Povežite se sa nama

DRUŠTVO

DEVASTACIJA OBALE PAŠTROVIĆA: Soliteri u selu Smokvice

Objavljeno prije

na

Tokom proteklog investicionog talasa koji je poput plime zapljusnuo obale budvanske rivijere mnoga imanja u Paštrovićima promijenila su vlasnike.

Kvadrati neurbanizovane zemlje, takoreći gole ledine u priobalnom pojasu, dostizali su astronomske cijene. Jedna od senzacionalnih transakcija koja je obilježila zlatni period, bila je kupoprodaja zemljišta u selu Smokvice, kada je grupa ruskih bankara, okupljena u kompaniji V.A.S. Investment, kupila parcelu od 13 hektara za sumu od 25 miliona eura. Opština Budva inkasirala je 13 miliona za 62.000 kvadrata zemljišta koje je bilo u državnom vlasništvu, dok su ostatak dobili mještani prodajom svojih imanja.

Čelnici Budve nisu krili zadovoljstvo postignutim uspjehom, posebno namjerom novih vlasnika da na makijom obraslom kamenjaru, stjenovitoj padini koja se okomito spušta u more, izgrade ekskluzivno turističko naselje sa hotelom sa sedam zvjezdica, sa franšizom poznatog hotelskog lanca Kempinski.

Kempinski je bio opšta poštapalica DPS-a u predizbornim nastupima na lokalnom i državnom nivou, nepobitni dokaz uspješnosti vlasti i uspona crnogorskog elitnog turizma.

Pokazalo se da je priča o luksuznom turističkom kompleksu bila još jedna propagandna obmana. Na ovom dijelu predivne obale Paštrovića, koji se prostire između Rta Skočiđevojka i uvale Perazića Do, planirano je komercijalno, stambeno naselje ogromnih razmjera sa oko 12 solitera, na desetine zgrada i pojedinačnih vila.

Soliteri u paštrovskom selu predviđeni su izmjenama i dopunama postojećeg plana – Urbanistički projekat Turističko naselje Smokvice, (UP TN) koji je usvojen 2009. godine.

Plan je donijet je sa važnošću od pet godina, pa je izrada izmjena i dopuna način da se izbjegne obaveza donošenja novog planskog dokumenta, jer je postojećem istekao rok trajanja.

Ruski investitori nisu ništa sagradili na svojoj parceli dok je plan bio na snazi. U međuvremenu su se podijelili. Kompanija V.A.S. Investment zadržala je vasništvo nad 65.000 kvadrata na ovoj lokaciji, dok se ostatak parcele vodi na firmu Boticelli Land Development, registrovanu na Maršalskim ostrvima, čiji je vlasnik ruski državljanin, Pavel Loškarev.

UP TN Smokvice zahvata 22,77 hektara. Plan je izradio poznati budvanski biro Adria Invest čiji su planeri na tom prostoru ucrtali oko 100 objekata različite spratnosti i gabarita. Jedini hotel među planiranim građevinama ima oko devet etaža, dok pojedine zgrade imaju i do osam spratova. O kakvom se urbanističkom ataku na priobalno pojas radi, najbolje ilustruje podatak da je planirana bruto izgrađena površina na lokaciji Smokvice, iznosila 188.923 kvadrata. Kao četiri stare Budve ili nove Zavale.

U pitanju su nizovi zgrada opasani saobraćajnicama, sa podzemnim garažama za oko 1.000 vozila, sa sportskim i drugim sadržajima. Predviđeno je rušenje dijela brda zbog lošeg sastava zemljišta kao i veliko nasipanje obale radi stvaranja vještačkih kupališta i plaža, izgradnje pristaništa…. U pitanju je totalna urbanizacija predjela netaknute prirode, sa promjenom geografskih i pjezažnih karakteristika ovog dijela obale.

Investitorima to nije bilo dovoljno, pa se pomenutim izmjenama i dopunama plana insistira na povećanju kapaciteta.

Nacrt izmjena i dopuna UPTN Smokvice dostavljen je Ministarstvu održivog razvoja i turizma u januaru ove godine, ali nije dobio pozitivnu ocjenu. Mora ići na doradu zbog tehničkih i proceduralnih nedostataka. Ministarstvu je bitnija forma od suštine.

Sadržaj plana sa neprimjerenom gustinom izgrađenosti kojom se na najgrublji način devastira obalni pojas u Paštrovićima, nije zavrijedio komentar generalne direktorice Direktorata za planiranje prostora Sanje Lješković-Mitrović, potpisnice takvog stava Ministarstva.

Zanimljivo je da su svi nadležni organi, ministarstva i institucije, koje učestvuju u procesu donošenja planova, dali saglasnost na nacrt plana, bez ikakvih primjedbi.

Međutim, Ministarstvo za kulturu, odnosno Uprava za zaštitu kulturne baštine, postupila je drugačije. Sa Cetinja je stiglo negativno mišljenje na ovaj planski dokument.

U dopisu koji potpisuje direktorica Uprave Anastazija Miranović, koji je okačen na sajtu Ministarstva održivog razvoja, navodi se, da se predmetnim planom u zapadnom, najužem dijelu planiranog prostora, predviđa jedan hotel na sedam etaža, 12 tipskih objekata sa apartmanskom kulom, od kojih jedan od devet etaža, jedan od 11, zatim dva solitera sa 12 etaža, dva sa 13 i šest solitera sa 14 spratova.

Pored navedenih kula na ovom dijelu lokacije predviđeno je i 20 višespratnica. Šest tipskih apartmanskih objekata, šest objekata sa kondominijumima i osam centralnih objekata sa apartmanima. Sve ove zgrade imaju od pet do šest etaža. Planirane su i 24 ekskluzivne vile, visine od dva do pet spratova.

„Planirana gradnja na predmetnom prostoru po svojem konceptu i spratnosti, sa aspekta očuvanja kulturnih, ambijentalnih i pejzažnih vrijednosti nije prihvatljiva, jer u znatnoj mjeri odudara od arhitektonsko ambijentalnih karakteristika ovog dijela obale i suštinski mijenja karakter prostora manastira Režević, odnosno njegovu neposrednu okolinu”, navodi se u dopisu i dodaje:

„Obzirom na navedeno i činjenicu da predmetni planski dokument planira izgradnju 12 solitera na potezu od cca 1.100 metara uz obalu, potrebno je preispitati čitavu koncepciju planskog dokumenta, urbanističke parametre, odnos planiranog sa skoro neizgrađenim okolnim prostorom, kao i kulturnim dobrom Manastir Režević”.

Turističko naselje Smokvica udaljeno je oko 170 metara od manastira koji je kao nepokretno kulturno dobro, pod imenom Manastir Režević, od 1957. godine pod zaštitom države. Zato je neophodno izraditi Studiju zaštite kulturnih dobara Opštine Budva sa kojom će se plan uskladiti, zaključak je Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Da li će negativna ocjena plana koja dolazi iz Ministarstva kulture uticati na dalju sudbinu predloženog nacrta plana znaće se uskoro. Da li će budvansku rivijeru od lokalnih vlasti, pohlepnih investitora i korumpiranih planera zaštititi neko drugi.

Branka PLAMENAC

Komentari

DRUŠTVO

KRIMINAL U SLUŽBI DRŽAVE I OBRNUTO: Belivuk i Miljković – državni vojnici oba oka u glavi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Veljko BelivukMarko Miljkovići njihova kriminalna grupa se pred Specijalnim sudom u Beogradu terete , za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje. Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana, koji je  kasnije likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu

 

 

Skidanje zabrane ulaska u Crnu Goru dvojici elitnih beogradskih kriminalaca 28. decembra 2020. godine je nedavno koštalo slobode dvojicu možda najvažnijih menadžera bivšeg režima Demokratske partije socijalista (DPS). Veljko BelivukMarko Miljković i njihova kriminalna grupa se suočavaju sa ozbiljnim optužbama pred Specijalnim sudom u Beogradu. Terete se, za sada, za sedam teških ubistava, silovanje, posjedovanje oružja, dilovanje droge i zločinačko udruživanje.

Crnogorsko Specijalno državno tužilaštvo (SDT) ih tereti da su ilegalno ušli u Crnu Goru u drugoj polovini 2020. gdje su izvršili ubistvo Damira Hodžića, Adisa Spahića i otmicu Mila Radulovića zvanog Kapetan iz Škaljarskog klana. Radulović je kasnije takođe likvidiran i tajno zakopan na Lovćenu. Ova ubistva su dotični komentirali preko SKY aplikacije. Belivuk i Miljković su na ove okolnosti prvi put saslušani u Beogradu krajem 2021. godine od strane tadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca (GST) Milivoja Katnića i njegovog zamjenika Saše Čađenovića. Obojica su sada u pritvoru. I Belivuk i Miljković su negirali djela tvrdeći da tada nisu bili u Crnoj Gori jer su imali zabranu ulaska u zemlju.

Međutim, oni su godinama imali podršku osoba iz vrha dva bratska režima – vučićevskog i đukanovićevskog. Suđenje Belivuku i Miljkoviću za ubistvo bivšeg karate reprezentativca Vlastimira Miloševića (upucanog i “overenog u glavu” 30. januara 2017. u centru Beograda) je ogolilo zarobljenost srpskog pravosuđa i države. Maskirani ubica se lagodno ponašao ne obazirući se ni na svjedoke ni na ulični video-nadzor. Terenski operativci srbijanske policije su prikupili obilje dokaza među kojima i tri uzorka DNK Belivuka – jedan na vratima zgrade gdje je živio pokojni Milošević, drugi na vozilu korišćenom za bjekstvo (po policijskoj pretpostavci), dok je navodno treći uzorak nađen na tijelu ubijenog. Zahvaljujući kamerama policija je rekonstruirala rutu kojom su se kretali likvidatori dok je snimak  bio dovoljnog kvaliteta da se odradi i antropološko vještačenje. Policija je Belivuku i Miljkoviću oduzela mobilne telefone prilikom hapšenja pet dana nakon ubistva.

Jovo MARTINOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

PREMIJER OBEĆAVA JOŠ VEĆE PLATE: EU da nam zavidi

Objavljeno prije

na

Objavio:

U premijerovom obećanju o “mogućoj” plati većoj od EU prosjeka nema preciznijih rokova pa bi se moglo pokazati da smo mi, a ne Milojko Spajić nepopravljivi optimisti. Dok on to samo vješto koristi

 

Premijer Milojko Spajić ostaje nepopravljivi optimista. Ili je čovjek sa rijetko viđenim talentom da relativizuje činjenice. Uglavnom, umjesto ispunjenja prošlogodišnjih, predizbornih, obećanja dobili smo nova. Ljepša, bolja, veća. “Do vremena kad Crna Gora bude bila predložena za članicu Evropske unije, mogla bi da ima prosječnu zaradu veću od prosjeka EU”, prenijeli su mediji premijerovu izjavu datu pred Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta.

Spajić je ovo rekao odgovarajući na pitanja evropskih poslanika. To mu, začudo, nije bilo “gubljenje vremena”. Dolazak u parlament u kome je izabran i gdje je dužan da, makar s vremena na vrijeme, podnosi račune – jeste. Ali, da se vratimo ljepšim temama: kako ćemo trošiti tih skoro 2.200 eura, koliko danas iznosi prosječna neto zarada u Evropskoj uniji? Čim ih zaradimo (uzajmimo) – mi ili država.

Jedni su na ove najave veselo trljali ruke, drugi zbunjeno slijegali ramenima, a traći pokušali racionalizovati premijerovo obećanje. Tražeći odgovor na pitanja kad i kako. I ko će to da plati. A ko da vrati (kredit).

Pomalo bajati podaci s kraja 2022. pokazuju da je prosječna zarada u privatnom sektoru bila za skoro 160 eura manja od prosječne (555 naspram 712 eura, koliko je tada iznosila prosječna neto zarada).  Pa kako smo onda dobacili do prosjeka?

Da je broj zaposlenih u javnom i privatnom sektoru jednak, a nije, to bi značilo da je zaposleni koji je platu primao iz državnog ili nekog od lokalnih budžeta, ili je zarađivao u nekom državnom (javnom) preduzeću, prije dvije godine, u prosjeku, primao zaradu za 300 eura veću od zaposlenog u privatnom sektoru. Pošto je odnos broja zaposlenih u javnom i privatnom sektoru ipak nešto drugačiji (više je zapošljenih u privatnim firmama), to znači da je razlika u zaradama jednih i drugih bila još veća. U korist tzv. budžetskih korisnika.

Zoran RADULOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

DRUŠTVO

AKO JE VESNA BRATIĆ IZABRANA U ZVANJE REDOVNE PROFESORICE UCG: Komisija po resavskom modelu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izbor su pratile brojne primjedbe i sumnje na nepravilnosti. Bratićeva protivkandidatkinja Tanja Bakić tvrdi da Vijeće Filološkog niti Senat nisu sankcinisali Komisiju za pisanje izvještaja o kandidatima, iako su dva člana predala potpuno identične tekstove

 

Senat Univerziteta Crne Gore je 15. marta ove godine izabrao dr Vesnu  Bratić u akademsko zvanje redovne profesorica iz oblasti Anglistika – Anglofona književnost i civilizacija i Engleski jezik na Filološkom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bratić je od kraja 2020. do kraja aprila 2022. bila ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta u 42. Vladi. Bratić nije bila jedina kandidatkinja, pored nje na konkursu za izbor u akademsko zvanje iz navedenih oblasti, koji je raspisan u junu prošle godine, prijavila se i dr Tanja Bakić.

Sam tok konkursa i izbor zanimljivi su zbog brojnih primjedbi i sumnje  na nepravilnosti koje su se dešavale tokom njegovog trajanja.

U septembru 2023. imenovana je Komisija za razmatranje konkursnog materijala i pisanje izvještaja u sastavu prof. dr Radojka Vukčevič sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Janko Andrijašević sa Filološkog fakulteta UCG i prof. dr Zoran Paunović sa Filološkog fakulteta u Beogradu. Nakon što je Andrijašević u oktobru iz zdravstvenih razloga odustao od rada u komisiji, za novog člana je imenovana prof. dr Vesna Lopičić sa Univerziteta u Nišu.

Krajem prošle godine u Biltenu UCG objavljeni su izvještaji o kandidatima članova Komisije. Sva tri člana Komisije pozitivno su ocijenili kandidatatkinju Bratić i dali preporuku da se Bratić izabere.

Prigovor na recenzije, u januaru ove godine, Vijeću Filozofskog fakulteta UCG, upućuje Tanja Bakić. Ona u njemu kao apsurd ocjenjuje da su dva člana komisije potpisala istovjetne recenzije. Dr Bakić tvrdi da su izvještaji prof. dr Zorana Paunovića i prof. dr Radojke Vukčević potpuno identični:  ,,Jedina razlika je u tome što je dr Paunović, redovni profesor Univerziteta u Beogradu, koji izvorno govori ekavicu, pokušao da ekavizira tekst profesorke Vukčević, izvorno napisan na ijekavici. Nažalost, u tome nije savim uspio, ostavivši znatan dio predatog teksta u ijekavici”, napisala je dr Bakić.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 19. aprila ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo