodno, garantuju kvalitet.

To je ono što žele maslinari, a Vlada ne čini: pošto se u kvantitativnom smislu ne možemo takmičiti sa konkurencijom, onda to mora biti kvalitetom. Ona mora da promoviše autohtonost i domaću specifičnu vrstu „žuticu”, da snažno pomogne i zaštiti naše fabrike na otvorenom. Bar jedan odsto u odnosu na KAP. Da masline i maslinovo ulje budu svojevrsna atrakcija i zaštitni znak Crnogorskog primorja. Baš kao što je to sada slučaj u Istri. Tamo je prosječna cijena maslinovog ulja oko 12 eura.

„U svijetu masovne proizvodnje postoje trendovi na polju prodaje koje možete koristiti. Kupci žele znati đe masline rastu, iako porijeklo ne garantuje i kvalitet. Ako u Crnoj Gori postoje maslinarske regije, morate to obznaniti”, kaže poznati stručnjak za maslinovo ulje iz Velike Britanije Džudi Ridgvejt.

Upravo je to bila jedna od ključnih zamjerki Udruženja maslinara Ulcinja na povučeni Prijedlog zakona o maslinarstvu. Jer, u postojećem, uvala Valdanos, se uz Staru maslinu u Baru i Velju maslinu u Budvi, navodi kao posebno zaštićena. U Ivanovićevom prijedlogu nije bilo predviđeno da taj živi spomenik maslinarstva, ta jedina prava velika plantaža sa preko 80 hiljada stabala stoljetnih maslina uživa poseban stepen zaštite, odnosno da bude naveden kao „maslinarska regija”, upravo sa ciljem isticanja njegovog značaja, zaštite i revitalizacije, te stvaranja marketinškog brenda.

Oni sa boljim pamćenjem sjetiće se da su u sred tog maslinjaka domaći Englezi, preko famoznog Cubus luxa, pokušali da prije tri godine grade hotele i stotine vila za prodaju. Čak su Studijom lokacije koju im je donijela Vlada Igora Lukšića predvidjeli originalan metod presađivanja maslina!? Bagerom! Nakon što je ta operacija neslavno okončana, povukli su se na rezervne položaje i čekaju novu priliku. Zato Maslinade u Valdanosa nema „pod državnom zaštitom” u Ivanovićevom prijedlogu. Ali, nema ni zakona!

Morao bi ministar konačno da izvuče pouku poslije još jednog neuspjeha. Trebao bi da shvati da je maslinarstvo i nauka i posao i tradicija i strast. Koja na ovim prostorima traje milenijumima. No, sada tu davno skrojenu priču ponovo moramo prenijeti sebi samima, pa je opet usvojiti kao dio našeg određenja, da bi je tek nakon toga podijelili sa gostima i kupcima. I da bi nešto ostavili i onima koji će poslije nas doći.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo