Povežite se sa nama

OKO NAS

ULCINJSKA FABRIKA SOLI KAO FENIKS: Ambasadorke EU spasile solanu

Objavljeno prije

na

,,Ljudima je nerijetko potrebno da im neko drug kaže šta imaju u svom dvorištu. Solana je božanstvena, prirodni dragulj, čak nešto natprirodno”, kaže ambasadorka Poljske u Crnoj Gori Gražina Sikorska.

Ona ističe da građani Crne Gore imaju mogućnost da svakodnevno uživaju u onome za šta mnogi širom svijeta izdvajaju velike novce. „Umjesto odlaska na Floridu da bi posmatrali flamingose, dođite na Solanu”, pozvala je ambasadorska Poljske, koja je nedavno posjetila taj prostor.

Još snažniji angažman u spašavanju jedinstvenog biodiverziteta Solane preduzela je ambasadorka Savezne Republike Njemačke Gudrun Štajnaker, koja se nalazi u gotovo dnevnoj komunikaciji s opštinskim zvaničnicima Ulcinja i funkcionerima crnogorske Vlade, a veoma aktivna oko ovog pitanja je još i veleposlanica iz Evropske unije, ambasadorka Francuske, Veronik Brimo.

Taj ,,vajmarski trougao ambasadorki”, naime, tvrdi da je ulcinjska Solana važna u evropskim razmjerama kao stanište ptica i izuzetno vrijedan lokalitet, što je ranije potvrđeno i odlukama Evropske komisije i Savjeta Evrope.

Upravo snažan pritisak iz Brisela i Strazbura, kao i opredjeljenje u Prostorno-urbanističkom planu Ulcinja, u posljednjem su trenutku spriječili scenario pretvaranja Solane u gradsko-građevinsko područje, đe bi nikli turistički kompleksi i golf-tereni.

Na početku 2014. činilo se da je ta brižljivo pripremljena operacija uspješno privedena kraju. Nakon što je Solana gurnuta u klasičan stečaj i doslovno minirana mnoga njena postrojenja, početkom godine su svim preostalim radnicima uručeni otkazi. Prestala je i isporuka struje zbog duga od oko 20 hiljada eura, a svi apeli, preporuke i zahtjevi, uključujući i zaključke Skupštine Crne Gore, ostali su uzaludni, pa nije bilo ni berbe ,,slanih kristala”. To je značilo da su uklonjene i posljednje prepreke i da više nema nikakvih smetnji za realizaciju namjere da se to najstarije ulcinjsko preduzeće proda 200 puta skuplje nego što ga je kupio na berzi 2003. godine Eurofond, i to akcijama stare devizne štednje, za oko 800 hiljada eura.

Ali, duboki su korijeni ove firme, koja je upravo u 2014. proslavila osam decenija postojanja. Ona više nije brend i ljepota samo Ulcinja i Crne Gore, već čitave Evrope. To su naši zvaničnici tek sada razumjeli, pa su nevoljno pokušali da nekako pomognu trenutnom gazdi Solane. ,,Da li je rješenje da se napravi segmentacija te imovine? Da se jedan dio odvoji, urbanizuje, izmijeni plan, i to za jednu namjenu, a to je da se po tom osnovu u najkraćem roku namire potraživanja radnika i povjerilaca, a da naravno u segmentiranju ne bude ugrožen sam proces buduće proizvodnje soli”, glasno se pitao u parlamentu ministar finansija Radoje Žugić. Asistirao je i stečajni upravnik Ognjen Jovović, navodeći da “postoji realna mogućnost da se dio Solane stavi u funkciju na taj način”.

Svjesni da bi to bilo ,,zeleno svijetlo” da bageri uđu u taj prekrasan prostor veličine oko 15 miliona kvadratnih metara, a koji, gle čuda, nije morsko dobro, poslanici opozicije, potpomognuti SDP-om, glatko su odbili takva razmišljanja. Čitava priča je stoga morala biti vraćena na početak. Scenario da u neposrednom zaleđu Velike plaže iznikne ,,novi Dubai” istopio se kao so u vodi.

Kako bi se prikrio decenijski naum ubijanja Solane, raspisan je javni oglas za poslovnu-tehničku saradnju. Očekuje se da odluka o zakupu bude donijeta početkom 2015. godine, jer stečajna uprava i jedini zainteresovani ponuđač, Ljubo Gazivoda, još nijesu postigli dogovor. „Solana je kompleksna priča. Gazivoda ne kupuje trafiku, već preuzima upravljanje velikim preduzećem. Tu je mnogo rizika i nedoumica, treba sve dobro izvagati”, kaže Jovović, dok Gazivoda naglašava da je spreman da uđe u ovaj posao jedino ako mu se odobri zakup tog preduzeća na 15 godina.

A ovaj bivši izvršni direktor Solane već je napravio preciznu računicu. Zato traži duži rok, jer zbog višegodišnje pohare, to preduzeće liči na ratni Vukovar. Van pameti je zaista da se sve ima besplatno (morska voda, vjetar i sunce), a da firma ne može biti rentabilna uz niz drugih mogućnosti dobre zarade: od posmatranja ptica, preko ljekovitog blata, do bazena za proizvodnju školjki i riba.

,,Da bi Solana funkcionisala na pozitivnoj nuli treba joj 50 hiljada eura mjesečno. 50 hiljada eura je na nivou 450 do 500 tona soli. Mi možemo za jedan dan da proizvedemo 25 tona, za 20 dana 500 tona. Hoću da kažem da smo bez ikakvih teškoća i problema rentabilni”, navodi dugogodišnji komercijalista u tom preduzeću Veselin Mitrović. A u dobrim godinama u Solani je, samo radi podsjećanja, bilo sakupljeno 30 hiljada tona slanih kristala, pa i više.

Zato bi 2015. trebala biti godina ponovnog vraćanja tog preduzeća na mapu svjetskih fabrika soli kako bi i solari bili na svojim radnim mjestima, u marketima u Crnoj Gori i regionu najfinija so iz Ulcinja, a da ptice imaju svoj mir. Jer, samo ako se proizvode slani kristali, na Solani će biti ptica.

I možda najvažnije: gradnja Solane 1934. godine bila je prekretnica u novijoj istoriji Ulcinja. Nakon toga izgrađeni su hoteli, infrastruktura, institucije. Počeo je svestrani razvoj opštine. Zašto 81 godinu kasnije ne bi bilo isto?

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo