Osuđeni komandant Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) Radosav Lješković ,,robija” u bolnici Dr Jovan Bulajić u Brezoviku, objavile su Vijesti.
Tu informaciju nijesu demantovali ali ni potvrdili u Ministarstvu pravde. Saopštili su da se u ovoj bolnici nadomak Nikšića trenutno nalaze dva zatvorenika, ali su odbili da saopšte njihov identitet. Kako su pojasnili, u Spužu su zatvorenicima omogućeni uslovi za liječenje ,,na primarnom nivou”, dok se specijalistička liječenja odvijaju u posebnim zdravstvenim ustanovama van zatvora.
Bolnica u Brezoviku je bolnica za plućne bolesti. Biti komandant posebne policijske jedinice zahtijeva posebnu fizičku spremnost, pa je logično pretpostaviti da je Lješković zdrav kao drijen i da nema nikakvih hroničnih bolesti, pa ni plućnih. Ukoliko je trenutno u Brezoviku, to znači da je tamo upućen zbog nekih akutnih problema zbog kojih se mi smrtnici koji se nijesmo ogriješili o zakone, liječimo uglavnom kod kuće.
Ali Lješković nije samo na odsluženju kazne privilegovan. Komandant SAJ-a osuđen je na pet mjeseci zatvora zbog prikrivanja pripadnika policijske jedinice kojom je rukovodio, a koji su terorisali grad i tukli građane tokom protesta u oktobra 2015. Zbog prikrivanja 35 specijalaca koji su krvnički pretukli Mija Martinovića i čiji se identitet do danas ne zna. Takođe, komandant SAJ-a sačinio je nezakonit izvještaj o aktivnostima SAJ-a u noći protesta.
Kazna zatvora Lješkoviću je odmjerena taman toliko da se nakon odmora u Brezoviku vrati čio na posao. Po zakonu zatvorska kazna duža od pola godine znači gubitak posla. Poslanik Demokratskog fronta Milan Knežević s druge strane osuđen je na sedam mjeseci zatvora za guranje/odgurivanje specijalca. Toliko o privilegovanom statusu.
Mediji su inače objavili da je Lješković i u ZIKS-u uživao poseban tretman.
,,Ima pametni telefon, pristup internetu, povlašćen tretman. Njegove kolege koje obilaze zatvor dolaze da razgovaraju sa njim, komandiri se prema njemu ne ponašaju kao prema ostalim osuđenicima, među kojima ima i starijih ljudi. Vrijeđali su nas i psovali samo zbog toga što je jedan od zatvorenika pjevao u kupatilu dok je Lješković razgovarao sa njima”, tvrde svjedoci.
Lješković nije jedini VIP zatvorenik. Svojevremeno su stražari koji su optuženi zbog bjekstva Jovice Zindovića iz zatvora u Bijelom Polju u sudnici tvrdili da je Zindović uživao privilegije u zatvoru. Uz to, tvrdili su, Zindović nije po zakonu mogao biti smješten u bjelopoljski zatvor već je morao biti u Spužu. ,,Za ovog osuđenika bila je urađena soba za bračne posjete”, otkrili su detalje privilegovanog tretmana.
Zindović, bivši zet Darka Šarića, je bio u zatvoru zbog ubistva Luke Popovića, Šarićevog šuraka. Optuživan je i za ubistvo Miša Vujačića, nekadašnjeg šefa crnogorskog podzemlja u Sloveniji, u septembru 2003. u kockarnici ljubljanskog hotela Lev. Iako je Slovenija tražila Zindovića, pisali su mediji, on nikada nije izručen toj zemlji, jer Podgorica sa Ljubljanom nije imala protokol o međusobnom iz-ručenju svojih građana.
Bivši šef sprovodničke službe bjelopoljskog zatvora Safet Dizdarević kazao je da je Zindović po nečijem odobrenju imao uređen apartman sa mašinama za pranje i sušenje veša, te mašinom za pranje posuđa.
Slične uslove u Spužu uživao je svojevremeno i brat Darka Šarića, Duško.
Monitor je pisao više puta o tome. Sagovornik Monitora ispričao je da je mlađem Šariću uprava zatvora, kršeći zakone, pravilnike ZIKS-a i druge propise, omogućavala privilegije. Šarić je navodno u zatvoru mogao da ,,naruči i nabavi sve” što mu je potrebno. Renovirao je kupatilo. Izvori našeg nedjeljnika tvrdili su da nije bila rijetkost da Šarić boravi u kancelariji kod načelnika zatvora. Mlađi Šarić je sada slobodan i nevini građanin. Možda i tuži državu zbog tretmana u ZIKS-u.
Takože, Monitor je više puta pisao o tome kako mobilni telefoni u spuškom zatvoru nijesu rijetkost, iako po pravilima nijesu dozvoljeni. Naš nedjeljnik objavio je svojevremeno selfi Lazara Rađenovića, bivšeg gradonačelnika Budve i člana budvanske kriminalne grupe, napravljen u Spužu.
Iz spuškog zatvora mnogi su se uredno i obraćali javnosti, kao da pišu iz kancelarije a ne zatvorske ćelije. Tako je dok je bio u ZIKS-u Veselin Mujović uredno pisao otvorena pisma javnosti i objavljivao u medijima, i u njima optuživao slobodno kog stigne. Doduše uglavnom je targetirao Svetozara Marovića. Mujović je osumnjičen da je prevario Marovića za 890.000 eura i Budvanina Ljuba Rađenovića za 20.000 eura.
Kad smo već kod Marovića, komandant SAJ-a nije jedini osuđeni koji umjesto u zatvoru vrijeme provodi u bolnici. Marović, šef budvanske kriminalne grupe koja je po zvaničnoj verziji Budvu oštetila za desetine miliona eura nalazi se još u Beogradu na liječenju depresije. Zatvorsku kaznu je trebalo da počne da služi prije više mjeseci, ali se Marović nalazi van Crne Gore. Iako ovdašnji organi tvrde da su preduzeli sve kako bi Marović bio izručen Crnoj Gori, iz Ministarstva pravde Srbije ljetos su saopštili da od organa iz Crne Gore nijesu dobilli nikakv zahtjev.
Prema riječima advokata Zdravka Begovića, Marovićevog branioca, šefu budvanske kriminalne grupe stanje je sve gore. iz Televizije Vijesti su upitali i da li je boljeg zdravstvenog stanja. Ipak, sudeći po odgovoru, Maroviću je stanje još gore.
,,Zaista bi bilo čudno da se neko skoro osam mjeseci nalazi u bolnici, a kako negdje dio javnosti misli on nije bolestan. Budite sigurni da on ovog časa nije sposoban da izdržava kaznu zatvora,” kazao je Begović.
Marović ne samo da nije počeo sa izdržavanjem kazne zatvora, nego nije ni platio onaj milion eura koji je sklapajući sporazum sa Specijalnim tužilaštvom pristao da plati. Prema tvrdnjama lokalne, budvanse vlasti, ta će Opština pokrenuti postupak prinudne naplate, oduzimanjem Marovićeve đedovine. U međuvrmenu, Marovići su dio imovine prodali.
Ne pati samo Marović od depresivnih stanja. I Mujović je u septembru predao dokumentaciju da pati od psihosomatskih bolesti i primljen je u Specijalnu bolnicu u Dobroti. On je tražio odlaganje jednogodišnje zatvorske kazne, zbog zdrastvenog stanja.
Ni Mujović nije bilo ko. Na slobodi je iako je optuživan za brojne milionske prevare, u kojima je navodno oštetio mnoge ovdašnje, ali i srpske biznismene, od Miroslava Miškovića i njegove porodice, do brojnih drugih moćnih ljudi, pa i onih koji se povezuju sa klanom Darka Šarića. ,,Mujović je veoma važna veza između srbijanskih i crnogorskih službi i mafije. Mnoge je ljude prevario za ozbiljan novac, ali su ga službe štitile”, tvrdio je Monitorov dobro upućen izvor.
Mujović u Crnoj Gori posjeduje nekoliko preduzeća, od kojih je većina, obrisana. On je brat bivšeg dekana Pravnog fakulteta Ranka Mujovića, čije su mandate obilježile brojne afere, od falsifikovanja ocjena studentima do finansijskih zloupotreba. Iako su neki od zaposlenih ukazivali i nudili dokaze o njegovim zloupotrebama, bivši dekan Pravnog fakulteta nikada nije procesuiran. Važio je za nedodirljivog.
Ima još nedodirljivih i privilegovanih kad se susretnu sa zakonom. Bivši gradonačelnik Podgorice Miomir Mugoša, iako se protiv njega vodi istraga u slučaju Carine, u pritvoru u Spužu neće provesti ni minut. Vlastima je poručio – nijesam vam ja Marović. Za Mugošu bi, ako ga kojim slučajem i osude, morali praviti novi ZIKS.
Jer čast je čast, a vlast je vlast.
Milena PEROVIĆ-KORAĆ