Posjeta ruskog ministra za vanredne situacije Sergeja Šojgua Crnoj Gori bila je jasan znak za uzbunu. Gotovo sve veće investicije ruskih državljana u Crnoj Gori ozbiljno su dovedene u pitanje. Iako je premijer Đukanović prilikom susreta kazao kako na izmaku krize očekuje porast stranih investicija, prije svega ruskih i to u oblasti infrastrukture, energetike i turizma, zabrinutost se nije mogla sakriti. Potpunu propast doživjeli su privatizacioni projekti od strateške važnosti za crnogorsku privredu, kao što su KAP, Željezara u Nikšiću i promjena vlasništva u svim većim hotelima na primorju, od Ulcinja do Herceg Novog, u kojoj su partneri Vlade bile ruske kompanije ili pojedinci. Istu sudbinu doduše doživjela je i privatizacija, odnosno koncesija turističkog kompleksa Sveti Stefan – Miločer, data singapurskoj kompaniji Aman rizorts. Investicioni bum koji je posljednjih godina pogodio Crnu Goru zahvaljujući ulaganju bogatijih ruskih državljana koji su okupirali Crnogorsko primorje, kupovali kuće i stanove, ogromne zemljišne parcele po priobalnim selima, atraktivnim uvalama i rtovima, iznenada je i prestao. Zlatna groznica koja je uzdrmala stanovništvo primorja i stvorila na stotine domaćih milionera, kako je došla, tako je i minula ove krajeve. Novih kupaca više nema. U isto vrijeme mnogi ruski državljani odlaze i prodaju kupljene nekretnine po daleko nižim cijenama od onih koje su prethodno platili.
Najveću korist od prohujale groznice u prometu nekretnina izvukla je vojska bivše države SCG. U njenom su posjedu bile najvrjednije lokacije, utvrđenja i zgrade u priobalnom pojasu čiji su kupci većinom bili Rusi.
Efekti posustajanja ruskih investitora najvidljiviji su u Budvi, metropoli crnogorskog turizma, koja je u eri ruskog pohoda na budvansku rivijeru u stranim medijima dobila nadimak – Moskva na moru.
Bajkovite priče o spektakularnim graditeljskim poduhvatima, o transformaciji Budve u turističko odredište ravno Monaku, Monte Karlu, Portofinu ili Dubaiju, sa elitnim hotelima i turističkim kompleksima u kojima će boraviti svjetska elita, doživjele su potpuni krah.
Budva je danas centar propalih projekata, poprište napuštenih gradilišta, uništenih pejzaža… Predstavnicima lokalne i republičke vlasti usta su bila puna priča o planovima mladog ruskog milijardera Sergeja Polonskog koji će na šumovitom rtu Zavala sagraditi luksuzni hotel sa 30 spratova, graditeljski simbol rivijere, po ugledu na čuveno Jedro u Dubaiju…Sada kada su na Zavali ostale samo nedovršene stambene zgrade i zapaljeni stari borovi, svi ćute kao zaliveni. Propale su i pompezno najavljena ulaganja oko tri milijarde eura u super luksuzne hotele duž Slovenske plaže ruskog Metropola i arapskih šeika. Govorilo se o konkretnim investitorima i gotovim projektima jednog od najboljih hotela u Evropi koji će graditi Investicioni fond kraljevske porodice Ujedinjenih Arapskih Emirata!
Nema ništa ni od gradnje hotela-solitera u Bečićima. Nije dovršen ni hotel As u Perazića Dolu, koji je 2002. godine prodat ruskoj grupi Njega turs. Tamo zjapi zasječena stijena u zaleđu i gomila zaboravljenog građevinskog materijala na plaži…Nije završeno ni divlje građeno Rusko selo iznad Svetog Stefana. Na desetine tipskih kuća koje su po uvjeravanjima vlasnika trebale zasjeniti ljepotu grada-hotela Sveti Stefan, napuštene su… Obustavljeni su radovi na gradnji vile jednog od najbogatijih Rusa, Olega Deripaske, na atraktivnom rtu Platamuni iza plaže Jaz.
Nije realizovan ni jedan od gromoglasno najavljivanih projekata planiranih duž obale Reževića, turistički kompleks Smokvice, Skočiđevojka. Nema hotelskih lanaca Kempinski, Šeraton, Meriot, Hilton i ostalih, čija su imena sa lakoćom izgovarana tokom izbornih kampanja DPSDP.
Niti jedna od najavljivanih investicija u visoki crnogorski turizam nije realizovana. U svakoj demokratskoj državi uslijedio bi poziv na odgovornost onih nosioca državnih funkcija čiji su planovi i projekti doživjeli potpuni fijasko. Prije svih, ministara turizma i prostornog planiranja, Predraga Nenezića i Branimira Gvozdenovića. U Crnoj Gori međutim, to je najbolja preporuka za dalji uspon na ljestvici vlasti.
Branka PLAMENAC