Povežite se sa nama

DRUŠTVO

Rusi odlaze

Objavljeno prije

na

Posjeta ruskog ministra za vanredne situacije Sergeja Šojgua Crnoj Gori bila je jasan znak za uzbunu. Gotovo sve veće investicije ruskih državljana u Crnoj Gori ozbiljno su dovedene u pitanje. Iako je premijer Đukanović prilikom susreta kazao kako na izmaku krize očekuje porast stranih investicija, prije svega ruskih i to u oblasti infrastrukture, energetike i turizma, zabrinutost se nije mogla sakriti. Potpunu propast doživjeli su privatizacioni projekti od strateške važnosti za crnogorsku privredu, kao što su KAP, Željezara u Nikšiću i promjena vlasništva u svim većim hotelima na primorju, od Ulcinja do Herceg Novog, u kojoj su partneri Vlade bile ruske kompanije ili pojedinci. Istu sudbinu doduše doživjela je i privatizacija, odnosno koncesija turističkog kompleksa Sveti Stefan – Miločer, data singapurskoj kompaniji Aman rizorts. Investicioni bum koji je posljednjih godina pogodio Crnu Goru zahvaljujući ulaganju bogatijih ruskih državljana koji su okupirali Crnogorsko primorje, kupovali kuće i stanove, ogromne zemljišne parcele po priobalnim selima, atraktivnim uvalama i rtovima, iznenada je i prestao. Zlatna groznica koja je uzdrmala stanovništvo primorja i stvorila na stotine domaćih milionera, kako je došla, tako je i minula ove krajeve. Novih kupaca više nema. U isto vrijeme mnogi ruski državljani odlaze i prodaju kupljene nekretnine po daleko nižim cijenama od onih koje su prethodno platili.

Najveću korist od prohujale groznice u prometu nekretnina izvukla je vojska bivše države SCG. U njenom su posjedu bile najvrjednije lokacije, utvrđenja i zgrade u priobalnom pojasu čiji su kupci većinom bili Rusi.

Efekti posustajanja ruskih investitora najvidljiviji su u Budvi, metropoli crnogorskog turizma, koja je u eri ruskog pohoda na budvansku rivijeru u stranim medijima dobila nadimak – Moskva na moru.

Bajkovite priče o spektakularnim graditeljskim poduhvatima, o transformaciji Budve u turističko odredište ravno Monaku, Monte Karlu, Portofinu ili Dubaiju, sa elitnim hotelima i turističkim kompleksima u kojima će boraviti svjetska elita, doživjele su potpuni krah.

Budva je danas centar propalih projekata, poprište napuštenih gradilišta, uništenih pejzaža… Predstavnicima lokalne i republičke vlasti usta su bila puna priča o planovima mladog ruskog milijardera Sergeja Polonskog koji će na šumovitom rtu Zavala sagraditi luksuzni hotel sa 30 spratova, graditeljski simbol rivijere, po ugledu na čuveno Jedro u Dubaiju…Sada kada su na Zavali ostale samo nedovršene stambene zgrade i zapaljeni stari borovi, svi ćute kao zaliveni. Propale su i pompezno najavljena ulaganja oko tri milijarde eura u super luksuzne hotele duž Slovenske plaže ruskog Metropola i arapskih šeika. Govorilo se o konkretnim investitorima i gotovim projektima jednog od najboljih hotela u Evropi koji će graditi Investicioni fond kraljevske porodice Ujedinjenih Arapskih Emirata!

Nema ništa ni od gradnje hotela-solitera u Bečićima. Nije dovršen ni hotel As u Perazića Dolu, koji je 2002. godine prodat ruskoj grupi Njega turs. Tamo zjapi zasječena stijena u zaleđu i gomila zaboravljenog građevinskog materijala na plaži…Nije završeno ni divlje građeno Rusko selo iznad Svetog Stefana. Na desetine tipskih kuća koje su po uvjeravanjima vlasnika trebale zasjeniti ljepotu grada-hotela Sveti Stefan, napuštene su… Obustavljeni su radovi na gradnji vile jednog od najbogatijih Rusa, Olega Deripaske, na atraktivnom rtu Platamuni iza plaže Jaz.

Nije realizovan ni jedan od gromoglasno najavljivanih projekata planiranih duž obale Reževića, turistički kompleks Smokvice, Skočiđevojka. Nema hotelskih lanaca Kempinski, Šeraton, Meriot, Hilton i ostalih, čija su imena sa lakoćom izgovarana tokom izbornih kampanja DPSDP.

Niti jedna od najavljivanih investicija u visoki crnogorski turizam nije realizovana. U svakoj demokratskoj državi uslijedio bi poziv na odgovornost onih nosioca državnih funkcija čiji su planovi i projekti doživjeli potpuni fijasko. Prije svih, ministara turizma i prostornog planiranja, Predraga Nenezića i Branimira Gvozdenovića. U Crnoj Gori međutim, to je najbolja preporuka za dalji uspon na ljestvici vlasti.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

ANDRIJA MANDIĆ I ALEKSA BEČIĆ NE MOGU SLUŽBENIM AVIONOM PREKO HRVATSKE: Ni  zemljom, ni nebom

Objavljeno prije

na

Objavio:

Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi, saznaje da  predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu Vladinim avionom preko Hrvatske. To je  iznenadilo   crnogorske vlasti, koje su  mislile da  odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider DNP Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji

 

 

Da predsjednik parlamenta Andrija Mandić i potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić ne mogu službenim, Vladinim avionom preko Hrvatske, crnogorske vlasti shvatile su kada je Mandić, nedavno, planirao službeni put  preko Hrvatske, saznaje Monitor od više dobro obaviještenih izvora u crnogorskoj vlasti i državnoj upravi. Do tada se mislilo da odluka susjedne Hrvatske iz jula ove godine, da se Mandić, Bečić i lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, proglase osobama non grata, važi samo na – zemlji.

Odluka Hrvatske da proglasi tri crnogorska funkiconera za osobe non grata, podsjećamo, donešena je nakon što je crnogorski parlament krajem juna ove godine usvojio Rezoluciju o Jasenovcu, čija je svrha u stvari bila da relativizuje  glas Crne Gore u UN o Srebrenici. Crna Gora je prethodno, u maju ove godine, u skupštini UN glasala za Rezoluciju o Srebrenici, a nakon velikog pritiska koji je dolazio od strane srpskih vlasti, SPC, ali i unutrašnjih političkih struktura koje su pod uticajem tih adresa.

Hrvatska je  tada obrazložila da je Mandića, Kneževića i Bečića proglasila nepoželjnima “zbog sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe”.

Monitor je pokušao da dobije zvanične odgovore od nadležnih o tome zašto i kako Mandić i Bečić ne mogu službenim avionom preko hrvatskog neba, i šta to znači za Crnu Goru. Niko nije javno želio da govori o tome.  Jasno je, međutim, iz nezvaničnih razgovora, da crnogorske vlasti nijesu znale da se hrvatska odluka odnosi i na nebo.

Na pitanje da li je Mandić već krenuo na službeni put, pa  saznao da ne može preko Hrvatske , ili se to shvatilo ranije, dok je naumio  da putuje,  izvor u crnogorskoj vlasti koji je želio da ostane anoniman kazao je: „Naumio“.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

IZVJEŠTAJ EVROPSKE KOMISIJE ZA 2024.: Napredak protkan kurtoazijom 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Crna Gora  je konačno, nakon 12 godina mrcvarenja „pregovora,“ u mogućnosti da krene sa zatvaranjem poglavlja.  Po izvještaja ambasadora  EU Johana Setlera- čaša je polupuna. Ima i onih za koje je poluprazna, i ne samo među crnogorskom opozicijom

 

 

rije dva dana Evropska komisija (EK) je objavila  izvještaje o napretku zemalja Zapadnog Balkana na putu za članstvo u EU. Očekivano, Crna Gora je najpozitivnije ocijenjena među zemljama kandidatima. U prezentaciji izvještaja, ambasador EU Johan Setler je naglasio da je ovaj izvještaj u odnosu na prethodnu godinu „jasno pozivitniji“ i da je Crna Gora „učvrstila svoju poziciju kao predvodnik pristupanja u EU“. Dobar dio pozitivnog se odnosi na „veliki napredak u oblastima vladavine prava“ tj. poglavljima 23 i 24 i pozitivnom IBAR-u na početku ljeta. Njime je Crna Gora konačno, nakon 12 godina mrcvarenja „pregovora,“ u mogućnosti da krene sa zatvaranjem poglavlja (ukupno 33 u grupama -klasterima). Do sada su samo tri privremeno zatvorena.

Izvještaj ocjenjuje “značajan napredak” u dva poglavlja, “dobar napredak” u šest, “ograničen napredak” je opis za 22 poglavlja, dok su tri “bez napretka”. Pohvaljena je dosadašnja reforma pravosuđa, borba protiv korupcije i sloboda izražavanja i medija. Setler napominje da je važno izabrati predsjednika Vrhovnog suda, donijeti zakon o finansiranju političkih partija i krenuti u „sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva uključujući i birački spisak, pravo glasa…“. Izvještaj takođe navodi da su „institucije krhke i ranjive na političke krize i potencijalne institucionalne blokade“. Sve u svemu, po ambasadoru Setleru- čaša je polupuna.

Ima i onih za koje je poluprazna, i ne samo među crnogorskom opozicijom. Iako je izabran Sudski savjet, kompletiran Ustavni sud, i došlo do hapšenja velikog broja „krupnih riba“ (isključivo zahvaljujući Europolu i dokazima dobijenim od zapadnih policija) Crna Gora do sada nema ni jedne pravosnažne presude za visoku korupciju i organizovani kriminal. Šanse su da ih neće ni biti još dugo godina gledajući kako se (ne) odvija suđenje bivšoj šefici pravoduđa Vesni Medenici i drugim sličnim kalibrima.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

TRAGEDIJA U SELU SOKOLAC I POTJERA ZA ALIJOM BALIJAGIĆEM OPET OGOLILA BEZBJEDNOSNI SISTEM: Vrijeme je za odgovornost

Objavljeno prije

na

Objavio:

Policija, vojska, specijalne jedinice i drugi organi bezbjednosti danima ne uspijevaju da uhvate opasnog ubicu, dok se strah i nepovjerenje u organe reda širi Crnom Gorom. To se neće promijeniti dok se za propuste ne bude snosila  odgovornost. Do vrha

 

 

Velike tragedije uvijek prikažu sposobnost jednog državnog sistema u pravom svjetlu. Tako je i ova posljednja,  u bjelopoljskom selu Sokolcu, pokazala nesposobnost i okoštalost bezbjednosnog sistema u Crnoj Gori.

Višestruki počinilac najtežih krivičnih djela, Alija Balijagić, u petak veče, 25. oktobra, ubio je Jovana (60) i Milenku Madžgalj (69), brata i sestru koji su se nalazili u svojoj seoskoj kući u Vraneškoj dolini. Više svjedoka i nalaza iz istrage ukazuje na to da su pokojni Madžgalji prethodno ugostili i nahranili odbjeglog Balijagića. Nakon što je posjedio i objedovao, Balijagić se vratio i kroz prozor upucao brata i sestru. Potom se dao u bjekstvo koje traje već sedmicu.

Mještani svjedoče da su više puta prije tragedije policiji prijavljivali da se kroz njihovo i okolna sela šeta sumnjivo naoružano lice. Prethodno se već Vraneškom dolinom proširila vijest da je iz jedne od okolnih kuća ukradena puška. Međutim, organi reda i mira nisu uspjeli da zaštite mještane koji i dalje žive u strahu od ubice.

Strah se, u međuvremenu, proširio po okolnim selima jer policija i vojska danima ne uspijevaju da uhvate Balijagića, koji se, kako sumnjaju, krije u okolnim planinama i šumama. Osuđivani silovatelj i pljačkaš, već ima iskustvo odmetništva. Mještanima tog kraja poznat je kao kriminalac koji se osamdesetih krio po planini i pljačkao sela u Srbiji i Crnoj Gori.

Predsjednik Mjesne zajednice Tomaševo Vesko Gogić kaže da policija deset dana nije ništa uradila da pronađe Balijagića. I Dragan Grba iz Sokolca tvrdi da su njegove komšije prijavljivale Balijagića, ali da policija nije reagovala.

Ivan ČAĐENOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 1. novembra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo