Povežite se sa nama

Izdvojeno

ROVČANI PROTIV ZAŠTITE KANJONA MRTVICE: Ne žele pusta sela

Objavljeno prije

na

Javna rasprava o proglašenju kanjona Mrtvice parkom prirode, izazvali su jak otpor kod mještana sa tog područja.  Ono što je Opština Kolašin inicirala u cilju zaštite vrijednog prostora, Rovčani doživljavaju kao, kako tvrde,  atak na svoja, Ustavom zagrantovana,  prava

 

Gotovo svi mještani rovačkih  sela jedinstveni  su u stavu da nacrt Odluke i Studije zaštite proglašenja zaštićenog područja rijeke Mrtvice sa okolinom , nije u njihovom interesu.  Umjesto da završi 5. jula, kako je probitno bilo planirano, javna rasprava o ta dva dokumenta produžena je do početka septembra.  U međuvremenu,  na adresu predlagača stigle su brojne primjedbe, kritike, pa čak i optužbe, a u Rovcima su, kako tvrde,  ubijeđeni da zaštita tog područja “garantuje  pusta sela i kršenje Ustavom zagrantovanih prava”.

Nacrtom Studije zaštite predloženo je da kanjon rijeke Mrtvice sa okolinom bude Park prirode (PP), na koji se primjenjuju smjernice iz IUCN-ove (Međunarodna unija za zaštitu prirode) kategorije IV za upravljanje zaštićenim područjima prirode. U tu kategoriju, kako podsjećaju u nacrtu, koji je, na prijedlog Opštine Kolašin, obradila Agencija za zaštitu životne sredine, spadaju zaštićena područja čiji je prioritetni cilj zaštita/očuvanje određenih vrsta ili staništa. Veliki dio područja u toj kategoriji “zahtijeva redovne, aktivne intervencije za zadovoljavanje potreba određenih vrsta ili za održavanje staništa, ali to nije uslov za ovu kategoriju upravljanja zaštićenim područjima”.

“Zaštićeno područje kategorije IV je ono u  kojima su zaštićene divlje vrste biljaka, životinja i gljiva i njihova staništa i kojima se upravlja radi njihove zaštite. Očuvanje jedinstva tradicionalnih međudejstava prirode i čovjeka od značaja je za zaštitu, očuvanje i razvoj takvih područja”, navodi se u dokumentu.

Područje, koje je obrađeno u nacrtu Studije,  nalazi se na teritoriji opštine Kolašin, a odnosi se i na dio toka rijeke Morače. Mrtvica je desna pritoka Morače, duga je 20 km, teče podnožjem sjeverne i sjeveroistočne strane planine Maganik. Izvori, vrela Mrtvice nalaze se na padinama Vojinovca iznad sela Višnje, na visini od 1.650 mnm. Kanjon Mrtvice, kako piše u nacrtu Studije, nije samo geomorfološki i hidrogeološki fenomen,”već i veoma interesantan i specifičan skup raznolikih zajednica živoga svijeta, u kojima su na poseban način integrisani fizički, hemijski i biološki sistemi”.

“Životne zajednice kanjona, izgrađene od prastarih tercijernih, glacijalnih i postglacijalnih endemičnih genetičkih sistema, najdragoceniji su živi dokumenti o evoluciji života na ovom prostoru, u Crnoj Gori i šire. Bijeli Nerini (izvori) i kanjonske litice predstavljaju reprezentativna staništa sedrenih i vodenih mahovina i drugih viših biljaka. U kanjonu rijeke Mrtvice registrovali smo 122 vrste mahovina, što predstavlja 1/5 flore mahovina Crne Gore”, konstatovano je, između ostalog, u tom dokumentu.

Iako ne postoje detaljni floristički podaci o šumama na tom području, podsjećaju obrađivači Studije, zabilježen je veći broj vrsta koje su zakonom zaštićene u Crnoj Gori. Posebnu vrijednost kanjonskoj dolini dao je čovjek, izgrađujući pješačku stazu i put u vertikalnim stijenama Mrtvičkih greda, kojim su, prvi put 70-ih godina prošlog vijeka, stanovnici Veljeg Dubokog mogli doći do Međuriječja, piše u  nacrtima Odluke i Studije.

Podaci o biodiverzitetu budućeg zaštićenog područja obezbijeđeni su u okviru terenskih istraživanja koji su obavljena lani. U okviru istraživanog područja (slivno područje Morače do Smokovca) kanjon rijeke Mrtvice je prepoznat kao važno biljno stanište – Important plan Area (IPA) u Crnoj Gori.

Dolina rijeke Mrtvice pripada i EMERALD zoni. Ta  mreža, koja je postavljena na istim principima kao i Natura 2000, oformljena je od strane Savjeta Evrope za zemlje koje su u procesu pridruživanja EU i predstavlja aktivnost u sprovodjenju Bernske Konvencije za očuvanje evropske divljači i prirodnih staništa. Na području rijeke Mrtvice sa okolinom još je, ocjenjuju autori nacta Studije,  očuvana autohtona flora i fauna, područje nije opterećeno urbanizacijom i devastacijom prostora. Međutim, kako se konstatuje, da bi  tako i ostalo, “poželjno bi bilo da se stavi pod zaštitu, jer postoje određene prijetnje u budućnosti koje bi mogle ugroziti biodiverzitet tog područja”. Osnovni uzroci ugrožavanja vrsta i staništa na slivnom području rijeke Mrtvice sa okolinom su, kako je konstatovano, sječa šuma, požari, zarastanje travnatih staništa i klimatske promjene.

Zahtjev Agenciji za izradu Studije podnijela je, prije dvije godine, Opština Kolašin, na inicijativu nevladinih organizacija Eko-tim i TNC. Kako je bilo planirano, nakon što dokument prođe javnu raspravu, trebalo bi da se donese Akt o proglašenju zaštićenog područja.Nacrtom Studije definisani su i mogući načini upravljanja PP.  Opštini se preporučuje da,  pored Odluke o PP,  da donese i Odluku o određivanju upravljača do formiranja preduzeća,  koji će preuzeti ulogu upravljača uz nadzor Sekretarijata za zaštitu životne sredine.

U Rovcima, pak, tvrde da treba   obustaviti svaku dalju aktivnost u pravcu usvajanja Studije. Kako su Monitoru kazali u Mjesnoj zajednici  (MZ) Velje Duboko  i Višnje  jedan od razloga je što, navodno, u  razvojno-planskim dokumentima kolašinske opštine ne postoje podloge za izradu studije.

“Umjesto da  naruče izradu dokumenata koji bi dali pravac za razvoj Rovaca kao ruralnog područja, naručuju  Studiju,  koja garantuje iseljenje i onih  20 odsto  od nekadašnjeg broja žitelja ovog kraja,  koji su ostali da žive na svojim imanjima. Zbog čega  prijedlozi plana razvoja Rovaca, dostavljeni Opštini, nikada nijesu zavrijedili pažnju, već se bez čekanja krenulo u getoizaciju Rovaca? Zbog čega su predloženim dokumentima  zanemarena  prava Rovčana, odnosno, vlasnika imanja?”, neka su od pitanja koje iz MZ u tom dijelu kolašinske opštine upućuju autorima i predlagačima nacrta Studije.

U rovačkim selima, kako objašnjavaju, zamjeraju i što im neko nameće “staratelja”. Tvrde i da je rijeke Mrtvica dovoljno zaštićena, ali i , kako kažu, strahuju, da je “neko vidio mogućnost lake zarade, korišćenjem tuđe imovine ili tuđeg rada”. Podsjećaju da su  pješačke staze kroz kanjon “probili Veljedubočani  uz pomoć nekadašnje JNA”.

“U taj poduhvat sa mještanima upustila se nekadašnja JNA, a akcijom je rukovodio general Danilo Jauković, kojemu su se, nažalost, neki Rovčani “odužili” na način vrijedan prezira i grijeha. Sad se izgleda, ono što je nekad osuđivano u vezi s probijanjem kanjona, želi na brzinu iskoristiti i uraditi da se na tuđoj imovini postavi rampa, kod koje će se naplaćivati prolaz – putarina”, kažu u zajedničkoj izjavi iz nekoliko MZ u Rovcima.

Problem je, tvrde, u tome što nacrt Studije nije “strogo ekološka, već zadire u svojinsko -pravna pitanja i nudi prijedloge rješenja da se na tuđoj imovini uspostavlja  tutorstva”.  Podsjećaju i da “Oština Kolašin nije u stanju da izađe na kraj sa urbanističkim haosom na Kapetanovom jezero, već je  omogućeno pojedincima da za svoj račun i po svom nahođenju devastiraju prostor”.

“Neko je pokušao da o našoj imovini odlučuje iza naših leđa i očiju. Istraživanje koje je , navodno, sprovedeno prije nacrta je nevalidno.  Mještani su protiv da neko ulazi u njihov, Ustavom zagarantovani, privatni posjed i da im određuje pravila i nameće ograničenja, te bi tako ispalo da je naša imovina “ni Davidova, ni carska, ni spa’iska”. Protiv smo toga da neko na našoj imovini stiče dobit , a da MZ i selo od toga nemaju ništa, osim ropstva u svojoj kući. Svoju  prirodu ćemo  štititi  i čuvati   i bez NVO i grantova, poštujući sve zakone i standard”, zaključuju predstavnici mještana Rovčana.

Na području , koje bi u budućnosti trebalo da bude zaštićeno. devet je naselja-  Velje Duboko, Višnje, Vlahovići, Gornja Rovca-Bulatovići, Liješnje Međuriječje, Mrtvo Duboko, Sreteška Gora i Cerovica. Prema popisu  iz 2011. godine, u tim selima je oko 440 mještana. Sredinom prošlog vijeka broj stanovnika u Rovcima bio je petostruko veći.

                                                                                      Dragana  ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

FOKUS

POTVRĐENA OPTUŽNICA PROTIV BIVŠIH ČELNIKA PLANTAŽA: U nebranom grožđu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Afera briketi će, izvjesno, epilog imati u sudnici. To ne znači da se stavlja tačka na dugogodišnje pustošenje jednog od (nekada) najprepoznatljivijih privrednih brendova Crna Gore

 

Dvije godine i dva mjeseca nakon što su, u julu 2022., po nalogu SDT-a, privedeni na saslušanje a potom i zadržani u pritvoru do jeseni te godine,  podgorički Viši sud potvrdio je optužnicu protiv nekadašnjih članova odbora direktora Plantaža AD: Veselina Vukotića (predsjednik borda 2006 -2020.), Boža Mihailovića, Dušana Perovića, Anice Hajduković (nije joj određen pritvor), Đorđija Rajkovića i Seada Šahmanovića. S njima, za zloupotrebu položaja u privrednom poslovanju, optužena je i  dugogodišnja izvršna direktorica kompanije Verica Maraš (od 2008. do 2020.). Ona je, u istoj akciji SDT-a i specijalnog policijskog odjeljenja privedena u avgustu 2022. godine, a iz pritvora je izašla otprilike kada i njene kolega iz nekadašnjeg Odbora direktora.

Optuženi su, prema optužnici, navodno krivično djelo počinili od decembra 2019. do aprila 2020. godine, saopštio je specijalni tužilac i portparol SDT-a Vukas Radonjić. „Optuženi nijesu vršili svoju dužnost u postupku zaključenja očigledno štetnog vansudskog poravnanja, sa privrednim društvom OMP-Engineering DOO, pa su mu tako, usljed djelimičnog izvršenja očigledno štetnog poravnanja, pribavili protivpravnu imovinsku korist, a oštećenom (Plantaže AD – primjedba Monitora) nanijeli imovinsku štetu u visini od 384.672,40 eura”, zaključio je specijalni tužilac navodeću da je za to krivično djelo zaprijećena kazna od dvije do deset godina zatvora.

Afera briketi počinje u novembru 2009., kada su Plantaže objavile poziv za prikupljanje ponuda „u cilju rješavanja problema otpadnih sirovina i otpadnih voda koje nastaju u procesu proizvodnje, a posebno otpada koji se javlja orezivanjem vinove loze i stabala“. Tražio se investitor koji će da izgradi fabriku i kupi opremu za prizvodnju briketa od vinove loze. I da garantuje plasman gotovih proizvoda. Na Plantažama je bilo da obezbijede sirovinu za proizvodnju, minimalno 10 hiljada tona sirovine (lozove orezine) godišnje.

U posao se ušlo sa kompanijom OMP, novoosnovanom firmom iz Podgorice koju su formirali: Oleg Obradović (30 odsto vlasništva), Miodrag Ivanović (30 odsto), Predrag Bošković (30 odsto) i pravno lice Consulting Company doo Zenica (10 odsto vlasništva).Naručena je studija izvodljivosti. Taj dokument je izradio Željko Cumbe, samostalni konsultant i ekspert za bio masu ali i vlasnik Consulting Company koja u OMP ima 10 odsto vlasništva. Po njegovoj analizi, posao obećava decenijski profit reda veličine od dva miliona eura pa naviše. Plantaže i OMP, 20. septembra 2010, osnivaju zajedničko preduzeće – Plant OMP. Fabrika  je izgrađena, kupljena je i montirana oprema za proizvodnju, a nakon toga se ispostavilo da fabrika ne može da radi. Isporučena oprema nije adekvatna za preradu lozove orezine.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

VUČIĆEV REŽIM OTVORENO O PLANOVIMA ZA CRNU GORU: Srpski svet i narko biznis pod istom kapom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića, koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi. Taj  srpski Džejms Bond gradi i  jača srpski identitet u regionu. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…” Magazin Poredak,  čiji tekst prenose Novosti Milorada Vučelića , objašnjava da su strategije Parezanovića uključivale  “niz specijalnih operacija koje su obezbijedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”

 

Krajem avgusta je objavljena hagiografija (svetačko žitije) Marka Parezanovića – Čoveka u vihoru legendi i kontroverzi kako ga je u naslovnici predstavio opskurni Magazin Poredak. Tekst je odmah prenesen u režimskim Novostima čiji glavni i odgovorni urednik je Milorad Vučelić, glavni ratni propagandista Slobodana Miloševića iz 90-tih. Novosti su ove godine dobile za “naročite zasluge za Republiku Srbiju i njene građane, a povodom 70 godina rada u oblasti novinarstva i izdavačke djelatosti” Sretenjski orden prvog stepena (za Dan državnosti) koji je Vučeliću direktno uručio sadašnji gospodar Srbije. Tekst o “jednom od najznačajnijih i najintrigantnijih figura u srpskom bezbednosnom aparatu” su prenijeli još neki velikosrpski mediji.

Parezanović koji ima već četvrt stoljeća dug staž u Službi (državna bezbjednost ili BIA) je stigao “u sam vrh operativnog sastava BIA… isključivo (zbog) izuzetne inteligencije, čelične volje, odvažnosti, neumornog rada i zasluga u oblasti kontraobaveštajnog i obaveštajnog rada”. Dobitnik je velikog broja odlikovanja, a navodno se posebno ponosi na ordenje dobijeno od predsjednika Srbije, Rusije i Republike Srpske (RS) koja se u tekstu naziva državom. Parezanović je, piše u tekstu, “mnogo više od običnog državnog službenika – on je i jedan od najbližih i najodanijih saradnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i jedan od ključnih arhitekata novog srpskog sveta”. Dalje se opisuje prisni odnos između Parezanovića i gospodara Vučića, o čemu se “sada već ispredaju čitave legende”. On se žrtvuje za gospodara ali i gospodar brine o njemu i navodno mu je 2020. godine “bukvalno spasio život”. Parezanović je zbog svoje borbe za Srbiju, tj. njenog gospodara “meta stranih obavještajnih službi i njihovih saradnika”. On otkriva izdajnike srpstva u redovima opozicije, nevladinog sektora i nezavisnih medija.

Uprkos svemu, ovaj srpski Džejms Bond je “nastavio da gradi i jača srpski identitet u regionu”. Navodi se da je “njegov rad u Crnoj Gori od velikog značaja”, prije svega “rezultati popisa koji još uvijek nije objavljen…i sve veći broj onih koji se opet izjašnjavaju kao Srbi je dokaz obnovljenog srpstva u toj zemlji”. Vučićevo glasilo naglašava da taj “proces nije slučajan, već je posledica dobro organizovanih aktivnosti koje su vodile ka kulturnom i nacionalnom preporodu Srba u Crnoj Gori”. Objašnjava da su “strategije (Parezanovića) bile dugoročne i uključivale su niz specijalnih operacija koje su obezbedile trajan uticaj na političku i kulturnu scenu Crne Gore”.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

SKRIVANJE RATNIH ZLOČINA 90-IH U UDŽBENICIMA ISTORIJE: Ćutanje s predumišljajem

Objavljeno prije

na

Objavio:

Udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima, ukazuju istoričari Igor Radulović i Miloš Vukanović, autori  Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje

 

 

,,Nauka i praksa su pokazale da se u društvima koja se ne suočavaju na pravi način sa svojom prošlošću, dramatično povećava mogućnost obnove sukoba… Izučavati kontroverzne teme, poput sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, fundamentalno je važno za razvoj kritičkog mišljenja mladih”, navodi se na početnim stranama Priručnika za nastavnike – Ratni zločini 90-ih u presudama crnogorskog pravosuđa, istoričara Igora Radulovića i Miloša Vukanovića, koji je nedavno publikovao Centar za građansko obrazovanje.

U Priručniku je dat pregled dosadašnje prakse nesuočavanja u udžbenicima. U udžbeniku za IX razred napad na Dubrovnik, rat u BiH i Hrvatskoj se spominju. Međutim, ne postoji niti jedan pomen zločina koji su počinili crnogorski građani tokom tog perioda, čak ni na dubrovačkom ratištu.

U udžbeniku za IV razred gimnazije, raspad Jugoslavije je detaljnije obrađen, a posebno poglavlje naslovljeno je „Crna Gora u vrijeme nestanka Jugoslavije 1991-2000.” Ipak, ne spominje se niti jedan ratni zločin počinjen na teritoriji Crne Gore, dok je napad na Dubrovnik stavljen u prethodno poglavlje „Nestanak Jugoslavije i građanski rat” uz objašnjenje da ga je napala JNA, a bez navođenja ikakve veze sa Crnom Gorom.

,,Učenicima se uskraćuju informacije kroz nepominjanje uloge Crne Gore u ratu na prostoru bivše Jugoslavije kao ni zločina na njenoj teritoriji. Naučne smjernice o predavanju kontroverznih događaja iz prošlosti, osim stvaranja kompletne slike, podrazumijevaju i davanje vrijednosnog suda do kojeg je došla istorijska nauka, država i sudovi. Imajući u vidu da su se crnogorske i međunarodne institucije odavno izjasnile i dale svoju ocjenu o glavnim događanjima, ostaje nejasno zbog čega ovi događaji nijesu pomenuti”, pitaju se autori.

Navode i da udžbenici i kurikulumi nastavnog predmeta Istorija u Crnoj Gori ne obrađuju u dovoljnoj mjeri učešće Crne Gore u ratovima 1990-ih godina. Obuhvataju samo osnovne činjenice i događaje iz tog perioda, a često izostaju detaljne analize i kritički osvrti na ulogu Crne Gore u tim sukobima. ,,Na ovaj način učenici/e stvaraju nekompletnu sliku o datom periodu i ne stiču potpun uvid u važan dio savremene istorije svoje države. Ovakav pristup može uticati na razumijevanje istorijskih procesa i otežava suočavanje s prošlošću”, piše u Priručniku.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 13. septembra ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo