Povežite se sa nama

Izdvojeno

SELEKTIVNO PAMĆENJE 1999.: Vide se NATO bombe ali ne i Miloševićevi masovni zločini

Objavljeno prije

na

U Crnoj Gori  i Srbiji obilježen je početak NATO  udara  na SRJ.  Zvaničnici su pominjali žrtve, pale u odbrani SRJ.   Niko nije pomenuo albanske žrtve niti činjenicu da je rat na Kosovu bio četvrti Miloševićev rat devedesetih i da je njegov režim dugo 90-tih prizivao vojnu intervenciju sa strane svojim postupcima i ratnom politikom

 

 

U nedjelju 24. marta se navršilo 25 godina od intervencije NATO pakta protiv Miloševićeve krnje Jugoslavije koju su činile Srbija i Crna Gora. Do ove godine nijedna zvanična vlast u Crnoj Gori nije obilježavala godišnjice, niti je otvarala vrata kasarni u Danilovgradu , Maslinama i Podgorici, kako bi delegacije Nove srpske demokratije (NSD) i drugih sličnih stranaka položile vijence nastradalima tokom 78-dnevnog sukoba sa Alijansom. Vlada Milojka Spajića takođe nije organizovala zvanične ceremonije, akademije i skupove, ali je napravila malu promjenu. Ovaj put je lider NSD-a Andrija Mandić, sada u svojstvu predsjednika Skupštine Crne Gore, prošao kapiju kasarne u Danilovgradu i položio vijenac u prisustvu garde. Na vijencu je pisalo „Herojskim braniocima Crne Gore 1999. godine“ dok je u saopštenju kabineta navedeno da se predsjednik Mandić poklonio prvoj žrtvi NATO bombardovanja – vojniku Saši Stajiću, i da je ovo prvi put da visoki državni funkcioner Crne Gore odaje poštovanje nevinim žrtvama i herojima odbrane zemlje 1999. god. Vijenac sa malo drugačijim natpisom – „Herojima odbrane naše zemlje 1999. godine“ i bez pominjanja Crne Gore, je položen i u Maslinama. Ova put je to urađeno u „znak sjećanja na nevine žrtve i junake koji su prije 25 godina branili nebo, kopno i more Savezne Republike Jugoslavije“. Mandić je istakao  da se sa ponosom sjeća junaka koji su dali sve, uključujući i vlastiti život „u odbrani naše zajedničke zemlje“.

Vijence u obje kasarne je položio,  u odvojenoj ceremoniji, i ministar odbrane Dragan Krapović. Krapovićeva poruka je bila značajno drugačija od Mandićeve. Rekao je da je Crna Gora , premda kroz bol i patnju, pronašla put ka boljoj budućnosti. „Odbili smo da dozvolimo da nas mržnja i strah parališu, birajući umjesto toga put mira, i put saradnje“ rekao je Krapović uz naglasak da smo „postali kredibilna članica Sjevernoatlantske alijanse, uzimajući u svoje ruke kormilo sudbine“. Za njega je članstvo afirmacija odlučnosti da se gradi „društvo, utemeljeno na univerzalnim vrijednostima, multietničkom skladu, bezbjednosti, miru i prosperitetu za sve“.

U Srbiji je centralna komemoracija održana u Prokuplju u okviru Dana sećanja na stradale u NATO agresiji. U Prokuplju je naime toga dana pala prva žrtva u Srbiji – vojnik Boban Nedeljković. Vladar Srbije Aleksandar Vučić je u uobičajenom konspirativnom obraćanju optužio NATO i Zapad da su „hteli da nam unište otadžbinu, da nam unište Srbiju, da je raskomadaju“ i da su Srbi narod „koji se i dalje ponosno i dostojanstveno drži i koji ne pristaje na okupaciju“. Skup je počeo službom koju je vodio patrijarh Porfirije koji je rekao da je „srećan i kao Srbin i kao sveštenik jer nikakav ultimatum nije pokolebao njegov narod da odustane od ljubavi i Boga“. U Prokuplju je bio prisutan i predsjednik BiH entiteta Republika Srpska Milorad Dodik koji je 24. mart nazvao „strašnim danom u istoriji“, i da u srpskom narodu ima mnogo onih koji su izgubili nekoga „zato što je neki tuđin htio ovdje da upravlja i moderira naše živote“.

Vučićevi mediji u regionu su se masovno pridružili narativu o zločinačkoj NATO zavjeri i nevinim srpskim žrtvama, po njima ničim izazvane agresije. Uz medije su se glasnule i provučićevske stranke u Crnoj Gori sa sličnim porukama. Ministar poljoprivrede i lider Socijalističke narodne partije (SNP) Vladimir Joković je rekao da je za njega napad NATO-a agresija bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN-a. U saopštenju Demokratske narodne partije (DNP) bivši predsjednik Milo Đukanović je počinio „najstrašniji čin veleizdaje“ zato što nije i tokom rata na Kosovu bio na strani Miloševića kao ranije. Pomenut je vojnik Saša Stajić i bombardovanje Murina 30. aprila 1999. godine kada je poginulo šest ljudi, među kojima i troje djece. Slične tvrdnje su se mogle čuti i na drugim mjestima uz ironične komentare da je navodno NATO operacija imala naziv Milosrdni anđeo koji je došao da ubija srpsku nejač.

Milosrdni anđeo je izmišljen termin – pravi naziv NATO operacije je bio Saveznička sila. Takođe, provučićevski i velikosrpski teoretičari zavjera su potpuno prećutali šire aspekte i razloge udara NATO pakta, koji su bili drugi po redu u istoriji ovog vojnog saveza. Prva intervencija je bila protiv pozadinske strukture Vojske Republike Srpske (VRS) 1995. godine tokom rata u Bosni i Hercegovini koja je na kraju primorala rukovodstvo Srbije da sjedne za pregovarački sto i potpiše održivi mir u Dejtonu. Visoko kriminalizovani i u korupciji ogrezao režim Slobodana Miloševića i njegovih satrapa u Crnoj Gori je dugo 90-tih prizivao vojnu intervenciju sa strane svojim postupcima i ratnom politikom. Istina je da Operacija saveznička sila nije imala odobrenje Savjeta bezbjednosti UN-a tako da se, sa formalno pravne strane, ta intervencije može nazvati agresijom protiv jedne suverene zemlje.

Međutim, ni Miloševićava Srbija nije imala pomenuto odobrenje kada je protivustavno preuzela kontrolu nad Jugoslavenskom narodnom armijom (JNA) početkom 90-tih i izvršila agresiju na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Držanje Sarajeva pod opsadom više od tri godine i sravnivanje Vukovara i drugih napadnutih gradova sa zemljom je svakako neuporedivo gore od 78 dana selektivnih i unaprijed najavljenih vazdušnih udara po vojnim ciljevima u SRJ.

Pomenuta kasarna PVO jedinica u Danilovgradu je već bila evakuirana jer su iz Brisela najavili da će biti meta. Nesretni vojnik Stajić je, ili zaboravljen tamo, po jednoj verziji, ili se vratio po neke lične stvari, po drugoj. Svakako, gubitak njegovog života je tragedija za njegove bližnje ali i sramota za oficire Miloševićeve Vojske Jugoslavije (VJ) koji su dozvolili da on ostane u ispražnjenoj kasarni ili da se vrati u nju. U Murinama je cilj napada bio most u centru varoši koji vodi prema Čakoru i Peći i koji su koristile srpske paravojske i jedinice VJ za transporte prema Kosovu. Na ogromnu žalost, u dva traljavo izvedena napada NATO avijacije stradali su i civili uključujući i troje djece, što su priznali i u Alijansi. Ovakvih napada i stradanja nevinog civilnog stanovništva je bilo znatno više u Srbiji i na Kosovu. Valja se prisjetiti napada na Aleksinac, na voz u pokretu u Grdeličkoj klisuri, stradanje autobusa na Savinim vodama na granici Crne Gore i Kosova itd.

Međutim, treba se sjetiti i namjernog raspoređivanja tehnike u jedinicama VJ u naseljenim mjestima, čime je režim u Beogradu pokušavao maksimizirati civilne žrtve u propagandne svrhe. Mornarica je vezala raketnu fregatu tik uz stari grad u Kotoru pod zaštitom UNESCA. U Baru je PVO VJ ispaljivala zastarjele sovjetske rakete, koje nisu ni mogle dosegnuti visokoleteće avione, sa pozicija lučkih skladišta goriva u nadi da će Alijansa uzvratiti vatru i razoriti luku.

Nasilno ukidanje autonomije Kosova 1990. godine od strane Miloševićeve vlasti uz uvođenje aparthejda i policijskog terora nad kosovskim Albancima je bio početak strukturnih problema na ovoj inače istorijski spornoj teritoriji. Prvih godina su Albanci okupljeni najvećim dijelom iza Demokratskog saveza Kosova (DSK) Ibrahima Rugove pružali gandijevski nenasilni otpor srbijanskoj kolonijalnoj upravi. Međutim, rastuće nezadovoljstvo će 1997. dovesti do stvaranja Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) čiji je znatan broj komandanata imao udbaško-kriminalnu pozadinu iz vremena UN sankcija. Početkom iduće godine dolazi do prvih ozbiljnih gerilskih napada. Tokom 1998. godine će se rat razbuktati na znatnom dijelu teritorije pokrajine i tada se samo u Crnu Goru sklonilo preko 60 hiljada kosovskih Albanaca. Sa početkom NATO bombardovanja, srpska strana je smatrala da je dobila odriješene ruke za „konačno rješenje“ albanskog pitanja. Miloševićev režim će u toku prvih sedmica vazdušnih udara protjerati preko 800 hiljada Albanaca sa svojih ognjišta u susjednu Albaniju, Makedoniju i Crnu Goru uz opštu pljačku i paljevinu za koje će optužiti NATO. U Crnu Goru je stiglo preko 130 hiljada izbjeglica. Osim etničkog čišćenja, srpske snage će izvršiti odmazde nad  stanovništvom, zbog akcija OVK, pri tom ubijajući stare, žena i djecu u hiljadama. Preko 600 njih će kasnije biti otkopavano i ponovo sahranjivano u kampovima specijalnih jedinica u Srbiji, dok je jedan kamion hladnjača sa ubijenom nejači završio u Dunavu.

U Crnoj Gori je u najbolnijem sjećanju ostao masakr u Kaluđerskom lazu blizu granice sa Kosovom, kada su pripadnici VJ i srpskih paravojski ubili, po jednoj verziji tužilaštva 16, a po drugoj 22 albanska civila (među kojima je bilo i male djece) koji su bježali od ofanzive na Rugovsku klisuru krajem aprila i početkom maja 1999. Ovaj zločin na crnogorskoj teritoriji je ostao do dana današnjeg nekažnjen zahvaljujući zarobljenom miloističkom pravosuđu.

Ostaje da se vidi da li će Andrija Mandić imati hrabrosti da ode i položi vijenac na Kaluđerskom lazu, ili, možda  na nekom od mnogobrojnih stratišta na Kosovu koja su uradak vojske u kojoj je nekad on bio ponosni dobrovoljac.

Jovo MARTINOVIĆ

Komentari

FOKUS

KOČANI, NOVI SAD, DONJA JABLANICA, CETINJE: Tragedije koje ne opominju

Objavljeno prije

na

Objavio:

Bol i tugu usljed tragedije u Makedoniji, u kojoj je život izgubilo 59 osoba, a povrijeđeno 190,  zamijenio je bijes kada su otkrivene činjenice o radu diskoteke sa falsifikovanim licencama i bez osnovnih bezbjednosnih standarda. Urušene institucije i neodgovornost  stoje iza još jedne tragedije u regionu. Nova krvava opomena koju nema ko da čuje, nakon Novog Sada, Donje Jablanice, Cetinja…

 

Dugogodišnji vozač Hitne pomoći u Kočanima Ile Gočevski, u noći između subote i nedjelje, prevozio je povrijeđene iz diskoteke Puls. U požaru koji je izbio u diskoteci oko tri sata ujutru poginulo je 59 osoba, a povrijeđeno je preko 190. Mladih od 15 do 24 godine. Kolege Gočevskog iz Opšte bolnice Kočani kazali su da je radio cijelu noć i dan i prevozio povrijeđene, a da je kući otišao samo da se odmori. Nije se probudio.

,,Cijelu noć je pomagao mladima iz diskoteke smrti, a juče je iznenada preminuo. Otkazalo mu je srce, nije izdržao te krvave slike. Ne postoje riječi koje mogu opisati tebe, gromadu od čovjeka. Planino naša, čovječe velikog srca i duše. Dao si sve od sebe da spasiš mlade, nevine duše, na kraju si i ti otišao”, jedno je od oproštajnih poruka za Gočevskog.

Na snimcima iz diskoteke, koji su ubrzo nakon tragedije plasirani na društvenim mrežama, vidi se da je pirotehnika, prskalice koje su aktivirane na bini izazvale požar na niskom plafonu. Bend je nastavio da svira, a publika u prvi mah nije bila svjesna šta se dešava. ,,Većina stradalih je umrla od posledica stampeda izazvanog panikom nakon što je izbio požar u diskoteci”, izjavila je direktorka Opšte bolnice Kočani Kristina Serafimova.  

Za ministra unutrašnjh poslova Panča Toševskog nema dileme ko je krivac za nezapamćenu tragediju: požar su izazvala pirotehnička sredstva koja su donijeli članovi popularne grupe „DNK“. Ali, i oni su nastradali, tako da je taj dio istrage zatvoren.

Snimci diskoteke – oronule zgrade, sa uskim ulaznim vratima, rešetkama na prozorima izazvala su brojna pitanja javnosti o diskoteci koja je radila 12 godina, a nalazila se u objektu koji je ranije bio magacin za tepihe. Pitanja za nadležne su se ređala – kako je u gradu od 25.000 stanovnika toliko dugo radila diskoteka u koju su dolazili maloljetnici, a koja nije imala valjanu dozvolu, u objektu u kom nije ispoštovan nijedan standard, gdje su se održavali koncerti s puno pirotehnike i vatrenih efekata, a u kojem su gosti bili policajci i inspektori…

,,Svako koga vidite ovdje ima nekog bliskog ko je stradao”, izjavio je jedan od mještana malog grada nakon tragedije. ,,Imam unuku koja je trenutno u Sofiji i ima problema sa opekotinama po licu, tijelu i respiratornom traktu. Ali me ne boli samo zbog nje, izgubio sam dijete komšinice, dijete od sestrične moje žene, izgubio sam djecu mnogih prijatelja, jako mi je teško”, izjavio je Kočana.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

HORIZONTI

SRBIJA, REPUBLIKA SRPSKA I MI: (Krimo)integracije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Reakcija vlasti je bila ekspresna. Predsjednik  Vučić i ministar unutrašnjih poslova  Dačić su rekli da  “zvučni top” ne posjeduju ni Kobre, ni vojska ni policija. Potom se  pokazalo da se “istina” može štelovati. U izjavi za  Danas on je priznao da “ti sistemi stoje u našim magacinima (MUP-a)… ali nisu ubačeni u upotrebu”. Vučić je, onda, iz Brisela poručio  da su kupovane razne stvari, ali da “nikada nisu upotrebljene”

 

 

Tokom najvećih antirežimskih protesta u istoriji Srbije 15. marta u Beogradu mnogi su se pribojavali da će se obistiniti najave srbijanskih zvaničnika o nasilju. Vlast je tvrdila da će to učiniti studenti kao instrumenti zapadnih sila i neprijatelja države. Studenti i građani su se najviše pribojavali kamenica i bejzbol palica maskiranih fudbalskih huligana, pripadnika narko kartela i policijskih specijalaca u civilu. Tvrdili su da im je dosadašnja dobro dokumentirana praksa autokratske vlasti to davala za pravo. Ipak, niko nije očekivao da će biti isprobano novo oružje na hiljadama građana u trenutku dok mirno odaju počast poginulima u padu nadstrešnice željezničke stanice u Novom Sadu. Jaki zvuk koji para kao mlaznjak u niskom naletu je momentalno rasčistio nekoliko ulica punih građana koji su se u panici povukli prema zidovima zgrada. Malo prije toga, kamere su snimile policiju kako se hitno povlači sa glavne ulice u sporednu, očigledno po naređenju, da se ne bi izložili udaru zvuka. Nakon toga su na desetine i stotine građana potražile pomoć u Urgentnom centru zbog tegoba koje su osjetili nakon korištenja tzv. zvučnog topa.

Proslavljeni odbojkaški reprezentativac Srbije Vladimir Grbić je objavio na Instagramu da je njegov saigrač i prijatelj Marko Samardžić, “tokom sinoćnog protesta usled udara zvučnog topa, obzirom da ima pejsmejker, pretrpeo nekoliko (7) srčanih udara. “Samardžić je prebačen u Urgentni centar. “Doktori su se izborili za život oživljavajući ga više puta” rekao je Grbić.

Reakcija vlasti je bila ekspresna. Predsjednik Aleksandar Vučić i ministar unutrašnjih poslova (MUP) Ivica Dačić su rekli da to oružje ne posjeduju ni Kobre, ni vojska ni policija. Predsjednik je u prvoj reakciji, nakon obznane da “Srbija nije pristala na obojenu revoluciju” (kremaljski termin), putinistički upozorio da će svako krivično odgovarati za “brutalne laži” i “širenje lažnih vesti”. Ubrzo je proslijeđena naredba naniže.

Urgentni centar je zvanično osudio “proizvoljne informacije koje su se pojavile u javnosti i koje neodgovorni pojedinci tendenciozno šire putem društvenih mreža da je tokom jučerašnjeg dana u ovoj zdravstvenoj ustanovi zbrinuto na desetine građana sa tegobama koje bi mogle da izazove upotreba nekakvog ‘zvučnog topa’”. Odmah nakon ovog saopštenja uslijedila je vijest da je Više javno tužilaštvo u Beogradu naložilo  Prvom osnovnom javnom tužilaštvu da formira predmet i naloži identificiranje lica koja su takve “neistinite informacije širila u javnosti”.

Onda je supruga Marka Samardžića objavila „selfi“ iz bolničke sobe Urgentnog centra jer su se „u javnosti pojavile određene dezinformacije” pa obavještava sve da je Marko “dobro i da se nadamo da će brzo kući“.  Potom je Vladimir Grbić uklonio raniju objavu o zvučnom topu “zbog zdravstvenog stanja i mira Marka Samardžića…na sugestiju njegove porodice” uz izvinjenje “ako je nekom napravio problem”. Izgleda da jeste napravio problem. U ovakvim situacijama niko ne želi noćne posjete državne bezbjednosti i/ili kriminalaca u službi režima.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

BALŠA BRKOVIĆ, PISAC: Svi smo mi pod krovom neke nadstrešnice

Objavljeno prije

na

Objavio:

Najvažniji proces koji se dešava u Srbiji danas je nestajanje straha. To je ključni simptom ozdravljenja jednog društva…U određenom smislu, svi smo mi pod krovom neke nadstrešnice koja će pasti, svi mi igramo u mračnoj diskoteci koja svakog trena može da plane, da ode u dim…

 

 

 

MONITOR:U subotu je završen veliki protest u Beogradu. Kako komentarišete i doživaljvate višemjesečne proteste u Srbiji?

BRKOVIĆ:Ovi protesti su, iznad svega, znak da ima nade za Srbiju. Da jedna loša i amoralna vlast i jedan neobrazovani diktator nisu do kraja zarobili Srbiju i time zatvorili njenu kapiju budućnosti.

Kao aktivni učesnik beogradskih martovskih studentskih protesta iz 1991. imam i jedan vrlo ličan doživljaj svega što se ovih dana tamo dešava. Taj lični ugao pojačan je i činjenicom da je moj sin Brajan danas aktivni učesnik ovih događanja. Iz toga slijedi i neveseli zaključak da se na ovim balkanskim prostorima bilo koja suštinska promjena osvaja (pre)sporo, a da bi se nešto pomjerilo sa mrtve tačke potreban je rad više generacija. I potrošeni životi više naraštaja.

I još jedan govorljiv detalj: na demonstracijama iz 1991. značajnu ulogu odigrao je tada glumac Branislav Lečić, kanalisao je sa bine tu novu i moćnu energiju, a danas kada ga vidim sa ovim mrakom iz Pionirskog parka, jasno mi je da su modeli korupcije u naših ljudi mnogo raskošniji i neobičniji nego što pretpostavljamo, posebno kada je riječ o umjetnicima i srodnim djelatnostima.

Biće zanimljivo te i takve ljude pogledati u oči kada sve ovo prođe.

Kao i gotovo sve diktatore kroz istoriju, Vučića, prije svega čine slabosti ljudi kojima vlada, zato je on duboko zastrašujuća politička figura – on je sve ono najgore u svima: od koruptivnosti do licemjerja, od neznanja do površnosti, od gluposti do surovosti, od pohlepe do agresije…

To je i logično i zakonomjerno: diktator nikad nije sazdan na dobrim osobinama onih kojima vlada.

Ipak, najvažniji proces koji se dešava u Srbiji danas je nestajanje straha. To je ključni simptom ozdravljenja jednog društva. A nestanak straha je suprotan nestanku struje – taj nestanak jasno pokaže sve oko vas. Kao kad se iznova uključi svijetlo – sve je najednom vidljivo, do najsitnijeg detalja. To je ono čega se autokrate najviše plaše – oni vole tamu i polutamu koja kod ljudi ionako aktivira sve moguće forme straha, vole i na sve bacaju zbunjujuće sjenke koje ljude vraćaju onim osnovnim, djetinjim strahovima od svijeta, od drugih… I što je nejnevjerovatnije, to djeluje.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 21. marta ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo