Povežite se sa nama

OKO NAS

PROBLEMI STANARA PODGORIČKOG NASELJA KOD KRIVOG MOSTA: Nepodnišljiv život uz kolektor

Objavljeno prije

na

Mještani kvarta kod Krivog mosta u Podgorici svakodnevno se godinama suočavaju sa problemima u tom naselju. Osim kolektora, koji predstavlja veliki ekološki problem, ovaj kvart ima brojne druge nedostatke koji stanarima narušavaju normalan život.

Pavle Milašinović, upravnik jedne od zgrada u tom naselju, u razgovoru za Monitor ističe da je kolektor dugo bio najveći problem: ,,Mnogi stanari su se žalili, misleći da će nešto postići, dok je većina stanara pokazala strpljenje i razumijevanje vjerujući da će ovaj problem biti riješen u rokovima koji su pominjani sa zvaničih mjesta”.

Opštinske vlasti su davno najavile izmještanje kolektora, prije svega zbog ekoloških problema. Takođe, kada bi kolektor bio izmješten, cijeli ovaj kvart bi, obzirom da se nalazi u širem centru grada, bio mnogo atraktivnija lokacija, a nekretnine onih koji tamo stanuju mnogo vrjednije na tržištu.

,,S obzirom na to da je gradonačelnik Podgorice, gostujući u jednoj TV emisiji, izmještanje kolektora nazvao ‘projektom milenijuma’, jasno je na kojem smo stepenu razvoja i koliko je to za Opštinu komplikovano i skupo”, dodaje Milašinović.

Kolektor nije jedini problem naselja. Milašinović podsjeća da većina investitora nije završila svoj posao u skladu sa zakonom, urbanističkim pravilima i obavezama prema kupcima.

,,Oni savjesni investitori koji su uradili sve kako treba, podijelili su sudbinu nesavjesnih i nemarnih. Dosta toga je odrađeno aljkavo. Parking, trotoare i zelene površine nemamo, a prostor za djecu i klupe da ne spominjem”, ističe vidno razočaran Milašinović.

On podsjeća da je odgovornost na inspekcijskim organima, koji su ih morali zaštititi. ,,Vjerovatno postoje razlozi zašto su inspekcijske službe dozvolile ovakvo ‘graditeljstvo'”, kaže Milašinović.

U ovom naselju gradnja je počela u vrijeme investicionog buma, prije 10 godina, kada su kupci kvadratni metar stana plaćali čak i po 1600-1800 eura u izgradnji. Usljed nezavršenih obaveza, veliki broj stanara je naknadno, osim isplaćene cijene stana investitoru, imao i velike dodatne troškove da bi stanove osposobiili za život.

,,Zgrada čiji sam upravnik primjer je nesavjesne gradnje, čijem je investitoru prećutno dopušteno da radi to što je uradio. U pitanju je firma VADA, vlasnika Budimira Kadića, koja je u međuvremenu otišla pod stečaj, a do vlasnika je već godinama gotovo nemoguće doći “, kaže Milašinović.

On ističe da probleme imaju od samog useljenja počevši od toga da nijesu dobili vodomjere, pa su se troškovi vode za izgradnju zgrade i okolna gradilišta pripisala stanarima. Sa Vodovodom su naknadno rješili taj problem, tako što su svi pojedinačno platili priključak, koji su trebali da dobiju prilikom useljenja dok je Vodovod otpisao značajan dio prethodnih obaveza.

,,Budući da nijesmo propisno povezani na gradsku kanalizaciju, dolazilo je do začepljenja, izlivanja i pucanja kanalizacionih cijevi. Taj problem danas rješavamo tako što zovemo privatna preduzeća da s vremena na vrijeme pročiste kanalizacione cijevi. Pored toga, krov zgrade prokišnjava na više mjesta i taj problem smo na putu da riješimo”, ističe Milašinović.

On ističe da su prošle godine organizovali Skupštinu stanara, pa probleme počeli da rješavaju od novca koji uplaćuju na žiro-račun, iako bi taj novac trebalo da služi za tekuće održavanje, eventualne nastale probleme, kao i za investicije.

,,U međuvremenu smo djelimično riješili pitanje bezbjednosti ulaza, bezbjednost podruma, postavili rešetke za suterenske prostore, kupili aparate za gašenje požara, obavili krečenje, obavili deratizaciju, dakle sve ono što je investitor bio u obavezi da uradi. U nekim stanovima takođe, posao nije bio završen “, dodaje Milašinović.

Stanari tog naselja su se obraćali za pomoć Opštini. Odgovorili su im da je nezavršena infrastruktura odgovornost investitora. Na pitanje zašto onda inspekcijski organi nisu reagovali, nijesu dobili odgovor.

Milija Čabarkapa, projektni koordinator u NVO Green Home za Monitor kaže da su stanari kvarta kod Krivog mosta izloženi intenzivnim neprijatnim mirisima koji potiču od postrojenja u blizini, čime je njihova životna sredina ugrožena.

,,Život za ove ljude postaje nepodnošljiv. O tome koliko su zapravo jaki neprijatni mirisi najbolje govori podatak da stanari napuštaju svoje domove tražeći pogodnije mjesto za život, te da su cijene izdavanja stanova znatno niže nego u drugim djelovima grada”.

Čabarkapa kaže da je rijeka Morača u svom donjem toku izložena višedecenijskom zagađenju od komunalnih otpadnih voda. Problem je, ističe, ispuštanje otpadnih voda u Moraču sa nedovoljnim stepenom prečišćavanja iz PPOV-a (Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda) koje se nalazi u blizini Krivog mosta.

,,Ovo postrojenje izgrađeno je prije više od 30 godina i nedovoljnog je kapaciteta kako bi na zadovoljavajući način obradilo komunalne otpadne vode koje dolaze na ovo postrojenje sa teritorije Podgorice”, dodaje.

Jedini način za rješavanje ovog problema je izgradnja novog postrojenja sa kompletnim tretmanom kanalizacionog mulja, poručuje Čabarkapa.

,,Trenutno je Ministarstvo finansija u pregovorima sa Njemačkom bankom za razvoj kako bi definisali uslove za obezbjeđivanje sredstava u iznosu od 30 miliona eura za finansiranje ovog projekta. Pošto tek predstoji izrada tenderske i tehničke dokumentacije, sprovođenje tenderske procedure i izgradnja postrojenja, projekat neće biti realizovan u narednih nekoliko godina”, kaže Čabarkapa.

Nadležni organi moraju, kaže, intenzivirati aktivnosti na realizaciji ovog projekta jer je ugroženo ustavno pravo građana na zdravu životnu sredinu.

Iz NVO Kana u razgovoru za naš list ističu da su stanari kvarta kod Krivog mosta, kao i svakog novoizgrađenog kvarta u Podgorici, suočeni sa posljedicama ubrzanog sunovrata kvaliteta životnog prostora, a razlog je upravo to što se sve podređuje željama investitora.

„U odnosu na socijalizam, u tranziciji smo suočeni sa nedovoljno jakim institucijama sistema, čija je nadležnost kontrola kvaliteta projekata i izgrađenog prostora. Razni su razlozi zbog čega ove institucije ne obavljaju svoj posao kako treba, a po sadašnjoj situaciji nije ni za očekivati da počnu tim da se bave”, dodaju.

Uređivanje terena u okviru svoje urbanističke parcele je odgovornost investitora uz obaveznu kontrolu nadležnih organa, a uređenje javnog prostora je odgovor gradskih službi, poručuju iz ove NVO.

Stanarima, ne samo ovog kvarta, preostaje da se aktiviraju, organizuju, nađu savjetodavnu pomoć arhitekata i pravnika i bore se za svoje pravo na kvalitetno stanovanje, koje jeste jedno od ljudskih prava.

Bojana DRAGAŠ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo