Već je početak maja pokazao da će ova sezona u Ulcinju biti znatno bolja nego prethodne. Tada je, naime, na ulcinjsku rivijeru došlo oko pet hiljada gostiju i 15 hiljada izletnika, što je među turističkim radnicima protumačeno kao dobar znak i mala infuzija za predstojeću glavnu sezonu. Još više ih je obradovala činjenica da su u gradu boravili uglavnom gosti više platežne moći, koji se rijetko mogu vidjeti i u špicu sezone. U tih 35-40 dana krajem jula i u avgustu ovdje vri kao u košnici, bude preko sto hiljada gostiju, ali svi napori usmjeravaju se u produženje sezone.
Sa sajmova u zemljama regiona i Evrope, na koje su išli čelnici lokalne Turističke organizacije i turističko-ugostiteljskih preduzeća, stizale su takođe dobre najave, takve su bile i rezervacije, dok su Ulcinjani, po običaju, bili skeptični. ,,Bilo bi divno da nam sezone kao nekada počinju u aprilu i traju do kraja oktobra. Samo je to pravi posao: da ‘dišemo’ opet turistički i da nam se omladina zaposli”, kaže profesor i jedan od najpoznatijih vodiča u Crnoj Gori Ismet Karamanaga.
No, činjenice su ubzo demantovale i dokazane pesimiste. Tako je, na primjer, samo u objektima Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera u maju ostvareno dva puta više noćenja nego u istom periodu prošle godine, a trenutno u Ulcinju boravi više od dvije hiljade gostiju.
Portparol HTP Ulcinjske rivijere Ana Živanović kaže da je, zavisno od objekata koji se nalaze na Velikoj plaži i Adi, popunjenost bolja od 20 do čak 50 odsto. ,,Ova činjenica je rezultat našeg višegodišnjeg dobrog rada, obilaska sajmova, a svakako i smanjenja cijena u odnosu na prošlu godinu”, ističe ona.
Još bolje je predsezona krenula u ekskluzivnim apartmanima u Starom gradu, palati Venecija i u Dvorima Balšića. Već od polovine aprila oni bilježe veoma dobru popunjenost, a kako ističe direktor kompanije Real estate Gani Resulbegović, od 6. juna do kraja septembra u tim objektima neće biti slobodnih soba.
Ali, i problema ne nedostaje, a jedan od najvećih je preglasna muzika. U nedjelju je Resulbegović energično zatražio od opštinskih organa i Ministarstva unutrašnjih poslova da hitno reaguju i uklone buku koja posebno tokom vikenda dolazi s Male plaže. ,,Zbog preglasne muzike dobili smo veliki broj pritužbi od gostiju koji borave u našim objektima. Jer, oni se ne mogu ni odmarati ni spavati, a mi smo prinuđeni da plaćamo penale čime je dovedeno u pitanje naše poslovanje i saradnja s partnerima”, navodi se u pismu koje je on uputio nadležnim institucijama, zahtijevajući od inspekcijskih organa da te objekte zatvore, jer emitovanjem jače muzike od dozvoljene remete javni red i mir i narušavaju teško građeni turistički imidž opštine Ulcinj.
,,Moramo sada brzo da radimo kako bi, ono što se može, poboljšali do početka glavne sezone da bi gosti koji se vrate s odmora preporučili Ulcinj svojim rođacima i prijateljima. Jer, prvi utisak koji se ponese je najvažniji. U ovoj branši staro je pravilo da je zadovoljan gost najbolja reklama”, kaže vlasnik Bonita apartments Munib Abazović.
Analize pokazuju da su gosti koji stižu na ulcinjsku rivijeru uglavnom zadovoljni smještajem, ugostiteljstvom, gastronomijom i ljubaznošću domaćina, posebno ljepotom prirode, a da najveće kritike upućuju javnoj infrastrukturi i komunalnim djelatnostima. ,,Gostima smeta nedostatak mjesta za parkiranje, loš javni prevoz, ali i neadekvatno odlaganje otpada. Poruka je to lokalnoj upravi, a odnosi se na kvalitet komunalnih usluga”, ističe Abazović.
Ako se zna da u Ulcinju dominantno provode odmor porodice, od kojih najveći dio dolazi vlastitim automobilima, a da grad kuburi s nedostatkom parking mjesta čak i tokom zime, onda je prosto neshvatljivo da već godinama nije ništa učinjeno da se taj problem ublaži. Čak su neke od vladajućih stranaka u lokalnoj vlasti uspješno ometale formiranje preduzeća Parking servis, kao i početak realizacije investicije od preko 20 miliona eura, samo u prvoj fazi, za izgradnju kanalizacione mreže!?
,,Ma nije to ometanje investicije od 20 nego od 200 miliona eura. Ako se to ne razumije, onda ćete, bojim se, ostati na repu događaja”, kazao je Monitoru jedan visoki Vladin funkcioner.
Računica je ispravna ako se zna da će tek s izgradnjom vodovodne i kanalizacione mreže biti stvoreni preduslovi za gradnju većih hotela na Velikoj plaži i na Adi, kao i za čišćenje kanala Port Milene, koji zagađuje veliki dio ulcinjske obale i podmorja.
Zato je takvo ponašanje u gradu koji se percipira kao simbol mora i sunca štetočinsko. Nebrojeno su puta upozorili turistički stručnjaci da dok se bar ne obnove stari hoteli, odnosno dok u Ulcinju ne bude 3,5 hiljade kvalitetnih ležaja u objektima visoke kategorije, nema govora o vraćanju starog sjaja ulcinjskom turizmu.
A dok se to konačno ne shvati i počne brzo djelovati, smještajna ponuda biće deficitarna, nekonkurentna, privlačenje novih segmenata gostiju ograničeno. Stari sjaj će ostati samo na slikama ili, pak, u rijetkim oazama duž 33 kilometra duge ulcinjske rivijere.
Mustafa CANKA