Povežite se sa nama

Izdvojeno

SLUČAJ MARKA KOVAČEVIĆA: Kontinuitet govora mržnje

Objavljeno prije

na

Gradonačelnik Nikšića u kontinuitretu širi govor i geste mržnje. Tužilaštvo i sudstvo, kao i za ostale političare, tu ne vidi ništa sporno, a koalicioni partneri ,,osuđuju” i trpe. Javnost se navikava

 

Proslava jedne od najznačajnijih crnogorskih pobjeda u 19. vijeku, Bitke na Grahovcu, prepuštena je posljednjih godina Eparhiji budimljansko-nikšićkoj i zavičajnom udruženju Stara Hercegovina. Država se u to ne miješa, pa je bilo samo pitanje vremena kada će se desiti epski skandal.

Za to se, na ovogodišnjoj obljetnici 166 godina od slavne bitke, postarao jedan od domaćina, Marko Kovačević, gradonačelnik Nikšića: ,,Ako neko neće da budemo braća, ako neko hoće više da liči na Turke, onda, bogami, u budućnosti prema njemu ćemo kao i prema Turcima postupati”.

Iako se zna da su Crnogorci, na Grahovcu, pod vođstvom vojvode Mirka Petrovića, grdno pobili tadašnje osmanske neprijatelje, Kovačević kaže da nije baš tako slikao budućnost. Pravda se da nije mislio, niti ih je pominjao, Crnogorce, pa ni Bošnjake, te da su mu mračni centri moći iskonstruisali cijelu priču. Onda se sjetio da je u stvari navodno  ciljao na pomirenje. Moglo bi se pomisliti da mladi političar zaista ponekad ne zna što priča, baš kao što njegova stranka u Nikšiću slavi Mirka Petrovića a u Podgorici se zalaže za rušenje spomenika u njegovu čast.  No, nije baš tako.

Kovačević rado posegne za govorom ili gestom mržnje. Mjesec dana nakon što je sjeo u fotelju gradonačelnika Nikšića, Kovačević je u junu 2021. na TV Kurir negirao da je u Srebrenici počinjen genocid. U julu prošle godine je stojeći pored predsjednika države Jakova Milatovića pokazao srednji prst prilikom intoniranja himne. Objasnio je da je, malo duže, namještao sat.

Kada je njegov partijski šef Andrija Mandić, u martu ove godine,  predsjedavao Skupštinom Crne Gore na Cetinju, opet nije mogao da izdrži: „Nekako lijepo pristaje predsjedniku Skupštine Crne Gore ova zgrada Zetske banovine. I nekako je normalno da smeta Švabama”. Ovo posljednje upućeno je na račun porijekla poslanika DPS-a Oskara Hutera.

Iako sam sije, Kovačević ne voli da žanje. Pa je tako u martu prijavio 13 osoba, među kojima i novinare, da su komentarima o njegovom vođenju politike doprinijeli prijetnjama, koje dobija na društvenim mrežama.

Nakon najnovijeg ispada, Kovačević je sasut lavinom govora mržnje u medijima i na društvenim mrežama. Opet se žali da mu prijete i niko ne reaguje:  ,,Nadležni organi ne vode računa ni o tome što mi u neposrednu blizinu puštaju lice koje je uputilo prijetnje meni i mojoj porodici, koje je došlo iz dijaspore, a nije privedeno da se izjasni o prijetnjama koje mi je uputilo, nego se dovodi na Grahovac da bude u mojoj neposrednoj blizini, u kojoj možda i može ostvariti te prijetnje”, izjavio je Kovačević.

Optužuje i medije da namjerno izostavljaju ,,to što sam akcenat stavio na potrebu za pomirenjem i na strpljenje da se to pomirenje ostvari, na otvoreno srce i želju da budemo braća, ali sa jasnom naznakom da ćemo i dalje biti spremni da branimo naše svetinje od onih koji su već jednom pokušali da ih otuđe”.

Sličnost sa partijskom praksom političara iz Vučićeve partije je neodoljiva. Sve to naravno košta, pa je od Vučića pola godine nakon što je zauzeo vlast u Nikšiću dobio donaciju od dva miliona eura. Imao je priliku da se lično zahvali u decembru 2022. kada je sa kolegama iz Berana i Mojkovca podnio izvještaj o stanju u lokalnim zajednicama u Skupštini Srbije. Tom prilikom je kazao da je Srbija ,, matica svih Srba” i njegova država.

Da je Kovačević ,,veliki političar kojim će se ponositi Crna Gora i njegov narod”, prorokovao je njegov partijski lider  Mandić. Nakon najnovijeg skandala, Mandić tvrdi da su riječi najdarovitijeg političara svoje generacije izvučene iz konteksta: ,,Izjava Kovačevića nije uperena ni protiv savremene Turske, a ponajmanje protiv ‘naših rođaka Bošnjaka”.

U toj bratsko-rođačkoj idili, Mandić ipak zaključuje: ,,Razumijem potrebu da tako darovitog političara ekstremizuju politički oponenti i proglase fašistom. Naša stranka se izvinila i za ono što nije rečeno, to smo javno saopštili”.

Stranka, Nova srpska demokratija (NSD), je uputila izvinjenje svima koji su u riječima potpredsjednika partije i predsjednika Opštine Nikšić pronašli, kako su rekli, „ono čega nema, na šta on nije mislio i čega nije bilo“. Izvinjenje su uputili i onima ,,koji su u tim riječima upravo željeli da pronađu ono što žele da ospore i koje su te riječi, namjerene da ohrabre pomirenjem, donijele duševnu bol“. Ispada, po partiji, da je više hiljada žrtava na crnogorskoj i turskoj strani na Grahovcu bilo u svrhu ,,pomirenja”.

Jasno je da partija, pa ni Mandić, ne mogu ispeglati skandalozni izjavu, pa je ona izazvala brojne reakcije. Reagovali su predsjednik i premijer države, kao i ostali koalicioni partneri. ,,Gradonačalnik Nikšića je završio sa Turcima (čitaj: Turci, Bošnjaci, Albanci…) sada su na red došli Crnogorci”, konstatovao je  reis Islamske zajednice Rifat Fejzić.

Cijela stvar je dobila i međunarodnu dimenizuju u reagovanju Ambasade Turske: ,,Neprihvatljive su uvredljive opaske o Turcima i Crnogorcima, koje su nedavno objavljene u medijima. Negativna upotreba termina ‘Turci’, čak i sa istorijskim referencama, prilično je žalosna”.

Ista takva je i reakcija države na sve učestaliji govor mržnje. Kada je Kovačević na, nazovi mediju, TV Kurir negirao i ponovio da se u Srebrnici nije desio genocid, dio medija u Srbiji ga je slavio kao prvog Srbina protiv koga je podignut optužni prijedlog zbog negiranja genocida. Sam Kovačević je objašnjavao da je zaprijećena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora. Viši sud u Podgorici ga je oslobodio i utvrdio da time nije izazazivao nacionalnu i vjersku mržnju.

Kada je Kovačević tokom intoniranja himne pokazao srednji prst, navodno namještajući sat, nikšićko tužilaštvo je odbacilo prijavu policije. Nije bilo povrede ugleda države. Isto tužilaštvo je odbilo i prijavu zbog prozivanja poslanika DPS-a na osnovu porijekla.

Isti scenario se ponavlja i sada, Više državno tužilaštvo je povodom posljednjeg Kovačevićevog ispada formiralo predmet i dalo nalog policiji da prikupi potrebna obavještanja.

Kovačević je nakon saslušanja u policiji izjavio da nikog nije vrijeđao, niti prijetio: ,,Nadam se da će državni organi postupiti kako treba i kako je pravedno i da će se ovo vrlo brzo razriješiti i da će fokus javnosti biti na onim stvarima na kojima treba da bude”.

Zanimljivo je da je novinar pitao Kovačevića da li su u Crnoj Gori na snazi dvostruki aršini s obzirom na to da su problematične izjave nedavno imali bivši predsjednik države Milo Đukanović, a potom i predsjednik DPS-a Danijel Živković. Kovačević se izjasnio da to građani treba sami procijene, mada je više nego očigledno.

Svakako je očigledno da na govor mržnje političara pravosuđe nema odgovor. Ratoborne izjave Đukanovića, kao i Kovačevića, koje izazivaju buku i bijes u javnosti, tužilaštvo ispita i odluči da nema osnova za procesuiranje. Zato se i ponavljaju.

,,Državno tužilaštvo je dužno da suzbija govor mržnje, koji vodi u nova krvoprolića, umjesto što poziva na informativne razgovore kritičare govora mržnje gradonačelnika Nikšića kao u martu ove godine. Očekujemo od demokratskih partija koje vrše vlast u Nikšiću da podrže prijedlog Kluba odbornika za razrješenje Marka Kovačevića. U protivnom, afirmisaće retrogradnu politiku koja se suprotstavlja savremenom poimanju demokratije’, saopštili su iz Akcije za ljudska prava (HRA).

Kovačevićevi koalicioni partneri na lokalnom, i državnom nivou, osudili su njegov najnoviji ispad. Klub odbornika „Evropski tim za Nikšić“ podnio je ove sedmice prijedlog za njegovo razrješenje zbog izazivanja osjećaja straha i nesigurnosti kod građana, kao i širenja nacionalne i vjerske mržnje u kontinuitetu. Čeka se reakcija Pokreta URA i Demokrata, da sa verbalne osude, pređu i na konkretne poteze.

Sve ovo se dešava u sedmici kada se obilježava Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje. ,,Vidjeli smo kako se to odvijalo od nacističke Nemačke do Ruande, Bosne i dalje. Ne postoji prihvatljiv nivo govora mržnje”, izjavio je generalni sekretar UN Antonio Guteraš.

Tužilaštvo, sudstvo i partije u Crnoj Gori imaju veliki prag tolerancije na ovaj govor, a na njega se i javnost sve više navikava.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

INTERVJU

ANA VUKOVIĆ, SUTKINJA VRHOVNOG SUDA: Politika želi  pravosuđe po svojoj mjeri

Objavljeno prije

na

Objavio:

Osam neuspjelih  pokušaja izbora predsjednika Vrhovnog suda samo su  dodatna potvrda urušenosti crnogorskog sudstva. Odbijanjem da  vlastitog vođu izabere iz reda svojih kolega, crnogorsko sudstvo negiralo je sopstveni autoritet, dostojanstvo i poštovanje

 

 

MONITOR:  Od šestoro sudija Specijalnog odeljenja Višeg suda u Podgorici, četvoro se prijavilo u Apelacioni sud, nakon što  je Sudski savjet  raspisao konkurs. Kao kandidatkinja za poziciju predsjednice Vrhovnog suda ocijenili ste da to ne bi trebalo dozvoliti. Šta bi to značilo za Specijalno odeljenje i neke od ključnih procesa koji traju?

VUKOVIĆ: Značaj Specijalnog odjeljenja u ukupnim društvenim reformama nije potrebno posebno objašnjavati. Nedovoljan kadrovski potencijal Specijalnog odjeljenja mora  se hitno ojačati. U suprotnom, odliv kadra će neminovno dovesti do  zastoja u funkcionisanju ovog odjeljenja, a svaka sporost  je ozbiljna prijetnja pravdi.

MONITOR: Šta se može uraditi da Odeljenje koje inače ima problem sa kadrovskim kapacitetima ostane bez sudija?

VUKOVIĆ: Pravosuđe je u brojnim problemima. Nije ih moguće sve riješiti, ali  neke je moguće spriječiti. Napredovanje sudija  Specijalnog odjeljenja u višu instancu,u ovom trenutku,  sigurno nije  dio rješenja problema. U nove  procese izbora sudija ne smijemo  ući uz loše i sporo sprovođenje pravde. Ceh loše kreirane kadrovske politike,  koji već plaćamo, ne ostavlja puno mogućnosti da se upražnjena sudijska mjesta blagovremeno popune kadrovima odgovarajućih stručnih i iskustvenih kompetencija.

MONITOR: Kazali ste da ste čuli da je većina sudija koji su konkurisali to učinila iz inata, kako bi dobili reakciju na težinu posla i stanja u kom se nalaze.   Gdje leži odgovornost za takvo stanje, i na kome je da to riješi?

VUKOVIĆ: Specijalno odjeljenje Višeg suda u Podgorici, već duže  funkcioniše u smanjenim kadrovskim i prostornim kapacitetima,  što se uz veliki priliv predmeta složene strukture odrazilo na dugo trajanje sudskih postupaka i mali broj prvostepenih presuda. Predstojeća izmjena  procesnog zakona (ZKP)omogućiće veću efikasnost u  postupanju i  eliminisati brojne zloupotrebe koje su  značajno uticale na ažurnost procedura. Ipak,  i u postojećim uslovima organizaciju rada  ovog odjeljenja moguće je unaprijediti  brižljivim planiranjem  svih aktivnosti sa jasno definisanim rokovima, uz uspostavljanje mehanizama kontrole djelotvornosti sprovedenih aktivnosti.

Odgovornost je na svakom sudiji pojedinačno. Profesionalac je onaj koji daje sve od sebe i  onda kada su postojeći uslovi za to daleko od zadovoljavajućih. Integritet, stručnost i lična posvećenost svakog sudije ponaosob, dodatna su  afirmacija garancije nezavisnog sudstva, čiju  potvrdu u hijerarhiji sudske vlasti, svojim ličnim primjerom mora obezbijediti Predsjednik suda.

Milena PEROVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

FOKUS

VLAST I FINANSIJE: Nema para, ima problema

Objavljeno prije

na

Objavio:

Premijer Spajić ne haje za neispunjena obećanja. Umjesto toga najavljuje nove povišice. I investicije. Na sve strane. To što para nema nije, izgleda, njegov problem. Ali jeste građana

 

Dok se nadležni skupštinski odbori lagano pripremaju za predstojeću raspravu o prijedlogu zakona o budžetu za 2025. godinu, informacije sa raznih strana ukazuju da bi taj dokument (budžet) mogao imati ozbiljnih problema pri susretu sa realnošću. Najprostije, nema para. Odnosno, ako ih možda i ima onda one nijesu dobro raspoređene. Fali tamo gdje ne bi smjelo.

Krenimo iz Skupštine Crne Gore. Naumljeno je da se poslanicima, kao i svim drugim javnim funkcionerima, zarade uvećaju za 30 odsto. Tako bi predstavnici zakonodavne vlasti ubuduće imali, u prosjeku, startnu platu od približno 2,6 hiljada eura. Kada se doda dodatak na staž i raznorazne skupštinske naknade (predsjednici poslaničkih klubova, skupštinskih odbora…) izaći će to na tri hiljade eura.

Da narodni predstavnici budu još malo rasterećeniji, pomoći će i personalni asistenti/savjetnici. Na zahtjev predsjednika parlamenta Andrije Mandića novac za njihovo angažovanje predviđen je budžetom za narednu godinu. Mada se, izgleda, ministar finanasija Novica Vuković nada da  poslanici neće prihvatiti dar. “Oni kao posebna grana vlasti imaju mogućnost da sami donose zakone, koeficijente, sistematizacije i sistem zapošljavanja. Izvršna vlast u tom smislu nema uticaja na Skupštinu“, kazao je  Vuković. „Na poslanicima je da se odrede tokom glasanja da li ta sredstva njima trebaju u tu svrhu ili se to može preusmjeriti, recimo, za sanaciju nekog vrtića.” Biće to zanimljivo ispratiti.

Krenimo sada sa tanje strane. U prijedlogu budžeta za 2025. godinu  za rad MUP-a i Uprave policije predviđeno je blizu četiri miliona manje nego za ovu godinu, požalio se Zoran Brđanin, direktor UP, na sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu. To, po njegovoj računici, znači da neće biti novca za zapošljavanje novih policajaca. Njih, prema važećoj sistematizaciji, nedostaje makar 1.200. Zapravo, objasnio je direktor UP, u predloženom budžetu nema novca čak ni za zapošljavanje svršenih polaznika policijske akademije. „To nam je nekih milion i po“, kazao je, pa primijetio kako su ostali i bez traženih sredstava (138 hiljada eura) za nabavku uniformi. „Ta nam uniforma treba. Nemamo za nabavku rezervnih djelova, za službena vozila, plovila, za laboratoriju i forenzički centar…”.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

DONACIJE VLADE I DRŽAVNIH PREDUZEĆA SPC: Blagoslov koji nas košta milione 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Od 2011. do ove godine Eparhiji budimljansko nikšićkoj iz budžeta je isplaćeno 1,9 miliona eura. Mitropoliji Crnogorsko primorskoj uplaćeno je 1,6 miliona eura. Najveći dio u posljednje četiri godine: 2021. godine 437 hiljada, 2022. – 654 hiljada eura, tokom protekle 208 hiljada i ove godine 106 hiljada eura

 

Vlada Crne Gore je u junu prošle godine odobrila 220.000 eura Eparhiji budimljanko-nikšićkoj za rekonstrukciju Saborne crkve Svetog Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Državna revizorska institucija (DRI) je, u svom nedavnom Izvještaju o Budžetu za 2023, ustanovila da nema priložene propratne dokumentacije, kao i da nije navedena obaveza izvještavanja o utrošku navedenih sredstava.

U izvještaju DRI se navodi da im je Ministarstvo pravde proslijedilo dopis Eparhije budimljansko-nikšićke u kom je navedeno da je do 1. jula 2024. godine, utrošen iznos od 60.000, dok će se preostalih 160.000 eura biti utrošeno u narednom periodu.

Iz DRI su naveli da je ovim prekršeno niz pravila, te da su ,,Vlada i resorna ministarstva dužni da prije usvajanja zaključaka i plaćanja iz tekuće budžetske rezerve obezbijede relevantnu dokumentaciju kojom se vrši pravdanje odobrenog iznosa, kako je i predviđeno aktom o bližim kriterijumima za korišćenje sredstava tekuće i stalne budžetske rezerve i uputstvom o radu državnog trezora”.

U posljednje četiri godine, Vlada je za finansiranje vjerskih zajednica za četiri godine isplatila milion i 975 hiljada eura. Najviše novca je izdvojila za Mitropoliju crnogorsko-primorsku Srpske pravoslavne crkve – 930 hiljada, potom za Islamsku zajednicu u Crnoj Gori – 331 hiljadu, dok je Eparhiji budimljansko-nikšićkoj SPC dala 278 hiljada eura. Crnogorska pravoslavna crkva je za isti period dobila 231 hiljadu eura. Ostalih 13 vjerskih zajednica dobilo je između hiljadu i po i 55 hiljada eura, koliko je dobila Jevrejska zajednica.

Raniji izvještaj DRI-ja je pokazao da je posebno sporno finansiranje srednjih vjerskih škola, za što je iz budžeta isplaćeno 4,9 miliona eura. Čak tri miliona i sto hiljada eura dobila je Medresa ,,Mehmed Fatih” Islamske zajednice u Tuzima, a milion i 800 hiljada Gimnazija ,,Sveti Sava” Mitropolije crnogorsko-primorske u Podgorici.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je proteklog mjeseca podnio Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) krivičnu prijavu protiv NN lica koja su od 2019. do 2023. godine odobrili isplatu 4,9 miliona eura za finansiranje srednjih vjerskih škola u Crnoj Gori. ,,To je urađeno suprotno Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, što je utvrdila i Državna revizorska institucija (DRI) i dala negativno mišljenje na usklađenost finansiranja srednjih vjerskih škola sa ovim zakonom, a što ukazuje i na zloupotrebu službenog položaja sa ogromnom štetom za Budžet Crne Gore”, naveli su iz CGO.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 6. decembra ii na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo