Povežite se sa nama

Izdvojeno

PREDSJEDNIKOVA INICIJATIVA ZA OBEŠTEĆENJE GOLOOTOČKIH ŽRTVA: A devedesete?

Objavljeno prije

na

Nema se šta  zamjeriti inicijativi Milatovića, gledajući je van aktuelnog trenutka, te društveno političkog konteksta.  Teško je ne primijetiti da ona dolazi dok se nestrpljivo čeka dobijanje IBAR-a na ljeto ove godine.  Jedan  od važnih zadataka koje bi Crna Gora morala ispuniti kako bi dobila IBAR su i ratni zločini devedesetih. Njih vlast ni ne pominje

 

 

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović iniciraće obeštećenje žrtava Golog otoka, saopšteno je iz njegovog kabineta ove sedmice.

Milatović  je pojasnio da podržava dugogodišnje zalaganje civilnog društva i Udruženja žrtava Golog otoka za rešavanje tog pitanja, kao što je već urađeno u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji.

“Samo ona država koja ispuni moralni dug prema onima čija su prava bila grubo kršena i čije su patnje bile godinama ignorisane može koračati putem istinskog napretka”, kazao je. Napominjući da je „Goli otok crna tačka u istoriji Crne Gore i simbol stradanja za više hiljada građana i njihovih porodica“.

Milatovićevu inicijatvu pozdravila je Akcija za ljudska prava (HRA), koja je više puta crnogorskim vladama bezuspješno upućivala istu incijativu.

„Podržavamo i pohvaljujemo  inicijativu predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića“, poručili su iz HRA. Podsjetili su da su u septembru 2019. godine tadašnjem premijeru Dušku Markoviću podnijeli inicijativu za donošenje zakona u Crnoj Gori o rehabilitaciji i obeštećenju žrtava političkog progona – zatvorenika i zatvorenica Golog otoka, Svetog Grgura i drugih zatvora. „Predložili smo da Vlada hitno oformi radnu grupu za izradu ovog zakona i da u radnu grupu uključi predstavnika Udruženja „Goli otok“ i druge predstavnike civilnog sektora. Ni ta, ni naredne vlade nijesu prihvatile da se time bave“, saopštili su iz te organizacije.

Nema se šta zamjeriti inicijativi predsjednika Crne Gore, gledajući njegovu inicijativu izolovano od trenutka u kom se donosi, te društveno političkog konteksta.  Teško je, međutim, ne primijetiti, da ova inicijativa dolazi u trenutku dok se izvršne vlasti, pa i sam Milatović, kunu u ubrzani evropski put Crne Gore, i dok se nestrpljivo čeka dobijanje IBAR-a na ljeto ove godine. IBAR je Izvještaj o zatvaranju privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, a jedan  od važnih zadataka koje bi Crna Gora morala ispuniti kako bi dobila taj izvještaj su i ratni zločini devedesetih. Njih vlast ni ne pominje.   Nema niti jednog ministra u vladi, nijednog poslanika parlamentarne većine, koji je dok čekamo IBAR kazao – moramo se suočiti sa devedesetima.   A kamoli pokrenuo kakav konkretan korak.

Prioriteti i konkretni koraci su ono što možda govori najviše o politikama kako prethodnih, tako i aktuelnih vlasti.

Predsjednik Milatović je do sad položio vijenac i odao počast žrtvama stradalim u zločinu u Pivskim Dolima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Prethodno je u julu 2022. godine usvojena Rezolucije o zločinima u Pivi i Velici od strane Skupštine Crne Gore. Rezoluciju su inicirale Demokrate Alekse Bečića,  samo mjesec nakon što je u Skupštini Crne Gore usvojena Rezolucija o Srebrenici na predlog Bošnjačke stranke. Da se crnogorske vlasti  zaista žele suočiti sa ratnom prošlošću devedesetih, Rezoluciju o Srebrenici bi inicirao neko iz parlamentarne većine. Za strašne masovne zločine četnika 1943. ,  u Podrinju i dolini Lima, nije bilo rezolucije.

Osim odavanja počasti žrtvama zločina u Pivskim Dolima, Milatović je tokom predsjednikovanja otišao još  u Murinu, gdje je prisustvovao obilježavanju godišnjice NATO bombardovanja i položio vijenac na spomenik žrtvama. Nekoliko mjeseci kasnije primio je predstavnke porodica stradalih u bombarovanju Murina 1999. godine, i založio se za izmjene Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti koji omogućava isplatu obeštećenja porodicama. Te izmjene bile su diskriminatorske jer nijesu obuhvatale sve civilne žrtve rata. Nakon protesta HRA i Udruženja Štrpci protiv zaborava,  Predlog je povučen iz procedure. To rešenje je inače bilo identično  amandmanima koje je 8. maja 2023. godine predložio poslanik Demokrata, Momo Koprivica, sada potpredsjednik Vlade.  Predloženo je  da se civilnim žrtvama rata smatraju samo žrtve oružanog sukoba sa NATO u Crnoj Gori, a ne i one iz Crne Gore koje su stradale od oružanih sukoba u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini ili na Kosovu, zbog čega je taj predlog zakona Evropski parlament u svojoj rezoluciji od 18. oktobra 2023. kritikovao kao selektivan.

Upravo su problem selektivnost aktuelnih vlasti i drugačiji odnos kada je u pitanju „moralni dug prema onima čija su prava grubo kršena i čije su patnje godinama ignorisane“, kako kaže predsjednik Milatović, tražeći s pravom obeštećenje za golootočke žrtve.

Milatović nikada nije pošao da oda počast žrtvama nijednog od ratnih zločina devedesetih, za koje su odgovorne crnogorske vlasti iz tog doba. A to je  pravo suočavanje sa našom ratnom prošlošću. Iako je, recimo, svojevremeno primio predstavnice HRA, Anima i Centra za građansko obrazovanje, i Alena Bajrovića, čiji je otac Osman Bajrović stradao 1992. godine. kao žrtva deportacija, i izvinio se u ime Crne Gore za taj zločin, Milatović nije pošao u Herceg Novi da oda počast žrtvama tog zočina.  Prvi ministar koji je prisustvovao obilježavanju neke od godišnjica ovog ratnog zločina bio je Filip Ažić, tadašnji ministar policije iz redova Građanskoig pokreta URA. Naredne godine pojavio se i bivši premijer Dritan Abazović, lider URA, kao i ministar pravde iz njegove Vlade Marko Kovač.  Demokrate, ZBCG, PES, Milatović – ništa.

Organizacije su tokom posjete predsjedniku  od njega tražile i da napravi „istorijski važan korak i akitvno podrži“ njihove uporne inicijative za memorijalizaciju žrtava deportacija. Spomen obilježja i dalje nema.

Prošle godine u julu članovi Inicijative mladih za ljudska prava, Bošnjačkog vijeća, Spacijalnog državnog tužilašta i Opštine Plužine položili su  cvijeće na most Obrada Cicmila u kanjonu Pive, mjestu gdje je 6. jula 1992. godine ubijena bosanska porodica Klapuh. Predstavnika vlasti – nula.

Viši sud u Podgorici je 1996. godine osudio pet pripadnika Vojske RS za taj  ratni zločin , a samo jedan od njih je odslužilo kaznu.  Spomen obilježja koje je tražio civilni sektor nema, no nema čak ni grobova.  “Posmrtni ostaci tri člana porodice su sahranjeni o trošku Opštine Nikšić, još davnih 90-ih, na način da su potpuno neobilježeni, krajnje nedostojanstveno“, ukazala je nedavno Tea Gorjanc Prelević iz Akcije za ljudska prava. Iz vlasti – tišina. .

Pa napad na Dubrovnik, Bukovica, Morinj, Kaluđerski laz…ta mjesta obilaze uglavnom mirovne aktivistkinje.  Njihovi zahtjevi da se ti zločini riješe, obilježe i pamte, ostaju bez odgovora. I prije i posle pada Đukanovićevog DPS-a.

Rezultata nema ni pravosuđe.  Crna Gora iz  godine u godinu od Evropske komisije dobija apsolutno istu ocjenu da je “ostvarila samo ograničen napredak u primjeni strategije procesuiranja ratnih zločina”. Strategija je donešena 2015.

HRA je krajem prošle godine predstavila izvještaj o primjeni te Strategije, u kom je analiziran rad SDT na predmetima ratnih zločina u prethodnih godinu i po dana. U tom periodu  procesuiran je samo jedan predmet, koji je Crnoj Gori ustupila Bosna i Hercegovina, zbog čega je HRA konstatovala da i dalje nema proaktivnog pristupa.

Tužilaštvo je u međuvremenu pokrenulo još jedan predmet, opet na inicijativu kolega iz BIH. U martu ove godine saopšteno je da na osnovu spisa iz BiH, Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore ponovo izviđa “slučaj Bukovica”.

Prema podacima Udruženja protjeranih iz Bukovice, na tom području je od 1992. do 1995. godine ubijeno šest i oteto 11 građana, oko 70 zlostavljano, zapaljeno je osam kuća i džamija, a protjerano ukupno 90 porodica sa 270 članova. Viši sud u Bijelom Polju je i na ponovljenom suđenju 2011. izrekao oslobađajuću presudu optuženima za ratni zločin u pljevaljskoj Bukovici.

Za sada ništa ni od obećanja novoizabranog vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića da će mu prioritet biti  slučajevi ratnih zločina.

Nije aktuelna inicijativa Milatovića problem. Prioriteti su problem. I ćutanja. Nakon  Đukanovićevog odlaska, nema pomaka  u istragama ratnih zločina zato što nema političke volje da se napravi otklon  od Đukanovića iz vremena jedinstvenog DPS-a,  prije njegovog razlaza sa Miloševićem.

 Milena PEROVIĆ 

Komentari

FOKUS

MILO ĐUKANOVIĆ – ZNACI NERVOZE: Sam na slobodi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Svi njegovi ljudi su na optužnicama. Nakon hapšenja Lazovića i Katnića, Đukanović je sam na slobodi i uplašen da to možda neće tako i ostati.  No pravo pitanje je – kome se to obraća dugogodišnji vođa? Koga želi da animira svojim vatrenim govorom i prizivanjem crnogorske krvave tradicije, kojoj je upravo vladavina prava jedini branik

 

 

Dugugodišnji vođa  poručio je ljutito, preko prijateljskih medija,  da je vrijeme da se podvuče crta.  Nakon što su uhapšeni gotovo svi njegovi ključni ljudi, a on ostao sam na slobodi.

“U Crnoj Gori je na sceni politički revanšizam, kao nova stranica tradicije crnogorskih osveta”, ocijenio je Đukanović nakon hapšenja nekadašnjeg visokog funkcionera bezbjednosnog sektora Zorana Lazovića  i bivšeg specijalnog tužioca Milivoja Katnića, poistovjećujući rad Specijalnog državnog tužilaštva sa krvnom osvetom, institutom običajnog prava koji je upravo suzbijan institucionalnom pravdom. No, Đukanović nije slučajno napravio omašku.  Zna trodecenijski vođa šta je krvna osveta, a šta vladavina prava. I ne plaši se on krvne osvete, već upravo suprotno –sistema koji isporučuje pravdu i sprovodi zakon.  Crnogorsko pravosuđe, koje je kontrolisao, još je živo. No,  Specijalno državno tužilaštvo pod Vladimirom Novovićem, uspjelo je nakon decenija nepovjerenja u crnogorsko zarobljeno pravosuđe da promijeni percepciju javnosti.  Pokrenulo je važne procese uz pomoć EUROPOL-a.  Koji ispada, slušajući Đukanovića, ima neke  veze sa  crnogorskom tradicijom  osveta.

“Jako griješi onaj ko u onim lisicama nad kojima likuje, na rukama drugih ljudi, ne prepoznaje svoje lisice sjutra”, kazao je dugogodišnji vođa, dajući na volji svojoj uznemirenoj mašti.

“Živimo u jako zatrovanoj atmosferi. Atmosferi koja govori da će se ćeranija po Crnoj Gori nastaviti. Zašto na to upozoravam? Crnogorsko društvo je društvo osvetnika. Nije to karakteristično samo za albanske zajednice, za koje se uglavnom vezuje krvna osveta. Treba da se prisjetimo da u srcu Crne Gore, u Katunskoj nahiji, krvna osveta među određenim starocrnogorskim porodicama traje duže od 200 godina. E, ko to ne zna taj ne razumije kako je opasno kada vam jedina politika nakon dolaska na vlast postane revanšizam. Revanšizam je samo političko ime za osvetu. To znači da ne postoji svijest o tome da treba podvući crtu ispod crnogorske prakse osvete”, pojasnio  je svoj stav doskorašnji šef države.

No nije tu stao.  On je u intervjuu za Antenu M zlokobno priprijetio i poručio  da “onaj ko radi ovo što sada radi, taj ne shvata da je već otpočeo novu stranicu crnogorskih osveta”.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ŠTA ČEKA SADAŠNJE I BUDUĆE PENZIONERE: Različite priče premijera i ministra finansija

Objavljeno prije

na

Objavio:

Odgovorno osmišljena, detaljno pripremljena i brižljivo provedena reforma sistema penzionog osiguranja nudi priliku. Otaljana na brzinu, bez zajedničkog promišljanja i pripreme, može donijeti katastrofu nepojmljivih razmjera. Za sada smo bliži lošijoj opciji

 

Priča o reformi (zapravo – korjenitoj izmjeni) postojećeg sistema penzionog osiguranja ponovo je top tema. Premijer Milojko Spajić našao je za potrebno da izađe pred kamere, što baš ne voli da radi, kako bi ubijedio javnost da penzije neće pobjeći. “Građani uopšte ne treba da strahuju za svoje penzije”, kazao je pokušavajući da primiri rastuću nervozu koju je, koji dan ranije, proizveo ministar finansija Novica Vuković.

Govoreći o korekciji postojećeg penzionog sistema (sistem međugeneracijske solidarnosti) ministar Vuković je u razgovoru za Glas Amerike najavio rješenje u kome će zaposleni upravljati “sa svojom bruto platom, odnosno sa svojim doprinosima i zaradom”, dok će se država brinuti da to bude urađeno “kroz zakonski okvir”. To ne zvuči kao korekcija nego temeljna izmjena i prelazak na sisteme kapitalizacionih fondova i individualnog penzijskog osiguranja.

I to nameće podugačak niz pitanja na koja se moraju ponuditi istiniti i detaljni odgovori. Koji će sadašnjim penzionerima, zaposlenima i onima koji se tek spremaju (školuju) za budući izlazak na tržište rada, pružiti čvrsta uvjerenja kako iz tog reformskog posla neće izaći finansijski oštećeni ili uskraćeni za neka od postojećih i Ustavom garantovanih prava. Trenutno to nije slučaj.

Najjednostavnije je to vidjeti poređenjem nedavnih izjava premijera i ministra finansija. Govoreći o budućoj reformi sistema penzionog osiguranja, koja kao prvi vidljivi efekat treba da donese obećano povećanje prosječne i minimalne (neto) zarade, ministar Vuković kaže “može se desiti jedino korekcija kada govorimo o doprinosima”. Na potpitanje novinara o kakvim korekcijama je riječ, lakonski odgovara kako je to “…nešto s čim je upoznata javnost”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

KOSOVO, SREBRENICA, SRPSKI SVET –  VUČIĆEVE IGRE BEZ KRAJA: Klišei za čuvanje fotelja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Poredpredsjednika Srbije, i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba je bila sa bojevim gađanjem

 

Ako je vjerovati režimskim medijima u Srbiji i njihovim razglasnim stanicama u regionu, Srbiju i srpski narod čekaju teški i odsutni dani za odbranu prava na postojanje i slobodu. Stanje je skoro pa ratno. Prvo je krajem marta gospodar Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će 5. i 6. maja „u Beogradu i drugim delovima Srbije biti održan veliki Vaskršnji sabor Srbije i Republike Srpske“. To je odlučeno „posle višesatnih razgovora” koje je imao s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, u prisustvu Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija. „Na tom saboru biće donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na svojim ognjištima, njegovom ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma…” istakao je Vučić.

Prošle nedjelje je održana na Pešteru i završnica vojne vježbe Vihor 2024. Pored predsjednika Srbije, ministra odbrane i drugih srbijanskih dužnosnika prisustvovali su i komandant KFOR-a Ozkan Ulutaš, predsjednik Republike Srpske (RS), ali i predsjednik Skupštine (i lider Nove srpske demokratijeAndrija Mandić i lider Demokratkse narodne partije (DNP) Milan Knežević. Mandić i Knežević su najavljeni u svojstvu „lidera srpskog naroda u Crnoj Gori“. Vježba sa bojevim gađanjem održana je „sa ciljem daljeg unapređenja obučenosti i osposobljenosti komandi i jedinica Vojske …tokom pripreme i izvođenja borbene operacije“ kako je navelo Ministarstvo odbrane Miloša Vučevića, uskoro novog premijera. Na vježbi su učestvovali kopnena i vazduhoplovna komponenta vojske i specijalne snage. Dodik je rekao da je srbijanska vojska „pokazala da je sposobna i spremna da očuva Srbiju, njenu teritoriju i slobodu“ dok je Milan Knežević uočio još jednu opasnost po srpstvo. Na twitteru je kasnije napisao da „stavovi (predsjednika) Jakova Milatovića Mila Đukanovića o Srbiji, Srebrenici, Kosovu, Rusiji“ su isti i da zapravo Milatović ima „još rigidniji stav i isključiviji od njegovog prethodnilka“.

Skoro se navršilo 11 godina od Briselskog sporazuma koji su potpisale vlasti u Beogradu i Prištini uz posredovanje EU. Predsjednik Srbije ih je nazvao „11 godina brutalnih laži“ i da je to bilo „vreme svakodnevnih besmislica, izmišljanja i pravdanja, neispunjavanja onoga što su potpisali i Beograd i Priština, ali i EU“. Po srbijanskoj vlasti, Srbija je ispunila sve što je do nje bilo. Nakon priča o Kosovu i davanja pogrdnih etiketa antimafijaškoj vladi Albina Kurtija koja se drznula da udari na laboratorije za drogu i kripto valute narko bosova u službi Beograda priča je opet prebačena na drugu vječitu temu – Srebrenica.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 26. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo