Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Rasipanje znanja

Objavljeno prije

na

Ako pokušate da je nađete preko Interneta – na njeno ime naići ćete u stranim stručnim časopisima i to ispod tekstova o robotici, vještačkoj inteligenciji, bespilotnim letjelicama… A ako pokušate da se sretnete s njom, moraćete otputovati do Crkvičkog Polja, sela nedaleko od Plužina. Ne, ne radi nikakve eksperimente u tišini bajkovitog pivskog kraja. Dr Ranka Kulić, naš jedini doktor nauka iz oblasti automatike, robotike i vještačke inteligencije nezaposlena je i živi kod roditelja na selu. NEPOŽELJNA: Na Univerzitetu Crne Gore postala je nepoželjna prije tri godine nakon što je iskritikovala stanje na fakultetu na kojem je radila. Senat Univerziteta u julu 2006. odlučio je da je ne izabere u akademsko zvanje docenta i pored svih afirmativnih izvještaja komisija. Tako je tadašnja asistenkinja na Pomorskom fakultetu ostala bez zvanja i posla. I s diplomom te mnoštvom stručnih radova otišla na selo.

Kaže – nije bilo druge. U Pivu joj od kada je morala napustiti fakultet stižu brojni pozivi za međunarodne konferencije iz robotike i automatike. No, na njih ne odgovara, niti kreće na put. „Ovdje nemam ni Internet, elektronsku poštu čitam na mobilnom telefonu. Ne odgovaram na pisma. Šta da kažem ljudima koji me zovu? Nemam para da plaćam kotizacije za učešće na naučnim skupovima”, priča Ranka Kulić. Jedino je, kaže, nedavno prihvatila da napiše poglavlje za jednu ediciju izdavača iz Njujorka. Da se zna da i dalje postoji i razmišlja. Dr Kulić smatra da je pala u nemilost nadležnih nakon izjave koju je dala podgoričkoj štampi o kotorskom fakultetu gdje je radila kao asistenkinja. „Naš fakultet u Kotoru liči na neku vrstu ciganske čerge, u kojoj nema jedne stvari koja bi sličila drugoj. To nikome ne smeta i niko ne razmišlja da bi na ovom fakultetu trebalo otvoriti labaratoriju za elektrotehniku sa savremenim uređajima, kao i za nautiku, što je takođe neophodno. Umjesto toga, imamo prevaziđeni kompjuter i grafoskop iz ko zna kojeg vremena i to se smatra dovoljnim za predavanja iz elektrotehnike”, navela je 2006. godine dr Ranka Kulić. Tada je problem kulminirao. Nizbrdo je krenulo nešto ranije kada je javno kritikovala način dodjele stanova na Univerzitetu Crne Gore, tvrdeći da se kvadrati dodjeljuju zavisno od lojalnosti, a ne znanja i stručnosti.

REFERENCE: Dalje je proces tekao glatko. Prvo su joj odugovlačili izbor u akademsko zvanje docenta. I poslije odgađanja, konačno odbili. Ostala je bez posla, plate, akademske titule… ,,Odlukom Senata, od koje se uzdržalo 12 članova, četiri su bila za, a pet protiv, pogažena su moja osnovna ljudska prava, pravo na slobodno izražavanje i mišljenje, na rad i konačno na život”, objašnjava Kulićeva. Tvrdi da njeni stručni kvaliteti nijesu bili ništa pred činjenicom da su njeni nadređeni ,,crnogorskim vladajućim elitama uputili protest” protiv njenih ,,profesionalnih, političkih i ljudskih stavova o negativnim pojavama u crnogorskom društvu”. Krajem 2005. godine u Biltenu Univerziteta Crne Gore izašao je ,,referat” za izbor u akademsko zvanje za predmet Brodska automatika na Fakultetu za pomorstvo. Na oglas, koji je objavljen u dnevnoj štampi, konstatuje se u tom biltenu, javila se kandidatkinja dr Ranka Kulić. U biografiji, objavljenoj u tom Biltenu, stoji da je diplomirala 1984. godine na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na Katedri za računarsku tehniku i informatiku, na kojoj je završila i postdiplomski studij i 1988. godine odbranila magistarski rad. Doktorsku disertaciju odbranila je na Zavodu za automatiku i procesno računarstvo Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu. Disertaciju je uradila u saradnji s Laboratorijem za Umetno inteligenco Fakultete za računalništvo in informatiko iz Ljubljane.

OD IZBORA NIŠTA: Radila je u Pupinu na razvoju mikroprocesorskih sistema, pa u Odjeljenju za automatsko upravljanje letom Vazduhoplovnotehničkog (sada Vojnotehničkog) instituta u Beogradu, baveći se razvojem sistema upravljanja letom i razvojem simulatora leta. A radila je i na projektu Bespilotna letilica te na autonomnim robotima, koji se kreću kroz prostor s nepokretnim i pokretnim preprekama. Od 08.10.2001. bila je asistent na predmetu Brodska automatika na Fakultetu za pomorstvo u Kotoru. Njen dotadašnji rad pozitivno su u recenzijama ocijenila tri profesora – Slavica Perović, Zdravko Uskoković i Nikola Barjamović. ,,Na osnovu priložene konkursne dokumentacije, zaključuje se da kandidat Ranka Kulić, doktor elektrotehničkih nauka, ispunjava sve uslove, predviđene Mjerilima za izbor u akademska i naučna zvanja Univerziteta Crne Gore, da se izabere u zvanje docenta za predmet Brodska automatika na Fakultetu za pomorstvo u Kotoru”, napisali su i predložili Senatu Univerziteta Crne Gore da je izabere. Uzalud. ,,Pokušala sam da se žalim prosvjetnoj inspekciji, žalila sam se ombudsmanu ali uzalud”, priča Kulićeva. Podnijela je predstavku sudu u Strazburu zbog kršenja slobode izražavanja. Čeka odgovor. Kasnije je pokušavala ponovo da uspostavi kontakt s ljudima s Univerziteta i vrati se na posao. ,,Objašnjavala sam im kako sam samo ukazivala na to da naši studenti zaslužuju bolje uslove te da će mnogo više naučiti ako ih budu imali.” Nije joj uspjelo.
Na Univerzitetu, ni dalje, za nju nema mjesta.

Marijana BOJANIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo