Zbog jednog vezenog jeleka koji predstavlja dio nacionalne nošnje naroda na Balkanu, poveo se mali modni rat na društvenim mrežama u Srbiji i Crnoj Gori, a tekstove o tome donose i brojni mediji u obje države. Neposredan povod za raspravu koja izaziva interesovanje ljubitelja mode i dizajnera jesu dvije fotografije haljina, večernjih toaleta, koje su na javnom mjestu ponijele dvije poznate osobe u različito vrijeme, na kojima je dizajnerski inkorporiran gotovo identičan srmom vezeni jelek.
Jeleče koje je izazavalo medijsku buru prošetala je na crvenom tepihu filmskog festivala u Veneciji srpska glumica Sloboda Mićalović ruku pod ruku sa poznatom italijanskom glumicom Monikom Beluči, gdje su promovisale film Na mlečnom putu Emira Kusturice. Crna duga haljina koju je nosila Mićalovićka autorsko je djelo poznate beogradske dizajnerke Verice Rakočević.
Venecijansku slavu srebrnim nitima vezenog jelečeta pokušala je pomutiti crnogorska kreatorka Marina Banović Džuver, koja je na svom fejsbuk profilu okačila fotografiju haljine iz svoje kolekcije za 2006. godinu, sa veoma sličnim zlatnim jelekom i komentarom: Slučajnost ili pozajmljena ideja, pitanje je sad…
Na prozivku za plagijat i krađu tuđe ideje, Verica Rakočević je odgovorila fotografijom originalne kreacije iz daleke 1992. godine sa sve spornim jelekom, sa revije koju je održala u Pržnu, u sklopu ekskluzivnog projekta promocije crnogorskog turizma. Ostalo je otvoreno pitanje ko je koga kopirao, i da li se upotreba motiva sa nacionalnih kostima u modnoj industriji uopšte može autorizovati. Prepucavanje o jeleku podsjetilo je na kampanju koja se prije 24 godine vodila oko stvaranja novog markentinškog znaka crnogorskog turizma i ulozi koju je u tome imala Verica Rakočević.
Sasvim neočekivano, pokazalo se da je glavni „krivac” i idejni tvorac jelečeta sa revije Verice Rakočević budvanski arhitekta Slobodan Bobo Mitrović. U nastaloj debati, mogao bi se izvesti i zaključak da zasluge za uspjeh odjevne kombinacije srpske glumice u Veneciji ili Marinine kolekcije u Rimu, dijelom pripadaju i njemu.
Arhitekta Mitrović bio je te 1992. godine član brojne ekipe poznatih imena iz oblasti marketinga, arhitekture, muzičke i likovne umjetnosti, filma, mode i turizma, angažovanih na projektu – Novi imidž turizma Crne Gore.
Autor projekta bila je Silvana Đurašević, dekan Fakulteta za turizam Univerziteta Mediteran, u to vrijeme na funkciji pomoćnika ministra turizma i trgovine Nebojše Zekovića, u prvoj Vladi premijera Mila Đukanovića, koja je odvojila značajna sredstva, oko 350.000 njemačkih maraka za projekat sveobuhvatne promocije turizma Crne Gore.
Ona je podsjetila kako je projekat imao zadatak stvaranje novog vizuelnog identiteta crnogorskog turizma, te da je u tom smislu to bio najcjelovitiji program ikada rađen u Crnoj Gori. Njime je ustanovljena prva knjiga standarda vizuelnog identiteta za Nacionalnu turističku organizaciju.
„Bio je to veliki projekat iz nekoliko segmenata, sadržao je novi logotip, sasvim nove plakate u kojima se po prvi put našla i crkva, kostime koje će hostese nositi na sajmovima, montažno demontažni specijalno dizajnirani štand koji će se lako montirati na turističkim sajmovima po svijetu, (rad arhitekte Zorana Petrovića) sa putujućim vrijednim eksponatima..,” podsjeća Bobo Mitrović
„Osnovna ideja Ministarstva turizma bila je da okuplja jake autorske ličnosti iz oblasti zabave, mode i kulture, koje će pod plaštom crnogorskog turizma formirati brend Montenegro. Posebno je značajan bio spot Pece Nikolića sa Bajagom, koji je autor teksta višegodišnjeg hita Montenegro, sa Žarkom Lauševićem u glavnoj ulozi”, navodi Mitrović
Bio je učesnik projekta po dva osnova, kao veoma popularan proizvođač suvenirske i ukrasne keramike Montex i kao savjetnik autora projekta Silvane Đurašević. Firma Montex ponudila je na svečanoj promociji specijalne servise za voće sa apliciranim znakom Montenegro.
Grafičko rješenje poznatog logotipa Montenegro, slovenačkog dizajnera Eda Čehovina odnijelo je pobjedu na javnom konkursu. Novi turistički znak brzo je prihvaćem, našao se na mnogobrojnim proizvodima, publikacijama, reklamnim porukama, suvenirima, odjeći, naljepnicama…
Projekat turističkog brenda Montenegro realizovala je markentinška agencija Spektra, poznatog biznismena Milana Beka, sa kojim je Vlada potpisala ugovor. Međutim, u ime Spektre poslove je vodio Vladimir Beba Popović, kome je to bio jedan od prvih poslovnih nastupa u karijeri.
U sklopu cijelog projekta nedostajala je modna revija „kao krunska demonstracija ljepote”. Pozvana je Verica Rakočević, u to vrijeme veoma popularna modna kreatorka.
Mitrović joj je tada predložio da na svojim modelima koristi neke elemente crnogorske nacionalne nošnje, predivni jelek ili koret, što je kreatorka prihvatila i odradila na svoj način.
„Tražili smo da dva do tri modela na reviji budu neke reminiscencije na crnogorsku nošnju. Verica je to briljantno odradila i sada se sjećam tog jeleka i posebno elegantnog svijetlo zelenog koreta, koji su cijeloj večeri prezentacije projekta dali ljepotu”, pojasnio je Mitrović.
Debata oko toga ko je prvi došao na ideju da koristi jelek kao dio tradicionalne nošnje je besmislena. Mnogi dizajneri bili su inspirisani etno motivima u svojim modnim kolekcijama, u svijetu i kod nas.
„Treba pogledati toalete Jovanke Broz ili pariske uspjehe Aleksandra Joksimovića sa prvom manekeknkom Jugoslavije Tamarom Bakić, rodom iz Ivangrada. Kada je u pitanju autentična crnogorska modna scena tu je nezaobilazna kreatorka, dugogodišnji modni doajen, Seka Martinović,” ocjenjuje budvanski arhitekta.
Svečana prezentacija marketinškog proizvoda – Novi imidž turizma Crne Gore – održana je u hotelu Maestral u Pržnu, 30. maja 1992. godine. Te noći uvedene su sankcije međunarodne zajednice protiv SR Jugoslavije. Time je efekat turističkog brenda Montenegro znatno oslabljen.
Zahvaljujući postignutom uspjehu Đuraševićeva je napredovala u službi, postala je prva direktorica Nacionalne turističke organizacije. Odakle je ubrzo smijenjena zahvaljujući Svetozaru Maroviću, koji je na to mjesto doveo Budvanina Velibora Zolaka.
Uprkos svemu, novi turistički znak zaživio je u turizmu, privredi, u svim turističkim proizvodima u narednim godinama. Baš kada je postao opšte prihvaćen, prepoznatljiv na turističkom tržištu, na turističkim berzama i sajmovima i počeo da se aplicira na robi široke potrošnje – ukinut je.
Po mantri nabijeđenih političara – od mene sve počinje – ministar turizma Predrag Nenezić ukinuo je primjenu naslijeđenog i bacio se na posao stvaranja svog imidža turističkog proizvoda Crne Gore. Stvoren je slogan Wild beauty, kojim se Crna Gora promoviše kao zemlja divljih, netaknutih prirodnih predjela i ljepota. Ovaj reklamni slogan prihvaćen je sa podsmijehom jer simbolizuje sve loše strane crnogorskog turizma, divlju gradnju, bespoštednu urbanizaciju i betoniranje obale koja je cvjetala upravo u vrijeme kreiranja Nenezićevog slogana o divljini kakva u Crnoj Gori turiste očekuje.
Branka PLAMENAC