Povežite se sa nama

OKO NAS

ULCINJSKE TURISTIČKE NADE I DILEME: Vračaju li se Njemci?

Objavljeno prije

na

Izvršni direktor Hotelsko-turističkog preduzeća Ulcinjska rivijera Radomir-Mikan Zec nije ovih dana krio oduševljenje. Imao je dobar razlog: kompanija na čijem je čelu ušla je u razvojni program za Adu Bojanu sa jednim od najvećih svjetskih turoperatora – agencijom TUI iz Njemačke.

,,Pozivam Vladu Crne Gore da do kraja februara usvoji taj razvojni program, jer je riječ o poslu značajnom ne samo za Ulcinj već i za čitavu Crnu Goru”, rekao je on.

Ministar održivog razvoja i turizma Pavle Radulović je ocijenio da je TUI partner kakvog Crna Gora priželjkuje dodajući da će uložiti maksimalan napor da se sa njima ostvari saradnja.

I iz lokalne vlasti u Ulcinju je saopšteno da je TUI zainteresovan za objekte Ulcinjske rivijere i za prodaju njihovih smještajnih kapaciteta. „Tokom osamdesetih godina prošlog vijeka, saradnja tog najvećeg ulcinjskog preduzeća i TUI-a je bila na izuzetno visokom nivou. Svima je u interesu da se ta saradnja obnovi”, kazali su u Opštini.

Činjenica je da su do kraja osamdesetih u objektima tog hotelskog giganta, posmatrano i u okvirima bivše Jugoslavije, njemački turisti ostvarivali preko 90 odsto noćenja! Dolazili su obično u aprilu i bili tu do kraja oktobra. Sezona je tada trajala punih sedam mjeseci.

„Mi smo uvijek lako punili Ulcinj. Imali smo zahtjeva od naših njemačkih partnera da se zakupljuju kapaciteti u tom gradu na čak 220 dana”, kaže dugogodišnji šef filijale državne agencije Jugoturs u Frankfurtu Vukašin Ćulafić.

To zlatno doba ulcinjskog turizma su, dakle, obilježili njemački turisti, pa se u Ulcinju vjeruje da će povratak na stare staze biti moguć tek onda kada se ponovo vrate Njemci. Nakon svakog učešća na Sajmu turizma u Berlinu, koji se održava početkom marta, gdje redovno učestvuju predstavnici lokalne turističke organizacije i većih turističkih preduzeća, dolaze optimističke najave da će se to dogoditi. Nažalost, malo se što ostvari, jer većina gostiju koji dođu na ljetovanje iz Njemačke su ljudi porijeklom iz država bivše Jugoslavije, a koji su dobili njemački pasoš.

„Njemci su šampioni Evrope po putovanjima i mi znamo da bi oni dolazili onda kada nam je to najvažnije – u pred- i u postesezoni”, kaže profesor njemačkog jezika i istaknuti turistički radnik Ismet Karamanaga.

On navodi da je, nažalost, malo naznaka da će, bar u narednih pet godina, gosti iz ove zemlje, masovno dolaziti u Ulcinj, izuzimajući Adu Bojanu. Jer, iako je prethodnih godina uz dopuštenje Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom dopušteno divljanje na obalama te rijeke, Njemci bi, ukoliko se to rajsko ostrvo malo očisti i uredi, mogli ponovo tamo napraviti svoje pribježište. U saradnji sa najvećom njemačkom specijalizovanom turističkom agencijom za naturizam – Obenom, svakog ljeta na Adi Njemci ostvare oko deset hiljada noćenja. TUI bi već naredne godine taj broj mogao da uveća za nekoliko puta.

U drugim djelovima Ulcinja za tako nešto treba tek stvoriti pretpostavke. Prije svega se to odnosi na nepostojanje kvalitetnog hotelskog smještaja. Naime, od ukupnih kapaciteta na hotelski smještaj u Ulcinju otpada samo oko dva odsto! Kako se procjenjuje, u ovoj opštini ima preko 150, pa možda čak i 200 hiljada kreveta u privatnom smještaju, a u hotelima tek nešto manje od četiri hiljade.

Ova izrazito nepovoljna struktura se dodatno pogoršava, jer se trenutno u ulcinjskoj opštini gradi ili nadograđuje još oko 300 objekata, koji uglavnom služe za izdavanje turistima.

Istovremeno, nema ni najava da će biti ispoštovan neki od kupoprodajnih ugovora za razorene ulcinjske hotele, odnosno da će se graditi bar jedan elitni hotel. Od bučnih planova i najava da će na Velikoj plaži iznići novi Dubai ili Monako, ostali su samo tenderi.

Slična je čak i situacija sa infrastrukturnim projektima koje finansira njemačka KfW banka, a koji se odnose na izgradnju vodovodne i kanalizacione mreže na teritoriji ove opštine. Zbog indolentnosti i neodgovornosti lokalne uprave ovaj projekat vrijedan 20 miliona eura je doveden u pitanje, iako od njega zavisi budući turistički razvoj cijele ove regije.

Zato nema nikakve šanse da će se ostvariti ciljevi iz Strategije razvoja turizma u Crnoj Gori, koja je usvojena krajem 2008. godine, a u kojoj se navodilo da će „Ulcinj, zbog svojih potencijala na Velikoj plaži, Adi Bojani i u zalivu Valdanos, 2020. godine zauzeti vodeću poziciju”.

Da se, dakle, ta strategija realizovala, lako bi se mogla iskoristi dešavanja na globalnom nivou, i posebno na istočnom Mediteranu. Jer, zbog situacije na sjeveru Afrike, na Levantu i u Turskoj, njemačke agencije su se od prošle godine snažnije okrenule evropskim receptivnim tržištima. Njemci zbog straha od terorizma jednostavno mijenjaju regiju, odnosno mnogo manje putuju u Egipat ili Tursku, a više u Španiju ili Hrvatsku, ili pak ostaju u okvirima svoje države. Kod TUI-a se, na primjer, broj rezervacija za Tursku smanjio za 40 posto, a za Hrvatsku je povećan za četvrtinu.

Međutim, njemački turisti sada traže još nešto osim sigurnosti, sunca i mora. „Tu su, naravno, vodeni sportovi poput surfanja, ronjenja, jedrenja, vožnje kajakom… Njemački turisti takođe uživaju u vožnji biciklom ili pješačenju na duže staze. Ima i dosta kampera, onih koji žele kulturnu ponudu. Za njih se moraju razraditi odgovarajući programi. Važna je i ponuda za mladu publiku. Španija i Grčka imaju takve stalne goste”, kaže prof. Karamanaga.

On ističe da bi se te ponude mogle razraditi u saradnji s predstavnicima TUI-a koji bi se mogli pobrinuti i za dodatnu reklamu za Ulcinj.

Mladi turistički radnik Ćazim Hodžić kaže da „svi napori na individualnoj ravni i kroz manje projekte definitivno u perspektivi moraju imati institucionalnu podršku i dostojnu valorizaciju jednog od najljepših komada Mediterana”.

„To je jedini put razvoja ovog grada, koji godinama vraća društvu mnogo više nego što se u njega ulaže iako je svaki, pa i ulcinjski resurs potrošiv ukoliko se ne obogaćuje organizovanom i strateškom politikom”, dodaje on.

Mustafa CANKA

Komentari

Izdvojeno

PREDUG PUT IZMEĐU HAPŠENJA I PRESUDE: Pritvor pretvoren u kaznu

Objavljeno prije

na

Objavio:

Dok licitiramo imenima sledećih sa lisicama na rukama, gotovo neopaženo je prošlo nedavno saopštenje Tužilačkog savjeta čiji članovi upozoravaju da treba povesti računa o pritvorenim osobama i njihovim pravima

 

Sve više je onih koji smatraju kako su suđenje u razumnom roku i poštovanje pretpostavke nevinosti, kao osnovni postulati primjene zakona, postali upitni u Crnoj Gori. To se, kažu, može vidjeti na sve više primjera.

Bivši prvi čovjek Budve Milo Božović u pritvoru se nalazi skoro 13 mjeseci.Suđenje mu nije ni počelo jer je optužnica kojom je obuhvaćen bila „nejasna i nerazumna“, zbog čega je iz suda Specijalnom državnom tužilaštvu vraćena na doradu. Na razmatranje ispravljenog optužnog akta još se čeka. U međuvremenu, sudovi su odbili prijedlog Božovićevih advokata koji su ponudili jemstvo u iznosu od 1,3 miliona eura, kako bi se njihov klijent u daljem postupku branio sa slobode.

Da sudovi svojim odlukama stvaraju utisak kako je pritvor pretvoren u kaznu,  svjedoči i slučaj bivšeg specijalnog tužioca Saše Čađenovića, kojem suđenje još nije počelo. On se u pritvoru nalazi skoro godinu i po dana, od decembra 2022. Istovremeno, još nije donijeta ni odluka o jemstvu koje je predloženo prije više od mjesec.

Sličan prizvuk ima i slučaj Miloša Medenice sina nekadašnje predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice. On se u pritvoru nalazi skoro dvije godine, i pored jasnih stavova koje su iznijele sudije Apelacionog i Ustavnog suda prema kojima se tom okrivljenom krše prava koja su mu zagarantovana Ustavom Crne Gore. Prije svega pravo na slobodu.

Svetlana ĐOKIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

SUDSKI PROCESI PROTIV BIVŠE MINISTARKE PROSVJETE VESNE BRATIĆ: Nezakonite i skupe smjene direktora

Objavljeno prije

na

Objavio:

Centar za građansko obrazovanje prozvao je institucije za nerad u slučaju smjene direktora škola od strane Vesne Bratić. Bivša ministarka odgovorila je da će kad vrijeme prođe ,,mnogi imati štošta da objašnjavaju”.  Građani će na osnovu sudskih presuda, morati da plate više stotina hiljada eura zbog nezakonitog rada bivše ministarke

 

 

Od 140 pokrenutih postupaka zbog smjena direktora vaspitno-obrazovnih ustanova u vrijeme mandata Vesne Bratić, bivše ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta, do sada je 130 okončano pravosnažnim presudama koje utvrđuju nezakonitost tih smjena i administracije kojom je rukovodila Bratić. U toku je 10 postupaka.

Ministarstvo prosvjete iz  Budžeta Crne Gore mora da isplati  102 hiljade eura samo na račun sudskih troškova. Iznos će biti višestruko veći jer traju i paralelni postupci za naknadu štete.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) je nedavno podsjetio da su zbog ovog slučaja u novembru 2022. predali krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu koje, po dostupnim informacijama, do danas po njoj nije postupilo. Takođe, zaštitnica imovinsko-pravnih interesa najavljivala je tokom 2022. regresnu tužbu protiv Bratić koja, po dostupnim informacijama, još nije pokrenuta.

CGO ukazuje da ni nadležno Ministarstvo prosvjete nije iskoristilo mogućnost sudskog poravnanja kroz mirno rješavanja sporova pred Agencijom za mirno rešavanje radnih sporova u ovim predmetima , koji je bio najefikasniji mehanizam za smanjenje troškova koji padaju na teret države, odnosno građana i građanki, a što predstavlja dodatni vid odgovornosti onih koji su na ovo morali paziti po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo i zaštitnicu imovinskopravnih interesa u Crnoj Gori da pokrenu postupke iz domena svoje nadležnosti u vezi sa ovim pitanjem.

Predrag NIKOLIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvojeno

KOLAŠIN NAKON OTVARANJA TUNELA KLISURA: Novi put, nove muke  

Objavljeno prije

na

Objavio:

Otvaranje rekonstruisanog puta Jezerine -Lubnice, još je jedan od projekata za koji kolašinska infrastruktura nije bila spremna. Ulice tog grada sada su tranzit, to jest,  veza između auto puta i tunela Klisura. Lokalna vlast tek treba da nađe način  da gradske ulice postanu bezbjednije za pješake

 

Stanje na kolašinskim ulicama, nakon otvaranja puta Jezerine-Lubnice i tunela Klisura, mještani  opisuju kao haotično i nebezbjedno.  Lokalne vlasti za sedam godina, koliko je trajala rekonstrukcija puta ka Beranama, gotovo ništa nijesu učinile da spremnije dočekaju okončanje tog projekta, pa se djelimična rješenja tek sada  traže.

Nekoliko saobraćajnica u centru grada sada služe kao tranzit ka auto putu, odnosno, novom putu ka Beranama. Vozači vrlo često ne poštuju propise, pa gradske ulice tretiraju kao magistralu. Zbog toga, kako je nedavno kazao  predsjednik Opštine Petko Bakić, dnevno stigne i po 30  pritužbi Kolašinaca koji smatraju da su nebezbjedni na ulicama. Iako iz lokalne uprave  najavljuju rješavanje problema, još nije jasno na koji način namjeravaju to da učine, a dosadašnji trud sveo se  na  postavljanje „usporivača“ u nekim ,i  početak gradnje trotoara u jednoj  saobraćajnici. Izostalo je, čak, i  postavljanje adekvatane vertikalne signalizacije, nedostaju putokazi…

Početak ljetnje sezone, jasno je,  značajno će  pogoršati  takvo stanje, naročito u ulicama Boška Rašovića, Milivoja Bulatovića, Željezničkoj i Zaobilaznici. Nekoliko desetina Kolašinca na tim adresama nedavno su, u otvorenom pismu Opštini, kazali da su im čak i životi ugroženi zbog neprospisne vožnje i nepostojanja signalizacije. Ponovo je i aktelizovano pitanje gradnje obilaznice, kao veze puta od Mateševa i skijališta u blizini kojih je i početak tunela Klisura.

Dragana ŠĆEPANOVIĆ
Pročitajte više u štampanom izdanju Monitora od 10. maja ili na www.novinarnica.net

 

Komentari

nastavi čitati

Izdvajamo