Vjerovatno je naš najbogatiji zemljak; po drugoj verziji, samo je knjigovođa domaćih političkih moćnika. Na Vikipediji Duško Knežević ima ažuriranu biografiju sa stajlingom ,,svjetskog biznismena”; vlasnik je banke u Rusiji i partner izvjesnih firmi u Velikoj Britaniji. Jutjub je zatrpan njegovim snimcima – obrađenim i na engleskom jeziku pripremljenim u njegovoj TV Atlas. Niz drugih portala i medija, u zemlji i susjedstvu, gasiraju njegove izjave.
Ima ih masa u posljednje vrijeme. Knežević je u junu na RTS-u gost emisije Profil i profit. U Pobjedi je, oko ,,ekonomskog državljanstva”, objasnio da je ,,pola miliona niska cijena”, Pa je bio u prvom redu publike njujorškog Šeratona dok je Bil Klinton na skupu svoje Globalne inicijative držao govor. Za Vorld fajnans na čak šest stranica je dao intervju koji obiluje opštim mjestima, tipa: ,,Ako ne razmišljamo o našim mladim ljudima i o budućnosti društva, naći ćemo se u velikoj krizi”. A u rodnu grudu je doveo Pamelu Anderson i Severinu Vučković.
Sve bi to, procjenjuje se, trebalo da pomogne Kneževiću da se dočepa (na)kupca ili suinvestitora za ambiciozne projekte, jer su njegove firme – u netvorku oligarhije na vlasti – došle u posjed velikih nekretnina. Sada mu, vjeruje se, fali keš, pa privlači pažnju tako što je Pamelu odveo u obilazak gradilišta Atlas kapital centra u Podgorici a Severina je – sa sve direktnim uključenjem u dnevnik TV Atlas – najavila kako će u istom nezavršenom objektu ,,snimati dio spota”.
Investitor je projekata – u izgradnji ili u planovima – Atlas kapital centar, zatim hotela i ekspo centra Adriatik fair u Budvi sa četiri solitera preko 11 spratova i pet pratećih građevina visine od pet-šest etaža, zatim bivšeg vojno-medicinskog centra Meljine na 50.299 m2, Mimoze na rtu Kobila od 309.000 m2.
Knežević je vlasnik kompleksa Kamenovo bič na 32.000 m2, do kojeg je, tvrdilo se, došao prevarom, tako što je 1999. od Rekreatursa iz Prištine, za smiješno male pare, otkupio imovinu u vrijednosti od oko 20 miliona eura. Kako je Monitor pisao, Knežević u Budvi planira i Mogren Garden, apartmansko naselje na stijeni neposredno uz more, na stazi između Starog grada i plaže Mogren, sa soliterima i zgrade šestospratnicama po obodu litice od ukupno oko 120.000 m2. Planira i izgradnju Mogren Hila na brdu Komoševina iznad Budve od 79.600 m2, sa soliterom, hotelom i apartmanima…
No, o jednom od najvećih crnogorskih tajkuna se zapravo u javnosti malo toga zna. Ko je Dušan Knežević? Rođen 1959. u Titogradu. Porijeklom je iz zetskog sela Mojanovići, kao mladić je igrao košarku i završio gimnaziju Slobodan Škerović. Odlazi na studije ekonomije u Beograd. U javnosti je od ranih 1980-ih, kao student-maneken u TV reklami sapuna Saponije iz Osijeka, potom je savezni košarkaški sudija. Zapošljava se u tamošnjoj državnoj eksport kompaniji bliskoj tajnim službama. Od kraja 1980-ih je direktor Jupeksa, firme iz branše.
Radna je pretpostavka da je Knežević u 1990-im odigrao ulogu knjigovođe of-šor pranja para. To je nedokazana tvrdnja. No, klupko se odmotavalo godinama kasnije, navodno kroz ,,reinvestiranje” – kupovinom propalih društvenih firmi. Pa je, komentarišući neugodnost da je 2006. odgovarao na pitanja u istrazi protiv ,,stečajne mafije” u Srbiji, Knežević kazao: ,,Možda čudno zvuči, ali ponosan sam na to i nikad nijesam osuđivan”. Tokom iste istrage je član upravnog odbora njegove Atlas banke (Miko Brašnjović) u zatvoru izvršio samoubistvo. Na sajtu Atlas grupe sada se, kao dio kompanije, navodi i budvanski Montenegroekspres čije je akcije (procijenjena imovina na preko 10 miliona eura) Knežević svojevremeno kupio u partnerstvu upravo sa Brašnjovićem.
Iako ga zovu ,,Milov tajkun”, Kneževiću – jedinom u crnogorskom tajkunskom bratstvu – prvi milion nije namjestio aktuelni premijer. ,,Prvi milion”, objasnio je, ,,zaradio sam na uvozu robe široke potrošnje. U Beograd sam iz Singapura i Bangkoka uvozio odjeću, a iz Italije obuću”.
Atlas banka je osnovana 1995. u Beogradu a za njenog predsjednika je imenovan Knežević. Banka je 2005. prodata Grcima, Pireus banci, čija je filijala 2007. iz Londona odobrila kredit od 1,5 miliona eura Kapital investu Milu Đukanoviću. Da li je Knežević namjestio Milu ,,prvi milion”? Malo vjerovatno da nije. Knežević je zadržao poslovne ,,pireuske” veze. Na primjer, sve parcele na kojima Kneževićeve povezane firme namjeravaju da grade Mogren Garden imaju hipoteke Piraeus banke od ukupno 8.000.000 eura. U intervjuu za Vijesti 2008. je objasnio kako je ,,Đukanovićev prijatelj”. Jednom drugom prilikom kako ,,Milo drži riječ”.
Od druge polovine 1990-ih Knežević je sa poslovima u starom kraju, gdje, poznato je, ,,riječ” više vrijedi od zakona. Najprije je kupio Jadranski sajam u Budvi, slijedi osnivanje podgoričke Atlas mont banke, pa Atlas Monta, privatizacione menadžment kompanije. Milo ga pominje 24. februara 2001. u presretnutom razgovoru sa Dušankom Pešić: ,,Igrao sam basket, bio čitav dan kući, a sad se spremam, ne znam, nešto me Duško Knežević pozvao…”
Nacional je 2001. tvrdio bez specifikovanih dokaza: ,,Velik dio novca opran je i putem Atlas banke u Podgorici, gdje kao nominalni vlasnik figurira Knežević, bivši prodavač palačinki na beogradskom sajmu. Istu takvu banku Knežević je pod pokroviteljstvom srpskog SDB-a oformio u Beogradu, a poslovnice te banke ima u Engleskoj i na Cipru. Ne tako davno Knežević je od tamošnjih vlasti zatražio dozvolu da u tim zemljama otvori ‘banking junits’ Atlas banke, ali dozvolu nije dobio zbog sumnje da će ih koristiti za pranje novca od krijumčarenja. Nije nevažno napomenuti da je u Podgorici već dulje javna tajna kako je Knežević samo paravan za prave vlasnike banke: Mila Đukanovića i njegova brata Acu, Stanka Subotića, Veska Barovića i Branka Vujoševića”. I Srećko Kestner je tvrdio da se dio novca pere ,,preko Atlas banke u Podgorici”.
Najkasnije od 2002. Duško Knežević je jedno vrijeme u Odboru direktora državne Elektroprivrede CG. Nije ni čudo što je Elektroprivreda – skupa sa Telekomom, Plantažama – ima portfelje Atlas Mont fonda, baš kao i Jugopetrol. Naime, savjetnik tenderske komisije u privatizaciji Jugopetrola je bio Mark Harison, umiješan i u kupovinu akcija budvanskog Montenegro ekspresa, potonje Kneževićeve firme.
U Crnoj Gori Knežević ima firme kao Atlas centar, Atlas Lajf, Atlas penzioni fond, fabriku vode Akva Monta, Univerziteta Mediteran, Korala (deluks hotel Princes). Njegov je i Jadranski sajam, gdje mu je manjinski partner ne samo Milov kum Goran Sito Rakočević, već i Branko Perović, bivši ministar spoljnih poslova, rođeni brat Dragana Perovića koji je sa grčkim milionerom Viktorom Restisom ušao u veći broj poslova u Crnoj Gori, uključujući i Sveti Stefan.
I u Beogradu je Knežević takođe vlasnik koječega; ima ambiciozne građevinske planove. A gazda tamošnjeg kultnog hotela Mažestik postao je preko advokata Caneta Subotića. Pisali smo ljetos o tome, naime o advokatu Tomasu Nigu, građaninu Lihtenštajna. Februara 2006. sporadično se čulo o Nigu prilikom kupovine 51,41 odsto akcija Mažestika za 2,23 milona eura. Hotel je kupila of-šor firma Atlas ventura holding sa Islanda čiji je osnivač-vlasnik drugo preduzeće (pravno lice) Ernest Nig Trast Manadžment Establišment a direktor – advokat Nig. Prethodni vlasnik hotela je bio Atlas sistem Duška Kneževića. Advokat Nig je bio jedini zaposleni i direktor Subotićeve holding kompanije Emerdžing Marketing Investments koja je osnovana 2003. u Kopenhagenu, naslijedivši Subotićeve of-šor firme iz Limasola umiješane u ,,tanzit duvana”. A Knežević posluje na Kipru od ranih 1990-ih pa sve do danas (firme Atlas kapital i Atlas e-foreks).
Vladimir JOVANOVIĆ