Kraj juna i početak jula nije po ukusu mnogih turističkih poslenika u Ulcinju. Gostiju je trenutno manje nego što su očekivali, pa je bojazan od daljeg odvijanja turističke sezone sve izraženiji.
To je razumljivo: gotovo 80 odsto prihoda građani Ulcinja ostvaruju tokom jula i avgusta. Ljudi su investirali znatna sredstva za pripremu sezone, neki se i kreditno zadužili, a očekivanja su, kao i uvijek pred sezonu, bila optimistička.
Uostalom, tako je i krenulo u maju. Zvanični podaci potvrđuju da je, što se tiče posjete, bio bolji nego prošle godine za oko pet odsto. S druge strane, u junu je, bar u užem dijelu grada, bilo manje turista, što znači da se sve kreće po dobroj poznatoj matrici toplo-hladno.
Ali, treba sačekati sa konačnim zaključcima, jer će se tek sumirati efekti velike manifestacije Southern Soul Festival, koja je po treći put održana u periodu od 25-28. juna i koja je uvrstila Ulcinj na kartu gradova Evrope u kojima se održavaju velike muzičke manifestacije. Tokom ta četiri dana, na plaži D’Olcinium je bilo oko devet hiljada posjetilaca sa svih kontinenata.
Takođe, sredinom juna je organizovano takmičenje Netët e klipit shqiptar (Veče albanskih klipova), koje su iz Centru za kulturu u Ulcinju direktno prenosile državne televizije Albanije, Kosova i Makedonije.
„Bila je ovo odlična reklama za Ulcinj, izvrsna organizovana manifestacija koju nam je, nakon prošlogodišnjeg izbora za ‘Mis Albanije’ ponovo priredio poznati producent Petri Bozo sa vrhunskim majstorom scenografije iz Italije Frankom Ferarijem”, kazao je predsjednik opštine Ulcinja Fatmir Đeka.
Bazirajući se na zvanične izvještaje, on tvrdi da je sezona dobra za hotele, jer su se cijenama prilagodili tržištu, te da su, bar za sada, manje zadovoljni vlasnici privatnog smještaja.
„Nadamo se da će nas vrijeme poslužiti, jer je ono naš najvažniji saveznik sa klijentelom koju pretežno imamo. Sve do utorka u kontinentalnim područjima u regionu je bilo dosta hladno. I njih vrućina ćera na more”, kaže vlasnik apartmana Bonita i član Izvršnog odbora Turističke organizacije Ulcinj Munib Abazi.
On ističe da će, po iskustvu iz prošlih godina, pravi špic sezone krenuti drugog dana Ramazanskog bajrama, odnosno od 18. jula, i to stanje će potrajati do kraja avgusta. „Biće ovo sezona kakve imamo u kontinuitetu već dvije decenije. Ništa drugo se ne može očekivati sve dok ne bude značajnijih investicija u poboljšanje ponude i infrastrukture. Samo u tom slučaju možemo se nadati gostima iz Zapadne Evrope, koji će produžiti sezonu i povećati prihode”, napominje Abazi.
Kao dokaz za to može poslužiti popunjenost apartmanskih kompleksa u Starom gradu i objekata Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera, gdje je gostiju za petinu više nego lani.
Prema dosadašnjem toku sezone na ulcinjskoj rivijeri, najveći porast bilježe gosti iz Poljske. Ima ih najviše u individualnom smještaju, dok je znatan broj došao i preko agencija. Među njima je veliki dio mlađih ljudi.
Za Ulcinj je izuzetno važno da se vraća na to veliko tržište. Poljska ima oko 38,5 miliona stanovnika, od kojih će petina ove godine ljetovati u inostranstvu. Samo u susjednoj Hrvatskoj biće ih više od pola miliona.
Poljska je jedna od rijetkih zemalja Evrope koja je izbjegla recesiju. Ekonomske prognoze za tu državu su i u narednim godinama povoljne tako da treba očekivati porast broja Poljaka koji putuju na odmor van svoje zemlje.
„Bio sam ovdje i prošle godine. Najviše me privlače cijene i prirodne ljepote, posebno Velika plaža, jer smo suprug i ja pasionirani surferi”, kaže Katažina Slezak iz Gdanjska. Ova profesorka fizičkog vaspitanja smatra da u Evropi nema tako dobrog mjesta za pripreme sportista kao u Ulcinju i da jedan segment ponude treba usmjeriti u tom pravcu.
Upravo je ovih dana Barter centar pokrenuo organizaciju projekta izgradnje sportskog kompleksa visoke klase sa pratećim fudbalskim i teniskim terenima u neposrednom zaleđu Velike plaže, a čelnici opštine su podržali ovu ideju, za čiju realizaciju će se, kako se navodi, stvoriti uslovi kada se donese Prostorno-urbanistički plan opštine. „Taj projekat će obogatiti turističku ponudu ne samo novim hotelskim kapacitetima, već i uvrstiti Ulcinj i Crnu Goru na mapu rijetkih destinacija sportskog turizma kakav najbliže postoji samo u Antaliji u Turskoj i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima”, poručili su iz te kompanije.
Između straha i nade su i ulcinjski poljoprivrednici. Ni njima atmosferske prilike nijesu baš naklonjene, ali ih još više zabrinjavaju razne bolesti. To se prije svega odnosi na palme, kao zaštitni znak Ulcinja. U protekle tri godine, od kako je konstatovana bolest crveni surlaš, u Ulcinju je stradalo tridesetak palmi, i to onih najljepših, vrste Phoenix theophrasti koja se uz Chamaerops humilis jedina smatra autohtonom u Europi.
Istovremeno su na oprezu vlasnici maslina, jer se u susjednoj Italiji prošle godine pojavila pošast od koje – lijeka nema. Bakteriju koja uzrokuje bolest, prenosi cvrčak što dovodi do sušenja cijelog stabla masline. Na sreću, bolest još nije zabilježena na starim ulcinjskim maslinjacima, kojih ima u jednom kompleksu preko 80 hiljada, prosječne starosti oko 600 godina.
No, ni već treće godine za redom, stručnjaci ne očekuju dobru berbu maslina. „Ostaje nam da se pojačano brinemo o rodu koji je trenutno na stablima, a on će već krajem ovog mjeseca biti na udaru maslinove mušice”, kaže savjetnik za poljoprivredu u Opštini Ulcinj Gano Redža.
Prema njegovim riječima, globalno zagrijavanje i klimatske promjene imaju sve veći negativni uticaj na agrar. „Ali, ukoliko želimo da opstanemo, mi se moramo prilagođavati vremenu, a ne ono nama”, dodaje on.
Mustafa CANKA