Povežite se sa nama

Izdvojeno

PREDSJEDNIKOVA INICIJATIVA ZA OBEŠTEĆENJE GOLOOTOČKIH ŽRTVA: A devedesete?

Objavljeno prije

na

Nema se šta  zamjeriti inicijativi Milatovića, gledajući je van aktuelnog trenutka, te društveno političkog konteksta.  Teško je ne primijetiti da ona dolazi dok se nestrpljivo čeka dobijanje IBAR-a na ljeto ove godine.  Jedan  od važnih zadataka koje bi Crna Gora morala ispuniti kako bi dobila IBAR su i ratni zločini devedesetih. Njih vlast ni ne pominje

 

 

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović iniciraće obeštećenje žrtava Golog otoka, saopšteno je iz njegovog kabineta ove sedmice.

Milatović  je pojasnio da podržava dugogodišnje zalaganje civilnog društva i Udruženja žrtava Golog otoka za rešavanje tog pitanja, kao što je već urađeno u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji.

“Samo ona država koja ispuni moralni dug prema onima čija su prava bila grubo kršena i čije su patnje bile godinama ignorisane može koračati putem istinskog napretka”, kazao je. Napominjući da je „Goli otok crna tačka u istoriji Crne Gore i simbol stradanja za više hiljada građana i njihovih porodica“.

Milatovićevu inicijatvu pozdravila je Akcija za ljudska prava (HRA), koja je više puta crnogorskim vladama bezuspješno upućivala istu incijativu.

„Podržavamo i pohvaljujemo  inicijativu predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića“, poručili su iz HRA. Podsjetili su da su u septembru 2019. godine tadašnjem premijeru Dušku Markoviću podnijeli inicijativu za donošenje zakona u Crnoj Gori o rehabilitaciji i obeštećenju žrtava političkog progona – zatvorenika i zatvorenica Golog otoka, Svetog Grgura i drugih zatvora. „Predložili smo da Vlada hitno oformi radnu grupu za izradu ovog zakona i da u radnu grupu uključi predstavnika Udruženja „Goli otok“ i druge predstavnike civilnog sektora. Ni ta, ni naredne vlade nijesu prihvatile da se time bave“, saopštili su iz te organizacije.

Nema se šta zamjeriti inicijativi predsjednika Crne Gore, gledajući njegovu inicijativu izolovano od trenutka u kom se donosi, te društveno političkog konteksta.  Teško je, međutim, ne primijetiti, da ova inicijativa dolazi u trenutku dok se izvršne vlasti, pa i sam Milatović, kunu u ubrzani evropski put Crne Gore, i dok se nestrpljivo čeka dobijanje IBAR-a na ljeto ove godine. IBAR je Izvještaj o zatvaranju privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, a jedan  od važnih zadataka koje bi Crna Gora morala ispuniti kako bi dobila taj izvještaj su i ratni zločini devedesetih. Njih vlast ni ne pominje.   Nema niti jednog ministra u vladi, nijednog poslanika parlamentarne većine, koji je dok čekamo IBAR kazao – moramo se suočiti sa devedesetima.   A kamoli pokrenuo kakav konkretan korak.

Prioriteti i konkretni koraci su ono što možda govori najviše o politikama kako prethodnih, tako i aktuelnih vlasti.

Predsjednik Milatović je do sad položio vijenac i odao počast žrtvama stradalim u zločinu u Pivskim Dolima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Prethodno je u julu 2022. godine usvojena Rezolucije o zločinima u Pivi i Velici od strane Skupštine Crne Gore. Rezoluciju su inicirale Demokrate Alekse Bečića,  samo mjesec nakon što je u Skupštini Crne Gore usvojena Rezolucija o Srebrenici na predlog Bošnjačke stranke. Da se crnogorske vlasti  zaista žele suočiti sa ratnom prošlošću devedesetih, Rezoluciju o Srebrenici bi inicirao neko iz parlamentarne većine. Za strašne masovne zločine četnika 1943. ,  u Podrinju i dolini Lima, nije bilo rezolucije.

Osim odavanja počasti žrtvama zločina u Pivskim Dolima, Milatović je tokom predsjednikovanja otišao još  u Murinu, gdje je prisustvovao obilježavanju godišnjice NATO bombardovanja i položio vijenac na spomenik žrtvama. Nekoliko mjeseci kasnije primio je predstavnke porodica stradalih u bombarovanju Murina 1999. godine, i založio se za izmjene Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti koji omogućava isplatu obeštećenja porodicama. Te izmjene bile su diskriminatorske jer nijesu obuhvatale sve civilne žrtve rata. Nakon protesta HRA i Udruženja Štrpci protiv zaborava,  Predlog je povučen iz procedure. To rešenje je inače bilo identično  amandmanima koje je 8. maja 2023. godine predložio poslanik Demokrata, Momo Koprivica, sada potpredsjednik Vlade.  Predloženo je  da se civilnim žrtvama rata smatraju samo žrtve oružanog sukoba sa NATO u Crnoj Gori, a ne i one iz Crne Gore koje su stradale od oružanih sukoba u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini ili na Kosovu, zbog čega je taj predlog zakona Evropski parlament u svojoj rezoluciji od 18. oktobra 2023. kritikovao kao selektivan.

Upravo su problem selektivnost aktuelnih vlasti i drugačiji odnos kada je u pitanju „moralni dug prema onima čija su prava grubo kršena i čije su patnje godinama ignorisane“, kako kaže predsjednik Milatović, tražeći s pravom obeštećenje za golootočke žrtve.

Milatović nikada nije pošao da oda počast žrtvama nijednog od ratnih zločina devedesetih, za koje su odgovorne crnogorske vlasti iz tog doba. A to je  pravo suočavanje sa našom ratnom prošlošću. Iako je, recimo, svojevremeno primio predstavnice HRA, Anima i Centra za građansko obrazovanje, i Alena Bajrovića, čiji je otac Osman Bajrović stradao 1992. godine. kao žrtva deportacija, i izvinio se u ime Crne Gore za taj zločin, Milatović nije pošao u Herceg Novi da oda počast žrtvama tog zočina.  Prvi ministar koji je prisustvovao obilježavanju neke od godišnjica ovog ratnog zločina bio je Filip Ažić, tadašnji ministar policije iz redova Građanskoig pokreta URA. Naredne godine pojavio se i bivši premijer Dritan Abazović, lider URA, kao i ministar pravde iz njegove Vlade Marko Kovač.  Demokrate, ZBCG, PES, Milatović – ništa.

Organizacije su tokom posjete predsjedniku  od njega tražile i da napravi „istorijski važan korak i akitvno podrži“ njihove uporne inicijative za memorijalizaciju žrtava deportacija. Spomen obilježja i dalje nema.

Prošle godine u julu članovi Inicijative mladih za ljudska prava, Bošnjačkog vijeća, Spacijalnog državnog tužilašta i Opštine Plužine položili su  cvijeće na most Obrada Cicmila u kanjonu Pive, mjestu gdje je 6. jula 1992. godine ubijena bosanska porodica Klapuh. Predstavnika vlasti – nula.

Viši sud u Podgorici je 1996. godine osudio pet pripadnika Vojske RS za taj  ratni zločin , a samo jedan od njih je odslužilo kaznu.  Spomen obilježja koje je tražio civilni sektor nema, no nema čak ni grobova.  “Posmrtni ostaci tri člana porodice su sahranjeni o trošku Opštine Nikšić, još davnih 90-ih, na način da su potpuno neobilježeni, krajnje nedostojanstveno“, ukazala je nedavno Tea Gorjanc Prelević iz Akcije za ljudska prava. Iz vlasti – tišina. .

Pa napad na Dubrovnik, Bukovica, Morinj, Kaluđerski laz…ta mjesta obilaze uglavnom mirovne aktivistkinje.  Njihovi zahtjevi da se ti zločini riješe, obilježe i pamte, ostaju bez odgovora. I prije i posle pada Đukanovićevog DPS-a.

Rezultata nema ni pravosuđe.  Crna Gora iz  godine u godinu od Evropske komisije dobija apsolutno istu ocjenu da je “ostvarila samo ograničen napredak u primjeni strategije procesuiranja ratnih zločina”. Strategija je donešena 2015.

HRA je krajem prošle godine predstavila izvještaj o primjeni te Strategije, u kom je analiziran rad SDT na predmetima ratnih zločina u prethodnih godinu i po dana. U tom periodu  procesuiran je samo jedan predmet, koji je Crnoj Gori ustupila Bosna i Hercegovina, zbog čega je HRA konstatovala da i dalje nema proaktivnog pristupa.

Tužilaštvo je u međuvremenu pokrenulo još jedan predmet, opet na inicijativu kolega iz BIH. U martu ove godine saopšteno je da na osnovu spisa iz BiH, Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore ponovo izviđa “slučaj Bukovica”.

Prema podacima Udruženja protjeranih iz Bukovice, na tom području je od 1992. do 1995. godine ubijeno šest i oteto 11 građana, oko 70 zlostavljano, zapaljeno je osam kuća i džamija, a protjerano ukupno 90 porodica sa 270 članova. Viši sud u Bijelom Polju je i na ponovljenom suđenju 2011. izrekao oslobađajuću presudu optuženima za ratni zločin u pljevaljskoj Bukovici.

Za sada ništa ni od obećanja novoizabranog vrhovnog državnog tužioca Milorada Markovića da će mu prioritet biti  slučajevi ratnih zločina.

Nije aktuelna inicijativa Milatovića problem. Prioriteti su problem. I ćutanja. Nakon  Đukanovićevog odlaska, nema pomaka  u istragama ratnih zločina zato što nema političke volje da se napravi otklon  od Đukanovića iz vremena jedinstvenog DPS-a,  prije njegovog razlaza sa Miloševićem.

 Milena PEROVIĆ 

Komentari

FOKUS

DUŠKO KNEŽEVIĆ MEĐU NAMA: Biznisi posrnulog tajkuna

Objavljeno prije

na

Objavio:

Kad govori o odbrani svoje imovine Knežević ne pominje ulogu koju su u njenom sticanju imali nekadašnji DPS prvaci Milo Đukanović, Svetozar Marović, Branimir Gvozdenović… I zajedničkim kombinacijama. O tome svjedoče uništene Atlas banka, Jadranski sajam, bolnica u Meljinama

 

„Vrši se pljačka moje imovine u Crnoj Gori i htio sam da dođem da to zaustavim, ali i da dokažem svoju nevinost, jer svi ljudi koji su me optuživali sada su već u zatvoru”, poručio je uoči ekstradicije iz Londona  Duško Knežević, donedavno odbjegli a sada pritvoreni, kontroverzni biznismen. Jedan od šampiona tajkunske akumulacije i privatizacije u Crnoj Gori.

Šta će sve i kako braniti Knežević tek treba da vidimo. Zato se možemo prisjetiti makar dijela svega onoga što mu je prošlo kroz ruke preko više desetina kompanija koje je registrovao u Crnoj Gori, Srbiji, na Kipru… Uglavnom pod okriljem Atlas grupe.

Najveću pozornost javnosti Kneževićevi poslovni poduhvati privukli su tokom stečaja u njegovoj Atlas banci, nakon što je po nalogu CBCG likvidirana njena mlađa sestra Investiciona banka Montenegro (IBM). Pošto su banke ostale bez novca svojih deponenata, iz Fonda za zaštitu državnih depozita isplaćen je 101 milion vlasnicima uloga do 50.000 eura. Privatni vlasnici računa na kojima je bilo više od 50.000, te državna i lokalna preduzeća morali su da približno još toliko novca pokušaju naplatiti iz stečajne mase. Vlada i državna preduzeća imali su u Kneževićevim bankama 10, 5 miliona, a opštine još pet.

Na teret države palo je i više od osam miliona koje je Atlas banka dugovala Ivesticiono razvojnom fondu, ali i garancije za kredit koje je ta banka uzela od Evropske investicione banke. Tek tada je objelodanjeno da su Kneževićeve firme u njegovim bankama držale manje od 1,5 miliona eura, odnosno, tek nešto više od 0,5 odsto ukupnih depozita. Zapravo, njima je banka služila za uzimanje (tuđeg) novca, u sumnjivim kreditnim aranžmanima. Naknadne dubinske analize pokazale su da je približno trećina visokorizičnih kredita data firmama u Kneževićevom vlasništvu. Ili njemu.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SRPSKI REVIZIONIZAM O SREBRENICI KAO POKRIĆE KORUMPIRANIM POLITIČARIMA: Ponovno guranje Crne Gore u kandže mitomanija i zavjera

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić  je juče( četvrtak)  rekao da će Vlada glasati za rezoluciju UN o genocidu u Srebrenici . No, otvaranje ovih bolnih tema očito stvara  nelagodu Spajiću koji se koalicionim sporazumom obavezao na rekonstrukciju Vlade i uvođenje vučićevskih DNP-a i NSD.  Srbijanski režimski mediji neprestano vrte revizionističke priče o ratu u i oko Srebrenice  po kojima na kraju  ispada da je genocid zapravo izvršen nad Srbima. Istina je, naravno, drugačija

 

 

Ko prati vučićevsku štampu i njegove marionete u Srbiji, BiH i Crnoj Gori lako stiče utisak da je UN-ova rezolucija o genocidu u Srebrenici jula 1995. pitanje života i smrti za sav srpski narod, Srbiju i Republiku Srpsku (RS). Predsjednik Aleksandar Vučić govori kako će Srbi  biti proglašeni za genocidni narod, rezolucija će dovesti do ukidanje Republike Srpske, dok će Srbiji biti nametnuto plaćanje ratne odštete. I Vaskršnji sabor Srbije i Srpske je pomjeren jer se čeka glasanje u UN-u. U samom tekstu rezolucije se ni Srbi kao narod, niti vojska, niti bilo koja osoba spominje, a još manje etiketira kao „genocidan“. Uprkos tome, crnogorski podržavaoci Prve familije Srbije su se uključili u beogradsku propagandu. Jovan Vučurović, poslanik Nove srpske demokratije (NSD) i predsjednik parlamentarnog Odbora za ljudska prava i slobode je pozvao Vladu da ne podrži rezoluciju jer je „usmjerena protiv srpskog naroda“. Milan Knežević, lider Demokratske narodne partije (DNP) je rekao da Njemačka (kosponzor rezolucije) je „država koja je svijetu podarila Hitlera, Himlera, Gebelsa, Aušvic proglašava nas Srbe genocidnim a najstradalniji smo narod Balkana“. Pri tome zgodno zaboravlja da sadašnja Njemačka priznaje holokaust čije negiranje, nacistički simboli i pozdravi su zabranjeni zakonom. SNP-ov Dragoslav Šćekić, jedan od potpredsjednika Vlade Milojka Spajića kaže da će glasati protiv ako rezolucija dođe na Vladu jer „nećemo dozvoliti da bilo koji narod u ovom momentu nazivamo genocidnim“.

Demokratska partija socijalista (DPS) je tražila da Vlada bude kosponzor rezolucije zgodno zaboravljajući svoju i bivšeg lidera Mila Đukanovića ratnu prošlost. Bivši ministar u vladi RS-a Momčilo Mandić je još 2012. pohvalio ulogu Đukanovića za „pomoć koju su on i njegova vlada 1994. upućivali VRS-u i srpskom narodu“ u vremenu kad je Milošević uveo sankcije RS-u. „Gorivo za naše tenkove koji su se borili od Foče preko Srebrenice do Bihaća i dalje slao je upravo Đukanović i ko zna šta bi bilo sa RS da te pomoći nije bilo“ rekao je Mandić. Na Youtube-u postoji snimak u kome se Đukanović hvali da Momir Bulatović „ne treba da štiti srpstvo“ od njega, jer vlada koju on vodi je „morala godinama kriomice od Slobodana Miloševića i Bulatovića da pomaže srpski narod u Hercegovini i Republici Srpskoj, kad su joj oni odlučno i bezdušno spustili rampu“.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ESKOBAR I MI: Specijalan

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mandat Gabrijela Eskobara bez sumnje je, kada je u pitanju Crna Gora, bio – specijalan. Po dolasku na tu poziciju, mnogi su ga analitičari najavljivali kao neuobičajenog, direktnijeg diplomatu koji „nameće rješenja“. Povremeno je bio toliko direktan, da se činilo da je predsjednik crnogorskog parlamenta, ili šef ovašnje vlade, a ne diplomata strane države

 

Crna Gora će biti naredna članica EU, poručio je optimistično Gabriel Eskobar, specijalni izaslanik  SAD za Zapadni Balkan, pred sam kraj svoga mandata.  Da odlazi sa te pozicije potvrdio je i sam,   istovremeno demantujući pisanje portala Frontliner, koji je prije nekoliko dana ustvrdio da je Eskobar u stvari razriješen.

Frontliner tvrdi da je  Eskobar razriješen dužnosti izaslanika SAD za Zapadni Balkan nakon njihovog istraživanja u kom su  „otkriveni potencijalni sukobi interesa i doveden u sumnju Eskobarov diplomatski integritet“.

Medij navodi da je  kontroverza oko Eskobara počela njihovim istraživanjem, objavljenim 22. marta, u kom su „iznijete tvrdnje o finansijskim vezama između Eskobarove porodice i srpskih državnih organa“. To se,  kako se u tekstu ocjenjuje, „dovodi u sumnju neutralnost američkog izaslanika u osjetljivom dijalogu Kosova i Srbije.“

Eskobar je oštro demantovao te navode: “Želim direktno da kažem da je sve u tom izvještaju laž koja se može provjeriti. Prije svega, nisam otpušten i svi u Stejt dipartmentu su to potvrdili. Drugo, moja supruga ne prima novac ni od jedne strane vlade. Moja supruga u svakoj ambasadi u kojoj smo služili, u Boliviji, Portugalu, Italiji, pa čak i Srbiji, bila je ponosna zagovornica međuljudskih kontakata. Ali ona to radi bez ikakvog plaćanja, bez ikakvog ugovora. Ona će to nastaviti da radi. Treće, nemam veze sa navodnim advokatom u advokatskoj firmi u Teksasu. A ta advokatska kancelarija ima veb-sajt i odgovorni novinar može doći do njih i potvrditi da nema veza. I četvrto, tvrdnja da su informacije potekle iz kongresnih izvora je lažna jer Kongres nije obaviješten o bilo kakvim kadrovskim promjenama”, prokomentarisao je Eskobar pisanje Frontlinera.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo