Više državno tužilaštvo u Podgorici saslušava svjedoke i bezbjednosno interesantne osobe kako bi se došlo do novog traga u istrazi. U više navrata tokom proteklih 17 godina predstavnici tužilaštva i policije komentarisali su kako je slučaj „operativno“ riješen, ali da nemaju dovoljno dokaza kako bi ubistvo Jovanovića dobilo i sudski epilog
Dvadesetak minuta prije ponoći 27. maja 2004, glavni urednik lista Dan izašao je iz redakcije i krenuo ka svom automobilu u Ulici 13. jula. Kada je sjeo u vozilo, prišao mu je golf tamne boje sa zatamnjenim staklima i iz automatskog oružja pucano je na njega. Prošlo je 17 godina od noći u kojoj je ubijen Duško Jovanović. Ne zna ko mu je i zbog čega oduzeo život.
Predstavnici države su povodom posljednje godišnjice (27. maja) ubistva Duška Jovanovića najavili ponovno otvaranje istrage. Za sada je jedino, i to kao saučesnik, osuđen Damir Mandić u maratonskom suđenju od 11 godina (tri puta mu je suđeno). U oktobru 2015. godine, krivično vijeće Višeg sudau Podgorici osudilo je Damira Mandića na jedinstvenu kaznu od 19 godina zatvora zbog saizvršilaštva u ubistvu Duška Jovanovića, pokušaja ubistva njegovog tjelohranitelja Milorada Mirovića (ranjen prilikom pucnjave na Jovanovića) i otmice Miodraga Nikolića (za koju je prethodno gonjen), koja je već pravosnažna presuda od 27. decembra 2006. Još se ne zna ko je pucao, a ko je naručio ubistvo.
Više tužilaštvo u Podgorici ponovo je otvorilo istragu ubistva Jovanovića. Oni su nekoliko puta ranije otvarali istragu, koja je, kako su saopštavali, završavala u „ćorsokaku“. Istražni organi su ponovo saslušavali svjedoke iz tog predmeta, i više bezbjednosno interesantnih osoba iz kriminalnog miljea. Prema nezvaničnim saznanjima Monitora, biće saslušane i neke osobe koje su tada bile uključene u istragu ili su obavljale odgovorne funkcije u bezbjednosnom sektoru.
„Više državno tužilaštvo u Podgorici je u predmetu formiranom povodom ubistva D.J., a u cilju potpunog rasvjetljavanja istog, u toku aprila i maja mjeseca 2021. godine, obavilo saslušanje određenih lica, te preduzima druge mjere i radnje za koje se ukaže potreba”, saopšteno je iz podgoričkog Višeg tužilaštva.
U više navrata tokom proteklih 17 godina predstavnici tužilaštva i policije komentarisali su kako je slučaj „operativno“ riješen, ali da nemaju dovoljno dokaza kako bi ubistvo Jovanovića dobilo i sudski epilog. „Operativno“ bi značilo da su istražni organi posredstvom neformalno prikupljenih dokaza i svjedočenja rasvijetlili neko krivično djelo, ali da ta saznanja i dokazi nemaju pravnu snagu i ne mogu biti upotrijebljeni u sudskom postupku.
Ponovna istraga mogla bi biti i put da se identifikuju odgovorni za brojne propuste u istrazi ubistva Jovanovića. Propuste je identifikovala porodica pokojnog Jovanovća i njihov pravni zastupnik, ali i Komisija za praćenje istraga napada na novinare i imovinu medija. Od izgubljenih službenih zabilješki, zakašnjelih reakcija, pa sve do nesaslušavanja svjedoka bili su propusti na koje je ukazivano. Niko nije snosio odgovornost.
Predsjednik Komisije Mihailo Jovović kazao je da će na licu crnogorskog društva i države stajati mrlja nezadovoljene pravde dok se ne otkriju svi koji su naložili i na bilo koji način učestvovali u ubistvu Duška Jovanovića. On tvrdi da postoje sumnje da je bivša vlast u najmanju ruku ometala istragu i pokazala nespremnost ili nesposobnost da taj monstruozni slučaj razriješi. Zbog toga je, kaže, na novim strukturama u policiji i tužilaštvu da se ozbiljno i bez odlaganja pozabave ovom istragom, kao i utvrđivanjem odgovornosti svih koji su doprinijeli da dosadašnja istraga bude nedjelotvorna.
„Kada je Komisija prije nekoliko godina predložila Vladi angažovanje stranog eksperta za pomoć u njenom radu i radu državnih organa, imala je u vidu među prioritetnim slučajevima i ubistvo Jovanovića. Od toga nije bilo ništa. Članovi Komisije su u nekoliko navrata ukazivali na moguće pravce u istrazi, razgovarali sa potencijalnim svjedokom, ukazivali na famoznu službenu policijsku zabilješku o priznanju jedinog osuđenog, ali ni to nije dovelo do pomaka u istrazi niti je utvrđena bilo čija odgovornost za neznanje ili korupciju”, rekao je on.
Premijer Zdravko Krivokapić kazao je da istragu o ubistvu Jovanovića treba dovesti do kraja. „To mora kad tad da dođe u sudski proces i dobije epilog koji će dokazati ko je i zbog čega to uradio”, rekao je Krivokapić.
I potpredsjednik Vlade Dritan Abazović je prilikom obilježavanja godišnjice stradanja Jovanovića obećao da će nastojati da se rasvijetli ovaj zločin. On smatra da slučaj i nakon toliko godina može biti riješen. „Imamo ambiciju, počeli smo određene aktivnosti, ne želim da otkrivam detalje ali mislim da i ova priča može konačno dobiti epilog“ kazao je Abazović.
Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović kazao je da će se usvajanjem novog Zakona o unutrašnjim poslovima i novom sistematizacijom formirati posebna jedinica u okviru Uprave policije, koja će se baviti starim, aktuelnim i novim slučajevima napada na novinare.
„Teško je i nezahvalno obećati bilo šta. Ne mogu da garantujem rezultate, ali mogu da istaknem iskrenu i veliku volju da dođemo do njih. Ubistvo Duška Jovanovića je i naša međunarodna obaveza, a rad na njemu će pokazati koliko smo istinski spremni da mijenjamo stvari“, kazao je Sekulović.
Na neriješeno ubistvo Jovanovića nas u svakom izvještaju opominje međunarodna zajednica. Jovović smatra da bi bilo dobro i da Evropska unija rješavanje tog ubistva, kao i drugih slučajeva teškog nasilja nad novinarima, i formalno postavi kao uslov pristupanja Crne Gore.
„Možda će to doprinijeti da ova ili svaka buduća vlast uradi sve što je moguće i konačno saopšti porodici Duška Jovanovića, novinarskoj zajednici i društvu ko je i zašto naložio a ko ubio vlasnika i glavnog urednika Dana”, kazao je Jovović.
Slavica Jovanović, supruga pokojnog urednika Dana, poručila je da će ostati istrajna u traganju za pravom istinom. „Moje je pravo da to očekujem i tražim. I od toga neću odustati dok sam živa. Jedino se plašim, još od ranije, da to ubistvo postane predmet političke trgovine“, kazala je Jovanović.
Otkad su 30. avgusta osvojili vlast, nova vladajuća koalicija, kao prioritet pominje i rješavanje ubistva Duška Jovanovića. Vidjećemo da li je ovog puta riječ o iskrenoj namjeri ili se stvara privid da se nešto istražuje, kao prethodnih 17 godina.
Izgubljene zabilješke
Istragu je pratilo niz kontroverzi. Dugo su se u javnosti kao saizvršioci pominjali Vuk Vulević i Armin Muša Osmanagić, međutim DNK vještačenje nije našlo njihove tragove u automobilu niti na oružju. Istražni organi su čekali tri godine prije nego su njihov DNK materijal poslali na vještačenje u Vizbaden.
Najkontroverznije su bile zabilješke o iskazima svjedoka koje nijesu propisno zavedene ili su se izgubile na putu između policije i tužilaštva. Postoji prva zabilješka o iskazu Damira Mandića u policiji nekoliko dana poslije ubistva, prema kojoj je on tvrdio da je Jovanovića ubio Vuk Vulević, da mu je on naložio da zapali automobil, ali da on to nije uradio. Zabilješka nije evidenirana niti potpisana i nije utvrđeno da li je dostavljena tužilaštvu. Kasnije nije korišćena u postupku.
Druga zabilješka se ticala zabilježenog iskaza svjedoka koji je navodno vidio da iz automobila korišćenog prilikom atentata istrčavaju i Mandić i Vulević. Vjerodostojnost ove zabilješke nije potvrdio svjedok čiji je iskaz u njoj navodno zabilježen, kao ni zvaničnici Službe državne bezbjednosti (SBD), koji su o zabilješci navodno bili obaviješteni. Nikada nije pokrenut ni postupak protiv službenika koji je objelodanio tu zabilješku. Više tužilaštvo osporilo je vjerodostojnost zabilješke koju je, po sopstvenim tvrdnjama, taj službenik sačinio.
Ivan ČAĐENOVIĆ