Sistem je opet pokazao da pravda i podržava varanje i prepisivanje. Po onoj staroj, ko je vama kriv što se nište snašli
Lopovi, lopovi orilo se u petak ispred zgrade Ministarsva prosvjete u kojoj je smješten i ispitni centar iz grla nezadovoljnih maturanata i roditelja. Oni su protestovali nakon što je Komisija za ocjenjivanje utvrdila da je njih 553 prepisivalo na maturskom izpitu iz CSBH jezika.
,,Mi smo tog dana ni krivi ni dužni bili kao taoci. Skandirali su, ulazili, lupali. Došla je i policija, a jedna je majka rekla – Sram vas bilo, uzimate budućnost mog djeteta”, priča za Monitor jedan od članova Komisije za ocjenjivanje. Kaže da su se osjećali užasno, da su se nakon drame oko maturskog ispita, koja još traje, mnogi članovi komisije razboljeli. ,,Radiš posao kako valja i kako pravila nalažu i doživiš sve ovo. Da te osuđuju, skandiraju, da smo kao taoci zatvoreni u sali, da se bojimo za bezbjednost… Duže od mjesec dana niko nam iz Ministarstva prosvjete nije odgovarao, a na kraju su svi bili spremni da svale krivicu na nas. Niko nije stao iza nas, niko nam se nije obratio”.
Ono što niko ne osporava je nedvosmislen nalaz komisije da je preko 500 maturanata prepisivalo. Što i nije neka novina, s obzirom da maturske ispite godinama unazad prati ta priča. ,,Imamo slučajeve da su direktori tokom testiranja šetali učionicama i govorili nastavnicima da pomažu učenicima kako bi škola imala što bolje rezultate. Mi jednom moramo da kažemo stop prepisivanju. Uvijek ga je bilo, ali sada moramo da ga svedemo na najmanju moguću mjeru”, izjavio je nedavno predsjednik Sindikata prosvjete Radomir Božović.
Novo je što se taj način ,,polaganja” mature omasovio – tužilaštvo je formiralo predmet zbog „curenja“ testova na eksternom ispitu za polumaturante u aprilu. A ispit je ponovljen 26. maja. Tokom aprila javnost se upoznala i sa prepisivanjem testova iz maternjeg jezika putem vajber grupe Druženje.
Komisija je ocjenjivala maturske radove od 15. aprila do 23. maja 2023, a da nema mjesta ljutnji na njih obrazložili su i time da su testove ocjenjivali pod šiframa, ne znajući ni školu, ni opštinu, kao ni ime učenika.
Da su učenici, koji su prepisivali, ocjenjeni nulom i članovi Komisije su saznali u petak 2. juna kada je bio dan za prigovore. ,,Ko je ocijenio djecu sa nulom? Znam koje smo ocjene mi dali. Mi nule nismo upisali”, rekla je Milica Stanković, članica Komisije, gostujući na TV Vijesti. I u Ministarstvu prosvjete tvrde da su zaprepašteni tom odlukom.
U opštem rasulu oko maturskog ispita, desio se eksces jer su članovi Komisije stali iza svog rada. Punudili su đacima, da bi mogli da se upišu na fakultete, da vanredno polažu 13. juna.
Ministar prosvjete Miomir Vojinović je nakon razgovora sa đacima i roditeljima zanemario stav struke i zatražio da se testovi ponovo pregledaju. Iz Komisije su odgovorili da to nije u skladu sa zakonom i ostali ka stavu da đaci treba vanredno da polažu.
Uslijedila je čistka – Vlada je ovlastila ministra prosvjete da smijeni direktoricu Ispitnog centra Crne Gore Draganu Dmitrović. Na telefonskoj sjednici smijenjen je i Upravni odbor Ispitnog centra, koji čine predsjednica Valentina Radulović Šćepanović i članovi Momir Radulović, Ana Savićević, Dragana Nenadović i Milica Lekić. Dragana Nenadović je razriješena i sa dužnosti glavnog ocjenjivača.
,,Veoma je zabrinjavajuće i ponašanje ministra Vojinovića koji ne prepoznaje svoju odgovornost, ali smjenjuje direktorku Ispitnog centra, a da ne znamo da li je i kakva kontrola tu sprovedena i koji su njeni rezultati”, kazali su iz Centra za građansko obrazovanje. Ističu da, ako se ima u vidu, ,,da je i premijer Abazović snažno stao iza ministra, a koji takođe ni u čemu ne prepoznaje svoju odgovornost, jasno je da predizborna kampanja i ovdje potisnula sve procedure, a kad se procedure iz sistema poništavaju, onda to dalje urušava čitav sistem”.
O sistematskom urušavanju sistema u kome se svi prave ludi govorila je članica komisije Stanković: ,,Kao što smo se svih prethodnih godina pravili ludi. Evidentirali smo da je prepisivano, nije se ništa preduzimalo. Ali ove godine je bilo najmasovnije, najočiglednije. Imali su pristup sajtu vještačke inteligencije. Esej su uspjeli da prepišu, to je kriminal”. Ona je optužila Ministarstvo da je perfidno prebacilo loptu u njihovo dvorište, a da uz to Ministarsvo u svim segmentima krši zakon. ,,Svi ste kolektivno trebali da podnesete otkaze”, rekla je Stanković, dodajući da je i direktorica Ispitnog centra sa razlogom smijenjena.
U zajedničkom saopštenju, smijenjeni članovi UO Ispitnog centra i direktorica Dmitrović poručili su da je velika čast ,,smjena zbog odbrane integriteta prosvjetne struke kolega iz Komisije za ocjenjivanje, koje nijesu htjele da ‘zažmure na jedno oko’”. Istakli su da na umu imali svije stvari: ,,da treba čuvati sistem nezavisno od pojedinca i, možda još važnije: ako djecu obrazovni sistem nauči da se varati isplati, kako ih to vaspitavamo i sa kakvom ih porukom šaljemo u društvo”.
Iz Ministarstva su odgovorili da niko nikome nije tražio da zažmuri niti na jedno, niti na oba oka, već je trebalo otvoriti „oba oka“ u realizaciji samih ispita i raditi onako kako struka, propisi i zakon nalažu i pružiti nepobitne dokaze učenicima i roditeljima da to nije bio njihov samostalni rad. Spočitali su Ispitnom centru da su napravili brojne propuste, podsjećajući da je ispit iz matematike za polumaturante prekinut, jer je prije početka utvrđeno da su se zadaci sa testova pojavili na društvenim mrežama.
U toku sveopšteg prepucavanja, redovna profesorica na Prirodno-matematičkom fakultetu Mira Vučeljić saopštila je da je podnijela ostavku na članstvo u Nacionalnom savjetu za obrazovanje, zbog „raspuštanja komisije za CSBH jezik i pritiska koji je ministarstvo vršilo na istu“.
Iz Udruženja Roditelji su ocijenili da je sve što se događa u vezi sa maturskim ispitima dotaklo svakog roditelja u Crnoj Gori i dodatno poljuljalo vjeru u obrazovni sistem. ,,Sve ovo je i vrhunac propasti našeg obrazovnog sistema, na koji se ukazuje uzalud od ko zna kada i zato se i dešava šta se dešava”, saopštili su.
Iz Vlade je saopšteno da je za vršioca dužnosti direktora Ispitnog centra imenovan dosadašnji samostalni savjetnik u Ministarstvu prosvjete Miloš Trivić. Predsjednik privremenog UO je Miomir Đurišić, a članovi Mihailo Ćetković, Dragan Čađenović, Tatjana Vujošević i Bojana Ostojić. Njima je naloženo da u roku od dva dana od stupanja na snagu ove odluke izvrše ponovni pregled testova učenika koji nijesu položili ispit. Rezultati novog ocjenjivanja tebalo bi da budu poznati kada ovaj broj Monitora bude u štampi.
,,Pitanje je šta nova komisija može da utvrdi što prethodna nije, imajući u vidu stavove ocjenjivača. Nijesmo shvatili da je neko demantovao prepisivanje, ali smo shvatili da sada svi bježe od odgovornosti prebacujući krivicu na drugu stranu”, kazala je Kristina Mihailović iz Udruženja Roditelji.
Eksterni maturski ispit polaže se od 2011. godine, a polumaturantima se na ovaj način provjerava znanje od 2013. I stalno ista priča oko prepisivanja, koja je kulminirala ove predizborne godine. I pored brojnih i dugogodišnjih kritika da je ovakav vid provjere znanja neadekvatan i očigledno problematičan, iz Ministarstva prosvjetne su decidni da se – eksterni ispit neće ukidati.
U saopštenju smjenjene Komisije za ocjenjivanje ističe se i briga o 4.000 učenika koji su, bez prepisivanja, pokazali svoje znanje. Oni su zanemareni kao i profesori koji su ocjenjivali po savjesti. Sistem je opet pokazao da ne da nema sankcije nego da pravda i podržava varanje i prepisivanje. Po onoj staroj, ko je vama kriv što se nište snašli.
Kako se to radi van Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, biće iz predizbornih razloga, neskriveno podržava đake koji su prepisivali, pa saopštava da predstavnici Ispitnog centra nijesu uvjerili maturante da su prepisivali. Objasnili su iz Ministarstva da ,,pravo da položi ispit gubi samo onaj učenik za kojeg test-administrator i školski koordinator, na samom ispitu, utvrde da je prepisivao i služio se nedozvoljenim sredstvima što se moralo konstatovati u zapisniku, odnosno izvještaju o održanom ispitu”.
U Srbiji će srednjoškolci koji budu upisivali fakultet školske 2024/2025 polagati državnu maturu, koja bi trebalo da istovremeno bude i kvalifikacioni ispit. U stručnoj javnosti već strahuju od ovga načina ispitivanja znanja, pozivajući se na to da će model kontrole biti isti kao na maloj maturi, koju ocjenjuju kao – apsolutnu anarhiju i prepisivanje. Nedovoljno uspješno su pokušali riješiti ovaj problem kažnjavanjem učenika, profesora i direktora škola.Slobodna Dalmacija je ranije donijela pregled kazni za najteže oblike varanja na maruti koje se primjenjuju u evropskim zemljama.
U Sloveniji u slučaju suspenzije ispitni rad, dio ispita ili cijeli ispit se ocjenjuje sa nula bodova, ponovni izlazak na maturu na idućem roku, kad god on bio. I u Hrvatskoj se ispit poništava, ali se može polagati unutar istog roka, dok u Makedoniji slijedi zabrana polaganja u sledećem roku. Učenik koji se ihvati u prepisivanju u Estoniji se udaljava sa ispita, test mu se ocjenjuje sa nula bodova, a ima pravo polagati tek sljedeće godine. U Slovačkoj učenik može ponoviti pisanje mature ili dio ispita koji mu je poništen tek iduće godine na redovnom roku. U Republici Irskoj učeniku se poništava ispit ili dobija zabranu pristupa državnim ispitima, državno ispitno povjereništvo temeljito istražuje sve slučajeve sumnje na prepisivanje, nedozvoljenu pomoć pri pisanju ili plagiranje, a ponovni izlazak moguć je kroz određeno vrijeme. Na Kipru učeniku uhvaćenom u varanju poništavaju se svi ispiti, izlazi sljedeće godine na ispit budući da postoji samo jedan rok.
Najrigorozniji su u Francuskoj gdje je zabranjeno pet godina da se pristupi upisima u javnim ustanovama za obrazovanje, te zabrana do pet godina da se polaže ispit mature, ako se prevara otkrije nakon pisanja ispita poništava se diploma o maturiranju. Najteže kazne idu do tri godine zatvora uz globu od 9.000 eura.
Predrag NIKOLIĆ