Povežite se sa nama

INTERVJU

SONJA PRODANOVIĆ, EKSPERTKINJA ZA ODRŽIVI RAZVOJ: Vrijeme preispitivanja

Objavljeno prije

na

Govorimo o ekologiji, o održivom razvoju, o štednji energije i sličnim globalno-lokalnim mukama, ali izgleda da u stvari za to malo marimo, pa se pokazuje da često i ne razumijemo najbolje šta to znači. Zato smo za sagovornicu pozvali Sonju Prodanović, arhitekticu, rodjenu Dubrovčanku, koja je postdiplomske studije i magistraturu završila na jednom od najprestižnijih svjetskih univerziteta, University college of London i učestvovala desetak godina u urbanističkim projektima Londona. Danas je, nakon rada u Institutu za arhitekturu u Beogradu, čest učesnik velikih međunarodnih skupova koji se bave održivim razvojem naše planete, ali i društvenim kretanjima koja bi taj razvoj trebalo da omoguće. MONITOR: Vi ste 90-ih učestvovali na projektu kojim bi se Crna Gora predstavila kao „ekološka država”. Koliko je bilo ozbiljnosti i strategije u tome?
PRODANOVIĆ: Iako sam bila počastvovana činjenicom, da sam uključena u tim eksperata jednog velikog ekološkog i konceptualnog projekta, već u prvim raspravama nisam bila jedina koja je sporila atribute “državnosti” koncepta . Međutim, sama činjenica da Crna Gora obiluje tolikim diverzitetom prirodnih lepota i resursa, artefakta urbane, kulturne spomeničke baštine, svakako da je bila ozbiljna osnova za elaboraciju posebne strategije, koja bi uzdigla ,,brendirala” i teritoriju i društveni razvoj.

U to vreme posle Samita u Riju, mnoge zemlje i sa manje takvih potencijala, uobličavale su slične nacionalne projekte, nazivajući ih uglavnom ,,Agenda 21 za održivu XY”!

Nažalost u tom istom trenutku pa i u istim krugovima, neki naši ne samo političari već i eksperti, izrađivali su naveliko ,,etno mape prostora” novih država rastočene nam zajednice, koje su planirali da realizuju tzv. ,,humanim preseljenjem naroda”.

Sam apsurd, da možete istovremeno socijalne i razvojne probleme tako olako rešavat i podržavati u oružanom sukobu, a i prezentovati se kao ekolog, bilo je strukovno i moralno vrednosno nespojivo i za mene lično neprihvatljivo.

Tu se javio i niz ozbiljnih problema filozofsko-pravnog i sustavno konstitutativnog karaktera. Atribut ekologije je predstavljao po mom uverenju „dimnu zavesu”, a time direktno i degradirao celu ideju inače legitimnog i poželjnog strateškog nacionalnog cilja.

MONITOR: I Crna Gora kao nezavisna država želi da se predstavi kao „ekološka”? Koliko se u takvu samoreklamu vjeruje?
PRODANOVIĆ: U kontekstu ovakvog pogrešnog „prvog koraka”, ali nažalost i onoga što se de-facto dogodilo u zadnje dve decenije (brojnih loših lokacionih poteza, resursno, pejzažno, urbanistički i ekonomsko otežavajućih) današnja Vlada Crne Gore mora da rehabilituje, ali i na drugačiji način da elaborira atribute „održivosti” i ekološke unikatnosti svog razvojnog, ali i rehabilitacionog koncepta društva i ekonomije, ali i prostora.

MONITOR: Često pominjete značaj lokalnih samouprava za održivi razvoj i kažete da su sela i seosko stanovništvo potcijenjeni u koncepcijama održivog razvoja našeg regiona.
PRODANOVIĆ: Sve evropske i međunarodne strategije i brojne Konvencije, koje su osnova privlačenja investicija, interregionalne i regionalne saradnje i EU integracija, zasnivaju se na ulozi lokalne samouprave i civilnog društva, pod premisom „misli globalno deluj lokalno”.

Ali tamo gde nema čoveka i organizovane zajednice, tamo nema ni ,,građana/čuvara” prirodnih resursa. Naša klizišta, uništena staništa autohtonog biodiverziteta, problemi poremećaja ili kvaliteta izvornih voda, (a o kvalitetnoj zdravoj hrani ili o hrani uopšte da i ne govorimo), najbolji su dokazi ,,na terenu”, posledica su poluvekovne zanemarenosti ruralne politike. Real socijalistička paradigma razvoja „ubrzane industrijalizacije kroz ubrzanu urbanizaciju”, marginalizovala je i izopštila seosko stanovništvo iz dinamike društvenog modela.

Tu je i dalje vladao patrijarhalni model i običajno pravo. Naravno da je žena tu najviše eksploatisana, jer je i socijalna mobilnost mlađe generacije i održavanje ekonomije skučenog domaćinstva bilo uglavnom (i danas jest!) zasnovano na proizvodu njenih ruku. Često se i sama pitam kad sa merakom kupujem na našim još uvek bogatim pijacama i gledam promrzle prste starice mlekarice ,,čije će to ruke sutra hraniti naše konurbacijske gradove”!

MONITOR: Izvori energije su izgleda pitanje svih pitanja. U Srbiji su neki ministri lobirali za podizanje nuklearki, a u Crnoj Gori se godinama vodi velika bitka vlasti, tajkuna i civilnog društva da se na Morači ne podižu hidroelektrane. Da li su to odjeci svjetskih događaja na ovom planu?
PRODANOVIĆ: U trenutku kad ceo svet sa zebnjom očekuje nepredvidi sled događanj u reaktorima Fukušime, u tehnološki i radno najsavesnijoj naciji, suvišno je i razglabati što misle naši, a posebno ministri. Pre dvadesetak godina javno mnenje u Jugoslaviji uz široki dijalog stručnjaka i političara, stavlio je moratorij na to pitanje. Evo danas vidimo da su sve evropske zemlje hitno i odmah postavile pitanja svojim nuklearnim postrojenjima i programima. Nadajmo se da će i naše strategije biti razmatrane u okviru šireg evropskog doma!

MONITOR: Kako zalihe uglja, nafte i gasa nisu neiscrpne, a tvrdi se da alternativni izvori energije ni približno ne mogu pokriti deficite ovih tzv. klasičnih izvora energije, da li bi trebalo da razmišljamo o ozbiljnoj štednji i kako?
PRODANOVIĆ: To je teme za sebe, ali svakako populacija na planeti se za 20-39 godina duplira, ovi resursi su pri kraju, živimo u visoko urbanizovanom energetski zavisnom modelu, klimatske promene su evidentne, uz prirodne kataklizme očigledno moramo menjati modele potrošnje i proizvodnje, a to znači radikalan zaokret u mnogo čemu.

MONITOR: Srbiju je posjetio Vladimir Putin. Tvrdi se da je došao da Beogradu ponudi na potpis svoju strategiju evropske bezbjednosti. Gdje je tu veliki međudržavni posao sa Južnim tokom? Vi ste oko toga skeptični i iz nekih „tehničkih” razloga?
PRODANOVIĆ: Smatram da je loše što je sa predstavnicima političkih partija u parlamentu Putin razgovarao samo po dva i po minuta, a zatim našao više vremena za fudbalsku utakmicu mladih reprezentacija.

Što se tiče mog skepticizma oko trase Južnog toka, smatram kao arhitekta, urbanistkinja da je polaganje cevovoda u dubine Crnog Mora tehnološki i investiciono ,,faraonski” poduhvat, možda isto tako ekološki opasan kao i ovi ,,bezbedni” reaktori u Japanu.

I područje Crnog Mora i Turske obale spada u visoke seizmičke zone, a moreplovci svedoče i o posebno atipičnim snažnim podvodnim strujanjima u tom dubokom moru. Možda je ipak bolje rešenje dogovoriti se, politički i ekonomski stabilizovati odnose sa Ukrajinom.

Jer kako kažu naši ribari u Malom Mistu „hvali more drž se kraja”.

Nadam se da će pravi odgovor na ovo doći posle ekspertne, globalne procene multiplikovanih rizika koji su pogodili Japan, ali sa dodatnim obzirom na balkanske navike.

Cijena masovnog turizma

MONITOR : U deceniji za nama, u Crnoj Gori se desio veliki promet nepokretnosti, naročito na primorju a sjever je ostao bez razvojnih projekata. Sada interesovanje za kupovinu opada, a turizam ne uspijeva da ispuni prognoze vlasti. Kažete da je svuda u krizi tzv. masovni turizam?
PRODANOVIĆ: Kao što vidite i to je već samo po sebi negacija ideje tzv. ,,ekološke države”. Masovni turizam u suštini je ekološki, resursno i investicijski nestabilna, visoko rizična ekonomska kategorija. Elitni gradovi, kao sto su Firenca i Venecija, godinama se bore ne samo protiv masovnog turizma, već i tendencija da postanu „gradovi- otvoreni muzeji” bez lokalnog stanovništva, urbanog života. Procesi pomenute prodaje i lokacijski neracionalne gradnje turističkih potencijala, stvorili su još jedan veliki problem, a to je proporcionalno visoka, nestabilna koncentracija stanovništva u glavnom gradu ili u dva grada na moru. Došlo je tako skoro i do totalnog „pražnjenja” ruralnih područja i teritorija izvanrednih potencijala prirode. Pre dva dana obeležavan je Svetski dan voda i ne znam kako će Crna Gora savladati taj konflikt između industrije prerade otpada ili izgradnje energetskih objekata na primer na Tari, zaštićenoj UNESCO listom, a u trenutku kad voda za piće postaje jedan od svetski najzaštićenijih resursa.

Propuštene šanse Budve

MONITOR: Radili ste projekte uređenja dijela primorja, pa i za Budvu. Šta kažete danas za raspolaganje arhitektonskom baštinom u Crnoj Gori, posebno u Budvi i za spremnosti vlasti da sa investitorima sa raznih strana žrtvuje izgled crnogorske obale?
PRODANOVIĆ: Bila sam uključena u projekt UN Južnog Jadrana posle zemljotresa, na izradi studija za GUP Budve.Uradila sam studiju obnove spomeničke baštine, a samoinicijativno sam proširila zadatak i na paštrovska sela, koja su također stradala, ali bila potpuno zanemarena u percepciji ,,glavnih” urbanista. Dvoje kolega koji su radili istu temu za područje Bara i Ulcinja imali su slične vizije. Zaokružili smo ih predlogom da se čitav obalni pojas zaštiti a da se objekti povuku na kosine, stepenasto arhitektonski i pejzažno oblikuju po uzoru na raniji projekat za hotele u Miločeru prof. arhitekte Eda Ravnikara. Predlagali smo rekonstrukciju i zaštitu tradicionalnog arhitektonskog izraza brdskih paštrovskih sela u kojima se moglo naći rešenje za elitni, tematski turizam. Smatrali smo da je podjednako značajno u obnovi zaštiti i maslinjake, dubovu šumu, suhozide, makiju, borove i čemprese, kao i samu arhitektonsku morfologiju i objekte. Poljski arhitekta Ciborovski, vođa ovog UN projekta, bio je impresioniran našim studijama. Međutim one nisu kasnije bile nikakva obaveza ni inspiracija urbanistima i arhitektima GUP-a i DUP-ova, koji su uradili ono što danas vidimo na toj unikatnoj obali. Zato podržavam sve one koji se bore da se ovakva devastacija zaustavi, ali skrećem i pažnju da postoje obavezujuće norme izgradnje i zaštite u mediteranskom pojasu o kojima javnost i lokalna struka malo zna, a nadležni ih zaobilaze: postoji asocijacija jadranskih gradova sa centrom u Ankoni, koordinacija UNESCO gradova sa centrom u Susu-Tunis i centar MAP u Barceloni, koji koordinira pitanja održivog razvoja i alternativne energije.

Nastasja RADOVIĆ

Komentari

INTERVJU

DINA BAJRAMSPAHIĆ, GRAĐANSKA AKTIVISTKINJA: Iza Srebrenica nema –  „ ali“

Objavljeno prije

na

Objavio:

Nacionalističke snage u Crnoj Gori su postale dovoljno jake i glasne da upravljaju odlukama Vlade. A u njoj nema dovoljno onih koji bi postavili granice retrogradnim politikama i pokazali šta je minimum koji se ne smije preći

 

 

„Uz punu svijest da zvuči naivno, ali kada smo prije skoro mjesec dana pisali prvo javno pismo premijeru sa zahtjevom da Crna Gora kosponzoriše Rezoluciju o Srebrenici, mislili smo da Vladu samo treba podsjetiti na njenu dužnost. Htjeli smo samo da stavimo do znanja političkoj eliti da je to pitanje otvoreno na međunarodnoj sceni, da pomno posmatramo kako će postupiti i da očekujemo da Crna Gora bude na pravoj strani istorije“, kaže Dina Bajramspahić u razgovoru za Monitor.

BAJRAMSPAHIĆ: U tom trenutku smo očekivali da u Vladi ima minimum zdravih snaga da razumiju naš zahtjev u dobroj mjeri i bez ikakvih fantazmagorija o tome šta se „krije“ iza Rezolucije. Nije nam palo na pamet  kako će Vlada iz dana u dan tonuti sve dublje i dublje. Naprotiv, smatrali smo da je ovo mali potez za Vladu, koji za nekoliko nas i grupu NVO koje decenijama zastupaju suočavanje sa prošlošću, znači mnogo.

MONITOR: Djeluje kao da ste se iznenadili onim što je slijedilo?

BAJRAMSPAHIĆ: Prvo pismo smo završili riječima „učinite nas ponosnim građankama i građanima Crne Gore”. Cijela stvar se strmoglavila vrlo brzo i ogolila da su problemi veći nego što smo i mi, koji kritički mislimo o sadašnjosti, očekivali.

Stotinu šest nevladinih organizacija i 376 istaknutih ličnosti potpisalo je inicijativu u međuvremenu. Do danas nije bilo odgovora. Vlada, koja je obećala da će biti demokratska, da će se rukovoditi principima dobrog upravljanja, ne nalazi za shodno da odgovori svojim građanima.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

IVICA PULJIĆ, DOPISNIK AL DŽAZIRE IZ VAŠINGTONA: Crnogorski amandmani su, praktično, već u nacrtu Rezolucije

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ne može nikakva inicijativa više odgađati glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici . Njen je nacrt predat   u sekretarijat  Generalne skupštine i sve je sada u njihovim rukama. Ne može se mijenjati tekst rezolucije, ali mogu se predložiti amandmani što se obično čini dan prije glasanja, a mogu se amandmani predložiti i na sam dan glasanja. Crnogorski amandmani se praktično već nalaze u nacrtu rezolucije. To nije ništa novo

 

 

MONITOR: Vlasti u Banja Luci visoko drže tenziju otkako je najavljeno glasanje u GS UN o Rezoluciji koja se odnosi na genocid u Srebrenici. Da li se u Vašingtonu i Njujorku razmatra i mogućnost da se tenzije koje već duže traju –kao i prijetnje otcepljenjem RS, pretvore u  pobunu?

PULJIĆ: Oprez je uvijek prisutan kada je zapadni Balkan i Bosna i Hercegovina u pitanju. Zbog toga se često mogu čuti ili pročitati izjave američkih diplomata ili zakonodavaca da Sjedinjene Države neće dopustiti da dođe do podjele Bosne i Hercegovine, niti će biti dopušteno bilo kakvo nasilje. Bilo kakva pobuna od strane RS-a ne bi bila spontana nego podrobno pripremljena u Beogradu i Banja Luci s odobrenjem iz Moskve. Nema spontanosti. Dakle, mogućnost nasilja se uvijek razmatra kao jedna od opcija, ali se razmatra i odgovor na nasilje, odnosno njegovo efikasno zaustavljanje.

MONITOR: Još nije zakazan datum glasanja o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici . Saznalo se da Crna Gora namjerava da podnese dva amandmana na Rezoluciju koja se tiču individualizovanja krivice i neupitnosti Dejtonskog sporazuma.  Može li ova inicijativa da još jednom odloži glasanje i ima li podršku SAD?

PULJIĆ: Ne može nikakva inicijativa više odgađati glasanje o toj rezoluciji. Njen je nacrt predan u tajništvo Generalne skupštine i sve je sada u njihovim rukama. Dakle, ne može se mijenjati tekst rezolucije, ali mogu se predložiti amandmani što se obično čini dan prije glasanja, a mogu se amandmani predložiti i na sam dan glasanja. Što se tiče crnogorskih amandmana, koliko je do sada poznato, oni se praktično već nalaze u nacrtu rezolucije. To nije ništa novo.

Nastasja RADOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

Komentari

nastavi čitati

INTERVJU

DEJAN MILOVAC, MANS: Zabrinjava što će Knežević pred nereformisane sudove

Objavljeno prije

na

Objavio:

Biće posebno zanimljivo vidjeti kakve će političke implikacije imati ponovno otvaranje predmeta Koverta, i da li će tužilaštvo ovog puta u istrazi ići dalje od Slavoljuba Stijepovića, za koga se sigurno ne može reći da je bio „mozak operacije“

 

 

MONITOR: Kako komentarišete  ekstradiciju  Duška Kneževića Crnoj Gori, te njegove tvrdnje da je došao dobrovoljno, uz ponovno pominjanje plave torbe?

MILOVAC: Knežević je izgubio proces pred Visokim sudom u Londonu kada je odbijena njegova žalba na odluku da bude izručen i to bi trebao da bude početak procesa pred crnogorskim pravosudnim organima koji bi do kraja trebalo da rasvijetli ulogu Kneževića u poslovima čiju zakonitost naše tužilaštvo dovodi u pitanje.

Dakle, ne radi se o dobrovoljnoj odluci Kneževića da se vrati u Crnu Goru, a još manje treba na njegov dolazak gledati kao na zaslugu ovdašnjih političara koji već počinju da presuđuju i za to sebi pripisuju zasluge.

Pred crnogorskim tužilaštvom se nalaze zaista kompleksni predmeti koji će zahtijevati značajne kapacitete kada su u pitanju prije svega finansijske istrage, naročito za onaj dio imovine i poslove Kneževića koji se odvijao na offshore destinacijama i van granica Crne Gore.

MONITOR:  Ima li crnogorsko pravosuđe kapacitete da te procese izvede do kraja?

MILOVAC: Nažalost, ti kapaciteti su ujedno i najslabija karika u istragama, na što je više puta ukazivano i iz Evropske komisije u njenim izvještajima o napretku Crne Gore.

Posebno zabrinjava to što će kompletan postupak biti sproveden pred sudovima koji nisu reformisani i gdje nije do kraja otkrivena mreža korumpiranih sudija koji su radili  po političkom diktatu, a ne slovu Ustava i zakona. Postupak protiv Kneževića je samo jedan od mnogih koji tek treba da  epilog dobiju na sudu. Zbog toga se MANS snažno zalaže za proces vetinga u pravosuđu koji bi trebalo da rezultira zdravim osnovama za vođenje ovako kompleksnih predmeta.

Za sada ne ohrabruju najave iz Vlade Crne Gore, a prije svega iz Ministarstva pravde, da bi mogli u skorom roku da očekujemo takozvanu katarzu u pravosuđu, iako su javno data  brojna obećanja koja su uključivala i značajno unaprijeđen zakonski okvir.

Ovo je posebno važno za predmete kao što je predmet Duška Kneževića gdje će tužilaštvu biti potrebna svaka moguća pomoć u, prije svega, finansijskoj istrazi. Nažalost, za očekivati je da će kod predmeta koji uključjuju veliki broj aktera, međunarodnu istragu i značajan protok vremena, postati bolno očigledan nedostatak takozvanog „italijanskog modela“ koji bi značajno olakšao posao tužilaštvu i ubrzao kompletnu finansijsku istragu.

MONITOR: Može li Kneževićevo izručenje otvoriti neke druge procese?

MILOVAC: Biće posebno zanimljivo vidjeti kakve će političke implikacije imati ponovno otvaranje predmeta Koverta , i da li će tužilaštvo ovog puta u istrazi ići dalje od Slavoljuba Stijepovića, za koga se sigurno ne može reći da je bio „mozak operacije“ i nalogodavac kada je u pitanju korišćenje takozvanih crnih fondova za finansiranje izbornih kampanja Demokratske partije socijalista.

Iako je to tek jedan od nekoliko postupaka koje tužilaštvo vodi protiv Kneževića, predmet Koverta ima posebnu težinu, imajući u vidu da se radi o političkoj korupciji sa mnogo dugoročnijim štetnim efektima po crnogorsko društvo. Svi smo svjedočili predaji novca i snimku koji je poslužio kao konačna potvrda da se DPS finansira iz nelegalnih izvora.

Druga potvrda je došla od samog tadašnjeg predsjednika te partije, Mila Đukanovića, koji je još početkom 2019. godine priznao da je predsjednik Atlas Grupe finansijski pomagao njegovu partiju: „Sve to što je rađeno je završavalo na odgovarajućoj adresi u Demokratskoj partiji socijalista, dakle u računovodstvu. Tamo je pažljivo evidentirano, a prema državnim organima su pravljeni onakvi izvještaji kakve su ti organi tražili.“

MANS je od tadašnjeg Glavnog specijalnog državnog tužioca, Milivoja Katnića,  tražio da se ispitaju sumnjive donacije DPS-a, ali to nikada nije urađeno.

Sa druge strane, bilo bi naivno vjerovati da je sve ono što je do sada otkrio javnosti, Duško Knežević uradio kao izraz nekog patriotskog čina, uključujući i najavu dokaza vezanih za “plavu torbu”. Radi se prosto o pokušaju da se ojača pozicija u onome što je neminovan krivični postupak protiv njega pred crnogorskim institucijama. Tako treba gledati i najave mogućeg statusa svjedoka-saradnika. Biće zanimljivo vidjeti kako će tužilaštvo cijeniti ono što Knežević najavljuje kao dokaze protiv samog vrha prethodnog režima, u prvom redu bivšeg predsjednika, Mila Đukanovića.

MONITOR: Kritikovali ste neke od akata na kojima Vlada radi u susret eventualnom dobijanju IBAR-a, a koji se tiču aktikorupcijskih politika, te mehanizama borbe sa kriminalom. Radi li vlast suštinski na reformama koje se tiču poglavlja 23, 24 ?

MILOVAC: Za sada nemamo potvrdu političke volje da je vlada Milojka Spajića ozbiljna u namjeri da zakonski okvir upodobi onome što su ne samo međunarodni standardi, već prije svega realne potrebe Crne Gore kada je u pitanju borba protiv korupcije i organizovanog kriminala. To je sasvim vidljivo iz onoga što predstavlja paket reformi koje je Ministarstvo pravde predstavilo pod nazivom Pravda Sad, ali i sasvim očigledno kada je u pitanju nova Strategija za borbu protiv korupcije koja već u formi ne ispunjava čak ni prilično niske standarde koje su postavile prethodne vlade pod vlašću DPS-a.

Ogromno neznanje i nerad su dominantna karakteristika onoga što se građanima nudi kroz izmjene ključnih zakona, u prvom redu Zakona o sprečavanju korupcije, Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom, te Zakona o tužilaštvu. Korak dalje je  Strategija za borbu protiv korupcije koja ne tretira ključne izazove sa kojima se nosi crnogorsko društvo. MANS  godinama ukazuje na probleme u ovoj oblasti i predlaže rješenja, dajući komentare i obezbjeđujući pomoć međunarodnih eksperata. Komunikacija sa nosiocima vlasti u posljednje četiri godine je dodatno intezivirana, nakon svih obećanja koja su, iz tada opozicionih klupa, data kada je u pitanju borba protiv korupcije.

Nakon četiri godine apsolutnog nerada kada je u pitanju antikorupcijska reforma, smatram da više ne možemo govoriti samo o neznanju koje jeste dominantna prepreka, već i o značajnom nedostatku političke volje da se u ovoj oblasti stvari pomjere sa mrtve tačke. Poseban izazov će predstavljati odbrojavanje dana do momenta odlučivanja o tome da li će Crna Gora dobiti pozitivan odgovor na IBAR, te količina prečica za koje postiji sumnja da će administracija Spajića napraviti kako bi ispunila formu, dok će suština kao mnogo puta do sada ostati u drugom planu.

U svakom slučaju, sve ono što sada budemo pogrešno postavili kada je u pitanju borba protiv korupcije, biće izuzetno teško kasnije ispraviti, a već smo izgubili previše vremena.

MONITOR: Kako vidite prošlonedeljnju Đukanovićevu izjavu, kojom je hapšenja Milivoja Katnića i Zorana Lazovića poistovijetio sa krvnom osvetom?

MILOVAC: Radi se o veoma nepromišljenim izjavama, koje nisu strane bivšem predsjedniku države Crne Gore, Milu Đukanoviću, naročito onda kada ocijeni da je potrebno “podići moral” u teškim trenucima za njegovu partiju. Nakon svega što smo mogli da pročitamo u Skaj prepiskama, ostaje malo prostora za sumnju da su Milivoje Katnić i Zoran Lazović bili čuvari jednog potpuno paralelnog sistema koji je Đukanovića održavao na vlasti i van domašaja bilo kakve političke ili krivične odgovornosti.

Znog toga ne iznenađuje potreba da se javno oglasi i sam Đukanović koji i nakon odlaska u takozvanu političku penziju, nastavlja da biva svojevrsni stožer DPS-a, sa očitim uticajem ne samo na političko tkivo te partije, već i na ono što se često u javnosti naziva kriminalnim. Izjava Đukanovića može se čitati i kao direktna poruka Katniću i Lazoviću, da kao vjerni vojnici pomenutog sistema nisu zaboravljeni ili otpisani.

Đukanović i njegova partija su već neko vrijeme bez tradicionalnih poluga moći zahvaljujući kojima su vladali prethodne tri decenije. Sa druge strane, ako je vjerovati onome što smo mogli da pročitamo u SKAJ prepisakama, a odnosi se na učešće kriminalnih struktura u izbornim procesima, to može biti posljednja poluga moći na koju Đukanović računa i zbog čega njegove poruke kakve smo imali prilike da čujemo mogu biti opasne.

MONITOR: Ko sve vrši pritisak na Specijalno državno tužilaštvo?

MILOVAC: Nakon trideset godina DPS režima, sasvim je realno očekivanje građana Crne Gore da konačno pravda bude zadovoljena, ali taj proces nikako ne bi trebao da bude u službi i pod uticajem bilo koje partije na vlasti. Nažalost, rezultati u borbi protiv korupcije su očigledno percipirani kao politički kapital koji pojedine političke partije žele da prigrabe za sebe i potpuno neosnovano sebi pripišu zasluge za rezultate kojima su malo ili nimalo doprinjele.

Sa druge strane, iako smo i ranije imali hapšenje javnih funkcionera koji su bili članovi DPS-a ili bili percipirani kako njihov poslušnici, do hapšenja Milivoja Katinića i Zorana Lazovića, nismo imali izražen otvoren pritisak na tužilaštvo od strane te partije. Ovakvo ponašanje predstavnika DPS-a u javnosti ne samo da ukazuje da od “reformisanog DPS-a” nema ništa, već daje za pravo i onima koji sumnjaju da su veze sa organizovanim kriminalom bile duboko utkane u sve ono što je ta partija radila, a da su Katnić i Lazović bili među glavnim kopčama sa tim strukturama.

Kada se stvari stave u tu perspektivu, nije iznenađenje što glavna poruka DPS-a više nije da “prepustimo institucijama da rade svoj posao”, već ona koja direktno crta metu na GST Vladimiru Novoviću, nazivajući ga “skaj tužiocem”.

Milena PEROVIĆ

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo