Povežite se sa nama

Izdvojeno

RASTE BROJ NAPUŠTENIH ŽIVOTINJA NA SJEVERU: Dok se čeka rješenje, zakoni ne važe   

Objavljeno prije

na

Veliki broj napuštenih pasa na ulicama predstavlja sve krupniji zdravstveni, bezbjednosni, socijalni, ekološki i finansijski problem, saglasni su u lokalnim upravama na sjeveru. Međutim, do sada je malo šta konkretno učinjeno da se problem riješi. Opštine ne poštuju ni osnovne zakonske obaveze iz te oblasti

 

Predstavnici komunalnih preduzeća sa sjevera,  pred kraj minule godine,  uputili su Vladi i resornom ministrastvu zahtjev  da se organizuje sastanak sa predsjednicima opština,  kako bi se inicirala izgradnja zajedničkog azila za napuštene životinje u tom dijelu države.  Nije prvi put da slične apele opštine upute na adresu države. No, uprkos tome, stanje na ulicama sjevernih opština je godinama nepromijenjeno- čopori pasa „na svakom koraku“, trend rasta odšetnih zahtjeva građana, nezapočeta relizacija ambicioznih programa kontrole populacije napuštenih životinja“.

U gotovo svakoj lokalnoj upravi i komunalnom preduzeću na sjeveru tvrde da su teškoće u toj oblasti samo povećavaju, kao i da niti ima ideja niti  u lokalnim budžetima novca za njihovo rješavanje.  Rijetka, uglavnom, privatna prihvatilišta za pse funkcionišu s mnogo teškoća i uz skromne prostorne, finansijske  i kadrovke potencijale. Upitna je i njihova uslovnost, a često dovedena u pitanje i mogućnost da se obezbijedi hrana i liječenje životinja smještenih u njima.  Azil u Beranama, zamišljen kao regionalni, već mjesecima, zbog popunjenosti, ne može da prihvati nijednog psa.

Prizore na ulicama ponekad je teško podnijeti čak i onima koji nemaju mnogo senzibiliteta za uslove u kojima žive životinje. Psi su uglavnom gladni, bez ikavog skloništa, često i zlostavljani od ljudi. S druge strane,  brojnost i stanje u kojem su životinje relana je opasnost za prolaznike, a naročito djecu školskog uzrasta. U nekim opštinama su i turisti često povređivani napadima čopora, koji slobodno šetaju gradskim centrom. Čini se da za takvo  stanje za sada nema rješenja, osim u dugoročnim i još nedovoljno preciznim planovima  lokalnih vlasti. Kratkoročno, jedino „rješenje“ koje se prakitikuje   prebacivanje pasa sa svoje na teritoriju komšijske opštine.

U lokalnim upravama o gradnji pripremnih prihvatilišta govore kao o velikom finasijskom opterećenju i vagaju isplativost tog posla, iako su im ti projekti zakonska obaveza. Nedavno su iz  bjeopljske opštine najavili  da će se na proljeće  upustiti  u gradnju privatnog prihvatilišta, iako objašnjavaju da je to projekat upitne održivosti. Kažu da je to tek privremeno rješenje u iščekivanju gradnje regionalnog azila.  S obzirom na to da azilu u Beranama odavno više nema mjesta, bjelopoljsko Komunalno preduzeće obratiće se Upravi za bezbjednost hrane kako bi dobili saglasnost da sterilišu napuštene životinje. U Opštini nemaju zvaničan podatak koliko je trenutno u Bijelom Polju pasa lutalica, ali je, kažu, „evidentno da je njihov broj zabrinjavajuće veliki“.  Zavod za hitnu medicinsku pomoć registrovao je ujede pasa svakog drugog dana na ulicama Bijelog Polja. Na teritoriji bjelopoljske opštine gradnju  azila planiraju  već osam godina, ali nedostaje pola milona eura, koliko procjenjuju da bi taj projekat bio „težak“.

„Nema novca ni za godišnje održavanje takvog sistema zbrinjavanja pasa.  Rješenje je da država preuzme finansiranje centralnog azila na sjeveru zato što 12 opština nemaju finansijske snage da svaka pojedinačno riješi taj  veliki problem po sigurnost i zdravlje građana“, saopštili su iz tamošnje lokalne uprave.

Podsjećaju da su za pet godina isplatili 339.342 eura odštete sugrađanima, koji su tvrdili da su ih napali ili ujeli psi lutalice. Blizu 136.000 bio je iznos po tom osnovu lani, a oko 70.000 eura 2022. godine. U opštini je nedavno formirana i komisiju za rješavanje problema rasta populacije pasa lutalica. Zadatak komisije, između ostalog, je  da izradi lokalni program za kontrolu populacije pasa za područje opštine Bijelo Polje u bude od pomoći pri osmišljavanju i relizaciji projekta  prihvatilišta.

Za veliki broj pasa lutalica na ulicama Rožaja, kazali su Monitoru u tamošnjoj lokalnoj upravi, trenutno nemaju rješenje, jer mjesta u azilima nema ni na sjeveru ni na jugu. Zbog toga su nedavno i raskinuli ugovor sa beranskim azilom.  Za 10 mjeseci, kažu, napuštene životinje su isto toliko puta napale Rožajce. Roditelji djece školskog uzrasta često šalju dopise  pune opravdane zabrinutosti.

„Nemamo  novca za gradnju privremenog prihvatilišta. Zbog toga, apel Vladi da ili što prije prijene na posao gradnje regionalnog azila za sjever  ili da rožajskoj opštini pomogne u gradnji prihvatilišta. Evidentno je da cijeli sjever ima isti problem i da opštine ne mogu same u njegovo rješavanje“, kažu u lokalnoj upravi.

Opštine Kolašin i Mojkovac će, vrlo je vjerovatno, zajedno graditi sklonište za napuštene životinje. Ta najava je stigla, nakon što je gradnja prihvatilišta stavljana u razne  kolašinske planove, bez i jednog učinjenog koraka ka ostvarivanju tog cilja i zakonskoj obavezi.

“Ono što za sada mogu da kažem da su razgovori na temu izgradnje zajedničkog azila za napuštene životninje iz dvije opštine počeli. Međutim, još je rano govoriti o tome kada bi mogla da počne relaizacija tog projekata, koji je važan i za Kolašin i za Mojkovac. Ta mogućnost razmatra se kao jedna od varijanti koje bi bile održive”, rekao je Monitoru Vasilije Ivanović, potpredsjednik Opštine.

Za zgradnju prihvatlišta  objekta, prošlogodišnjim Programom privremenih objekata, bilo je predviđeno 50.000 eura. Sklonište je, kako je bilo najavljeno tim dokumentom, trebalo da bude građeno na lokaciji Debeli lug, u blizini ušća Plašnice u Taru. Bilo je planirano, kako su početkom minule godine objašnjavali iz Sekreterijata za zaštitu životne sredine, da kapacitet kolašinskog azila bude 100 pasa. Postojala je i mogućnost proširenja i izgradnje druge faze, ukoliko bude potrebno. Za taj objekat ranije je završen Elaborat premjera i geodetske podloge za projektovanje, a prije 12 mjeseci iz lokalne uprave su očekivali i završetak izrade glavnog projekta. Prema nezvaničnim informacijama, mještani koji žive u okolini lokacije na kojoj je planirano sklonište, više puta  su negodovali i protivili se tom rješenju.

Program kontrole populacije napuštenih pasa za opštinu Kolašin donesen je 2020. godine. Prema podacima iz dokumenta, tada je na prostoru cijele opštine bilo čipovano oko 600 vlasničkih pasa, a ukupna populacija tih životinja procijenjena je na oko 1.800. U tom dokumentu piše i da velike teškoće Opštini stvaraju odštetni zahtjevi građana, koji su, usljed napada pasa lutalica, pretrpjeli fizički i duševni bol.

Prema zakonu,  dužnost svake opštine je  da izgradi privremena prihvatilišta za napuštene životinje. Međutim, država do sada nije uspjela da izdejstvuje da opštine poštuju  zakonske obaveze. Uz imperativ  o izradi lokalnih planova za kontrolu populacije napuštenih životnja, to bi, kako je zamišljeno, trebalo da bude sveobuhvatan sistem koji bi omogućio rješavanje sadašnjih problema. Nacionalni program predviđa i primjenu CNVR metode (uhvati, steriliši, vakciniši i pusti“, koja je propisana od Svjetske organizacije  za zdravlje životinja (WOAH). Primjena te metode podrazumijeva i stručnu procjenu da li pas može da se vrati na javnu površinu. Na osnovu onoga što kažu nadležni za napuštene životinje, na lokalnom nivou,  vrlo se rijetko pribjegava  tom načinu uticaja na broj lutalica na ulicama. Nema ni sankcija za neodgovorne vlasnike, ali ni edukacije o odgovornom vlasništvu.

                                                                                                            Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

SPOJENI SUDOVI NASILJA U PARLAMENTU: Dalje nećeš moći

Objavljeno prije

na

Objavio:

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

 

 

Krajem prošle nedjelje, u zgradi SO Budva, svjedočili smo¸novoj u nizu demonstracija fizičko-političkog nasilja u Crnoj Gori (vidjeti boks). Zavrtanje ruke oponentima, u doslovnom smislu, sve češće i intenzivnije postaje dominantan oblik odbrane i(li) nametanja vlastitih političkih stavova.

Politički motivisano nasilje u Crnoj Gori nije novina, ali je novo to što se argumentacija sile  sa ulice, preselila u plenarne skupštinske sale i direktne TV prenose. Nudeći javnosti uzbuđenje rijalitija

“Sram vas bilo muške kukavice, ulizice kriminalnih klanova”, obratila se političkim protivnicima Dragana Kažanegra Stanišić, odbornica novog saziva SO Budva, potpredsjednica Demokrata i, možda najbitnije u aktuelnom kontekstu, sekretarka u Ministarstvu unutrašnjih poslova. “Takve kao vi otresem pogledom kao prašinu sa cipela”.

Teško je pronaći dvije rečenice koje ljepše i preciznije odslikavaju aktuelni duh tolerancije, privrženost demokratskim standardima i nepokolebljivu odanost principima vladavine prava među predstavnicima ovdašnje političke elite.

U oštru  konkurenciju manifestacija duha nasija treba uvrstiti i ovonedjeljno obraćanje poslanika DPS Nikole Rakočevića. On je, u ime parlamentarne opozicije, najavio: “Sprječavamo redovan politički život u parlamentu, dok se ne počne poštovati Ustav koji je zgažen od parlamentarna većine. Samim tim nema ni usvajanja budžeta na sjednici parlamenta koja je zakazana za 21. januar“. Da se izbjegnu nedoumice, Rakočević precizira da nije riječ o bojkotu, već o naumu da se  spriječi održavanje sjednica Skupštine Crne Gore.  “Do kraja ovog mandata, dok god on trajao, crnogorska opozicija neće bojkotovati Skupštinu, jer je bojkotom prepuštamo parlamentarnoj većini koja je pokazala svoju neodgovornost u odnosu na građane. Same ih nećemo ostaviti u parlamentu.“

Ništa nije samoniklo. Opozicija je na demonstraciju nezadovoljstva silom  krenula  prije nepun mjesec, kada se parlamentarna većina odlučila da, suprotno proceduri i sopstvenoj praksi, skrati mandat jednoj sutkinji Ustavnog suda zaključujući da je ona ispunila uslov za odlazak u penziju. Dok je javnost pokušavala odgonetnuti motive te odluke, u pomoć je sa objašnjenjem priskočio Milan Knežević. “Da je protivno zakonu Dragana Đuranović ostala na funkciji sudije Ustavnog suda, jutros bi Zoran Lazović i Milivoje Katnić bili pušteni da se brane sa slobode”, kazao je predsjednik DNP, nakon što je u Ustavnom sudu izostao neophodni, četvrti, glas za usvajanje žalbe advokata dvojice uhapšenih , nekadašnjih visokih funkcionera tužilaštva i policije.  Istu argumentaciju kasnije smo našli i u saopštenjima Demokrata.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SPC I (NE)BAVLJENJE POLITIKOM: Zemaljsko je važnije carstvo

Objavljeno prije

na

Objavio:

Mitropolit Joanikije je za rusko propagandističko glasilo RT Balka  9. januara ponovio svoje putinističke, anticrnogorske i antiukrajinske stavove. Na primjedbu novinarke da su već dvije godine istaknute crnogorske zastave na ogradi manastira   odgovorio da su to  “uradili ljudi sa Cetinja koji ne znaju šta rade“.  Istovremeno ne smetaju mu zastave Srbije, Republike Srpske i četnički barjaci po mnogim crkvama i manastirima u Crnoj Gori i širom regiona kao ni freske ratnih zločinaca iz Drugog svjetskog rata

 

 

Prije četiri dana je javljeno da  su nepoznati počinioci oko 1.30 ujutro zapalili BMW tivatskog sveštenika Mijajla Backovića ispred porodične kuće u Tivtu. Vučićevski mediji u regionu javili su samo da je zapaljen auto bez navođenja luksuzne marke i modela.. Mitropolija crnogorsko – primorska (MCP)  je izdala saopštenje u kom se potencira da „zapaljeni automobil nije u vlasništvu sveštenika već mu je ustupljen od prijatelja na korišćenje posljednjih godina“. Radi se o luksuzuznom X6 modelu čija osnovna verzija, po zvaničnom katalogu predstavništva u Srbiji, košta 105 hiljada eura dok sa opremom ide i do 180 hiljada. Prema još nepotvrđenim informacijama, Backovićev BMW je kupljen u Rokšpedu 2021. godine za 120 hiljada i kasko je osiguran.

Nije nikakva tajna da, od kada se vrh Srpske crkve (SPC) opet integrisao u državno-bezbjedonosne strukture srbijanskih režima ogrezlih u korupciji i organizovanom kriminalu od 90-tih pa na dalje, mnogi arhijereji i politički istaknuti sveštenici kupaju se u luksuzu i izobilju. Ruska crkva (RPC) odavno služi kao uzor sa svojim episkopatom i patrijarhom koji su ujedno agenti državne bezbjednosti i žive u basnoslovnom bogatstvu i raskalašnosti. Postoje i izuzeci kao što je blaženopočivši patrijarh Pavle i još neki episkopi u regionu i među Rusima koji su živjeli kao istinski hrišćani.

MPC-ovo saopštenje o paljenju auta navodi da „ovaj metod napada sve podsjeća na prljavi trag kriminalnih bandi“. Osim „namjera zločinaca da naruše bezbjednost sveštenika, njegove žene i djece“ ovo, vjerovatno upozorenje, je označeno kao “duboko anti-crkveni čin.”

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

VLADIN NOVOGODIŠNJI POKLON  SUDIJAMA USTAVNOG SUDA: Dodatak za korupciju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Posljednjeg dana prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojom je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Sudije tog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, a poklon je uslijedio nakon sukoba vlasti i opozicije oko kontrole u tom sudu

 

 

Dan prije nego je na vrata  pokucala  2025.godina, 30. decembra prošle godine, Vlada je donijela Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o specijalnom dodatku, kojim je 60 posto na osnovnu zaradu častila sudije Ustavnog suda Crne Gore.  Kako se navodi u dokumentu koji je potpisao premijer Milojko Spajić, Odluka je donijeta „bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljenih saglasnosti većine članova“. Može valjda i tako.

U članu 15b Odluke, navodi se: „ U Ustavnom sudu pravo na specijalni dodatak ostvaruju Predsjednik i sudije u visini do 60 posto od osnovne zarade“.

Prema podacima koje je objavio na svojoj internet stranici Ustavni sud Crne Gore, plate sudija tog suda ni sada nijesu male. Prema zvaničnim podacima za period od 1.januara 2024. do 31. decembra 2024.godine ,  prosječna bruto zarada predsjednice Ustavnog suda Snežane Armenko  iznosila je 3416 eura, sudije Budimira Šćepanovića 3465 eura, sutkinje Desanke Lopičić 3493 eura, Momirke Tešić 3429 eura i Faruka Resulbegovića 3132 eura.  Sa povećanjem do 60 posto,  odnosno specijalnim dodatkom, bruto zarade sudija Ustavnog suda, mogle bi ići i i preko pet hiljada eura.  Podataka o neto zaradama  sudija Ustavnog suda nema u zvaničnim podacima. One su nešto manje. Primjera radi, prema imovinskom kartonu sudije Budimira Šćeopanovića, njegova se neto zarada kretala do 2815 eura tokom 2023. godine.

Sudije Ustavnog suda nijesu do sada bile obuhvaćene vladinim odlukama o specijalnom dodatku, iako su neke od njihovih kolega iz pravosuđa (Apelacioni sud, Viši sud, Vrhovni sud) na tom spisku.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 17. januara ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo