Dok čekamo da prvi čovjek Fonda za zdravstveno osiguranje Kenan Hrapović i formalno pođe sa funkcije (dvije godine prije isteka drugog mandata), i na tom izuzetno važnom mjestu u lancu zdravstvenog sistema vidimo nasljednika, njegov sukob sa ministrom zdravlja Budimirom Šegrtom ostaje kao pečat. Riječ je, smatraju upućeni, o kombinaciji institucionalne i personalne netrpeljivosti, koja, što god bio razlog, urušava povjerenje u zdravstveni istem imajući u vodu da je riječ o ključnim karikama resora. Rezultate takvog pristupa nedavno smo vidjeli, crno na bijelo, u jednom od najprestižnijih evropskih istraživanja: Crna Gora se našla na posljednjem mjestu na listi 35 evropskih zdravstvenih sistema (Evropski zdravstveni potrošački indeks, EHCI). Ne čudi.
Hrapović je (sada u SD-u, kum Vujica Lazović), u poslednjem istupu, Šegrtu poručio da se pozabavi rješavanjem nagomilanih problema u zdravstvu, umjesto što, kako je kazao, vodi privatne ratove. ,,Ministru bi, umjesto što vodi privatne ratove sa pojedincima u zdravstvenom sistemu, u čije razloge za sada neću da ulazim, bilo bolje da se posveti rješavanju nagomilanih problema u zdravstvu na koje ga od početka upozoravam, za šta imam svu potrebnu dokumentaciju”.
To je tek vrh brijega, u moru sličnih istupa, sa obje strane. Tako je Ministarstvo ranije optužilo Fond, direktora Hrapovića, da je samostalno raskinuo ugovor sa privatnim apotekama, shodno ugovoru i ugovornim obavezama. Šegrt je tada saopštio da njegovo ministarstvo nije potpisnik ugovora te da nije moglo da utiče na to, niti je imalo namjeru, jer po potpisanom ugovoru, na to nema pravo, rečeno je.
Onda je, nedugo nakon toga, koncem prošle godine, reagovao Fond i Hrapović demantujući Ministarstvo. Kazao je da je na sastanku održanom na inicijativu ministra zdravlja, u septembru prošle godine, data preporuka od strane Ministarstva zdravlja da se uđe u postupak raskida ugovora sa privatnim apotekama. Iz Fonda su naveli i to da za narečeno postoji službena zabilješka.
Zatim, kada je ministar Šegrt kazao da će tražiti ostavku Hrapovića (Sada već čuveno: ,,Ne na personalnom, nego na nivou logike i principa”), ovaj mu je odgovorio iznošenjem prljavog veša podsjetivši Šegrta na problematične fakture koje su u Fond dolazile od Šegrta dok je bio na čelu bolnice u Meljinama. ,,Dok je Šegrt bio direktor bolnice Meljine, Fond je spriječio isplatu neopravdano fakturisanih usluga u iznosu od 190.000 eura, koje su ispostavljane Fondu na plaćanje od strane bolnice čiji je direktor bio aktuelni ministar zdravlja”.
No, problemi na relaciji Ministartsvo – Fond datiraju i ranije, dok je na čelu Ministarstva bio Miodrag Radunović. Recimo, detalj: Monitor je koncem 2013. godine objavio (Medenica ispravila leđa preko naše grbače) – nije demantovano – da se predsjednica Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Medenica podvrgla hirurškoj intervenciji zbog diskus hernije u Švajcarskoj o trošku crnogorskih građana, iako na to nije imala pravo, jer nije ispoštovala predviđene procedure. To joj je, zapisali smo, omogućio Radunović.
Podsjetimo: Medeničina operacija nas je koštala oko 28.000 eura, dok se ta vrsta rutinske intervencije, uspješno obavlja u Crnoj Gori, i regionu, po desetostruko nižoj cijeni. Predsjednica Vrhovnog suda zaobišla je proceduru i obavila operaciju u Švajcarskoj, da bi se tek nakon završene hirurške intervencije obratila Fondu zdravstva (na čijem čelu je i tada bio Hrapović) za nadoknadu troškova liječenja.
Fond za zdravstveno osiguranje, kao prvostepeni organ, odbija njen zahtjev. Medenica se potom obraća Komisiji Ministarstva zdravlja kao drugostepenom organu. Ministarstvo poništava odluku Fonda zdravstva, pa donosi rješenje kojim mu nalaže da predsjednici Vrhovnog suda isplati sve troškove boravka i liječenja u Švajcarskoj!
Bivši predsjednik Savjeta Fonda zdravstva Ivo Đurišić koji je u vremenu od osnivanja Fonda zdravstva, od 1991 – 1995. godine, bio član Savjeta Fonda zdravstva, a od 1995. do 2002. predsjednik Savjeta, kaže da veliki dio problema leži u institucionalnoj ravni.
„Kada sam ja bio u Fondu ta institucija je raspolagala sa sredstvima za zdravstvo, a Ministarstvo je imalo kontrolnu funkciju. U mom mandatu predsjednika imali smo godišnje oko 100 miliona eura iz doprinosa i bez problema obezbjeđivali ljekove, medicinske aparate, kao i ostalu opremu za zdravstvo. Podizali smo i zdravstvene objekte, kao i školovali kadrove u zdravstvu i dijelili stanove. Sve zdravstvene ustanove u to vrijeme, poslovale su pozitivno, i Fond nikada nije bio u gubitku.”
On navodi da dolaskom Miodraga Radunovića na čelo Ministarstva zdravlja, Vlada oduzima sredstva Fonda i prebacuje u budžet, pa sada o sredstvima odlučuje Ministartsvo zdravlja.
„U Fond stiže Kenan Hrapović ali on sada nema mogućnost da odlučuje o sredstvima potrebnim za zdravstvo. Računalo se da će zdravstvo ozdraviti odlaskom Radunovića, ali stiže Šegrt koji će krenuti u otvoreni rat sa Hrapovićem. Šegrt nema nikakav argument da je Hrapović uradio nešto nezakonito, ali Hrapović zna šta je sve Šegrt radio dok je bio direktor Meljina, koje su se estetske operacije vršile u Meljinama, za koje bolnica nije imala pravo da naplaćuje usluge od Ministarstva i Fonda”.
Đurišić smatra da su tandem Radunović-Šegrt krenuli u otvoreni sukob sa Fondom, jer Fond dobija sredstva od njih za svoje poslovanje, odnosno poslovanje zdravstva, ali i odbija problematične odluke Ministarstva.
„Hrapoviću ističe mandat i Šegrt koji predlaže direktora Fonda, traži novu ličnost, preko koje će sprovoditi svoju politiku. Ministarstvu nije bilo dovoljno što je Fondu oduzelo novac, već želi da kontroliše cijelu politiku Fonda i stavi je pod svoju ingerenciju”.
Đurišić vjeruje da je Šegrtov sukob sa Hrapovićem u stvari sukob Šegrta sa sopstvenim greškama koje pokušava prebaciti na Hrapovića.
Hrapovićevo direktorovanje, naročito prvo četvorogodište, kako smo detaljno pisali u tekstu Privilegovani i za privilegovane obilježavale su ozbiljne sumnje da u sprezi, pretežno sa Kliničkim centrom Crne Gore (u vremenu direktora Milana Mijovića), kroz tendere Fonda, otvara teren privilegovanim firmama u domenu nabavke opreme i potrošnog materijala.
Marko MILAČIĆ