Ovih dana dok traju jalovi, gotovo bi se moglo reći i beskorisni razgovori o evropskoj budućnosti BiH, kao i propali pregovori bošnjačkih (Izetbegović – Radončić) poglavica i političkih vračeva sa hrvatske strane (Čović) razmišljam kako vrlo malo evropskih i svjetskih relevantnih osoba ima u vlastitom rakursu neku drugu BiH, onu koja mi je, bar u mom imaginariju, bliža i naravno draža. To nije samo ona BiH iz doba Kotromanića i kraljice Katarine, pa niti ona Republika BiH poslije Drugog svjetskog rata, kada je u Jugoslaviji imala iznimno snažan razvoj, a rast njenih privrednih, kulturnih, obrazovnih i sportskih kapaciteta imao za sve svjetske analitičare potpuno neočekivan i krajnje nepredvidljiv rast.
Promišljam o BiH koju, nažalost, ne poznaju niti svjetske enciklopedije a niti vikipedijski putokazi?! To je zemlja koju ne možete poznavati ako ne uđete u dijalog sa njenim građanima različitih vjeroispovjesti, nacionalnosti, ali i različitih političkih svjetonazora i obrazaca življenja…
To je, ustvari, tek i samo zemlja u kojoj žive rijetko plemeniti ljudi, ali ona nema u potpunosti karakteristike, pa ni političke kapacitete Države.
Ove svoje tvrdnje zasnivam na finoj koegzistenciji i konkordiji različitosti.
To je zato što je BiH zemlja u kojoj narodi ne žive po političkom diktatu, kako bi to vrhovi vjere i politike željeli, a što se sve sažima u iznimno mi mrsku riječ suživot (kako se može suživjeti, pa valjda se svugdje na svijetu, pa i u BiH živi, pod ovom kapom nebeskom?). To je zasigurno jedan od temeljnih razloga zašto ova zemlja nikako da postane država, dok joj je uteg od dejtonske haljine, itekako pripomagao cijelim periodom od prestanka rata do danas.
Snivam budan, iznova; iz kadra u kadar doživljavam tu moju BiH koja ima slavnu hiljadugodišnju tradiciju i nevjerovatno žive potencijale, koje sadašnji vladari i vlasnici života Bosanaca i Hercegovaca niti dovoljno prepoznaju, niti hoće da koriste!
Nestvarne prirodne ljepote, ali i krasote urbaniteta, kako onih starih tako i ovovremenih, pretpostavka su za ozbiljan redizajn onoga što se može nazvati (iako, u praksi, nikako ne postoji!) strategija razvoja, jer kada bih bio u prilici odlučivati o tako krupnoj stvari kao što je strategija, svakako bih umjesto oslanjanja na manje-više propale industrijske kapacitete ovu zemlju pozicionirao kao raj za razvitak stočarstva i poljoprivrede, a siguran sam da bi hidro i vjetro energetski potencijali, mudrim korištenjem, napravili stvarni bum u razvoju, ali i u svakodnevnom životu Bosanaca i Hercegovaca.
Poseban je aspekt potpuno neiskorišten (ne)postojeći program korištenja turističkih potencijala gotovo svih dijelova ove nevelike, ali atraktivne zemlje.
Kada bi samo dio pobrojanih komparativnih prednosti bio ozbiljno tretiran od sadašnjih vlastodržaca, u kojima nisam posebno tretirao vjerski turizam, bio bi to funkcionaliziran ambijent za samoodrživu državu u finansijskom smislu, a onda bi njena politička budućnost bila sigurno daleko svjetlija. U takvom privredno-turističkom ambijentu gradnja bh. države morala bi dobiti nove poticaje, prije svega u onom što zovemo uobičajeno patriotizmom ili domoljubljem. Ali borba za trajan trijumf toga pojma bila bi svakako ojačana finansijskom samoopstojnošću i ekonomskim suverenitetom svakog građanina BiH.
Takav zamah razvoja na neiskorištenim potencijalima omogućio bi iskorak od zemlje prema državi, odnosno omogućio bi fazu u kojoj bi zemljopisni pojam zakićen dejtonskim insignijama postao konačno država u punom kapacitetu!
Posebno je ovo važno izgovarati i pisati u kontekstu tumačenja ovdašnjih političkih vračeva i poglavica, koje mnoge od ovih komparativnih prednosti svjesno neće da koriste, da bi, održavajući ravnotežu straha, na sve tri strane nacionalnog tronošca, što duže ostali na vlasti…
Često se probudim iz ovog košmarnog sna i gledam satima, danima, a bojim se da će potrajati i decenijama, svakodnevno mrcvarenje bh. građana koji odlukama krajnje anti bh. ustava donešenog u Dejtonu nemaju prava čak ni uz svoje ime i prezime staviti jedan jedini, mogući i logični, časni i istiniti prefiks – Bosanac i Hercegovac!
Gradimir GOJER