Dijagnoza je uspostavljena prije nekoliko godina, ali oni kojima je to u opisu radnog mjesta izbjegavaju da propišu terapiju. Zato danas u Crnoj Gori postoje dva saveza rvača, a rvanje gotovo da i ne postoji.
Vladina Uprava za sport i mlade, kao najodgovornija, i pored niza upozorenja Rvačkog saveza osnovanog 2007. godine u Nikšiću, ništa ne preduzima. Na naše pitanje upućeno Igoru Vušuroviću, direktoru Uprave, zašto se toleriše haotično stanje u rvačkom sportu, odgovor nije stigao ni nakon desetak dana.
Povodom alarmantne situacije u rvačkom sportu Monitoru se obratio prof. dr Mališa Radović, osnivač Rvačkog saveza sa sjedištem u Nikšiću i njegov di¬rek¬tor. Savez koji je osnovao Radović član je Svjetske rvačke federacije FILA.
– Godinama tražimo da se stane u kraj bezakonju iza kojeg stoji Rvački savez osnovan u Budvi, ali za to nikoga nije briga. Iz Crnogorskog olimpijskog komiteta odgovoreno nam je da oni mogu da arbitriraju samo između sportskih saveza. Ništa povodom naših prijava nijesu preduzeli ni Uprava za sport i mlade, Centar bezbjednosti u Nikšiću gdje smo se obratili inspektoru Obradoviću, niti u filijali za inspekcijski nadzor čiji je rukovodilac Ruža Malović. Nekome je u interesu da se zataška sve što se nezakonito dešava u ovom sportu i oko njega, kaže Radović.
Ra¬do¬vić je ranije obavijestio javnost, i nadležne naravno, da je biznismen iz Budve Velimir Ba¬bo¬vić osnovao 2010. godine pa¬ra¬lel¬ni savez, pot-po¬mog¬nut tadašnjim čel¬ni¬ci¬ma Upra¬ve za sport. Taj savez orga¬ni¬zu¬je kva¬zitak¬mi¬če¬nja an¬ga¬žu¬jući tak¬mi¬ča¬re iz dru¬gih spor¬to¬va, tako da je rvač-ki sport u Cr¬noj Go¬ri prak¬tič¬no uni¬šten. Uz to, iako postoji legitimni Savez rvača u Nikšiću, novom Savezu Uprava za sport, dok je direktor bio Dragan Drobnjak, odobrava dotaciju od 50.000 eura. Zamiru aktivnosti rvačkih klubova, nove osniva Savez iz Budve, dovodeći sportiste iz drugih sportova – džudoa, džiudžica, greplinga, da nastupaju za nacionalni tim u ime rvača.
– Bila je to velika zloupotreba, jer Savez iz Budve nikada nije registrovan u Ministarstvu sporta, već radi na divlje. Iz dokumentacije se jasno vidi da je taj savez privatno vlasništvo, kaže Radović.
Pretprošle godine pojavio se Nenad Utvić, zaposlen u policiji Budve, inače glavni Babovićev saradnik, i predlaže da se nešto preduzme, tvrdeći da Babović uništava rvanje. I, kako tvrdi Radović, Utvić postavlja ultimatum da on bude predsjednik Saveza.
– Kažemo, hajde neka bude predsjednik samo da se nešto promijeni nabolje. Utvić je organizovao vanrednu Skupštinu, gdje su uglavnom bili prisutni predstavnici klubova koji figuriraju na papiru i klubova iz drugih sportova. Glavni zaključak bio je da se hitno organizuje izborna skupština, objašnjava Radović.
I, u maju pretprošle godine, Skupština Rvačkog saveza raspušta ranije rukovodstvo, a predsjedniku Velimiru Baboviću oduzima sve funkcije u crnogorskom rvanju. Za novog predsjednika Saveza imenovan je Nenad Utvić, za direktora Mališa Radović, a za sekretara Miljan Radović, koji su i ranije obavljali te funkcije. Skupština je, pored ostalog, donijela odluku da se ispitaju funkcionisanje i finansije Saveza u posljednje tri godine i popiše imovina. Konstatovano je da rvanje treba vratiti rvačima i organizovati takmičenja, uz ocjenu da su ona koja je organizovao Babović doživjela fijasko. Međutim, Utvić i njegov kompanjon Goran Novović preuzimaju Savez u svoje ruke. Time se nastavlja agonija rvačkog sporta.
– Utvić je nelegalno izabran za predsjednika. Kancelarija Saveza je u njegovom stanu u Budvi, pečat u džepu, otvoren je žiro-račun kod Prve banke u Budvi iako je Savez imao račun kod CKB u Nikšiću, elektronsku adresu od FILE dodijeljenu Savezu „ugradio” je u svoj stan, svoje telefone prijavio kao službene… Za dvije godine nije održao nijednu sjednicu. Za sekretara je postavljen Goran Novović, koji sa rvanjem nema nikakve veze, iako u Nikšiću postoji legalno izabrani sekretar, opisuje Radović dešavanja nakon te skupštine.
Pokušavali smo više puta da na telefone, koji, prema riječima Radovića, pripadaju Rvačkom savezu u Budvi, dobijemo Nenada Utvića i provjerimo da li je sve to tačno, ali na njih se niko nije javljao.
Kulminacija podređivanja rvačkog sporta ličnim interesima bilo je prošlogodišnje prvenstvo Evrope za kadete u rvanju u Baru. Za to značajno takmičenje tajkuni su se brzo organizovali, jer se radilo o velikoj dobiti. Babović je dugovao 18.000 eura FILI i taj dug brzo su tajkuni iz Beograda sa Utvićem izmirili, jer se drugačije nije moglo održati prvenstvo Evrope. Ali znali su da je to takmičenje ,,zlatna koka” koja će sve to namiriti i još dosta ostati.
– Pozvaše iz Beograda Mladena Kecmana, bivšeg sekretara Rvačkog saveza Srbije, i Dalibora Perovića, selektora u tom savezu, iako su obojica isključeni iz Rvačkog saveza Srbije zbog malverzacija. Pojavili su se u ime Rvačkog kluba Wembli iz Podgorice, koji nema veze sa rvanjem. Utvić zaključi ugovor u ime „svog” Rvačkog saveza sa pomenutim Beograđanima. Niko od mladih rvača iz Crne Gore nije nastupio na tom takmičenju. Na svečanom otvaranju nije bilo nikoga od sportskih poslenika ni iz Bara, ni iz države. Na takmičenju je ostvaren prihod veći od 300.000 eura. Svi rekviziti dovezeni su iz Beograda i odmah po završetku takmičenja tamo vraćeni. Kad se odbiju svi troškovi takmičenja ostalo je 250.000 eura, koje je podijelila pomenuta četvorka i možda još poneko, tvrdi Radović.
Rvački savez iz Nikšića obatio se Upravi inspekcija, koja je dala nalog Upravi za sport i mlade, Upravi policije i finasijskoj inspekciji da rasvijetle te mahinacije, ali ništa nije urađeno.
– Zar otvaranje računa u Budvi, potpisivanje raznih finansijskih transakcija od neovlaštenih lica, trošenje sredstava Saveza na razna putovanja i poslove koje nije odobrio Savez, činjenica da se ne podnosi ni finansijski izvještaj niti završni račun Saveza, da se potpisuje štetni ugovor o takmičenju kadeta u Baru i odnosi oko 250.000 eura u Srbiju, otuđuju rekviziti Saveza – nijesu dovoljni za krivično gonjenje? Ali, ja sam ubijeđen da bi se još nešto moglo spasiti u ovom sportu ako bi se pojedinci kojima je prioritet lični interes sklonili i rvanje opet postavilo na osnove. Prosto je nevjerovatno da ovako nešto može da se dešava u državi koja nastoji da uđe u Evropsku uniju i kad se svaki dan govori o mitu, korupciji i raznim drugim nezakonitostima, kaže Radović.
Ovih dana, kako saznajemo od Radovića, razišao se i tandem Utvić – Novović. Novović je prisvojio pečat budvanskog saveza, pa šalje dopise rvačkim klubovima u kojima agituje za nove izbore.
Radović se kao takmičar bavio rvanjem od 1964. godine, bio je pojedinačni i ekipni prvak Jugoslavije, trener Bosne, trener reprezentacije Jugoslavije sedam godina, međunarodni sudija prve kategorije, trener reprezentacije Austrije…
U istorijskim zapisima navodi se da je i Petar Petrović Njegoš volio da se rve. Sreća njegova što nije savremenik novokomponovanih crnogorskih i beogradskih tajkuna.
Veseljko KOPRIVICA