Povežite se sa nama

DRUŠTVO

TRGOVINA ZNANJEM OD OSNOVNE DO DOKTORATA: Obrazovanje na crno

Objavljeno prije

na

,,Dijete mi je u šestom razredu osnovne škole i da bi zadržalo dobre ocjene već plaćamo dodatne časove iz matematike i maternjeg, iz engleskog ide na kurs. Ako je tako u šestom, mogu samo pretpostaviti što nas čeka u višim razredima i srednjoj školi”, požalila se nedavno jedna čitateljka Monitoru.

O tome što đake i roditelje čeka u srednjoj, pisao nam je drugi čitalac iz Podgorice: ,,Profesorica fizike, rođaka jednog funkcionera i ne dolazi na časove. Zamjene nema, pa mi plaćamo po 15 eura privatne časove. Pismene iz maternjeg pišu profesori iz drugih škola i opet djeca jedva dobijaju trojku”.

Ovaj roditelj objašnjava. ,,Ako hoćemo da nam djeca nešto nauče moramo plaćati časove – matematike, maternjeg, engleskog, italijanskog, fizike…i to kod istih profesora ili njihovih kolega iz iste škole”. Napominje da će predavače ,,diskretno” predložiti sami nastavnici ili profesori, pa čak i direktor škole. Više naših izvora napominje da se ne radi o incidentima već da su ovakvi slučajevi postali praksa. Razvijeno je svojevrsno ,,hobi” zanimanje, pisanje za honorar. Nije rijedak slučaj da profesori književnosti dobijaju dvojke i trojke od kolega za svoje radove iz maternjeg.

Profesori sa kojima smo razgovarali kažu da se lako primijeti kada đak nije pisao pismeni. „Ali onda treba ući u začarani krug dokazivanja toga. Tako da se to uglavnom izbjegava.”

Internet, flajeri po ulazima, banderama, kopirnicama, sve je zatrpano oglasima o prodaji znanja. Ko ima para – može kupiti sve. Zvali smo desetak brojeva sa oglasa. Najniže cijene za maternji, prirodne predmete i jezike su pet eura. Oni koji drže časove većinom, kažu, ne rade u školama. Samo dvoje od onih koje smo kontaktirali, su predavači. I oni tvrde da ne daju časove svojim učenicima, a izbjegavaju da to rade i sa učenicima koji idu u školu u kojoj predaju.

,,Ja ne dajem časove učenicima iz moje škole. To je princip. Premda ima slučajeva da se to radi. Takvi ne daju oglase, već se to završava preko preporuke. Ja preporučim tebe, ti mene i tako se u mjesecima kad su pismeni može zaraditi još jedna plata”, kaže jedan od nastavnika.

Oglašivači primjećuju da su djeca preopterećena i u školi i van nje. ,,Često se desi da odmah nakon mojih časova iz matematike, djetetu dolazi drugi profesor. Škola, časovi, treninzi, kursevi jezika… Ta djeca imaju aktivnosti preko 10 sati dnevno. Znam se našaliti da će im lakše biti kada odrastu i zaposle se, imaće manje obaveza nego dok uče”.

Česti su slučajevi u školama da nastavnici djeci kažu – što nijeste čuli u učionici ili pročitali u knjizi, možete naći na internetu. A preko interneta se može kupiti ,,znanje”. Mladi, spretni u korištenju naprednih tehnologija, dolaze do gotovih radova na internetu koje potpisuju kao svoje.

Na oglasima se inače nude usluge pisanja eseja, seminarskih, diplomskih, pa čak i magistarskih i doktorskih radova.

Cijena zavisi od težine teme i od broja stranica. Na internetu nude seminarske i za tri eura, ali uobičajeno je da se plati oko 30 eura. Diplomski rad možete kupiti po cijeni od 50 do 100 eura.

Šarene su cijene i za dobijanje akademskih zvanja. Najjeftiniji magistarski koštaju sto, a oni skuplji do 500 eura. Nije problem ni doktorat. Preko interneta vam objasne da na tome radi cijeli tim stručnjaka. Da su do sada napisali desetine doktorskih disertacija. Cijena je minimum 500 eura, pa do tri hiljade. Nije neka, za laskavu titulu.

Oni koji se bave prodajom znanja tvrde da im je otežavajuća okolnost što se studenti i đaci uglavnom javljaju u zadnji tren, pa im pored težine i obima posla, problem predstavlja i vremenski limit. Na naše pitanje daju li kakve garancije, uobičajen je odgovor da su do sada pisali 100 radova i da se niko nije požalio.

Uglavnom se plaća unaprijed, na ruke ili preko računa, a za ,,pisce” iz regiona može preko kartica ili Wester uniona.

Sve ovo je naravno kažnjivo. Međutim, praksa neomateno traje godinama. U Upravi za inspekcijske poslove su nedavno kazali da do sada nije zabilježena ni jedna prijava vezana za oglašavanje prodaje akademskih radova. Uglavnom vlasnici butika prijavljuju nelojalnu konkurenciju, koja putem Fejsbuka jeftinije prodaje garderobu. Na trgovinu znanjem niko se ne žali. Inspekcija sama, vjerovatno od viška posla, ne može da okrene par brojeva ili preko mejla kontaktira oglašivače i barem za primjer kazni one koji se bave trgovinom i plagiranjem radova.

Bez odjeka je ostalo i svjedočenje djevojke koja je u septembru prošle godine za medije kazala: ,,Ja sam završila četiri razreda za dva dana i platila sve to 500 eura. Završila sam od petog do osmog razreda. Ta škola je u Rožajama i sa mnom je polagalo još desetak osoba iz Podgorice. Barem da imam osnovnu školu da mogu bilo kakav posao da nađem”.

Ne kupuju svi od ljute nevolje. Oglašivači koje je Monitor kontaktirao kažu da su česti naručioci koji imaju para, a cilj im je da samo dobiju diplomu. „Oni se najviše cjenkaju. Njih nije briga kakav će biti rad. Već imaju vezu i važno im je samo da bilo što donesu. Njima i ta diploma treba samo formalno jer kad je dobiju čeka ih siguran posao”.

Posljednja velika akcija provjere diploma bila je 2007. Tada je samo u Elektroprivredi Crne Gore pronađeno 86 falsifikovanih diploma, u KAP-u 60.

Detaljnije provjere se za sada ne obavljaju, premda se stalno najavljuju. Davno je najavljeno da će biti provjerena i magistarska i doktorska zvanja koja su posljednjih godina stekli brojni crnogorski biznismeni i političari, među njima i Aco Đukanović i Veselin Veljović. Ništa od toga. Još ništa ni u slučaju ministarke prosvjete Sonje Vlahović, koja se optužuje da je plagirala svoj rad za akademsko znanje.

Uglavnom, postalo je moderno da oni koji imaju ne štede ni na znaju. To je prečica do Crne Gore kao države (kupljenog) znanja.

Predrag NIKOLIĆ

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo