Povežite se sa nama

OKO NAS

SKI CENTRI PRED ZIMSKU SEZONU: Još gosti da dođu

Objavljeno prije

na

Ako je suditi po najavama najodgovornijih u zimskim centrima, predstojeća turistička sezona, ukoliko padne dovoljno snijega, bila bi najuspješnija i najbolje pripremljena u minulih nekoliko godina. U Kolašinu, Žabljaku i na Vučju hvale se nižim ili cijenama na nivou prošle godine, novinama u ponudi i bezbjednijim ski stazama. Tvrde, učinili su sve da gosti baš njihove objekte odaberu za zimovanje. Zadovoljni su brojem rezervacija za novogodišnje praznike, a nadaju se dobroj posjeti i tokom januara i februara. Pored ,,dana na snijegu” obećavaju i još mnogo drugih sadržaja koji će privući pažnju i izbirljivijih gostiju.

Kako kaže direktor žabljačke Turističke organizacije Boro Nikolić, hotelska privreda u tom zimskom turističkom centru marljivo je radila minulih mjeseci, pa goste dočekuju spremniji nego ikad.

,,Sezona na Žabljaku počinje novogodišnjim praznicima. Hotelijeri su uložili dosta sredstava u pripremu objekata. Treba imati u vidu da je zima skupa i za davaoce i za primaoce turističkih usluga. Skijališta Savin kuk, u koje su uložena velika sredstva, kao i skijalište Javorovača, u potpunosti su spremni da prime prve goste”, tvrdi on.

Kako kaže Nikolić, svi hoteli na Žabljaku su otvoreni, a cijene smještaja u dvokrevetnoj sobi, na bazi polupansiona, u zavisnosti od kategorije, kreću se od 25 do 60 eura. Takođe, zavisno od kategorije, ista usluga u privatnom smještaju koštaće od 10 do 20 eura.

,,To su cijene na nivou prošlogodišnjih. Doček Nove godine organizovan je u šest hotela, u skoro svim kafićima i restoranima i na dva skijališta. U slučaju da bude snijega, biće noćnog skijanja na Savinom kuku. Sve to po istim ili čak nižim cijenama nego prošle zime”, obećava Nikolić.

Direktor Ski centra Savin kuk Miloš Popović tvrdi da će ove zime goste dočekati sa cijenama za četvrtinu nižim nego lani, a pripremili su i brojne novine, koje će doprinijeti bezbjednijoj i kvalitetnijoj rekreaciji na snijegu.

,,Dvodnevni ski pas košta 20, trodnevni 30, a petodnevni 50 eura. Za skijanje duže od jednog dana cijena cjelodnevnog ski pasa je svega 10 eura. Jedino za one koji borave jedan dan ski pas će koštati 12, ali ima i varijanta poludnevnog ski pasa od osam eura. Noćni ski pas staje šest eura. Na te cijene svi hotelijeri za svoje goste mogu dati dodatne popuste, u zavisnosti od prodatih ski pasova. Ove godine mještani Žabljaka moći će da nabave i sezonski ski pas po cijeni od 100 eura, cijena te usluge za ostale goste je 230 eura. Djeca Žabljaka mlađa od 14 godina na našem ski-centru moći će da skijaju besplatno”, kaže Popović.

Zbog činjenice da je žičara na Savinom kuku stara 25 godina, mnogo vremena, novca i truda, podsjeća on, uloženo je u remont, koji je potrajao sve do nedavno. Novina na tom ski-centru je što će od ove sezone staze biti obilježene kvalitenom signalizacijiom, a stubovi žičara, tvrdi direktor Popović, obloženi, kako bi skijaši bili bezbjedniji. On smatra da Savin kuk ima mnogo prednosti u odnosu na ostala skijališta U Crnoj Gori.

,,Naša prednost su, prije svega, cijene. Uz to, mnogo smo veći ski centar od, recimo, kolašinskog, na većoj nadmorskoj visini, što garantuje više snijega. Činimo sve da afirmišemo Žabljak. Čak i u nedostatku snijega, našim gostima neće biti dosadno, mogu prošetati do Crnog ili Zmijinjeg jezera ili do mosta na Đuđevića Tari”, kaže Popović.

I Kolašinci tvrde da nikad nijesu bili spremniji za zimsku turističku sezonu. Svi turistički subjekti završili su pripreme za zimsku sezonu. Kako kažu u lokalnoj Turističkoj organizaciji, dodatni impuls je i otvaranje hotela Lipka, zbog čega će ponovo poslije dvije godine, u tom gradu raspolagati punim hotelskim kapacitetima. U većini hotela i pansiona cijene će biti na nivou onih iz prošle zime, a turistički poslenicu ohrabreni su interesovanjem tur operatora, naročito, za privatni smještaj.

„I ove godine svi zainteresovani za višednevni boravak u Kolašinu imaće priliku da u TO obezbijede znatne popuste kada je riječ o smještaju i hrani. Smanjenje cijena najavili su i iz Ski-centra”, kazali su u TO.

Prema riječima Bobana Šćepanovića, izvršnog direktora Ski centra Kolašin, skijaše na Bjelasici, narednih mjeseci dočekaće cijene na nivou prošlogodišnjih, ali i izvjesni popusti.

,,Cijena jednodnevnog ski pasa je 20 za odrasle i 13 eura za djecu. Za pola dana na snijegu odrasli će izdvajati 12, a djeca devet eura. Cijena dvodnevnog ski pasa, koja neće važiti samo u januaru, 30 je eura za odrasle i 20 za djecu. Za oko 40 procenata snižena je i cijena parkinga, pa će poludnevni koštati tri, a cjelodnevni pet eura”, kazao je on.

Za tu cijenu skijašima je na raspolaganju 17 kilometara staza, koje su povezane sa dvije žičare i tri ski lifta.

Dopuna turističkoj zimskoj sezoni Kolašina biće i program u Nacionalnom parku Biogradska gora, gdje će biti organizovano pješačenje na krpljama, kao i vožnje na motornim sankama. Cijene su takođe iste kao i prethodnih godina.

I u Ski-centru Vučje odrađene u sve pripreme, a sezona je otvorena i prije nego što je pao snijeg. Gosti će imati kvalitetnu uslugu, koju, tvrde, prate prihvatljive cijene. Kako je kazala menadžerka tog turističkog kompleksa Vanja Tomašević, cijena ski pasa za glavnu, rekreativnu biće 10, a za ,,ciciban” stazu pet eura. Cijena iznajmljivanja ski opreme niža je nego lani.

,,Možemo s ponosom da najavimo organizovanje najmasovnije škole skijanja s preko 200 polaznika tokom januara. Februar će biti u znaku djece predškolskog uzrasta iz privatnih vrtića iz Budve, Kotora, Podgorice i Bara”, kaže Tomašević.

U hotelu tog turističkog kompleksa sve je rasprodano za doček Nove godine.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ

Komentari

Izdvojeno

DRŽAVNE INISTITUCIJE BEZBJEDNOST NOVINARA: Lijepa obećanja i nerazjašnjeni napadi

Objavljeno prije

na

Objavio:

Brojni slučajevi ukazuju na ozbiljne sistemske probleme u zaštiti novinara u Crnoj Gori, kao i na nedostatak efikasne pravde za počinioce ovih zločina. Neefikasnost istraga i nekažnjivost su postali ključni problemi koji ugrožavaju slobodu medija u zemlji

 

 

U Crnoj Gori se od 2004. godine dogodilo na desetine napada na novinare i novinarke. Od prijetnji, preko verbalnih i fizičkih napada, a svi oni uslijedili su nakon neriješenog ubistva osnivača i glavnog urednika lista Dan Duška Jovanovića. Samo mali broj je riješen, što jasno ukazuje na izražen problem neadekvatne zaštite i nekažnjivosti zločina nad novinarima. Iako je postojala inicijativa o formiranju posebnih jedinica koje bi pomogle u rasvjetljavanju ovih nepočinstava, ona još nije zaživjela.

Istina, u okviru Sektora za borbu protiv kriminala Uprave policije imenovana su tri inspektora koji se bave slučajevima napada na novinare,  ali za sada nema javno dostupnih podataka da je njihov rad na bilo koji način doprinio pomacima kod  neriješenih slučajeva.Međunarodna praksa pokazuje da specijalizovane jedinice, imajući u vidu specifičnu prirodu slučajeva napada na novinare, mogu efikasnije sprovoditi istrage i procesuirati počinioce.

Medijski ekspert Mark Gruber kaže da bi uvođenje takve prakse bilo odlično pod uslovom, kako je naveo, da se uzme u obzir i opšti kontekst: obučenost policijske jedinice, saradnja s medijima i s tužilaštvom, možda s mehanizmom “brzog odgovora”.

Nekoliko napada na novinare u Crnoj Gori izdvajaju se kao posebno komplikovani – zbog brutalnosti, dugotrajnosti istraga i izostanka pravde.

Istraga o surovom ubistvu Jovanovića traje preko 20 godina i problematična je, jer odgovornosti izmiču ne samo naručioci, direktni izvršioci već i oni koji su je neuspješno vodili. Za saučesništvo u ubistvu osuđen je jedino Damir Mandić, kome je Apelacioni sud u aprilu 2017. potvrdio presudu na 19 godina zatvora, koji se okončava sredinom naredne godine.

Ranjavanje novinarke Olivere Lakić ispred njenog stana 2018. godine, izazvalo je veliku zabrinutost za njenu bezbjednost, ali i bezbjednost svih istraživačkih novinara i novinarki u Crnoj Gori. Ni u tom slučaju pravda nije postignuta, iako je Više državno tužilaštvo (VDT) dostavilo zahtjev za sprovođenje istrage protiv nekoliko osoba. Lakić je i ranije bila napadnuta i prijećeno joj je.

Novinar iz Berana Tufik Softić bio je takođe meta dva napada – 2007. i 2013. godine. Prvi put je palicom pretučen ispred kuće, dok je drugi put bomba postavljena ispred njegovog automobila. Istrage su dugo trajale, ali slučajevi su ostali nerazjašnjeni i zatvoreni zbog nedostatka dokaza.

Andrea JELIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

NOVI STRATEŠKI PLAN RAZVOJA KOLAŠINA: Prepisivanje spiska želja

Objavljeno prije

na

Objavio:

Izgradnja autobuske stanice, tržnog centra sa pijacom i podzemnom parking garažom, rekonstrukcija Doma mladih i Gorštaka… To su samo  neki od projekata koji su iz dva prethodna prepisani u novi Strateški plan razvoja

 

 

Kolašinci već 15 godina nemaju  autobusku stanicu, a toliko dugo slušaju i obećanja lokalnih vlasti da će je dobiti.

Završetak davno započetih radova obećavali su učesnici svih kampanja za lokalne izbore tokom minule decenije i po. Predlog  Prostorno-urbanističkog plana (PUP), na čije se usvajanje još čeka,  dao je formalno mogućnost da se to stanje promijeni. Još nema konkretnih najava na koji način bi se i za koliko vremena taj projekat mogao okončati.

Lokacija na koju svraćaju pojedini međugradski autobusi u stvari je samo stajalište. Prostor koji se u tu svrhu koristi neuređen je, sa dotrajalim asfaltom, bez potrebene infrastrukture i mobilijara, pa ga izbjegavaju mnogi prevoznici. Zbog toga, putnici često čekaju autobus na improvizovanom stajalištu kod starog motela, na magistrali.

Privatno preduzeće Županovac, prije mnogo godina, započelo je gradnju objekta Autobuske, ali nije uspjelo da nađe način da nastavi radove. Izgradnju je omela, kako je ranije saopštavano, prvo ekonomska kriza, a zatim i činjenica da se objekat nije uklapao u predviđene planske dokumente, jer je za sprat viši.

Nakon što je izgorjela stara zgrada, Županovac je 2008. godine na istoj lokaciji započeo gradnju objekta, “koji je podrazumijevao sve karakteristike moderne autobuske stanice sa brojnim sadržajima”. Od svega toga, do sada je ozidana samo višespratna zgrada površine 2.000 metara kvadratnih. Putnicima je na raspolaganju nekoliko drvenih klupa postavljenih napolju, tik uz objekat u izgradnji.

U međuvremenu, inspekcija rada stavila je plombu na vrata trafičice u kojoj su se mogle dobiti informacije o redu vožnje. Telefon za informacije premješten je u obližnju kafanu, pa putnike o vremenu dolasaka i polaska autobusa obavještavaju zaposleni u tom ugostiteljskom objektu. No, ni to nije obaveza preduzeća “Županovac”, s obzirom na to da zvanično Autobuska stanica ne postoji.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

ZAPLIJENE MARIHUANE NE PRESTAJU: Šverceri rade prekovremeno 

Objavljeno prije

na

Objavio:

Ako je samo u nekoliko akcija na ilegalnim prelazima u Gusinju i Plavu zaplijenjeno preko stotinu kilograma marihuane, i nekoliko stotina na obalama Skadarskog jezera, nameće se pitanje – koliko onda narkotika tim putevima svakodnevno ulazi u našu državu

 

 

Kada je prije nekoliko dana Uprava policije saopštila da je Granična policija iz Ulcinja pronašla je oko 66 kilograma skanka, a dvije osobe pobjegle ka Albaniji, aktuelizovano je pitanje ilegalnih puteva kojima se marihuana i skank prebacuju u Crnu Goru.

Ovih 66 kilograma pronađeno je u rejonu ulcinjskog sela Sukobin.

Ne tako davno u priobalnom dijelu Skadarskog jezera, na obali kanala riječe Morače, u blizini željezničke stanice Zeta, pronađeno je 57 kilograma marihuane. Pretragom medijskih arhiva, može se pronaći još veliki broj policijskih saopštenja o zaplijenama marihuane koja se iz Albanije unosi ilegalno u Crnu Goru.

Iz policije je saopšteno da su postupali po operativnim saznanjima da se u prostoru sela Sukobin, iz Albanije u Crnu Goru krijumčari opojna droga skank.

“Pretragom terena od strane policijskih službenika i upotrebom službenog drona, policijski službenici su 27. septembra, u ranim jutarnjim časovima pronašli tri torbe sa 119 pakovanja, težine oko 66 kilograma, u kojima se nalazila biljna materija zelene boje nalik na opojnu drogu skank. Policijski službenici su na licu mjesta uočili dva nepoznata lica koja su se dala u bjekstvo u pravcu Republike Albanije”, navedeno je u saopštenju UP.

Tufik SOFTIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od petka 4. oktobra ili na www.novinarnica.net

 

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo