OKO NAS
SPORTSKI OBJEKTI U KOLAŠINU ČEKAJU INVESTICIJE: Ruine u centru grada
Objavljeno prije
11 godinana
Objavio:
Monitor onlineKolašinci, bar oni koji vjeruju obećanjima vladajuće partije, mnogo očekuju od budućeg Centra za pripremu sportista. U Centru, koji će biti u vlasništvu države, navodno će postojati svi uslovi za pripreme vrhunskih sportista.
Tim projektom, kažu nadležni, biće obuhvaćena sadašnja sportska zona – sportska hala i Dom mladih i Gorštaka, kao i zemljište od 30 000 kvadratnih metara. To zemljište je nedavno Opština prepisala na državu. Na taj način prebijen je dug od skoro tri milona eura za poreze i doprinose za 200 zaposlenih u lokalnoj upravi. Sada je, kažu u Opštini, na potezu država koja će morati da uloži mnogo kako bi „upristojila” i sportsku halu i Dom, koji su ruinirani iako su izgrađeni prije samo dvanaest godina. Nebriga i krajnje neodgovoran odnos nadležnih ta dva objekata doveli su u stanje propadanja, koje nijesu uspjela da potru ni skorašnja ulaganja Direkcije za javne radove vrijedna pola miliona eura.
„Možda najbolja slika postupanja vlasti u Kolašinu je stanje sportske hale i Dom mladih. Država je izgradila dva objekta bogom dana za valorizaciju sporta, uz to jedan od njih i sa smještajnim kapacitetima. Od toga nikad ništa nije iskorišteno. I ne samo da nije bilo koristi već je u međuvremenu sve uništeno. Za nepunu deceniju i po, uspjeli su da naprave ruševine od objekata koji je trebalo da su ponos grada”, kažu u kolašinskoj opoziciji.
Na sportskoj hali, tvrde upućeni, nikad nijesu ni bili završeni svi građevinski radovi, pa su upotrebljavani samo teren i četiri svlačionice. Na sistemu grijanja se radi od skora. Najtrofejniji kolašinski sportisti minule tri godine pripremaju se i bez struje i bez grijanja. Za važna takmičenja sa kojih su se vraćali okićeni zlatnim medaljama karatisti su trenirali pod šterikama u zimskim mjesecima. Čak i najmlađi članovi tog uspješnog kluba. Opština još nije našla način da plati Elektroprivredi dug od preko 200 000 eura za struju.
Najčudnije u vezi sa ta dva objekta je što se još zvanično ne zna ko je njima gazdovao sve ove godine. Iako mnogi u Kolašinu tvrde da je svu zaradu od usluga smještaja i hrane u Domu mladih i Gorštaka godinama ubirala samo jedna porodica, bliska lokalnoj vlasti, to niko do sada nije ni potvrdio ni opovrgao.
Iz Ministarstva finansija su odbornicima Socijaldemokratske partije, koji su tražili konkretne odgovore na pitanje ko je zadužen za održavanje i upravljanje infrastrukturom u sportskoj zoni, odgovorili da je to Javno preduzeće Sportski centar. Međutim, to preduzeće je desetak mjeseci postojalo samo na papiru. Nikad ništa nije uradilo, niti je u njemu iko zapošljen, osim direktora Srećka Medenice, aktuelnog predsjednika Opštinskog odbora DPS-a. On je, dok je čekao da „firma profunkcioniše”, uredno primao platu , ne radeći ništa. Kako nije bilo uslova da to preduzeće išta uradi kada je riječ o oživljavanju sportske zone, a kako su se novinari počeli baviti njegovom platom, lokalni parlament donio je odluku o gašenju preduzeća.
Poslije ukidanja Sportskog centra lokalna vlast se batalila uzaludnih pokušaja da zaštiti više milona eura vrijedne objekte i sve donedavno čekala na prebijanje duga sa državom.
„Imam uvjeravanja sa državnih adresa i da će smještajni kapaciteti u Domu mladih biti preuređeni i podignuti na veći nivo, daleko uslovniji za boravak. Sve to, računajući i nadavno završeni fudbalski teren i još neke infrastrukturne investicije, omogućiće Kolašinu da postane konkurentno mjesto za pripreme sportista, za šta je klimatski idealan. Nadam se da naši reprezentativci više neće imati potrebe da se pripremaju u zemljama regiona. Naravno, u svemu tome očekujemo i podršku turističkih poslenika”, nada se predsjednik Opštine Darko Brajušković.
Dok čekaju da zapušteni dio grada država pretvori u reprezentativno mjesto za treninge domaćih i sportista iz regiona, iz lokalne uprave se spremaju, u skladu sa tim, i za novu strategiju kada je riječ o promovisanju turističke ponude Kolašina.
Brajušković smatra da je „trampa” sa državom jedna od najvećih uspjeha aktuelne izvršne vlasti u Kolašinu. Međutim, ni on ni njegovi saradnici ne žele da komentarišu činjenicu da se Opština u junu 2007. godine, zemljištem u sportskoj zoni, „poravnavala” i sa Zoranom Ćoćom Bećirovićem. On, odnosno preduzeće Beppler end Partners, koje se s nim povezuje, je sada vlasnik blizu 18 000 metara kvadratnih u neposrednoj blizini sportske hale.
Prema podacima Uprave za nekretnine, Bećirovićeva firma u sportskoj zoni ima vlasništvo nad nekoliko parcela, među kojima su i ona na kojima su fudbalsko i još nekoliko sportskih igrališta. Kako stoji u listu nepokretnosti, Beppler end Partners je vlasnik parcela280/1 , površine 2120 m2, 280/2 (igralište) površine 9 343 m2, 280/3 (igralište) čija je površina .1666m2, 280/4 (igralište) površine 3287m2, kao i suvlasnik jedne četvrtine parcele 280/10. Na toj parceli ostatak zemljišta je vlasništvo DOO Stablo iz Budve. Na parceli 280/9 Bećirovićeva firma je suvlasnik sa opštinom, pa posjeduje ina toj lokaciji 1600 m2 .U sportskoj zoni zemljište ima I Irlenia invesments limited i to čak 21455m2.
Bećirović je zauzvrat ustupio lokalnoj upravi staru klanicu i zemljište oko nje, koje je nekada pripadalo Sinjavini, OUUR-u Veltrgovine koje je platio svega 120 000 eura. Saradnici bivšeg gradonačelnika Milete Bulatovića su u nekoliko navrata izjavljivali kako je to bio ,,uspješan posao” za Opštinu, jer je na lokaciji stare klanice bila planirana izgradnja toplane. Najnovijim odlukama izvršne vlasti, toplana će ipak biti građena na drugom kraju grada, a već četvrti put direkcija za imovinu bezuspješno pokušava da nađe zakupca za zemljište i objekat koji su zamijenili sa Bećirovićem za vrijedne parcele u centru sportske zone.
Značajan dio zemljišta koje je ostalo poslije te zamjene, vladajuća koalicija je raskrčmila i neposredno pred lokalne izbore 2010. godine, kada je građanima bez valjanih skupštinskih odluka podijeljeno na desetine besplatnih placeva u tom dijelu grada. Sada je tu divlje naselje, bez adekvatne infrastrukture i objekti bez građevinskih dozvola. Te svoje propuste i prema mnogima nezakonitosti, lokalna uprava će sada riješti tako što će ,,divlje objekte” ucrtati u detalji urbanistički plan i legalizovati ih. Drugog načina nema, kažu.
U kolašinskoj opoziciji, iako su, kako kažu, tradicionalno skeptični prema svim obećanjima iz Podgorice, tvrde da su obradovani činjenicom što će se od sada znati ko je gazda sportske infrastrukture. U OO SDP očekuju i da će realizacija tog projekta „predstavljati i najavu promjene ukupnog odnosa, koji je do sada značio potpunu nebrigu. Ipak, ne žele da se zaboravi odgovornost onih koji su uništili najvredniju državnu investiciju na području kolašinske opštine u minulih četvrt vijeka.
„Najviše raduje što će naši sportisti, koji i u otežanim okolnostima postižu rezultate za respekt, konačno dobiti uslove kakve zaslužuju i što će se vratiti mogućnost unapređenja postojećih i razvoja novih kolektiva u dvoranskim sportovima. Očekujemo da će Vlada i drugi državni organi konačno utvrditi odgovornost onih čijom je nebrigom došlo do velikog uništavanja državne imovine, kako se ovakvo ponašanje ne bi ponavljalo”, kažu u toj partiji.
Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Komentari
OKO NAS
POLOŽAJ OSOBA SA INVALIDITETOM: Briga samo u planovima
Objavljeno prije
5 danana
29 Novembra, 2024U većini crnogorskih opština, uprkos solidnoj zakonskoj regulativi, za OSI se malo šta promijijenilo tokom minule decenije. Nepristupačne su im često čak i ustanove čiji su primarni korisnici. Uz nezaposlenost, to su samo su neki od problema koji im komplikuju svakodnevicu
Osobe sa invaliditetom (OSI) u većini crnogorskih opština i dalje su bez nesmetanog pristupa i uslova za kretanje, boravak i rad u objektima javne namjene. Za taj dio populacije, uprkos unapređenju zakonske regulative, silnim državnim i lokalnim akcionim planovima i obavezama iz Konvencije UN o pravima OSI, stvarnost je ista kao i prije pet ili 10 godina.
Kako za Monitor kaže Duško Rakočević predsjednik Udruženja “Srce”, oni svakodnevno savladavaju i mnogo drugih prepreka – od niske svijesti sugrađana do nezaposlenosti, dikriminacije, neučestvovanja u donošenju odluka, i kad je riječ o oblasti koja ih se neposredno tiče.
“Ja pomak ne vidim. Ni u svijesti ni na “terenu”. Za svako pravo zagarantovano Ustavom, nama je višestruko teže da se izborimo. Teškoća je mnogo, nailazimo nekad i na potpuno ignorisanje donosioca odluka. Podršku, koja nam je zagrantovana zakonom, često smo prinuđeni da ‘prosimo’. Kao da ne postoji institucija koja bi se bavila našim pravima i našim izazovima i kao da se zakoni i propisi usvajaju samo reda radi”, kaže Rakočević.
U Crnoj Gori ne postoji institucija koja nije nadležna za pitanja OSI, ako ne direktno, onda sa aspekta opštih obaveza. To je jedna od konstatacija iz nedavne analize Zaštitnika ljudskih prava i sloboda. U tom dokumentu sabrana su i iskustva zatečenog stanja sa terenskih posjeta nekim crnogorskim opštinama na jugu, sjeveru i centralnom dijelu.
Država bi, kao i njene institucije, podsjećaju u tom dokumentu, u skladu sa obavezama iz Konvencije trebale da imaju obavezu da prilikom planiranja, pripreme i primjene politika i programa procijene njihov uticaj na OSI. Međutim, Vlada do sada nije formirala čak ni stalno tijelo ili više tijela nadležnih za primjenu Konvencije. Savjet za prava OSI, kao privremeno savjetodavno tijelo, kako je ocijenjeno u Analizi ombudsmana, “ne funkcioniše više od pet godina”. Od prestanka mandata nekadašnjeg Savjeta za brigu o licima sa invaliditetom koje je funkcinisalo pri Mnistarstvu rada i socijalnog staranja.
Tim, koji je obavio terenska istraživanja za potrebe Analize konstatovao je da u većini obiđenih opština, čak ni centri za socijalni rad nijesu pristupačni OSI, ne vodi se evidencija o njima, niti ima zaduženih službenika za tu kategoriju korisnika.
Na primjer, u Bijelom Polju, osim ulazne rampe, Centar je u potpunosti nepristupačan za OSI.“Centar nema zaposlenih osoba sa invaliditetom, a jedna osoba je bila na stručnom osposobljavanju”, zapažanje je tima.
I kancelarije beranskog Centra za socijalni rad su u potpunosti nepristupačne za OSI – u objekat ne mogu ući korisnici/ce kolica, do kancelarija na spratu vode stepenice, a nepristupačno je i za osobe sa oštećenjem vida. Ni u toj opštini Centar ne vodi registar OSI. Prema zvaničnim podacima, blizu 15 odsto Beranaca i Beranki , suočava se “sa smetnjom u samostalnom obavljanju svakodnevnih aktivnosti”.
Slično je i u Pljevljima, pa ni u toj opštini OSI ne mogu do Centra za socijalni rad, a evidentiran je, zaključio je monitoring tim, i nedostatak stručnog kadra, kao i da sajt te ustanove ne sadrži informacije o načinu ostvarivarivanja prva i nije prilagođen za OSI. U Pljevljima takođe nema registra. U područnoj jedinici na Žabljaku, uz sve te probleme, nemaju ni službeno vozilo. Nešto bolje, ali i dalje nedovoljnio prilagođeno OSI je u kancelarijama centara za socijalni rad opštine Kotor, Tivat i Budva.
“Ne iznenađuju takvi podaci. Čak i kad su pristupne rampe postavljene, one su izgrađene samo da se forma zadovolji i njima se ne može kolicima. Infrastruktura, uprkos brojnim obećanjima, ali i zakonskim obavezama, i dalje nije pristupačna. Stanje je gore na sjeveru. No, to je samo jedan dio teškoća, više boli nepristupačnost institucijama, poslu, osnovnom dostojanstvu”, kažu u Udruženju Srce.
Objašnjavaju da u svom gradu ne mogu do apoteke, Fonda zdravstava, jednog dijela osnovne škole, policije, vrtića, Biroa rada, Komunalnog preduzeća, Turističke organizacije… Nepristupačni su im i gotovo svi mojkovački hoteli, hram Hristovog rođenja, pijaca, dva marketa, restorani…
Rakočević podsjeća da je na evidenciji Biroa rada u Mojkovcu je 227 OSI, dok su samo 32 osobe radno angažovane. Nezaposlenost je najveći problem OSI u toj opštini, konstatovano je u nacrtu Lokalnog akcionog plana (LAP) u oblasti invalidnosti.
“U Mojkovcu ne postoji dugoročno rješenje za zapošljavanje, već se OSI zapošljavaju preko projekata i javnih radova na kraći vremenski period, a samim tim ne mogu trajno da riješe svoja egzistencijalna pitanja. Lokalna uprava i druge institucije ne zapošljavaju OSI, kako bi dali primjer poslodavcima iz privrednog sektora, čiji je odaziv za zapošljavanje takođe slab. S druge strane, OSI koje nijesu radno sposobne, nemaju dovoljnu podršku od institucija i servisa tako da su prepušteni porodicama i zatvoreni u kućama”, zaključak je iz LAP-a.
Gotovo ista je situacija i u susjednom Kolašinu. Nezaposlenost i nedostupnost su osnovni problem OSI i u tom gradu. Napori da se takvo stanje promijeni decenijama se svode samo na različite planove, koji ostaju na papiru. Za sve to vrijeme u gradu je izgrađeno svega par pristupnih rampi za OSI i obilježeno nekoliko parking mjesta. Međutim, i to malo izgrađenog ne zadovoljava standarde.
”Objekti koji su prilagođeni, u smislu pristupa, zapravo su zgrade i objekti koji su prizemni i pristupačnost u tom dijelu nije omogućena. Postojeće rampe, uglavnom, nijesu izgrađene po standardima. Nagib, širina i drugi parametri ne zadovoljavaju propise. Problem su i parking mjesta, jer nije usaglašena vertikalna i horizontalna signalizacija”, objašnjavaju u kolašinskom Udruženju djece i omladine sa teškoćama i smetnjama u razvoju “Zvijezda”.
Prema istraživanju Saveza slijepih, čak blizu 53 odsto OSI smatra da su najugroženija i najmarginalizovanija grupa, a 44 odsto da su im manja prava nego ostalim građanima.
Dragana ŠČEPANOVIĆ
Komentari
Izdvojeno
TRAGOM PISANJA MONITORA O NOVOM STUDENTSKOM DOMU: Vladino čišćenje
Objavljeno prije
5 danana
29 Novembra, 2024,,Govorili ste o tome da je kupljeno nešto? Nije, mi taj objekat nismo kupili. Ni jedan euro iz državnog budžeta nije otišao za kupovinu bilo kog objekta”, odgovorio je premijer na poslaničko pitanje o detaljima sumnjivog posla kupovine novog studentskog doma od Tomislava Čelebića. Monitor otkriva kako su nadležni „čistili“ urađeno nakon poništenja spornog ugovora
Krajem protekle sedmice u Skupštini se, na premijerskom satu, raspravljalo i o Studentskom domu u Donjoj Gorici. Poslanica Posebnog kluba Radinka Ćinćur uputila je premijeru Milojku Spajiću pitanja: ,,Objasnite javnosti situaciju oko kupovine hotela u Donjoj Gorici, od firme Čelebić, kako bi se preuredio u Studentski dom. Da li su postojale analize o potrebama studenata, zašto je odabrana ova lokacija koja je daleko od našeg najvećeg univerziteta, državnog, te koiiko je studenata iskazalo zainteresovanost za dom na ovom mjestu? Da li je predviđena izgradnja menze u ovom domu za koji bi država trebala da izdvoji 6,4 miliona eura i koliko bi to koštalo?”
Premijer Spajić je odgovorio i naveo ono o čemu je Monitor već pisao – da je u julu raspisan tender na koji se javila samo jedna firma Čelebić City i da je prihvaćena njena ponuda od 6,3 miliona eura. Naveo je i da je 21. oktobra ministarka prosvjete Anđela Jakšić-Stojanović potpisala ugovor o kupovini objekta. Nedelju dana nakon potpisivanja ugovora dobijaju negativno mišljenje Zaštitnice imovinsko-pravnih interesa o ovom poslu, a ministarka 5. oktobra raskida ugovor.
Premijer nije rekao da je postupak nezakont te da je mimo zakonske procedure Ministarstvo prosvjete uz saglasnost Vlade prihvatilo duplo veću cijenu koju je ponudila kompanije Čelebić City od one propisane tenderom koja je iznosila 2,9 miliona. Kao i da je sami objekat opterećen brojnim hipotekama.
Novi studentski dom je otvoren prije potpisivanja ugovora – 13. oktobra presječena je vrpca i izvršena primopredaja objekta od strane ministarke Jakšić Stojanović i Tomislava Čelebića. Postavljena je i tabla sa natpisom Studentski dom Donja Gorica. Monitor je već pisao da se dio hotelaVerde, koji je planiran za budući studentski dom nalazi neposredno pored Univerziteta Donja Gorica, dok je od državnih univerziteta udaljen pet kilometara. Tako se obezbjeđuje smještaj za studente privatnog univerziteta, čiji su vlasnici Čelebić, Milo Đukanović, Dragan K. Vukčević i Veselin Vukotić, a na kojem je ministarka prosvjete vandredna profesorica, dekanka jednog od fakulteta i direktorica studijskog programa.
Objasnio je premijer i da je Vlada zakupila ovaj objekat na period od dva mjeseca, te da u njemu boravi 120 studenta a da će se ove sedmice useliti još njih 20.
,,Govorili ste o tome da je kupljeno nešto? Nije kupljeno, mi taj objekat nismo kupili. Ni jedan euro iz državnog budžeta nije otišao za kupovinu bilo kog objekta”, zaključio je Spajić i napustio salu nakon čega je uslijedila pauza.
Da bi izbjegli eventualne krivične prijave iz Vlade su se nakon raskida ugovora trudili da, za sada, ne isplate ni jedan cent za ovaj posao. Sem naknadnog dvomjesečnog zakupa doma od Čelebića za 61.000 eura.
Nakon pisanja Monitora inženjer građevinarstva Aleksandar Rakočević koji je izvršio procjenu ovog objekta na 6,3 miliona eura piše službeniku za javne nabavke u Ministarstvu prosvjete Spasoju Ostojiću, koji je i kao član tenderskih komisija vodio ovaj posao. Rakočević obavještava Ostojića da odustaje od naknade od 5.400 eura za procjenu objekta – daje odobrenje da se storniraju troškovi a da se u slučaju da se ponovo aktivira ovaj posao tek onda plati procjena.
Ugovorom koji su 21. oktobra potpisale ministarka Anđela Jakšić-Stojanović i izvršna direktorica Čelebić City Milena Brajović bilo je predviđeno da notarske troškove od šest hiljada eura plati Ministarstvo prosvjete. Početkom ovog mjeseca notar Vladan Bekan sastavlja zapis o ispravljanju greške na notarskom zapisu pomenutog ugovora, pa sastavlja novi u kome je predviđeno da troškove plati Čelebić.
U međuvremenu, porastao je trošak koji će država morati da plati. Objekat je izgrađen 2020. i ima hotelsku kuhinju. Komisija, na čijem čelu je bio Ostojić, inače predsjednik opštinskog odbora Socijaldemokrata Žabljak, procijenila je da je potrebno dodatno ulaganje za rekonstrukciju kuhinje za potrebe studentske menze. Procjena tokom tendera se kretala na 100.000 eura, da bi sada porasla na 160 hiljada.
Zbogu sumnje u korupciju, lider PzP-a Nebojša Medojević pokrenuo je inicijativu kod Specijalnog državnog tužilaštva, pozivajući se između ostalog i na raniji tekst Monitora. Za Monitor kaže da ga za sada niko nije kontaktirao iz tužilaštva.
,,Nadam se da će Vlada kupiti ovaj ili neki drugi objekat, zaista ne znam, ali definitivno za tim potreba postoji”, izjavio je nedavno Luka Ilić, direktor Doma učenika i studenata Podgorica.
Za ovi sedmicu najavljeno je da će Uprava za državnu imovinu raspisati javni poziv za odabir objekta studentskog doma. Vlada je već donijela odluku koja omogućuva da se studentski dom finansira iz ovogodišnjih budžetskih rezervi sa 3,6 miliona eura, ,,dok je sredstva za narednu godinu potrebno obezbijediti budžetima za narednu godinu”. Sve istovjetno kao u poništenom ugovoru koji je sa Čelebić City potpisala ministarka Jakšić-Stojanović. Ukupan iznos sa PDV-om od 7,5 miliona eura trebalo je u roku od sedam dana platiti sa 3,6 miliona eura, dok bi ostatak novca od 3,9 miliona kompanija dobila najkasnije do kraja januara 2025.
Zanimljivo je da se u Reformskoj agendi Crne Gore do 2027. navodi da će u sljedeće tri godine biti izgrađen veliki broj novih vrtića i škola. Većina njih je znatno jeftinija od novca koji se planira za kupovinu studentskog doma. Izgradnja osnovne škole u naselju Karabuško polje, u Podgorici, koštaće 5,5 miliona. Ista suma novca izdvojiće se i za izgradnju novog vrtića u naselju City kvart, a cijene izgradnje novih vrtića širom Crne Gore kretaće se od 1,5 miliona u Plavu, 2,3 miliona u podgoričkim naseljima Zlatici i Starom Aerodromu, do 4,3 miliona eura za vrtić u Tivtu.
Predrag NIKOLIĆ
Komentari
Izdvojeno
AGENCIJA ZA SAJBER BEZBJEDNOST I (NE)ODGOVORNOST: Ko će koga nadzirati i za koga
Objavljeno prije
6 danana
29 Novembra, 2024Ministar javne uprave Maraš Dukaj tvrdi da se novim Zakonom o informacionoj bezbjednosti kod nas uvode standardi Evropske unije i da je Crna Gora prva na Zapadnom Balkanu koja primijenjuje EU direktive u toj oblasti. Dio opozicije tvrdi da ovaj zakon spada u novi primjer sakrivanja i netransparentnosti koja se pravda brzom trakom evropskih integracija, ispunjavanjem uslova za članstvo u EU 2028.
Skupština Crne Gore je 19. novembra usvojila sa 53 glasa “za” novi Zakon o informacionoj bezbjednosti. Usvajanje ovog zakona je jedan od preduslova za zatvaranje poglavlja 10 – Informatičko društvo. Ministar javne uprave Maraš Dukaj je u Skupštini pojasnio da se tim zakonom kod nas uvode novi standardi Evropske unije (EU) i da je Crna Gora prva na Zapadnom Balkanu koja primijenjuje EU direktive u toj oblasti. Dukaj je takođe naglasio da je Zakon urađen u saradnji sa Ambasadom Ujedinjenog Kraljevstva. Druge zemlje nije pominjao.
Tokom rasprave prihvaćen je i amandman poslanika Nikole Camaja koji propisuje je da se zaposleni na programu “sajber bezbjednost” zapošljavaju bez javnog oglasa i bez kadrovskog plana. Dovoljan će biiti akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji. Camaj je predvidio i da se zarade i druga primanja direktora i zaposlenih u budućoj Agenciji za sajber bezbjednost utvrđuju “odlukom nadležnog organa Agencije, u skladu sa zakonom”. Time se preskače propisani Zakon o državnim službenicima i namještenicima. Izgovor je opet da se što brže korača u EU pa da tako i sajber Agencija dobije svoj kadar što prije.
Dio opozicije tvrdi da ovaj zakon spada u novi primjer sakrivanja i netransparentnosti koja se pravda brzom trakom evropskih integracija i što bržim ispunjavanjem uslova za članstvo u EU 2028.
Ministar Dukaj je negirao primjedbe Demokratske partije socijalista (DPS) da ovakvo rješenje otvara vrata političkim namještenicima. Rekao je da su kriteriji za imenovanje direktora široki. Razlog je što nema dovoljno stručnog kadra. Kaže da je to problem i u puno većim zemljama, a da za direktora neće biti imenovana politička ličnost – ako to bude zavisilo od njega.
Opaske o mogućim zloupotrebama je iznijela i nezavisna poslanica Jevrosima Pejović. Navela je da će zaposlene osobe predloženim zakonom dobiti velika ovlašćenja. Moći će da uzimaju “računare i telefone iz sudova, tužilaštava, banaka, poslaničkih klubova, privatnih firmi…” i svega što Agencija procijeni na mig “vladajuće većine – u jednom trenutku kada to bude politički oportuno” upozorila je Pejović. Istovremeno, službenici sajber Agencije će dobijati posao netransparentno i neće prolaziti bezbjednosnu procjenu Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB). “U trenutku kada čitamo na SKY-ju koliko nam je sistem bezbjednosti ranjiv, ovakvo ponašanje parlamentaraca je izdaja državnih interesa i naše evropske budućnosti”, poručila je Pejović.
Pejović (koja je nekada bila dio Pokreta Evropa sad) je predložila svoj amandman. Tražila je da se, u skladu sa EU direktivom NIS2, predloženi “zakon ne odnosi na Skupštinu, Centralnu banku i pravosuđe”. Sama direktiva daje “minimum zaštite koju bi trebalo da uživaju svi građani EU”.
Vladajuća većina nije imala sluha za prijedlog direktno citiran iz evropske direktive koju navodno Crna Gora ovim zakonom počinje implementirati.
Jevrosima Pejović je imala još primjedbi – zakon bi, smatra ona, trebao biti u nadležnosti druge institucije zbog opasnosti od infiltracije organizovanog kriminala. “Koji onda može da ima pristup našim podacima”. Na predloženi način se, po riječima Pejović, pravi “agencija za nacionalnu bezbjednost sa Ali expressa”. U zemljama EU i Sjedinjenim državama slične ili istoimene agencije su ili pod ministarstvima odbrane ili unutrašnjih poslova.
Nekoliko dana po usvajanju ovog zakona osvanula je i vijest na Intelligence Online (francuskom portalu profiliranom za globalno izvještavanje iz domena objavještajnih i sajber aktivnosti) da je američki Stejt dipartment lansirao program za jačanje sajber kapaciteta crnogorske Vlade. Prije svega, list navodi, radi se o američkom doprinosu u osnivanju lokalne Agencije za sajber bezbjednost i to u trenutku kada i Francuska istovremeno radi na sličnim projektima u Crnoj Gori. Ovaj portal je još javio da je Pentagonov dobavljač Kalmen Internešenel (Culman International) krenuo u izbor sajber stručnjaka koji bi bio poslat u Crnu Goru kao savjetnik crnogorske Vlade. Prednost će imati kandidati sa ranijim iskustvom u NSA (američka agencija za nacionalnu sigurnost).
“Radi se o visoko strateškoj ulozi gdje će savjetnik biti zadužen za stvaranje kompletne sajber infrastrukture i pomoći crnogorskoj javnoj upravi u dizanju sajber Agencije na noge”, navodi se. Posao će se izvoditi u tijesnoj saradnji sa sigurnosnim timom američke ambasade – navodi dalje portal i napominje da je crnogorski “tvrdo prozapadni premijer Milojko Spajić tražio partnerstvo sa Sjedinjenim Državama” na ovom projektu. Ranija Vlada Dritana Abazovića je pred kraj svog mandata potpisala 16. oktobra 2023. sporazum sa Francuskom i Slovenijom za gradnju Regionalnog centra za borbu protiv sajber kriminala. Taj centar je više biti fokusiran na resurse u polju regionalne saradnje, dok sadašnja vlast preferira da Amerikanci izrade samu sajber infrastrukturu.
Crna Gora je krajem ljeta 2022. godine pretrpjela težak sajber napad. U istrazi su pomagali i američki i francuski stručnjaci. Rezultati i sudski epilog su i dalje na čekanju.
Monitor je već ranije prenio detalje istraživanja ruske opozicione Novaje gazete (koja zbog domaće cenzure izlazi u inostranstvu) o navodnoj turističkoj “investiciji” Hotel Lazuro u Meljinama 2019. godine za vrijeme vlasti Mila Đukanovića. DPS-ova navodno “prozapadna vlada” je široko izašla u susret “investitorima” omogućivši im i kupovinu kulturnog dobra koje se naslanja na hotel. Novaja gazeta je poimenice identificirala “investitore” koji spadaju u elitu ruske obavještajne službe i stručnjake za sajber diverzije i sve druge vidove modernog elektronskog ratovanja. Crnogorsko tužilaštvo, prema dostupnim informacijama, se nikada nije pozabavilo ovim i drugim KGB-FSB “turističkim investitorima” koje je Đukanovićev režim ugodno smjestio po Crnoj Gori.
Nejasno je kakvi su stvarni inputi i reakcije američke i britanske ambasade na Zakon i da li je njihov prijedlog bio da sajber Agencije bude u rukama albanskih partija. Na njih izvjesno mogu više računati nego na blok vučićevskih partija i DPS.
Koliko će zakon i nova Agencija biti diskontinuitet ranijeg DPS aparata i koliko će se rivalstvo velikih sila u malenoj Crnoj Gori odraziti na ovaj osjetljiv domen crnogorskog društva vrijeme će pokazati.
Jovo MARTINOVIĆ
Komentari
Kolumne
Novi broj
POLOŽAJ OSOBA SA INVALIDITETOM: Briga samo u planovima
STANKO ROGANOVIĆ: OTUĐIVANJE KULTURNIH DRAGOCJENOSTI IZ CRNE GORE: Odnošenje arheoloških predmeta
Ritam nerada
Izdvajamo
-
Stav2 sedmice
Ima li spasa za Plantaže
-
DUHANKESA4 sedmice
Bolest kao krivica
-
DANAS, SJUTRA4 sedmice
Oni ubijaju
-
FELJTON4 sedmice
MUSTAFA CANKA: GUSARSKA REPUBLIKA ULCINJ (XXI): Gusarska igra
-
Izdvojeno4 sedmice
TAMA CRNOGORSKOG I SRPSKOG PRAVOSUĐA: U službi gospodara i kartela
-
IN ENGLISH4 sedmice
2BS FORUM IN KGB HOTEL: Atlantic Council of Montenegro – who and what it represents?
-
DRUŠTVO4 sedmice
ODUSTAJE LI VLADA OD SUMNJIVE KUPOVINE STUDENTSKOG DOMA OD TOMISLAVA ČELEBIĆA: Rupa u zakonu i u budžetu
-
FOKUS3 sedmice
ZORAN BEĆIROVIĆ, KONTINUITET NASILJA NAD NOVINARIMA I KRITIČARIMA: Do kada?