Milionske štete su napravljene samo zbog nerada i nemarnosti. Oni iz Nacionalnih parkova me sad zovu i pitaju šta da se radi, kad počinju snjegovi i u šumi ne može ništa da se radi“, kaže šumarski inspektor Hakija Jasavić
Šumarski inspektor iz Plava Hakija Jasavić, podnio je krivičnu prijavu protiv menadžmenta Nacionalnih parkova Crne Gore, koji nisu postupili po nalogu iz aprila ove godine da izvrše sanitarnu sječu u NP Prokletije, zbog čega je bolest potkornjaka u šumama ekspanzivno napredovala i napravila milionske štete.
Jasavić kaže da je rješenje o potrebi sanitarne sječe, u skladu sa Zakonom o šumama, dostavio još u aprilu ove godine, ali da po njemu nije postupljeno. „Kada sam u aprilu izvršio kontrolu, ustanovio sam da je oboljelo oko pet do šest hiljada kubika čamove šume i tada sam naložio sanitarno čišćenje. U avgustu sam obavio kontrolu i ustanovio se bolest raširila i zahvatila 10 do 15 hiljada kubika šume u NP Prokletije“, objašnjava Jasavić za Monitor.
Prema njegovim riječima, sada je situacija već alarmantna, pošto se bolest ekspanzivno proširila. „Krajem oktobra i početkom novembra izvršio sam poslednju kontrolu i ustanovio da je oboljele šume u količini od 50 do 60 hiljada kubika u NP Prokletije. To znači da potkornjak i sada radi i da ne znamo šta će biti do proljeća“, kazao je Jasavić.
Kaže da je krivičnu prijavu protiv menadžmenta NP Crne Gore bio prinuđen da podnese, jer bez njihovog naloga NP Prokletije nije mogao ništa da uradi. „Milionske štete su napravljene samo zbog nerada i nemarnosti. Iz Nacionalnih parkova me sad zovu i pitaju šta da se radi, kad počinju snjegovi i u šumi ne može ništa da se radi.“
Jasavić navodi i primjer jedne privatne šume u okviru NP Prokletije, gdje je kontrolom u julu mjesecu naložio i doznačio da se posiječe 36 stabala, takozvanih sušika, koje je zahvatila bolest. „Vlasnik to nije uradio, i kada sam obavio kontrolu poslije dva mjeseca, ustanovio sam da je oboljelo još 28 stabala smrče. To govori kojom brzinom bolest napreduje“, kaže naš sagovornik.
Udruženje drvoprerađivača iz Plava takođe je u julu ove godine uputilo apel upravi NP Crne Gore i Ministarstvu ekologije da hitno izvrše čišćenje oboljelih šumskih površina u NP Prokletije, jer se to godinama nije radilo i bolest se širi veoma brzo.
Oni su Monitoru dostavili snimke i fotografije sa lokacije u rejonu katuna Bajrovići, površine oko hektar, na kojem se vide zabrinjavajuće posljedice djelovanja potkornjaka i nebrige nadležnih. „Ovakvih površina kao što je ova na snimku, u Nacionalnom parku Prokletije ima mnogo. Hitno treba izvršiti sječu i izvlačenje tih stabala, kako bi se zaustavilo širenje bolesti“, kažu u Udruženju. „Mi smo još tada zahtijevali da se hitno formira komisija za obilazak šuma na teritoriji nacionalnog parka, i zahtijevamo da u toj komisiji bude i neko iz našeg Udruženja. Posao čišćenja šuma u NP Prokletije mora se dodijeliti nekom sa područja opštine Plav i Gusinje, jer građanima ovih opština to pripada“, kažu plavski drvoprerađivači.
Iz Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore (JPNPCG) kažu da su preduzeli sve neophodne aktivnosti kako bi pitanje prenamnožavanja potkornjaka u NP Prokletije bilo riješeno. „U kontekstu nedavnih navoda u medijima i podnešenih krivičnih prijava koje se tiču navodnog nemara u šumama u Nacionalnom parku Prokletije, ističemo da je JPNPCG kao odgovoran upravljač ovim zaštićenim područjem preduzelo sve potrebne korake“, poručili su.
Kako navode, u avgustu ove godine formirana je komisija koju su činili predstavnici JPNPCG, Agencije za zaštitu životne sredine, Uprave za gazdovanje šumama i lovištima i Uprave za inspekcijske poslove.
„Nakon što je od inspektora za šumarstvo donijeto Rješenje kojim se nalaže sječa sanitarnih stabala napadnutih potkornjakom, JPNPCG je zatražilo od Agencije za zaštitu životne sredine dozvolu za radnje, aktivnosti i djelatnosti u zaštićenim područijima. Agencija za zaštitu životne sredine je JPNPCG dostavila Rješenje kojim se obustavlja postupak za dobijanje dozvole za sječu sanitarnih stabala u NP Prokletije, do donošenja Akcionog plana za sukcesivno uklanjanje suvih stabala“, saopštili sui z NPCG.
Potkornjak ne ćeka akcioni plan. Jasavić je, sa stručnjacima iz oblasti šumarstva iz Srbije, pronašao njegove larve u šumama na preko dvije hiljade metara nadomorske visine, u srcu Nacionalnog parka Prokletije, oko Hridskog jezera.
On kaže da su stručnjaci iz Srbije odlučili da te larve i odrasle jedinke pošalju u Beograd, na Šumarski fakultet, da se precizno utvrdi o kakvom štetočini se radi. Jasavić navodi da su okolnosti neobične – snijeg, zima, temperature vazduha u minusu – kada ne bi trebalo da ima potkornjaka u šumama. „To bi moglo da znači da će ova vrsta potkornjaka biti aktivna i tokom zime. U ovom, zimskom periodu mi ne možemo ništa da radimo na njegovom zaustavljanju“, kaže.
Prema njegovim riječima sva šuma oko Hridskog jezera je od molike, zakonom zaštišćene vrste, koja je stara i po nekoliko stotina godina. „To je strogi rezervat. Prošle godine nismo ništa preduzeli, i zamislite, kada dođemo opet na proljeće na Hridsko jezero, moglo bi se dogoditi samo da plačemo kada vidimo posljedice štetočinskog djelovanja ove vrste. To znači da su šume Nacionalnog parka Prokletije maksimalno ugrožene“, strahuje inspektor.
On kaže da bi nalaz uzorka larve sa Šumarskog fakulteta u Beogradu mogao da se očekuje u narednim mjesecima, kako bi se makar sa sigurnošću moglo znati da li je u pitanju klasični potkornjak, neka njegova posebna vrsta ili nešto treće što uništava drvo. I ponavlja da su milionske štete napravljene samo zbog nerada i nemarnosti, i da je to bio razlog za podnošenje krivične prijave. „U međuvremenu su me zvali iz nadležnih policijskih službi da prikupim svu dokumentaciju u vezi sa ovim slučajem“, tvrdi Jasavić.
Nacionalni park Prokletije je najmlađi park u Crnoj Gori, a osnovan je 2009. godine. Površine je 1.660 hektara i nalazi se na teritoriji opština Plav i Gusinje. Karakterišu ga visoki planinski vrhovi i velika prostranstva šuma.
Te šume su sada ozbiljno napadnute bolešću. Ima li štetočina u institucijama i ko su, pitanje je na koje ćemo dobiti odgovor ukoliko bude procesuirana krivična prijava inspektora iz Plava.
Tufik SOFTIĆ