Povežite se sa nama

OKO NAS

PREDSEZONA U ULCINJU: Povratak starih dana?

Objavljeno prije

na

Već je početak maja pokazao da će ova sezona u Ulcinju biti znatno bolja nego prethodne. Tada je, naime, na ulcinjsku rivijeru došlo oko pet hiljada gostiju i 15 hiljada izletnika, što je među turističkim radnicima protumačeno kao dobar znak i mala infuzija za predstojeću glavnu sezonu. Još više ih je obradovala činjenica da su u gradu boravili uglavnom gosti više platežne moći, koji se rijetko mogu vidjeti i u špicu sezone. U tih 35-40 dana krajem jula i u avgustu ovdje vri kao u košnici, bude preko sto hiljada gostiju, ali svi napori usmjeravaju se u produženje sezone.

Sa sajmova u zemljama regiona i Evrope, na koje su išli čelnici lokalne Turističke organizacije i turističko-ugostiteljskih preduzeća, stizale su takođe dobre najave, takve su bile i rezervacije, dok su Ulcinjani, po običaju, bili skeptični. ,,Bilo bi divno da nam sezone kao nekada počinju u aprilu i traju do kraja oktobra. Samo je to pravi posao: da ‘dišemo’ opet turistički i da nam se omladina zaposli”, kaže profesor i jedan od najpoznatijih vodiča u Crnoj Gori Ismet Karamanaga.

No, činjenice su ubzo demantovale i dokazane pesimiste. Tako je, na primjer, samo u objektima Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera u maju ostvareno dva puta više noćenja nego u istom periodu prošle godine, a trenutno u Ulcinju boravi više od dvije hiljade gostiju.

Portparol HTP Ulcinjske rivijere Ana Živanović kaže da je, zavisno od objekata koji se nalaze na Velikoj plaži i Adi, popunjenost bolja od 20 do čak 50 odsto. ,,Ova činjenica je rezultat našeg višegodišnjeg dobrog rada, obilaska sajmova, a svakako i smanjenja cijena u odnosu na prošlu godinu”, ističe ona.

Još bolje je predsezona krenula u ekskluzivnim apartmanima u Starom gradu, palati Venecija i u Dvorima Balšića. Već od polovine aprila oni bilježe veoma dobru popunjenost, a kako ističe direktor kompanije Real estate Gani Resulbegović, od 6. juna do kraja septembra u tim objektima neće biti slobodnih soba.

Ali, i problema ne nedostaje, a jedan od najvećih je preglasna muzika. U nedjelju je Resulbegović energično zatražio od opštinskih organa i Ministarstva unutrašnjih poslova da hitno reaguju i uklone buku koja posebno tokom vikenda dolazi s Male plaže. ,,Zbog preglasne muzike dobili smo veliki broj pritužbi od gostiju koji borave u našim objektima. Jer, oni se ne mogu ni odmarati ni spavati, a mi smo prinuđeni da plaćamo penale čime je dovedeno u pitanje naše poslovanje i saradnja s partnerima”, navodi se u pismu koje je on uputio nadležnim institucijama, zahtijevajući od inspekcijskih organa da te objekte zatvore, jer emitovanjem jače muzike od dozvoljene remete javni red i mir i narušavaju teško građeni turistički imidž opštine Ulcinj.

,,Moramo sada brzo da radimo kako bi, ono što se može, poboljšali do početka glavne sezone da bi gosti koji se vrate s odmora preporučili Ulcinj svojim rođacima i prijateljima. Jer, prvi utisak koji se ponese je najvažniji. U ovoj branši staro je pravilo da je zadovoljan gost najbolja reklama”, kaže vlasnik Bonita apartments Munib Abazović.

Analize pokazuju da su gosti koji stižu na ulcinjsku rivijeru uglavnom zadovoljni smještajem, ugostiteljstvom, gastronomijom i ljubaznošću domaćina, posebno ljepotom prirode, a da najveće kritike upućuju javnoj infrastrukturi i komunalnim djelatnostima. ,,Gostima smeta nedostatak mjesta za parkiranje, loš javni prevoz, ali i neadekvatno odlaganje otpada. Poruka je to lokalnoj upravi, a odnosi se na kvalitet komunalnih usluga”, ističe Abazović.

Ako se zna da u Ulcinju dominantno provode odmor porodice, od kojih najveći dio dolazi vlastitim automobilima, a da grad kuburi s nedostatkom parking mjesta čak i tokom zime, onda je prosto neshvatljivo da već godinama nije ništa učinjeno da se taj problem ublaži. Čak su neke od vladajućih stranaka u lokalnoj vlasti uspješno ometale formiranje preduzeća Parking servis, kao i početak realizacije investicije od preko 20 miliona eura, samo u prvoj fazi, za izgradnju kanalizacione mreže!?

,,Ma nije to ometanje investicije od 20 nego od 200 miliona eura. Ako se to ne razumije, onda ćete, bojim se, ostati na repu događaja”, kazao je Monitoru jedan visoki Vladin funkcioner.

Računica je ispravna ako se zna da će tek s izgradnjom vodovodne i kanalizacione mreže biti stvoreni preduslovi za gradnju većih hotela na Velikoj plaži i na Adi, kao i za čišćenje kanala Port Milene, koji zagađuje veliki dio ulcinjske obale i podmorja.

Zato je takvo ponašanje u gradu koji se percipira kao simbol mora i sunca štetočinsko. Nebrojeno su puta upozorili turistički stručnjaci da dok se bar ne obnove stari hoteli, odnosno dok u Ulcinju ne bude 3,5 hiljade kvalitetnih ležaja u objektima visoke kategorije, nema govora o vraćanju starog sjaja ulcinjskom turizmu.

A dok se to konačno ne shvati i počne brzo djelovati, smještajna ponuda biće deficitarna, nekonkurentna, privlačenje novih segmenata gostiju ograničeno. Stari sjaj će ostati samo na slikama ili, pak, u rijetkim oazama duž 33 kilometra duge ulcinjske rivijere.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

POTVRĐENA OPTUŽNICA: Katnić i Lazović idu na sud

Objavljeno prije

na

Objavio:

Vijeće Višeg suda, na čelu sa Zoranom Radovićem, potvrdilo je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu

 

 

Viši sud potvrdio je optužnicu protiv bivšeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića. Odluka je donijeta gotovo dva mjeseca nakon što je vijeće Višeg suda specijalnom tužiocu Milošu Šoškiću vratilo optužnicu na doradu. Oni su optuženi da su dio kriminalne organizacije pomoću koje su zloupotrebom službenog položaja sarađivali sa kriminalnom grupom Radoja Zvicera.

Zoran Lazović je bio u ANB, a od 2019. do marta 2021. šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala pri Upravi policije. Milivoje Katnić bio je specijalni državni tužilac od 2015. do februara 2022. kada je, godinu i po nakon smjene Demokratske partije socijalista –  penzionisan. Katnić je u prijateljskim i kumovskim vezama sa Lazovićem.

Branilac Lazovića,  advokat Zoran Piperović, kazao je ranije da će pocijepati svoju diplomu ukoliko ova optužnica bude potvrđena. On je, pak, nakon potvrđivanja optužnice kazao da se desila „neka viša sila koju ne može da vidi“, pa je optužnica protiv Lazovića i Katnića potvrđena.

„Ogorčen sam i šokiran – svega sam se nagledao u ovom poslu za ovih 40 godina: ali da mi je neko rekao da će ova optužnica da bude potvrđena… Prije bih mislio da Mjesec može da padne na Zemlju“, kazao je Piperović.

Specijalno državno tužilaštvo (SDT)  vjeruje da je Lazović u decembru 2020. godine kao pomoćnik direktora UP, zloupotrebom službenog položaja, pomogao Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću, tako što je nezakonito uklonio zabranu o ulasku u Crnu Goru. Na zahtjev navodnog šefa kavačkog klana Radoja Zvicera, koji mu je prenio njegov sin Petar Lazović, tvrdi tužilaštvo,  obezbijedio je da im se ukine zabrana ulaska u Crnu Goru i tako im pribavio korist u vidu prava da uđu i borave u Crnoj Gori, što im je bilo zabranjeno, jer su predstavljali prijetnju po nacionalnu i unutrašnju bezbjednost. Bivši pomoćnik direktora Uprave policije optužen je zbog sumnje da je sa nekadašnjim šefom SDT-a tokom javnih i medijskih nastupa obmanjivao javnost da su Belivuk i Miljković u Crnu Goru ušli na zahtjev policije Srbije i da su prema njima UP i on kao starješina preduzimali policijske mjere i radnje…

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

PORAST SEKSUALNOG NASILJA NAD DJECOM: Čekajući nadležne

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire. Tri godine nakon usvajanja zakona, još nema podzakonskih akata koje su trebali da urade MUP i Ministarstvo zdravlja

 

 

Gotovo da ne prođe sedmica, da Uprava policije ne obavijesti  javnost da je počinjeno neko krivično djelo nad maloljetnom osobom. O tome govori i posljednji slučaj zabilježen nadomak Podgorice, kada je 53.godišnji albanski državljanin  uhapšen zbog seksualnog uznemiravanja dvije djevojčice, od kojih jedna ima tek šest godina.

„“Osumnjičeni, star 52 godine, je dana 16.marta 2025.godine,oko 16 časova, u Tuzima, prišao oštećenima-djevojčicama starosti 12 i 6 godina,kojom prilikom je oštećenu starosti 12 godina povukao za ruku, poljubio u obraz, a zatim je uhvatio rukom za bradu i poljubio je u usta ,nakon čega je i oštećenu starosti 6 godina takođe povukao za ruku i poljubio u obraz”, saopšteno je iz Osnovnog državnog tužilaštva nakon što je nadležni tužilac obavio njegovo saslušanje i odredio mu zadržavanje.

Od usvajanja izmjena Krivičnog zakonika, koji predviđa strožije kazne za seksualno nasilje nad djecom, prošlo je  više od tri godine, ali  je u međuvremenu malo što učinjeno. Sve je ostalo na evidenciji pedofila, koje nakon odsluživanja zatvorske kazne niko ne nadzire, niti kontroliše kako je propisano Krivičnim zakonikom – da li se kreću u blizini mjesta na kojima se okupljaju djeca, da li se javljaju redovno policiji, putuju li u inostranstvo.

To potvrđuje i nedavni slučaj iz Bijelog Polja, kada je 39.godišnji A.K.  silovao maloljetnu osobu,  koja mu je u krvnom srodstvu,a potom pobjegao.

Iz Uprave policije su se neposredno nakon prijave ovog događaja oglasili sa   saopštenjem u kom su naveli da je riječ o povratniku. Međutim, niko od nadležnih institucija nije dao objašnjenje zbog čega  nije završio na liječenju budući da je i u ranijem periodu prijavljivan dva puta da je pokušao da počini isto krivično djelo. U drugom slučaju nadležni sud nije našao dovoljno dokaza da ga osudi, ali jeste za prvo prijavljeno djelo, na štetu takođe jedne maloljetne krvne srodnice.

Da bi se pedofili nadzirali, bilo je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova kojim rukovodi Danilo Šaranović i Ministarstvo zdravlja na čelu sa dr Vojislavom Šimunom urade podzakonska akta. Oni su na tim pozicijama od oktobra 2023. godine, a zakon je usvojen na početku 2022, što znači da ni njihovi prethodnici Filip Adžić i Dragoslav Šćekić nijesu smatrali da je to prioritetan  problem.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DEPONIJA MALJEVAC: Ekološka crna tačka koja “gasi” sela  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini uspjeli su  protestima da “natjeraju” predstavnike EPCG da sjednu za isti sto i dogovore kako da riješe veliki ekološki problem. Na deponiji Maljevac odlažu se pepeo i šljaka iz TE Pljevlja, a sistem koji sprječava da vjetar dio nusproizvoda raznosi po okolini, ne radi. Zbog toga će ekološka inspekcija zahtijevati i pokretanje prekršajnog postupka

 

 

Poslije bezbroj apela, dopisa  i 11 dana protesta i blokade saobraćajnice tokom marta ove godine, tek u utorak, mještani pljevaljskog kraja Gornji Komini, sa predstavnicima Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), dogovorili su “pripreme početnih koraka za rješavanje ogromnog ekološkog problema na deponiji pepela i šljake Maljevac”. Na toj lokaciji, kako mještani tvrde,  decenijama se bezobzirno  deponuju nusproizvodi iz Termoelektrane (TE). Iz EPCG, do sada, objašnjavaju, nijesu ispunili nijedno obećanje o ozelenjavanju tog područja, a ne radi ni sistem za orošavanje deponije, kojim bi se spriječilo da vjetar raznosi pepeo do okolnih imanja i kuća.

Mještani su, kako objašnjava njihov predstavnik Darko Knežević, prošle sedmice i noćili u mjesnoj kapeli u blizini groblja. Tvrdi da je to jasna poruka da “ukoliko se Maljevac ne riješi, jedini put mještana je onaj ka groblju”. Neka manja sela tog kraja su, prema njegovim riječima, zbog deponije, ugašena. Ekološka inspekcija, koja je prije 10-ak dana došla na deponiju na inicijativu mještana, najavila je podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv odgovornih u EPCG. Navodno, na toj lokaciji nijesu poštovane mjere iz Elaborata procjene uticaja na životnu sredinu i sprječavanje raznošenja pepela sa jedne od kaseta na deponiji Maljevac.

TE “Pljevlja” je, konstatovala je inspekcija, bila u obavezi da površinu deponije održava prekrivenu vodom, odnosno održava što veće “vodeno ogledalo” na površini deponije, kao i da ima uspostavljen sistem prskanja suvih djelova (plaža) deponije. Zbog toga je inspekcijskim nadzorom naloženo da, u cilju smanjenja podizanja prašine na kaseti 3 odlagališta-deponije pepela i šljake, obezbijede tehničko-tehnološke uslove, to jest formiranje “vodenog ogledala”.

Ekološki inspektor je uputio mještane da podatke o rezultatima mjerenja zagađenja sa mjerne stanice koja se nalazi u neposrednoj blizini deponije zatraže od Agencije za zaštitu životne sredine ili Centra za ekotoksikološka ispitivanja. Mještani su obaviješteni i da TA Pljevlja “na godišnjem nivou sprovodi četiri imisijska četrnaestodnevna mjerenja kvaliteta vazduha na četiri lokacije u okolini odlagališta, nakon čega ovlašćene institucije izdaju konačni godišnji izvještaj za taj period.”

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo