Povežite se sa nama

OKO NAS

RISTO BAĆOVIĆ, VLASNIK DAJCA STAROG 50 GODINA: Dobri duh JNA u Banjanima

Objavljeno prije

na

Seljani Banjana u dilemi su šta im svakoga ljeta pada teže: skupljanje osušene trave po vrelom ljetnjem suncu ili potraga za prevozom, s mukom pripremljenog sijena do štala i kuća. U opustjelim krajevima kamion je raritet ravan pomoći države. Srećom tu je Risto Baćović sa svojim dajcom starim ravno pedeset godina.

,,Ima trave dovoljno, ali nema snage”, priča Đurđa Perović ispod Golog brda, dok čeka da stigne kamion sa sijenom. U međuvremenu pogleduje ka vrhovima okolnih planina oko kojih se gomilaju tamni oblaci. Pokosio je njen starac dovoljno sijena i sada je na ostatku familije da ga spakuje za zimu prije nego što počnu kiše.

Banjani su izgubili status kapetanije za vrijeme kraljevine Jugoslavije, a status opštine im je oduzet za vrijeme komunista. To što su bili teritorijalno najveće selo u bivšoj Jugoslaviji, i ostali najveći i sada – u nezavisnoj Crnoj Gori, ne znači im mnogo: zahvaljujući industrijalizaciji opustjeli su čitavi zaseoci, a u nekadašnjem najvećem selu u Jugoslaviji, sve je manje ruku za seoske radove.

,,Ovako po petnaest dana nemamo kad ni ručati. Počnu od rane zore da se povlače ovi oblaci lutalice samo da nas isprepadaju, pa onda sve na trku da duša izađe na nos. Ali kad se ovo danas završi, onda smo mirni”, priča penzionisana učiteljica, radosna kada iza brda začuje dobro poznati zvuk koji remeti mirno ljetnje poslijepodne.

Omiljen je taj zvuk seljacima Banjana i poznat dobro: kamion marke TAM 4500, nekadašnji ponos Jugoslovenske narodne armije poslije dugih godina vjerne službe narodu već 23 godine služi svom vjerovatno posljednjem vlasniku Ristu Baćoviću i njegovim bližim i daljim komšijama. Bezoblična gomila metala u koju se pretvorio ovaj nekadašnji ljepotan iz Maribora kao da je izronila iz najnovijeg filma o Mad Maxu. Ipak, i pored toga, i dalje veselo kotrlja izlokanim banjskim putevima i prevozi razne terete.

,,Šezdeset peto godište, tako mu je pisalo u papirima koje sam bogami negdje zaturio. Znam da od kada je kod mene, nikad me nije ostavio za sve ove godine, a ulazio sam sa njim gdje ni koza ne može da uđe. Kada se zaglavi, ima vitlo za samoizvlačenje i on sam sebe iščupa. Malo sam ga zapuštio ali on je kao starac pred smrt: niko mu ništa ne zamjera samo dok može da hoda”, smije se vozač koji jedini zna da upravlja sa, naizgled oronulim ali još živahnim, popularnim dajcom. Objašnjava da za njega nema prepreka na putu, ni da šuma nije problem. Jedino ga pomalo brine registracija.

,,Hvala Vladi i resornom ministarstvu što ne insistiraju na tim formalnostima tako da dajc nije registrovan od kada je kod mene. Sumnjam da će biti i ubuduće”, kaže ponosni vlasnik.

Nedostatak tablica uz ukupan izgled stvara problem nabavke neophodnog goriva jer kamion kao takav ne smije na pumpu, pa se gorivo mora dobavljati u bidonima. Gorivo je otprilike i tarifa za prevoz: cijena prevoza je dvadeset litara nafte. Ako se zaradi i koji euro dobro je, ako ne – nema veze, sve su to komšije i prijatelji.

Sa Ristom su i pomoćnici Mladen i Duško. Oni će pomoći Đurđi da gomilu sijena sa kamiona pretvori u stog.

,,Ja nešto volim ovaj starinski način sadijevanja sijena u stogovima i mislim da sam jedna od rijetkih koja zna sađesti stog, evo djeca znaju teorijski, ali da se popenju da me zamijene neće još. Ama i ne treba dok ja mogu, a kad ne mognem, oni neka baliraju sijeno, šta ću im ja”, objašnjava Đurđa tajne dobrog stoga.

I dok unuk Josif kolicima prevozi bale sijena i slaže u štalu, tamni oblaci sa planine Somine polako kreću ka Golom brdu. Oni ne brinu Đurđu, s te strane, kaže, ne dolazi kiša.

,,Nikad se ne desi da padne kiša kada dolazi s te strane i kad duva sjeverozapadni vjetar. Stari ljudi su govorili ‘eno ponovo puva onaj praznotorba preko Obljaja, nema kiše’ i potpuno su bili u pravu, uvjerila sam se toliko puta”, veli Đurđa. Dok stojimo, prosušena banjska trava ispušta opojne mirise u junsko predvačerje, mirise koji liječe, tvrdi penzionisana učiteljica.

,,Evo pogledajte: majčina dušica, kantarion, livadska žalfija, bokvica, sve u jednim vilama sijena. Čula sam za priču kada smo šezdesetih izvozili sijeno u Englesku. Englezi su poslali pismo u kome kažu da oni nijesu tražili da kupe čaj nego sijeno. Sad zamisli koliko je zdrava varenika od stoke koja jede ovakvu travu”, objašnjava Đurđa.

Stog je već pri kraju. Posljednje bale sijena ulaze u suvu tamu štale i miris banjskih trava zakratko se predade pred udarom izduvnih gasova Ristovog dajca koji odlazi na nove ture. Mir se polako vraća u Golo brdo.

Bato PEROVIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo