Povežite se sa nama

OKO NAS

PREDSEZONA U ULCINJU: Povratak starih dana?

Objavljeno prije

na

Već je početak maja pokazao da će ova sezona u Ulcinju biti znatno bolja nego prethodne. Tada je, naime, na ulcinjsku rivijeru došlo oko pet hiljada gostiju i 15 hiljada izletnika, što je među turističkim radnicima protumačeno kao dobar znak i mala infuzija za predstojeću glavnu sezonu. Još više ih je obradovala činjenica da su u gradu boravili uglavnom gosti više platežne moći, koji se rijetko mogu vidjeti i u špicu sezone. U tih 35-40 dana krajem jula i u avgustu ovdje vri kao u košnici, bude preko sto hiljada gostiju, ali svi napori usmjeravaju se u produženje sezone.

Sa sajmova u zemljama regiona i Evrope, na koje su išli čelnici lokalne Turističke organizacije i turističko-ugostiteljskih preduzeća, stizale su takođe dobre najave, takve su bile i rezervacije, dok su Ulcinjani, po običaju, bili skeptični. ,,Bilo bi divno da nam sezone kao nekada počinju u aprilu i traju do kraja oktobra. Samo je to pravi posao: da ‘dišemo’ opet turistički i da nam se omladina zaposli”, kaže profesor i jedan od najpoznatijih vodiča u Crnoj Gori Ismet Karamanaga.

No, činjenice su ubzo demantovale i dokazane pesimiste. Tako je, na primjer, samo u objektima Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera u maju ostvareno dva puta više noćenja nego u istom periodu prošle godine, a trenutno u Ulcinju boravi više od dvije hiljade gostiju.

Portparol HTP Ulcinjske rivijere Ana Živanović kaže da je, zavisno od objekata koji se nalaze na Velikoj plaži i Adi, popunjenost bolja od 20 do čak 50 odsto. ,,Ova činjenica je rezultat našeg višegodišnjeg dobrog rada, obilaska sajmova, a svakako i smanjenja cijena u odnosu na prošlu godinu”, ističe ona.

Još bolje je predsezona krenula u ekskluzivnim apartmanima u Starom gradu, palati Venecija i u Dvorima Balšića. Već od polovine aprila oni bilježe veoma dobru popunjenost, a kako ističe direktor kompanije Real estate Gani Resulbegović, od 6. juna do kraja septembra u tim objektima neće biti slobodnih soba.

Ali, i problema ne nedostaje, a jedan od najvećih je preglasna muzika. U nedjelju je Resulbegović energično zatražio od opštinskih organa i Ministarstva unutrašnjih poslova da hitno reaguju i uklone buku koja posebno tokom vikenda dolazi s Male plaže. ,,Zbog preglasne muzike dobili smo veliki broj pritužbi od gostiju koji borave u našim objektima. Jer, oni se ne mogu ni odmarati ni spavati, a mi smo prinuđeni da plaćamo penale čime je dovedeno u pitanje naše poslovanje i saradnja s partnerima”, navodi se u pismu koje je on uputio nadležnim institucijama, zahtijevajući od inspekcijskih organa da te objekte zatvore, jer emitovanjem jače muzike od dozvoljene remete javni red i mir i narušavaju teško građeni turistički imidž opštine Ulcinj.

,,Moramo sada brzo da radimo kako bi, ono što se može, poboljšali do početka glavne sezone da bi gosti koji se vrate s odmora preporučili Ulcinj svojim rođacima i prijateljima. Jer, prvi utisak koji se ponese je najvažniji. U ovoj branši staro je pravilo da je zadovoljan gost najbolja reklama”, kaže vlasnik Bonita apartments Munib Abazović.

Analize pokazuju da su gosti koji stižu na ulcinjsku rivijeru uglavnom zadovoljni smještajem, ugostiteljstvom, gastronomijom i ljubaznošću domaćina, posebno ljepotom prirode, a da najveće kritike upućuju javnoj infrastrukturi i komunalnim djelatnostima. ,,Gostima smeta nedostatak mjesta za parkiranje, loš javni prevoz, ali i neadekvatno odlaganje otpada. Poruka je to lokalnoj upravi, a odnosi se na kvalitet komunalnih usluga”, ističe Abazović.

Ako se zna da u Ulcinju dominantno provode odmor porodice, od kojih najveći dio dolazi vlastitim automobilima, a da grad kuburi s nedostatkom parking mjesta čak i tokom zime, onda je prosto neshvatljivo da već godinama nije ništa učinjeno da se taj problem ublaži. Čak su neke od vladajućih stranaka u lokalnoj vlasti uspješno ometale formiranje preduzeća Parking servis, kao i početak realizacije investicije od preko 20 miliona eura, samo u prvoj fazi, za izgradnju kanalizacione mreže!?

,,Ma nije to ometanje investicije od 20 nego od 200 miliona eura. Ako se to ne razumije, onda ćete, bojim se, ostati na repu događaja”, kazao je Monitoru jedan visoki Vladin funkcioner.

Računica je ispravna ako se zna da će tek s izgradnjom vodovodne i kanalizacione mreže biti stvoreni preduslovi za gradnju većih hotela na Velikoj plaži i na Adi, kao i za čišćenje kanala Port Milene, koji zagađuje veliki dio ulcinjske obale i podmorja.

Zato je takvo ponašanje u gradu koji se percipira kao simbol mora i sunca štetočinsko. Nebrojeno su puta upozorili turistički stručnjaci da dok se bar ne obnove stari hoteli, odnosno dok u Ulcinju ne bude 3,5 hiljade kvalitetnih ležaja u objektima visoke kategorije, nema govora o vraćanju starog sjaja ulcinjskom turizmu.

A dok se to konačno ne shvati i počne brzo djelovati, smještajna ponuda biće deficitarna, nekonkurentna, privlačenje novih segmenata gostiju ograničeno. Stari sjaj će ostati samo na slikama ili, pak, u rijetkim oazama duž 33 kilometra duge ulcinjske rivijere.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo