Povežite se sa nama

OKO NAS

ŠPIC SEZONE NA PRIMORJU: Crta u pijesku

Objavljeno prije

na

Prava sezona je, nakon ogromne julske rupe, prvih dana avgusta konačno krenula. Najveća gužva je na ulcinjskoj rivijeri. Stotine gostiju čeka svakog jutra sa koferima na Pristanu ili u glavnoj gradskoj ulici da im neko ponudi smještaj.

Slobodna soba se može naći samo u udaljenijim dijelovima grada ili u prigradskim selima. Gužve u saobraćaju su postale nesnosne, ali svi koji ostvaruju zaradu od turizma su konačno zadovoljni. Mole Boga da ovo stanje i lijepo vrijeme što duže potraju.

Procjenjuje se da u Ulcinju boravi oko 90 hiljada gostiju. Broj zvanično registrovanih turista je, međutim, tri puta manji. Najviše zbog toga negoduju u lokalnoj Turističkoj organizaciji, jer ostaju bez značajnih izvora prihoda za svoje poslovanje.

Na ulcinjsku rivijeru su nakon mjeseca Ramazana stigli masovno gosti iz Bosne i Hercegovine, Sandžaka i Makedonije, uz tradicionalne Kosovare. Zbog činjenice da su školski raspusti ove godine u velikim njemačkim pokrajinama počeli tek od sredine jula, gastarbajteri su takođe počeli da pristižu tek od kraja jula. ,,Do sada nam je sve bilo kao vrijeme: kreni-stani, toplo-hladno. Ovih dana je pravi krkljanac”, kaže poznati ulcinjski turistički radnik Munib Abazović.

Opštinski zvaničnik u Herceg-Novom Miloš Bigović kaže za Monitor da je već sada izvjesno da će u tom gradu, u brojčanom smislu, sezona biti na prošlogodišnjem nivou. ,,Ali, nešto će manja biti vanpansionska potrošnja, prije svega zbog izuzetno nepovoljnih vremenskih prilika”, ističe on i dodaje da će to, međutim, izazvati ,,nedovoljnu satisfakciju kod gostiju, što bi, u značajnoj mjeri, moglo da opredijeli donošenje odluka pri sljedećim boravcima”.

To je rezultat turističke politike ove zemlje: 90 odsto naših kapaciteta zasnovano je na ,,zimmer frei” i apartmanima za izdavanje, pa se u situaciji kada je gotovo čitav jul padala kiša, ne može ništa bolje očekivati.

Nakon slatkih, omamljujućih i prevarnih priča o elitnom turizmu, valjda je sada svima jasno da najveći broj gostiju ovđe stiže zbog kupanja u toplom moru. Jer, i skandinavske zemlje, kao i Njemačka, Poljska ili Rusija, imaju more, ali ljeti ne bilježe rekordne posjete gostiju. Budva, Ulcinj ili Kotor, ili svaki drugi grad uključujući i ,,Mankov” Tivat (koji takođe bilježi manju posjetu tokom ovog špica) nikada neće postati London, u koji turisti hrle ne obazirući se na česte kiše.

No, nada za turističke radnike u ovoj zemlji još nije sasvim nestala.

Naime, već dvije godine evidentno je da se glavna sezona pomjera prema septembru i da se tu više ne radi o slučajnosti već o promjenama navika i potreba korisnika turističkih usluga. Nekada je špic sezone bio jul i avgust, a ove godine je prava sezona krenula krajem jula i očekuje se da potraje do sredine septembra. Ali, dani ljeta su odbrojani, cijene su u septembru takođe niže, pa je minuse iz ,,julske rupe”, ipak, nemoguće ,,ispeglati”.

Posebno ne sa ovakvom strukturom gostiju u kojoj veoma malo ima onih iz Zapadne Evrope. A jedino oni mogu osigurati širenje sezonskog kolača na pred i postsezonu, na tržištima kojima je Crna Gora konkurentna, bar što se cijena tiče. Jer, kako je objavila italijanska Nacionalna organizacija za istraživanja u turizmu, cijene usluga smještaja u hotelima, te hrane i pića u restoranima u Crnoj Gori su niže za čak 37 odsto od prosječnih u Evropi.

Ali, crnogorski turizam u trku sa konkurencijom ulazi sa teškim okovima na nogama zbog sistematskog uništavanja resursa, pljačkaške privatizacije i neviđene apartmanizacije. Zadnji spomenik te gramzivosti i beščašća je betonirani Petrovac.

,,Napravili ste kokošinjac”, poručio je tokom svoje posjete Crnoj Gori 2009. jedan od vodećih svjetskih eksperata u oblasti menadžmenta Isak Adižes. Petrovac je tada još odolijevao.

Ta samorazarajuća strategija brzog bogaćenja odbacila je Master plan razvoja crnogorskog turizma koji su još 2001. godine izradili njemački eksperti i ostavila trajno štetne posljedice na prirodu, socijalnu koheziju društva i svijest pojedinaca. U tom kontekstu je valjda razumljivo što se u ,,crnogorskoj metropoli turizma”, u Budvi, usred ove sezone dešava skandalozni ,,slučaj Mogren”, još jedan u nizu klasičnih autogolova.

U istoj ravni je i naknadna pamet (tačnije, pokušaj pranja savjesti) nekih nekada uvaženih stručnjaka u Crnoj Gori, koji ni riječ nikada iz građanskog kukavičluka ili bar zbog elementarne profesionalne pristojnosti nijesu prozborili o ovim pojavama, a koji sada, ex catedra, ističu da ćemo postati destinacija ,,od koje će se bježati!? Navode i da se apartmani ljeti pune, a da su zimi potpuno prazni, što je slučaj za inspekcijske organe.

Razumljivo je stoga što se turizam svih ovih godina Crnoj Gori događa, umjesto da se sa njim upravlja. I što se nipošto ne prate svjetski i evropski trendovi u ovoj izuzetno osjetljivoj privrednoj grani, koja je, kako nas neuspješno nastoje ubijediti, naš prioritet. A suštinski je sve suprotno rađeno od onoga što je govoreno, dok je zemlja nepovratno gubila svoj turistički identitet.

Zato će ovogodišnja sezona predstavljati kumulativni zbir odnosa prema ovoj grani, rezultantu svih naših neuspjeha. Sa tendencijom da se još veća ,,julska rupa” ponovi u narednoj godini ako se već od septembra ne preduzmu konkretni potezi i prave mjere. Jedna od njih bi svakako bila hitno donošenje strategije turizma do 2020. godine, te otvaranje najšire javne rasprave o budućnosti crnogorskog turizma. Jer, u svaku sezonu mi ćemo ulaziti sa sve više izazova, problema i očekivanja, a dobit će biti sve manja. Slično crti u pijesku. Koja traje do nailaska prvog talasa.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo