Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Prevaranti naprijed, pravda stoj

Objavljeno prije

na

Svjedoci smo kako su crnogorske vlasti započele proces zataškavanja afere Telekom na domaćem terenu.

Prvo se potpredsjednik Vlade Vujica Lazović usprotivio ideji da se u Parlamentu povede istraga o prodaji Telekoma i 7,5 miliona eura datih za korupciju u tom poslu. Dok nas je Lazović pokušavao ubijediti da bi se svaka aktivnost usmjerena ka otkrivanju aktera ovog nečasnog posla mogla protumačiti kao pritisak na Tužilaštvo, premijer Igor Lukšić je komandovao Ranki Čarapić i njenim službenicima u Državnom tužilaštvu: ,,Pitanje je koliko naše tužilaštvo može da se bavi time, jer je to posao mađarskog tužilaštva”. Potom je faktički zahtjev da se istraga obustavi premijer pokušao prikriti jednim obećanjem: ,,Najveći vladin interes je da zna da li je bilo korupcije u privatizaciji Telekoma”. I jednom, nepotkrijepljenom tvrdnjom: ,,Objavili smo sve relevantne dokumente koja svjedoče da je privatizacija bila transparentna i konkurentna jer je postojalo više ponuda”. Postojanje korupcije u ovom poslu priznali su Mađari i Njemci a dokazali Amerikanci. Nije pitanje da li je korupcije bilo, već ko je uzeo novac i šta su kupci Telekoma dobili za uzvrat. Na naš račun, naravno.

Slično je i sa tvrdnjom o ,,transparentnoj privatizaciji”. Zapravo, to i nije privatizacija. Vlada Crne Gore je jedno od dvije ili tri najznačajnije infrastrukturne kompanije u državi predala na upravljanje Vladi Njemačke. Po istom principu ,,privatizovane” su i naftna (Jugopetrol) i kompanija za proizvodnju i distribuciju električne energije (EPCG). Helenik Petroleum i A2A bile su, u vrijeme kupovine, u značajnom vlasništvu države ili lokalnih samouprava Grčke, odnosno, Italije. Ali, daleko od toga da je to jedini propust u poslu prodaje Telekoma.

Premijer tako zaboravlja koliko je bio kompromitantan način na koji je Matav došao u posjed približno 22 odsto akcija Telekoma od ovdašnjih investicionih fondova. Njih je Vlada u kojoj je Lukšić bio ministar finansija i bukvalno natjerala da svoje akcije prodaju po cijeni skoro dvostruko nižoj u odnosu na državni paket. Za uzvrat, Vlada se potrudila da njoj odani biznismeni iz uprava privatizacionih fondova državni novac za takozvanu kontribuciju (30 euro centi za svaku akciju prodatu Mađarima/Njemcima) dobiju mjesec dana prije ,,običnih” vlasnika. To je, u vrijeme izuzetno niskih cijena na ovdašnjim berzama, bila bogata prednost.

Koliko je tadašnji ministar finansija učestvovao u tim poslovima?

Približno kao što je – takođe kao ministar finansija – bio akter afere u kojoj se jedan milion iz državnog budžeta pretvorio u 11 miliona koje je Prva banka braće Aca i Mila Đukanovića navodno vratila u državnu kasu? I tada je Lukšić nadležnima sugerisao da se ne bave ovim poslom. „Način na koji je Prva banka obezbijedila likvidnost nije za preispitivanje”.

Slično Lukšić reaguje i 2008. kada je bilo potrebno spriječiti Mića Orlandića, direktora Uprave za nekretnine, u pokušaju da uvede red u prodaju crnogorskih nekretnina stranim kompanijama. Tadašnji ministar je besjedio: ,,Bilo bi apsurdno da kao strance tretiramo Podgoričku, Montenegro i Crnogorsku komercijalnu banku, Kombinat aluminijuma, Pivaru, Telekom ili Jugopetrol”. Lukšić je, naravno, bio svjestan da se Orlandićeva odluka nije odnosila na kompanije koje zaista posluju u Crnoj Gori, ali je takođe znao da je poslovanje sa nepostojećim, ili u najboljem slučaju of-šor firmama, postalo okosnica Đukanovićeve vizije razvoja Crne Gore. Iako je još tada znao da je ideja pogrešna, Lukšić nije imao dileme oko izbora strane. Nije on uzalud odslužio vojsku u uniformi Đukanovićevog ministra finansija.

O kontinuitetu zataškavanja svjedoči čitav niz afera bez epiloga. Zbog toga bi se jednog dana na optuženičkoj klupi mogli naći i oni koju su nečinjenjem postali saučesnici prevare i pljačke.

Pivara Trebjesa prodata je belgijskom Interbruu u jeku priprema za predsjedničke izbore na kojima su snage odmjerili Milo Đukanović i Momir Bulatović. Uz fabriku, Belgijancima je za 25 miliona maraka prodat i brend Nikšićko pivo, jedan od samo pet svjetski priznatih tipova piva. Posao je zaključen nakon što su državni pregovarači (inače sljedbenici i jedne i druge strane već podijeljenog DPS-a) obmanuli Skupštinu akcionara prezentujući joj falsifikovane izvode iz kupoprodajnog ugovora. Prevara je brzo otkrivena ali crnogorsko pravosuđe nikada nije pokazalo interesovanje za preispitivanje tog posla. Vlast je tvrdila da će dobijeni novac biti uložen i u modernizaciju pruge Nikšić – Podgorica. Još jedna laž.

Slijedila je prodaja Jugopetrola. Takođe u predizbornoj kampanji, posao je izgurala Vlada u ostavci pod komandom Filipa Vujanovića. Tada je uspostavljen obrazac po kome se SDP navodno buni pri gotovo svakom velikom privatizacionom poslu (KAP, Telekom, Termoelektrana…) prepuštajući kolegama iz DPS-a da sami odrade posao. Rezultat: jedina važna stavka kupoprodajnog ugovora sa Helenik petroleumom ispoštovana do kraja jeste ona o petnaestodnevnom određivanju cijene goriva. Crnogorski građani benzin plaćaju skuplje od stanovnika svih zemalja u okruženju, ali i članica EU: Rumunije, Bugarske, Poljske, pa i Luksemburga. Vlast nas upozorava – zahvaljujući njihovom dobročinstvu (smanjili su državne namete) eurodizel je u Crnoj Gori jeftiniji nego u većini pomenutih zemalja. Aferim.

Ugovorene obaveze o dokapitalizaciji Jugopetrola i istraživanju nafte u crnogorskom podmorju više se ne pominju. Iz makar dva razloga. Ugovor koji je sastavio pravni savjetnik Mark Harison (za taj posao dobio je 2,8 miliona eura) pun je nedorečenosti i praznina. Na drugoj strani, pravni zastupnik Jugopetrola i njegovih vlasnika je Ana Kolarević. A u ovom sistemu, ona je jača i od države.

Potom su, pred početak referendumske kampanje, prodati Telekom i Kombinat aluminijuma. Pošto je tender za prodaju KAP-a faktički propao, Milo Đukanović i Oleg Deripaska su u četiri oka napravili dil koji su njihovi izvršitelji pretočili u kupoprodajni ugovor. Kakvi pregovarači – takav i posao. Prvo su novi vlasnici KAP-a tužili prodavce za 350 miliona eura… Potom je Vlada pripremila protivtužbu u visini 200 miliona eura. Konačno, jedni i drugi su se složili da je najbolje kompletan ceh prebaciti na račun građana Crne Gore. Za sada znamo da će nas taj posao, ako budemo imali sreće, koštati 130 miliona.U suprotnom, država će bankrotirati pod teretom KAP-ovih dugova koji su se primakli iznosu od 500 miliona eura.

Ovih dana je nanovo aktuelna i priča o EPCG, odnosno cijeni i količini struje koja nam stoji na raspolaganju. Da li se još neko sjeća kako je Vujica Lazović, u ime Vlade, objašnjavao da je bolje uzeti 8 eura za akciju EPCG od Italijana nego 11 eura od Grka. Tih 90 miliona eura, tvrdio je Lazović, malo su u odnosu na sve investicije i inovacije koje će u crnogorski energetski sistem donijeti akteri sporazuma Milo Đukanović- Silvio Berluskoni. Od tih obećanja profitirala je samo Prva banka. I Italijani kojima ovdašnji partneri iz dana u dan ukidaju obaveze i obećavaju nove povlastice.

U Tužilaštvu mjesecima, bez odgovora, stoji krivična prijava koju je Pokret za promjene podnio protiv glavnih protagonista sumnjivog posla. I premijer Igor Lukšić umjesto krivaca traži izgovore. Za sebe i druge.

Zoran RADULOVIĆ

Komentari

DRUŠTVO

HAOTIČAN POČETAK ZIMSKE SEZONE: Kad se turizam dešava

Objavljeno prije

na

Objavio:

Početak zimske sezone sa brojnim problemima i stupanje na snagu dvostrukog povećanja PDV-a na smještaj siguran su znak da će crnogorski turizam sa olovnim nogama trčati narednu 2025. godinu. Vapaje turističkih radnika nema ko da čuje. Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

 

 

rošlogodišnja zimska sezona je u Crnoj Gori propala jer nije bilo snijega. Ove godine pao je već krajem novembra i iznenadio sve na sjeveru.  U Ski centru Kolašin 1600 mjesec dana nema struje, a tu  je i hronični problem sa vodosnabdijevanjem i nedostatak adekvatnih puteva i parkinga, da se ne govori o visokim cijenama. Pritom, za samo nekoliko sedmica kreću novogodišnji praznici i đački raspusti.

„Vremenski uslovi omogućili su skijanje već prije 15 dana, ali zbog nepostojanja sistema za osnježavanje staze su neiskorištene. To je apsurd u 21. vijeku“, kaže Dragana Bećirović iz Privredne komore Crne Gore.

U državi gdje se turizam u kontinuitetu dešava, logično je da prihodi padaju. I to ove godine zvanično – po pokazateljima Centralne banke Crne Gore za 50 miliona eura su manji nego 2023. godine ili za četiri odsto. Pad posjeta još veći – više od pet odsto. To je prvi put od obnove nezavisnosti, isključujući 2020. odnosno godinu korone, da je u turizmu žetva opala.

Finansijski rezultati bi bili još gori da ove godine nijesu značajno povećane cijene usluga, praktično u rangu sa svim evropskim mediteranskim zemljama. Baš kao i one u vanpansionu i u supermarketima. Crna Gora više nije jeftina destinacija, svakako ne za goste iz našeg regiona koji su najbrojniji. U situaciji kada se pogoršava ekonomsko stanje i u zapadnoevropskim zemljama, to onda vrijedi i za te goste. Istraživanja pokazuju da oko 80 posto Evropljana mijenjaju navike putovanja zbog klime, sigurnosti i cijena.

Turističke radnike i sve one koji žive od turizma posebno brine to što je  gotovo izvjesno da će se, ukoliko se nešto brzo ne uradi, ovaj trend nastaviti i u 2025.

Mustafa CANKA
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

RATNI ZLOČINI: Crna Gora još bez optužnica protiv ,,vikend ratnika”

Objavljeno prije

na

Objavio:

Specijalno državno tužilaštvo je  do sada podiglo samo tri optužnice zbog učeća dobrovoljaca iz Crne Gore u ratnim zločinima u BiH i na Kosovu

 

 

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) nije učinilo dovoljno u istragama o učešću tzv. vikend ratnika iz Crne Gore u ratnim zločinima i pljačkama počinjenim u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i na Kosovu tokom ratova devedesetih, tvrde sagovornici BIRN-a.

Izraz ,,vikend ratnici” se često koristi da opiše dobrovoljce koji su iz Crne Gore i Srbije putovali u BiH i učestvovali u ratnim zločinima tokom devedesetih.

Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava (HRA), Bojana Malović, tvrdi da SDT još nije samoinicijativno istraživalo djelovanje tzv. vikend ratnika, iako indicije o učešću crnogorskih državljana u silovanjima u istočnoj Bosni postoje od 1996. kada je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Hagu podignuta prva optužnica zbog seksualnog zlostavljanja.

,,Specijalno državno tužilaštvo od novembra 2020. izviđa dokazni materijal koji se može odnositi na ‘vikend ratnike’, budući da obuhvata više od 15 crnogorskih državljana osumnjičenih za teške zločine − uključujući ubistvo, mučenje, seksualno ropstvo i silovanje na području Foče. Međutim, kako je taj postupak u fazi izviđaja njihovi identiteti nisu poznati javnosti”, kazala je Malović BIRN-u.

Crna Gora je, kao dio Jugoslavije, direktno učestvovala u ratovima devedesetih u Hrvatskoj i BiH, a cnogorski građani su, kao pripadnici Vojske Jugoslavije, učestvovali u ratu na Kosovu. U Crnoj Gori nije bilo ratnih dejstava, ali su na njenoj teritoriji zabilježeni ratni zločini.

U sudskim procesima u BiH, na Kosovu i Hrvatskoj pominju se crnogorski državljani koji su u tim državama kao dobrovoljci učestvovali u ratnim zločinima i pljačkama. U Crnoj Gori su do sada podignute tri optužnice protiv crnogorskih državljana zbog ratnih zločina u susjednim državama, od kojih se jedna završila osuđujućom presudom.

Apelacioni sud je u decembru 2019. potvrdio presudu kojom je bivši pripadnik Vojske Jugoslavije iz Nikšića, Vlado Zmajević, osuđen na 14 godina zatvora zbog ubistva 4 albanska civila u selu Žegra kod Gnjilana tokom rata na Kosovu 1999.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

BUDVA POSLIJE IZBORA: Poslovi ne smiju da stanu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve. Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini

 

 

Deset dana nakon lokalnih izbora u Budvi i proglašenja konačnih rezultata, nema naznaka da se uskoro može očekivati dogovor političkih grupacija koje su učestvovale na njima. Postupci dvije vodeće stranke, koalicija Demokratskog fronta koju predvodi kandidat za predsjednika Opštine, Mladen Mikielj i grupa građana Budva naš grad, Nikole Jovanovića, takođe pretendenta za fotelju gradonačelnika, istovjetni su onima koje su vodili nakon majskih izbora, na kojima je rezultat u broju mandata bio neriješen. Njihove liste osvojile su oba puta po devet odborničkih mjesta u Skupštini grada, nedovoljno da same formiraju izvršnu vlast.

Pregovore pokreće Jovanović, uz uslov da njemu pripada predsjednička fotelja. On  poziva  na dogovore pojedine partije iz DF  SNP i Demokratsku narodnu partiju.. Prošlog puta  iz DF-a mu je stavljeno do znanja da to neće proći. Sasvim izvjesno neće ni sada.

Upućeni tvrde da Jovanović ima podršku aktuelnog predsjednika Opštine Mila Božovića iz pritvorske jedinice u Spužu. To je i podrška moćnog građevinskog lobija, zainteresovanog da unosni poslovi ne presahnu.

Za eventualno  pravljenje postizborne koalicije sa DPS-om, Jovanović bi morao ubijediti odbornike sa svoje liste, Budva naš grad, nekadašnje sledbenike jedinstvenog DF-a. Tokom junskih pregovora to mu nije pošlo za rukom, nekoliko njih odbilo je takvu saradnju. Sada je dovoljno  da tri odbornika to učine,  da otpadne mogućnost  povratka DPS-a u izvršnu vlast u Budvi, poslije osam godina.

Upućeni navode da je uslov DPS-a koji donosi sedam mandata, da dobije opštinska preduzeća na upravljanje. Treći partner, Evropski savez, sa dva mandata, čiji je lider Petar Odžić traži funkciju predsjednika lokalnog parlamenta. Fotelja predsjednika Opštine Budva bila bi Jovanovićeva.

Iz te vruće stolice tri gradonačelnika turističke metropole završila su u Spužu. Prva dvojica, Rajko Kuljača i Lazar Rađenović kao pripadnici OKG Budva, pravosnažno su osuđeni. Milo Božović, uhapšen u aprilu 2023. godine i dalje je predsjednik Opštine i čeka ishod sprovedenog istražnog postupka u pritvoru.

Uprkos svemu, u gradu bez parlamenta i funkcionalne vlasti, unosni poslovi nimalo ne trpe. Ugovore o javnim nabavkama za izvođenje raznih građevinskih radova, po odobrenju Višeg suda u Podgorici, potpisivao je u Spužu, predsjednik Milo Božović, sve do imenovanja potpredsjednice Opštine Jasne Dokić.

Pregled podataka Službe javnih nabavki, pokazuje kako su pojedine građevinske firme postale stalni pretplatnici na opštinski budžet. Obećane ekskluzivne  kapitalne investicije u gradu svele su se na izgradnju lokalnih puteva i ostale saobraćajne infrasturkture. Na razne atmosferske kanale, podmorske ispuste, sanaciju ili modernizaciju postojećih trotoara i saobraćajnica. Samo u 2024. godini na pomenute radove utrošeno je oko šest miliona eura. Većinu ugovora parafirala je potrpedsjednica Dokić.

Privilegovane firme, odabrane na tenderima na kojima se po pravilu pojavljuju kao jedini i najpovoljniji ponuđači, jesu poznati Bemax sa podugovaračem BB Solar, u vlasništvu Blaža Đukanovića, sina bivšeg predsjednika Mila Đukanovića, zatim kompanija Carat vlasnika Dragana Perovića, kuma i poslovnog partnera Mila Božovića. Tu je i neizbježna firma Asfalt beton gradnja iz Podgorice, bliska bivšem predsjedniku Marku Batu Careviću, Hidromont inženjering iz Podgorice i druge.

Tokom 2024. godine firma Asfalt-Beton, koju zastupa izvjesni Vladimir Mirković, realizovala je osam ugovora o javnim nabavkama, vrijednim oko 3,5 miliona eura, bez obračunatog PDV. Ova firma debitovala je u Budvi u doba predsjednikovanja Bata Carevića. Asfalt beton gradnja u jednoj godini od Carevića je dobila poslove vrijedne preko 2 miliona eura. Kako bi se u posao, kao podizvođač, ugradila firma Carinvest. Asfalt beton gradnja od tada čvrsto drži monopol u izvođenju javnih radova na teritoriji Opštine.  Carević javno podržava  Jovanovića i njegov tim.

Pojedinačno najjači ugovor u tekućoj godini dodijeljen je kompaniji Hidromont za sanaciju ispusta u Bečićima i na Zavali, vrijedan 2,5 miliona eura.

Potpredsjednica Dokić potpisala je početkom novembra drugi ugovor sa Bemaxom o izradi atmosferskog kanala u centru Budve, kod gradske Pošte, vrijedan 720 hiljada eura. Podugovarač BB Solar dobija svojih 1,2 procenta za izvođenje elektrotehničkih radova.

Podsjećamo, u decembru 2023. godine, Božović je potpisao prvi ugovor sa Bemax-om  vrijedan 2.924.681 eura za rekonstrukciju ulice 22 Novembar i Mediteranske, u centru Budve. Podugovarač u ovom poslu bila je firma mladog Đukanovića BB Solar, koja je na ime procenta od 16,27 odsto inkasirala 488.000 eura. Nakon završenih radova koji su trajali tokom turističke sezone, glavni problem tog dijela grada, stvaranje velikih poplava tokom obilnih padavina, nije riješen. Poplave su i dalje tu, ulice su neprohodne nakon prvih kiša uprkos utrošenim milionima.

Bemax je ponovo angažovan, da napravi novi atmosferski kanal koji će vodu sa ulice odvesti dalje, u more. Za popravni rad, Bemax i BB Solar prihodovaće 600.000 eura.

Najvrjedniji ugovor u poslednje dvije godine parafirao je predsjednik Božović u julu 2023., tri mjeseca nakon hapšenja, sa konzorcijumom kojeg čine firme Carat doo, Asfalt-Beton doo, Geotim MNE doo,  za izvođenje radova na komunalnom opremanju za izgradnju tri saobraćajnice u naselju Dubovica. Vrijednost ovog posla je vrtoglavih 4,5 miliona eura.

Istog dana Perović i Božović potpisuju još jedan ugovor za igradnju saobraćajnice A 75-75 u Bečićima, na iznos od 347.000 eura. U jednom danu blizu 5 miliona eura iz gradske budžeta prelilo se u ruke budvanskog biznismena Dragana Perovića.

Izbori u Budvi odavno ne služe izjašnjavanju građana za programe stranaka i ljude koji će na najbolji način voditi grad. Izbore vode interesne grupe, građevinski lobi uz moćne uticaje sa strane. Zbog bogatih koji žele biti još bogatiji, čija je jedina ideologija materijalni interes, trpe građani Budve.

Njima se smiješe treći vanredni izbori u jednoj godini.

Branka PLAMENAC

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo