,,Prvi put u istoriji predstavnik naše stranke biće predsjednik Opštine Ulcinj”, pobjedonosno je u srijedu uskliknuo visoki funkcioner Demokratske partije socijalista Ljuiđ-Ljubo Škrelja.
On je rekao da će novi predsjednik Skupštine opštine, Ilir Čapuni iz Nove demokratske snage – Forca, po odredbama koalicionog sporazuma, u roku od najdalje 20 dana, morati da zakaže sjednicu na kojoj će biti izabran gradonačelnik.
,,To može biti i ranije, na zahtjev odbornika DPS-a”, kazao je Škrelja, što znači da će najkasnije do sredine maja član Đukanovićeve partije biti predsjednik te opštine.
Od decembra 1990. godine, odnosno od organizovanja prvih višestranačkih izbora, gradonačelnik Ulcinja je uvijek bio član jedne od albanskih nacionalnih partija.
Još nije poznato ko će za tri sedmice sjesti u tu fotelju, a najviše šansi ima predsjednik Opštinskog odbora DPS-a Ljoro Nrekić, koji je bio nosilac liste te stranke na lokalnim izborima koji su održani početkom februara.
Očekuje se da će on zamijeniti lidera Force Nazifa Cungua, koji je prije dvije godine instaliran na tu funkciju dekretom iz Podgorice. Njegovi grčeviti napori da i treći put bude gradonačelnik neslavno su propali.
Bilo je to evidentno nakon što su dva puta odbijeni njegovi pokušaji da dosadašnja skupštinska većina donese budžet opštine za 2018. godinu koji je on planirao na preko 15 miliona eura. Na kraju, Cungu je bio prinuđen da sam potpiše tu odluku. Ostaje da se vidi da li će taj akt biti potvrđen na prvoj narednoj sjednici lokalnog parlamenta.
Dokumentom po principu „uzmi ili ostavi”, lider Force je bio prinuđen da prihvati sve zahtjeve DPS-a koje su sročili glavni pregovarači, politički direktor Tarzan Milošević i koordinator za Ulcinj dr Halil Duković, iako se tome na sjednici Glavnog odbora usprotivilo nekoliko istaknutih članova te stranke. Forca je u kampanji nastupala sa snažnom lokalpatriotskom retorikom optužujući DPS da diskriminiše Ulcinj, a druge albanske partije da slijepo slijede Đukanovićevu stranku.
No, nakon što su pristali da uđu u novu vlast, koja će imati podršku 30 od ukupno 33 odbornika u lokalnom parlamentu, te bezuslovnom podrškom lideru DPS-a na predsjedničkim izborima imidž ove stranke nepovratno je narušen.
Novu lokalnu vlast će u Ulcinju uz DPS i Forcu, činiti i Koalicija „Zajedno za budućnost Ulcinja” Fatmira Đeke, Demokratska unija Albanaca Mehmeda Zenke, te Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka. Sve te stranke su dio vladajuće koalicije i na državnom nivou. U opoziciji će ostati tek tri odbornika: dva iz URE i jedan iz Socijaldemokratske partije.
Iz Građanskog pokreta URA ocijenili su da je konstituisanje Skupštine opštine Ulcinj bio crni dan za parlamentarizam i obična farsa. “Novu vlast podržavaće čak 91 odsto odbornika. ovo nema ni u Bjelorusiji: možda samo u Sjevernoj Koreji. Sahranjena je demokratija, prvi put u Ulcinju će biti gradonačelnik iz redova DPS-a. Vratili smo se u komunizam”, kazao je razočarano odbornik te političke grupacije i potpredsjednik Opštinskog odbora Ilir Harasani.
On navodi da je to još indikativnije ukoliko se zna da DPS osvaja procentualno najmanje glasova u Ulcinju. Na posljednjim izborima, to je bilo manje od četvrtine. „Volja birača je izigrana. Ulaskom u koaliciju sa DPS-om albanske nacionalne partije definitivno su sahranile svoj politički program i digli ruke do strateških interesa opštine Ulcinj, a to su morsko dobro, Valdanos, Solana i Velika plaža”, kaže Harasani.
Predsjednik Opštinskog odbora SDP-a Naser Resulbegović podsjeća da su se lideri stranaka koje će činiti novu vlast godinama žestoko međusobno optuživali. „Sada se vidi da je njima suštinski centrala u Podgorici”, kaže on.
Bez obzira što imaju većinu (18 odbornika) da formiraju vlast, niko od čelnika albanskih nacionalnih stranaka nije uputio makar formalnu ponudu za pregovore.
Resulbegović podsjeća da je nakon prekompozicije vlasti u Ulcinju, u martu 2016. godine, skupština često kuburila sa kvorumom iako je tada vladajući savez imao podršku 27 odbornika. „Sve je isto, samo njega nema”, komentarisali su neki građani Ulcinja na društvenim mrežama odluku DPS-a da odbaci želju Cungua da ponovo bude predsjednik opštine.
Narednih dana očekuje se nastavak pregovora o raspodjeli funkcija u lokalnoj samoupravi i preduzećima čiji je ona osnivač. No, obzirom na brojnost onih koji je čine, svi će se morati zadovoljiti mrvicama, dok u DPS-u imaju više razloga za zadovoljstvo.
„Za nas je najvažnije da se kvalitetno sarađuje, da nema unutrašnjih opstrukcija, da kao lokalna vlast budemo generator i akcelerator razvoja naše opštine. Sa odlazećim gradonačelnikom, to nije bilo moguće”, kaže Fatmir Đeka iz Demokratske partije.
On naglašava da se mora brzo raditi, jer je ezona na pragu, grad praktično u haosu, a izvodi se i najavljuje niz značajnih projekata. ,,Tu, prije svega, mislim na rekonstrukciju treće dionice puta od Ulcinja prema graničnom prijelazu Sukobin, obnovu hotelskih kapaciteta, i naravno, početak izgradnje vodovodne i kanalizacione mreže sredstvima koje je u iznosu od oko 20 miliona eura obezbijedila Vlada Crne Gore, preko njemačke KfW banke”, nabraja Đeka navodeći da su tu i projekti vjetroelektrana na Možuri, solarne elektrane na Briskoj gori, te razvoj poljoprivrede na Anamalskom području.
Za sredinu maja planirano je otvaranje hotelskog kompleksa Holiday Village Montenegro, kao i raspisivanje tendera za zakup ostrva Ada. Već je najavljeno da će se na tom javnom pozivu takmičiti ugledne kompanije u turizmu poput Tomasa Kuka i Karisme.
pstalo je pravilo da veliki broj gostiju iz regiona posjećuje ulcinjsku rivijeru za prvomajske praznike. Dočekaće ih raskopane ulice i nelegalna gradnja koja buja na najatraktivnijim dijelovima grada.
Zabavljeni oko svojih kombinacija, političari iz Ulcinja su zaboravili na to.
Mustafa CANKA